[Upgrade to pro and remove adverts]

Spohr's Works, Louis Spohr

Contest Test Pieces (12)

Date Contest Winner
1st Jul 1933 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen
29th Mar 1932 Australian Championships (C Grade) Windsor Municipal (Qld)
22nd May 1920 Brass Band Organisation (N.W.Area) - Section A Black Dyke Mills
25th Aug 1906 Workington Contest Goodshaw
7th Aug 1906 Aberystwyth Contest (First Section) Wingates Temperance
21st Jul 1906 Heptonstall Contest Shaw
30th Jun 1906 Newtown Contest Wingates Temperance
9th Jun 1906 New Brighton Contest Gossage's Soap Works
5th Jun 1906 Nottingham Contest Goodshaw
4th Jun 1906 Shrewsbury Contest Wingates Temperance
19th May 1906 Darwen Contest Shaw
1st Jul 1905 Pontypridd Contest (First Section) Ferndale

Usage


Own Choice Test Pieces (44)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
17th May 1937 Barnwell Contest Raunds Temperance 2
24th Jul 1926 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Hinchliffe Mill 3
20th Oct 1921 Royal South Street Eisteddfod (C Grade) Ballarat Soldiers & Sailors (Vic) 3
23rd Oct 1920 Australian Championships (B Grade) Wonthaggi Union (Vic) 3
29th Oct 1919 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Return Soldiers 3rd Military District -- Melbourne (Vic) 4
26th Oct 1919 Australian Championships (A Grade) 3rd Military District Return Soldiers -- Melbourne (Vic) 4
2nd Jan 1919 Queensland State Brass Band Championship (B Grade) Bundaberg Citizens 1
1st Jan 1919 Queensland State Brass Band Championship (C Grade) Bundaberg Citizens 1
10th Jun 1916 Halifax and District BBA Norland 2
25th Oct 1913 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Port Pirie Excelsior Vice Regal (SA) 3
22nd Feb 1913 Pontypridd Contest (Class C) Cwmaman 2
26th Oct 1912 Royal South Street Eisteddfod (C Grade) Warrnambool Citizen (Vic) 2
25th Oct 1912 Australian Championships (B Grade) Warrnambool Citizens (Vic) 1
25th Oct 1912 Australian Championships (B Grade) Port Pirie ( S A ) 4
22nd Oct 1910 Australian Championships (B Grade) Geelong Harbour Trust (Vic) 1
24th Oct 1908 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Wide Bay Regiment -- Maryborough (Qld) 7
30th Nov 1907 Alexandria Contest Rutherglen Burgh 6
3rd Nov 1906 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) City of Ballarat (Vic) 2
3rd Nov 1906 Australian Championships (B Grade) City of Ballarat (Vic) 2
3rd Nov 1906 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Broken Hill (NSW) 6
3rd Nov 1906 Australian Championships (B Grade) Broken Hill (NSW) 7
2nd Nov 1906 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) City of Ballarat (Vic) 2
2nd Nov 1906 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Broken Hill (NSW) 7
30th Jul 1906 Egremont Contest Dalton Town 1
14th Jul 1906 Eccleshill Contest Bramley 2
16th Jun 1906 Bradford Contest Goodshaw 1
16th Jun 1906 Bradford Contest Lindley 2
16th Jun 1906 Bradford Contest Houghton Main 3
16th Jun 1906 Bradford Contest Cleckheaton Victoria 4
16th Jun 1906 Bradford Contest Rochdale Public
16th Jun 1906 Bradford Contest Wyke Temperance
16th Jun 1906 Bradford Contest Batley Old
16th Jun 1906 Bradford Contest Lee Mount
16th Jun 1906 Bradford Contest Norland
16th Jun 1906 Bradford Contest Linthwaite
16th Jun 1906 Bradford Contest Bacup Change
16th Jun 1906 Bradford Contest Dalton Town
16th Jun 1906 Bradford Contest Bradford City
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (First Section) Cwmparc 4
30th Jun 1898 Doncaster Contest Black Dyke 2
6th Jul 1889 Leeds Forge Contest Wyke Old 2
6th Jul 1889 Leeds Forge Contest Kingston Mills 3
29th Jun 1889 Hardraw Scar Leeds Forge 2
1st Jun 1889 Haydon Bridge Contest Leeds Forge 4




Printed from https://brassbandresults.co.uk/