[Upgrade to pro and remove adverts]

Fulham Brass Band

Also/previously known as: Fulham Borough

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
16th Mar 2019 London and Southern Counties (First Section)
17th Mar 2018 London and Southern Counties (First Section) 5 Brass Metamorphosis 12 John Ward
24th Sep 2017 SCABA Autumn Contest (Championship Section) 3 High Peak 3 John Ward
17th Jun 2017 West of England Bandsmen's Festival (First Section) 5 Royal Parks 3 John Ward
19th Mar 2017 London and Southern Counties (First Section) 5 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 12 John Ward
25th Sep 2016 scaba Autumn Contest (Championship Section) 4 Trittico 5 John Ward
18th Jun 2016 West of England Bandsmen's Festival (First Section) 2 Essay [Gregson] 2 John Ward
19th Mar 2016 London and Southern Counties (First Section) 13 Essay [Gregson] 3 John Ward
16th Jan 2016 Butlins Mineworkers (First Section) 12 A Celt in Jerusalem 19 John Ward
20th Sep 2015 National Championship of Great Britain (First Section Final) 15 The Alchymist's Journal 10 John Ward
22nd Mar 2015 London and Southern Counties (First Section) 2 A London Overture 12 John Ward
17th Jan 2015 Butlins Mineworkers (First Section) 7 Three Folk Song Settings for Band 15 John Ward
20th Sep 2014 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 3 Traversada 11 John Ward
18th May 2014 SCABA Entertainment Contest (A Section) 4   9 John Ward
16th Mar 2014 London and Southern Counties (Second Section) 1 Chaucer's Tunes 11 John Ward
18th Jan 2014 Butlins Mineworkers (Second Section) 15 Kenilworth 6 Chris Augustine
29th Sep 2013 SCABA Autumn Contest (First Section) 2 Royal Parks 2 Chris Augustine
8th Jun 2013 French Open (Second Division) 1 Purcell Variations [Downie] 1 Rob Richardson
8th Jun 2013 French Open (March) 7 Rob Richardson
17th Mar 2013 London and Southern Counties (Second Section) 7 The Plantagenets 1 Rob Richardson
19th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Second Section) 7 In Memoriam [Sullivan] 6 Rob Richardson
16th Sep 2012 Wychavon Contest (Second Section) 5 7 Rob Richardson
18th Mar 2012 London and Southern Counties (Second Section) 9 Cross Patonce 6 Simon Jones
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (Second Section) 10 The Frogs of Aristophanes 10 Alan Duguid
17th Sep 2011 Wychavon Contest (1st Section) 9 6 Alan Duguid
19th Mar 2011 London and Southern Counties (Second Section) 13 Resurgam 13 Simon Jones
22nd Jan 2011 Butlins Mineworkers (Second Section) 8 Rise of the Phoenix 13 Simon Jones
28th Nov 2010 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) 3 Willow Pattern 6 Simon Jones
26th Sep 2010 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 8 Willow Pattern 6 Simon Jones
20th Mar 2010 London and Southern Counties (Third Section) 1 Labour and Love 6 Simon Jones
23rd Jan 2010 Butlins Mineworkers (Third Section) 7 Diamonds 5 Simon Jones
29th Nov 2009 Leicester Contest (Third Section) 5 Shine as the Light 1 Simon Jones
29th Nov 2009 Leicester Contest (Second Section) 5 5 Simon Jones
20th Sep 2009 Wychavon Contest (Third Section) 3 Simon Jones
21st Mar 2009 London and Southern Counties (Third Section) 4 The Once and Future King 11 Simon Jones
17th Jan 2009 Butlins Mineworkers (Third Section) 3 Haydock Variations 9 Simon Jones
16th Nov 2008 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third section) 4 Purcell Variations [Downie] 4 Simon Jones
15th Mar 2008 London and Southern Counties (Third Section) 10 The Dark Side of the Moon 16 Simon Jones
18th Mar 2007 London and Southern Counties (Third Section) 11 Prelude and Jubilate 7 Paul McLaughlin
18th Mar 2006 London and Southern Counties (Third Section) 5 Entertainments 3 Paul McLaughlin
24th Sep 2005 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 16 A Mendip Celebration 4 Paul McLaughlin
20th Mar 2005 London and Southern Counties (Fourth Section) 3 Divertimento [Kelly] 18 Paul McLaughlin
