[Upgrade to pro and remove adverts]

The Three Musketeers (1953), George Hespe

Contest Test Pieces (39)

Date Contest Winner
6th Mar 2004 Cornwall Brass Band Association (Truro) Contest (Third Section) Heyl Town Band
17th Oct 2003 Norwegian National Championships Qualifying Contest (Division 3) Bergen Brass Band
6th May 2001 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Hilgay
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Test Valley Brass
18th Nov 1995 Reading Contest (Third Section) Treherbert Silver
4th Nov 1995 SWBBA Contest (Second Section) Hayle Town
29th Apr 1995 European Championships (1st/B Section) Oberschwaben Allgau
4th Dec 1993 North Wales Rally (Second Section) Ifton
12th Sep 1992 West Wales BBA Contest (Second Section) British Steel Port Talbot
16th Nov 1985 Reading Contest (Third Section) Handcross Brass
7th Apr 1985 Pontins Brean Sands (Second Section) Mid-Rhondda
7th Apr 1985 Pontins Hemsby (Second Section) Rhodian Brass
7th Apr 1985 Pontins Southport (Second Section) Queensbury
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Cleethorpes
5th Feb 1984 Durham League Contest (Section A) Consett Whitbread Trophy
3rd Dec 1983 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Southampton Central
2nd May 1982 Buxton Festival (Section B) St Johns Mossley
14th Feb 1982 NWABBA Contest (Third Section) Whaley Bridge
7th Feb 1981 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Shirland Miners Welfare
1st Feb 1981 Wigan Contest (A Section) Tyldesley
27th Apr 1980 CISWO North East (Second Section) Hetton Silver
30th Sep 1978 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Bedworth
29th Apr 1978 West of England Area (Second Section) Mount Charles
22nd Apr 1978 Midlands Area (Second Section) Birmingham School of Music
15th Apr 1978 North of England Area (Second Section) Consett Steelmen
8th Apr 1978 Welsh Area (Second Section) Melingriffith
2nd Apr 1978 North West Area (Second Section) Lancashire Constabulary
11th Mar 1978 Scottish Championship (Second Section) C.W.S. (Glasgow)
5th Mar 1978 CISWO Yorkshire (2nd Section) Yorkshire Main Colliery Band
5th Mar 1978 London and Southern Counties (Second Section) Betteshanger Colliery
19th Feb 1978 NWABBA Contest (Second Section) Mossley
12th Feb 1978 Yorkshire Area (Second Section) Sirdar Wakefield
8th Dec 1957 NWABBA Contest (Championship Section) Farnworth Old
11th Dec 1955 Manchester and District Association (Class A) Eccles Borough
27th Nov 1955 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class A) Lindley
20th Nov 1954 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Hazells
22nd Aug 1954 Birmingham Association Contest (Section A) Revo Works
22nd May 1954 Grand Shield Oldham Band
5th Sep 1953 British Open National Band of New Zealand

Usage


Own Choice Test Pieces (62)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
3rd Feb 2017 Norwegian National Championships (Division 3) Salhus Musikklag 11
8th May 2016 Buxton Festival (Third Section) Besses o'th'Barn 4
13th Apr 2013 North American Championships (Third Section) Bend in the River Brass Band 2
2nd May 2010 Buxton Festival (Fourth Section) Fairfield (Buxton) 7
14th Apr 2007 North American Championships (Challenge Section) Commonwealth Brass Band 7
6th Mar 2004 Cornwall Brass Band Association (Truro) Contest (Third Section) Heyl Town Band 1
13th Apr 2002 North American Championships (Challenge Section) Commonwealth Brass Band 3
24th Sep 1989 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) Poulton le Fylde
9th Apr 1989 Oldham Contest (Fourth Section) Whitworth Vale & Healey 1
18th Jun 1988 Norwegian National School Band Championships (Division 1) Skodvin Skulemusikk 2
6th Mar 1988 Oldham Contest (Section 3) Uppermill
31st Jan 1988 Rochdale Contest (Section B) Uppermill 6
17th Nov 1985 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) West Bromwich 1
17th Nov 1985 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Dunchurch 4
15th Sep 1985 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Eagley 3
21st Apr 1985 SCABA Spring Contest (Second Section) Uckfield 4
3rd Mar 1985 Oldham Contest (Section A) United Co-op Crewe
24th Feb 1985 Wigan Contest (A Section) Rhodian Brass 3
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Championship Section) Southampton Central 2
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section B) Horbury Victoria 4
4th Dec 1983 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Horbury Victoria 2
4th Dec 1983 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Hinchliffe Mill
27th Nov 1983 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section C) Hinchliffe Mill
24th Sep 1983 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Dunchurch Silver 8
1st Apr 1983 Australian Championships (B Grade) Upper Hutt Municipal ( NZ) 7
20th Feb 1983 Oldham Contest (Championship and Section 2) Hesketh Bank
5th Dec 1982 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Clayton West and Emley
22nd Aug 1982 Park Hall Contest (Section A) Hesketh Bank 1
7th Mar 1982 Oldham Contest (Section 3) Hesketh Bank 2
31st Jan 1982 Rochdale Contest (Section B) Denton Original 3
10th Jan 1982 Manchester District Contest (Third Section) Farnworth Old 4
7th Nov 1981 National Mineworkers (Second Section) Hetton Silver
1st Mar 1981 Oldham Contest (Section C) St Johns Mossley 1
1st Mar 1981 Oldham Contest (Section B) Blackley 2
1st Mar 1981 Oldham Contest (Section B) Cheshire Constabulary 5
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section B) St John's Mossley
7th Dec 1980 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Old Silkstone 2
7th Dec 1980 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Honley Silver 3
30th Nov 1980 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section B) Grange Moor
18th May 1980 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Old Silkstone 3
2nd Mar 1980 Oldham Contest (Section C) Cheshire Constabulary 1
1st Dec 1979 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Consett
23rd Sep 1979 Skelmersdale Contest (Section A) Tintwistle 1
15th Apr 1978 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Boarshurst 1
15th Apr 1978 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section A) Holme Silver
4th Dec 1977 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Linthwaite 4
10th Apr 1977 Australian Championships (B Grade) Yagoona District Band (NSW) 6
1st Dec 1974 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Boarshurst 1
1st Dec 1974 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Grange Moor 1
13th Jun 1970 NSW State Championships (B Grade) Yagoona District 3
13th Jun 1970 Australian Championships (B Grade) Yagoona District (NSW) 4
3rd Oct 1965 NSW State Championships (A Grade) St.john Ambulance Brigade (NSW) 2
3rd Oct 1965 NSW State Championships (A Grade) Bexley District 3
2nd Sep 1961 Edinburgh International Contest Yorkshire Imperial Metals 6
5th Mar 1961 CISWO Yorkshire (Championship Section) Dinnington Main 4
27th Aug 1960 Edinburgh International Contest Agnes Street Temperance
19th Dec 1959 West Riding Contest (1st Section) Dinnington Main Colliery 1
29th Aug 1959 Edinburgh International Contest Ransome and Marles 4
8th Feb 1958 Battle of the B's Farnworth Old 3
4th May 1957 Daily Herald Midlands Festival (Championship Section) Revo Works
10th Sep 1955 Edinburgh International Contest Scottish Gas Board 4
10th Apr 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Cardiff Transport 2

Notes

Aramis - The Student: Introduction And Fugue; Athos - Poet And Lover: Allegro grazioso; Porthos - The Good Companion: Serenade; D'Artagnan - Soldier Of Fortune: Polacca.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/