[Upgrade to pro and remove adverts]

Scheherazade, Nikolai Rimsky-Korsakov arranged Drake Rimmer

Contest Test Pieces (36)

Date Contest Winner
2nd May 1993 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Matthews Norfolk Brass
14th Nov 1987 Reading Contest (Second Section) Hillingdon
22nd Nov 1986 North Wales Rally (Second Section) Llanrug
8th Nov 1986 SWBBA Contest (Second Section) Royal British Legion Crownhill Plymouth
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Hatfield Main Colliery
24th Jan 1982 Durham League Contest (Section B) Sacriston Colliery
12th Apr 1981 East Anglian BBA Championship Class King's Lynn
27th Sep 1980 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (B Section) Mid Rhondda
13th Sep 1980 Whitchurch (Shropshire) Contest (Second Section) Greenway Selectus
21st Jun 1980 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Totnes Town
6th Apr 1980 Pontins Brean Sands (Second Section) Mid Rhondda
6th Apr 1980 Pontins Hemsby (Second Section) Matlock
6th Apr 1980 Pontins Southport (Second Section) Point of Ayr Colliery
17th Feb 1980 NWABBA Contest (Second Section) Greenall Champions
4th Mar 1978 Cornwall BBA Contest (2nd Section) Redruth Town
30th Jan 1977 Northumberland Brass Band League (Section A) Northumbria Police
27th Mar 1976 Nottingham Championship (Second Section) Leicester Foresters
15th Nov 1975 Reading Contest (Second Section) Leicester Foresters
10th May 1975 Senior Cup Thornsett
27th Apr 1975 Buxton Festival (Section A) Poulton-le-Fylde
9th Feb 1975 NWABBA Contest (Second Section)
Mar 1974 CISWO Yorkshire (3rd Section) Grimethorpe Colliery Junior Band
25th Nov 1973 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Calverton Colliery
20th Jun 1971 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Gainsborough Britannia
19th Jan 1969 Durham League Contest (Section B) Morrison Busty Colliery
7th Oct 1967 Oxford Annual Contest (Section A) Aldbourne Silver
7th Oct 1967 Brigg Contest (Section 2) Brigg Town
9th Sep 1967 Yorkshire v. Midlands (Grade Two) Hade Edge
9th Jun 1967 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Second Section Brodsworth Colliery
4th Jun 1967 Buxton Festival (Second Section) Snibston Colliery
29th Apr 1967 Grand Shield Cowpen and Crofton Workmen's Band
11th Feb 1967 Nottingham Championship (Second Section) Langwith Miners Welfare
24th Sep 1966 National Mineworkers (Second Section) Boldon Colliery Band
27th Oct 1962 Australian Championships (B Grade) Caulfield Citizens (Vic)
18th Jun 1960 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Morris Motors
14th Nov 1959 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band