9th Oct 2004 SCABA Autumn Contest (Third Section) W
11th Sep 2004 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 19 The Four Noble Truths 14 Paul McLaughlin
21st Mar 2004 London and Southern Counties (Fourth Section) 3 Partita [Gregson] 11 Paul McLaughlin
16th Mar 2003 London and Southern Counties (Fourth Section) 4 Lydian Pictures 18 Paul McLaughlin
12th Oct 2002 SCABA Autumn Contest (Third Section) 7 Paul McLaughlin
17th Mar 2002 London and Southern Counties (Fourth Section) 21 Suite in Bb [Jacob] 14 William Elsom
13th Oct 2001 SCABA Autumn Contest (Third Section) 11 Kieran Forsyth
18th Mar 2001 London and Southern Counties (Fourth Section) 19 Sinfonietta Pastorale 23 Kieran Forsyth
14th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Third Section) 5 Kieran Forsyth
19th Mar 2000 London and Southern Counties (Fourth Section) 17 The Haslemere Suite 16 Kieran Forsyth
3rd Mar 1996 London and Southern Counties (Fourth Section) 15 Mexican Fiesta 4 David Payn
5th Mar 1995 London and Southern Counties (Fourth Section) 14 Little Suite for Brass [Arnold] 6 David Payn
3rd Mar 1991 London and Southern Counties (Fourth Section) 23 Four Fors for Brass 3 Andrew Meyers
4th Mar 1990 London and Southern Counties (Fourth Section) 20 Summer Fantasy 27 Andrew Meyers
12th Feb 1989 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Wheatlands 1 Andrew Meyers
13th Mar 1988 London and Southern Counties (Third Section) 16 Folk Song Heritage 15 Andrew Meyers
14th Feb 1988 Milton Keynes Brass Band Festival (Third Section) Appalachian Mountain Folk Song Suite 10 Andrew Meyers
31st May 1987 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) 3 Andrew Meyers
28th Feb 1987 London and Southern Counties (Third Section) 15 Scottish Festival Overture P. Civil
9th Mar 1986 London and Southern Counties (Third Section) 19 Suite in Bb [Jacob] 9 Allen Rodger
3rd Mar 1985 London and Southern Counties (Third Section) 21 A Barchester Suite Cecil Exton
3rd Feb 1985 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) Cecil Exton
28th Oct 1984 Watford (Third Section) W
4th Mar 1984 London and Southern Counties (Fourth Section) Divertimento [Ball] 26 Cecil Exton
5th Feb 1984 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) W 2
19th Nov 1983 Reading Contest (Third Section) 4 Second Rhapsody on Negro Spirituals 2 Cecil Exton
7th Nov 1982 Watford (Third Section) Cecil Exton
14th Mar 1982 London and Southern Counties (Fourth Section) Excelsior [Hanmer] Cecil Exton
4th Apr 1981 Watney's London Festival (Intermediate Section) A Holiday Suite 7 Cecil Exton
1st Mar 1981 London and Southern Counties (Fourth Section) Fantasy for Brass Bands [Wiggins] 15 Cecil Exton
9th Mar 1980 London and Southern Counties (Fourth Section) Overture to Youth 7 Cecil Exton
17th Feb 1980 Hammersmith Contest (Third Division) 3 Cecil Exton
4th Feb 1979 Hammersmith Contest (Third Division) Cecil Exton
4th Feb 1979 Hammersmith Contest (Second Division) 8 Cecil Exton
18th Nov 1978 Reading Contest (Third Section) Music for the Royal Fireworks Cecil Exton
18th Nov 1978 Reading Contest (Second Section) Labour and Love 10 Cecil Exton
4th Feb 1978 Hammersmith Contest (Third Division) 3 Cecil Exton
19th Nov 1977 Reading Contest (Third Section) Snowdon Fantasy 6 Cecil Exton
6th Feb 1977 Hammersmith Contest (Third Division) First Suite in Eb 5 Cecil Exton
15th Feb 1976 Hammersmith Contest (Third Division) Nottn'm Town 12 Cecil Exton
15th Nov 1975 Reading Contest (Third Section) Nottn'm Town Cecil Exton
25th May 1963 Senior Trophy Four Preludes 11 George Scarfe
6th Apr 1963 London and Southern Counties (Second Section) Spring Song George Scarfe
14th Apr 1962 London and Southern Counties (Second Section) Peter Schmoll George Scarfe
15th Apr 1961 London and Southern Counties (Second Section) Symphonic Suite for Brass George Scarfe
2nd Apr 1960 London and Southern Counties (Second Section) Gallions Reach George Scarfe