Usage


Own Choice Test Pieces (99)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
22nd Aug 2015 NSW State Championships (C Grade) Manly District Band 1
17th May 2015 Weston-super-Mare (Fourth Section) Pillowell Silver 2
25th Apr 2015 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Wellington Memorial Silver Band 3
30th Nov 2014 GBBA Own Choice (Section C) Pillowell Silver 1
2nd Nov 2013 North Wales Rally (Second Section) Royal Buckley 2
28th Apr 2013 SCABA Spring Contest (Third Section) Patcham Silver 4
3rd Feb 2013 Durham League Contest (Section B) Marske Silver 8
1st Dec 2012 Wessex Brass Band Association Contest Bream Silver Band 13
27th Nov 2011 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Fourth Section) Ratby Co-operative Mid Band 6
12th Apr 2003 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Downshire
15th Apr 2001 Australian Championships (C Grade) City of Thuringowa (Qld) 8
3rd Dec 2000 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Arrow Valley Brass 4
9th Feb 1997 NWABBA Contest (Fourth Section) Thornton Cleveleys 1
1st Nov 1992 LHCBBA Watford Contest (Third Section) Hosier and Dickinson 2
14th Apr 1990 Australian Championships (B Grade) Salisbury City (SA) 9
28th Jan 1990 Rochdale Contest (Section B) Ifton Welfare
15th Nov 1987 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Bilton Silver (Rugby)
26th Sep 1987 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Bilton Silver (Rugby) 9
27th Sep 1986 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Alcester Victoria 17
4th May 1986 LHCBBA May Day Band Contest: Third Section Castle Point Brass 3
2nd Feb 1986 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) Staines 2
26th Jan 1986 Rochdale Contest (Section B) Eccles Borough 7
26th Oct 1985 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Huthwaite Prize 3
13th Oct 1985 Harborough Band Contest Section A South Midlands Welfare 5
15th Sep 1985 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Eccles Borough 2
13th Jul 1985 NSW State Championships (C Grade) Waratah Mayfield 3
3rd Mar 1985 Oldham Contest (Section B) Tideswell
23rd Sep 1984 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') Freckleton
23rd Sep 1984 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') Northop Silver
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section C) Chadderton 16
29th Jan 1984 Rochdale Contest (Section B) Chadderton and District
20th Nov 1983 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Walsall Highgate
25th Sep 1983 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'C') Ifton Welfare
24th Sep 1983 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Walsall Highgate 6
1st Apr 1983 Australian Championships (C Grade) Bankstown City (NSW) 3
1st Apr 1983 Australian Championships (B Grade) City of Enfield (SA) 10
22nd Aug 1982 Park Hall Contest (Section A) Boarshurst 'B'
31st Jan 1982 Rochdale Contest (Section B) Walkden
7th Nov 1981 National Mineworkers (Third Section) Silksworth Colliery
20th Sep 1981 Skelmersdale Contest (Section B) Boarshurst 'B'
20th Sep 1981 Skelmersdale Contest (Section B) Prescot
1st Mar 1981 Oldham Contest (Section B) Prescot 1
1st Mar 1981 Oldham Contest (Section B) Boarshurst 'B' 7
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section B) Boarshurst 'B'
8th Nov 1980 National Mineworkers (Second Section) Hetton Silver
27th Sep 1980 NSW State Championships (C Grade) C.B.H.S. Lewisham Band 2
4th May 1980 Buxton Festival (Section A) Glossop Old 1
2nd Mar 1980 Oldham Contest (Section A) Middleton 3
2nd Mar 1980 Oldham Contest (Section A) Brindle
27th Jan 1980 Rochdale Contest (Section B) Middleton 3
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Meltham and Meltham Mills 1
29th Sep 1979 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Bilton Silver 14
23rd Sep 1979 Skelmersdale Contest (Section B) Darwen 5
15th Apr 1978 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Thurlstone 2
1st Oct 1977 NSW State Championships (B Grade) Yagoona District Band 3
1st Oct 1977 NSW State Championships (B Grade) Blacktown District Band 4
15th May 1977 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section C) Hinchliffe Mill 2
15th May 1977 Wessex Brass Band Association (Second Section) Verwood Concert 4
10th Apr 1977 Australian Championships (B Grade) Christian Brothers Old College (Vic) 8
6th Feb 1977 Hammersmith Contest (Second Division) Yiewsley & West Drayton
21st Nov 1976 Saddleworth Contest (Section B) Hinchliffe Mill
21st Sep 1975 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Teversal Collieries Welfare 3
21st Sep 1975 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Yorkley Onward 6
21st Sep 1975 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Stourport Youth 9
3rd Aug 1975 NSW State Championships (Junior B Grade) Blue Mountains City Juniors 1
15th Jun 1975 NSW State Championships (B Grade) Blue Mountains City 4
4th May 1975 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section C) Middleton Band 1
4th May 1975 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section C) Hammonds Sauce 'B' 3
28th Mar 1975 Australian Championships (B Grade) Tuggerah Lakes District (NSW) 1
17th Nov 1974 Saddleworth Contest (Section A) Dobcross Silver
16th Jun 1974 NSW State Championships (B Grade) Yagoona District 2
9th Sep 1973 Leamington Spa Contest (Open Section) Arley Welfare 2
9th Jun 1973 NSW State Championships (C Grade) Taupo Citizens ( N Z) 2
10th Sep 1972 Leamington Spa Contest (Open Section) Arley Welfare
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section A) Newton Heath
25th Apr 1971 Blackpool Contest (B Section) Newton Heath 1
9th Apr 1971 Australian Championships (Junior Grade) St. Leo's College -- Wahroonga (NSW) 1
25th Oct 1970 Skelmersdale Contest (Section A) British Vita 1
25th Oct 1970 Skelmersdale Contest (Section A) Boarshurst
21st Jun 1970 Leamington Spa Contest (Open Section) City of Coventry B 1
14th Jun 1970 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Drayton Band 2
30th Mar 1970 Queensland State Brass Band Championship (B Grade) Bundaberg Municipal 4
8th Feb 1970 NWABBA Contest (Championship Section) Stalybridge Public 3
8th Feb 1970 NWABBA Contest (Championship Section) Fairfield Buxton
28th Sep 1969 NSW State Championships (B Grade) Yagoona District 3
7th Apr 1969 Australian Championships (C Grade) Tuggerah Lakes District (NSW) 1
5th Apr 1969 Australian Championships (B Grade) Tuggerah Lakes District (NSW) 1
21st Apr 1968 Blackpool Contest (B Section) Lancashire Constabulary
15th Sep 1967 NSW State Championships (C Grade) Yagoona District 2
18th Jun 1967 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Brigg Town Silver 2
19th Mar 1967 Darwen Contest (Section A) Lancashire Constabulary 2
19th Mar 1967 Darwen Contest (Section B) Lancashire Constabulary 2
25th Jun 1966 Ruardean Contest Cinderford Town 1
3rd Jul 1965 Northern Counties Open Contest Arbroath Instrumental 1
2nd Oct 1960 NSW State Championships (A Grade) Wollongong City 1
11th Jun 1960 Welsh Miners Gala (First Section) Tredegar 2
29th Aug 1959 Edinburgh International Contest Bowhill Colliery 8
4th May 1959 Scottish Miners Gala Contest Bowhill Colliery 1
10th Sep 1955 Edinburgh International Contest Bowhill Colliery

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!