11th Apr 1959 London and Southern Counties (Second Section) Yorkshire Ridings Suite Unknown, do you know?
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Sinfonietta Pastorale 6 George Scarfe
7th Jun 1958 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Third Section) George Scarfe
7th Jun 1958 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Second Section) George Scarfe
8th Mar 1958 London and Southern Counties (Third Section) 1 Devon Fantasy George Scarfe
9th Feb 1958 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) 3 Unknown, do you know?
23rd Nov 1957 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) 8 Snowdon Fantasy 9 George Scarfe
29th Jun 1957 Romford Contest (Second Section) 3 A Northern Rhapsody George Scarfe
29th Jun 1957 Romford Contest (Open Section) 3 Cavalleria Rusticana [arr. D. Wright] George Scarfe
8th Jun 1957 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Fourth Section) 1 George Scarfe
8th Jun 1957 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Third Section) George Scarfe
13th Apr 1957 London and Southern Counties (Fourth Section) 3 The Black Prince George Scarfe
1st Dec 1956 Bletchley Brass Band Contest (Division 2) 4 A Holiday Suite 7 George Scarfe
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Three Songs without Words 2 George Scarfe
30th Jun 1956 Romford Contest (Third Section) 1 A Summer Day George Scarfe
30th Jun 1956 Romford Contest (Second Section) 3 Snowdon Fantasy George Scarfe
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Fourth Section) 2 A Summer Day George Scarfe
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Cup - B) Hanover [D. Wright] J. A. Potts
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - B) Overture: Anna Bolena 27 J. A. Potts
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Shield - A) Carmen J. A. Potts
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Shield - B) 2 Faust [Berlioz, unknown arranger] J. A. Potts
30th Sep 1911 Crystal Palace (Junior Cup) Maritana [unknown arranger] E. J. Richardson
1st Oct 1910 Crystal Palace (Junior Cup) Crispino [arr. Round] E. J. Richardson
20th Nov 1909 London and Home Counties Crystal Palace Contest (Championship Section) Crispino [arr. Round] Unknown, do you know?
24th Apr 1905 Lewisham Contest (1st Section) 2 La Cenerentola Robert Dawson
1st Oct 1904 Crystal Palace (Grand Shield) Poliuto [unknown arranger] Robert Dawson
4th Apr 1904 Lewisham Contest (1st Section) Poliuto (arr. Edwin Swift) Jesse Manley
7th Mar 1903 London and Home Counties Crystal Palace Contest (First Section) Don Sebastiano [arr. Godfrey] 8 William Rimmer
27th Sep 1902 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hiawatha [Coleridge-Taylor arr. Godfrey] 17 J. Pemberton
26th Jul 1902 Walthamstow Contest Unknown, do you know?
30th Nov 1901 London and Home Counties Crystal Palace Contest The Slave Unknown, do you know?
7th Sep 1901 Walthamstow Contest 2 Sam Cope
27th May 1901 Tottenham Contest (First Section) 1 Unknown, do you know?
25th May 1901 Willesden Contest 4 Gems from Sullivan's Operas No. 1 Sam Cope
4th Jun 1900 Uxbridge Contest 2 Songs of England [Round] Sam Cope
16th Apr 1900 Barnet Contest 7 Songs of England [Round] 8 Sam Cope
23rd Sep 1899 Alexandra Palace Contest (Open Section) 3 Il Trovatore [unknown arranger] 4 W. Williams
8th Oct 1898 Alexandra Palace Contest (Open Section) Il Giuramento [unknown arranger] Unknown, do you know?
8th Oct 1898 Alexandra Palace Contest (Waltz) Unknown, do you know?
10th Sep 1898 Fulham Contest (First Section) Moses in Egypt [arr. Godfrey] Unknown, do you know?
7th May 1898 Watford Contest La Favorita [arr. Godfrey] Unknown, do you know?
14th Aug 1897 Stratford Contest (Southern Counties Championship) 2 St. Paul [arr. Round] P. H. Childs
8th Jun 1897 Luton Contest Macbeth [Locke arr. Round] 6 P. H. Childs
15th Aug 1896 Stratford Musical Festival Contest 1 Il Giuramento [unknown arranger] P. H. Childs

Whit Friday

Whit Friday results are not included in the statistics and charts above.

Date Contest Position Conductor March
29th May 2015 Lees (Whit Friday) 22 Unknown, do you know?
29th May 2015 Delph (Whit Friday) 36 Unknown, do you know?
29th May 2015 Dobcross (Whit Friday) 37 Unknown, do you know?
29th May 2015 Lydgate (Whit Friday) 37 Unknown, do you know?
29th May 2015 Grotton (Whit Friday) 38 Unknown, do you know?
29th May 2015 Denshaw (Whit Friday) 43 Unknown, do you know?
29th May 2015 Uppermill (Whit Friday) 48 Unknown, do you know?
1st Jun 2012 Dobcross (Whit Friday) 31 Simon Jones March: The Cossack
1st Jun 2012 Diggle (Whit Friday) 40 Simon Jones March: The Cossack
1st Jun 2012 Uppermill (Whit Friday) 40 Simon Jones March: The Cossack
1st Jun 2012 Scouthead (Whit Friday) 44 Simon Jones March: The Cossack
1st Jun 2012 Delph (Whit Friday) 47 Simon Jones March: The Cossack
1st Jun 2012 Denshaw (Whit Friday) 48 Simon Jones March: The Cossack
1st Jun 2012 Lydgate (Whit Friday) 58 Simon Jones March: The Cossack
17th Jun 2011 Diggle (Whit Friday) 28 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Uppermill (Whit Friday) 30 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Lydgate (Whit Friday) 36 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Dobcross (Whit Friday) 37 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Scouthead (Whit Friday) 47 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Delph (Whit Friday) 48 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Greenfield (Whit Friday) 50 Unknown, do you know?
28th May 2010 Denshaw (Whit Friday) 24 Unknown, do you know?
28th May 2010 Uppermill (Whit Friday) 26 Unknown, do you know?
28th May 2010 Lees (Whit Friday) 28 Unknown, do you know?
28th May 2010 Diggle (Whit Friday) 37 Unknown, do you know?
28th May 2010 Lydgate (Whit Friday) 40 Unknown, do you know?
28th May 2010 Delph (Whit Friday) 44 Unknown, do you know?
28th May 2010 Dobcross (Whit Friday) 55 Unknown, do you know?
5th Jun 2009 Friezland (Whit Friday) 16 Unknown, do you know?
5th Jun 2009 Dobcross (Whit Friday) 24 Unknown, do you know?
5th Jun 2009 Greenfield (Whit Friday) 32 Unknown, do you know?
5th Jun 2009 Denshaw (Whit Friday) 37 Unknown, do you know?
5th Jun 2009 Scouthead (Whit Friday) 38 Unknown, do you know?
5th Jun 2009 Delph (Whit Friday) 62 Unknown, do you know?

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!