[Upgrade to pro and remove adverts]

Horbury Victoria Band

Also/previously known as: Horbury, Horbury Temperance, Horbury Victoria, Horbury Victoria Prize Band

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
4th Mar 2018 Yorkshire Area (Second Section)
5th Nov 2017 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Section A) Unknown, do you know?
1st Oct 2017 Bolsover Entertainment Contest (Second Section) 1 1 Duncan Beckley
1st Oct 2017 Bolsover Entertainment Contest (Second Section) 1 Duncan Beckley
4th Mar 2017 Yorkshire Area (Second Section) 6 Rhapsody in Brass 6 Duncan Beckley
29th Jan 2017 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) 5 Rhapsody in Brass Duncan Beckley
6th Nov 2016 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Section A) 6 Trittico Duncan Beckley
16th Oct 2016 Pogson Bray Entertainment Contest 2 Duncan Beckley
5th Mar 2016 Yorkshire Area (Second Section) 3 The Mermaid of Zennor 1 Philip Goodwin
20th Sep 2015 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 5 The Graces of Love 18 Duncan Beckley
7th Mar 2015 Yorkshire Area (Third Section) 2 Evolution - Five States of Change 6 Duncan Beckley
2nd Mar 2014 Yorkshire Area (Second Section) 11 Chaucer's Tunes 3 Duncan Beckley
20th Oct 2013 Pogson Bray Entertainment Contest 3   9 Duncan Beckley
28th Apr 2013 Buxton Festival (Second Section) 3   The Plantagenets 1 Duncan Beckley
2nd Mar 2013 Yorkshire Area (Second Section) 8 The Plantagenets 4 Duncan Beckley
3rd Mar 2012 Yorkshire Area (Second Section) 8 Cross Patonce 4 Duncan Beckley
25th Sep 2011 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 2 Darkness Visible 7 Duncan Beckley
6th Mar 2011 Yorkshire Area (Third Section) 1 A Little Light Music 1 Duncan Beckley
8th Mar 2009 Yorkshire Area (Second Section) 10 New World Sketches 12 Robert Walker
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (Second Section) 9 Three Part Invention 6 Robert Walker
4th Mar 2007 Yorkshire Area (Second Section) 4 Carnival [Perkin] 11 Robert Walker
23rd Sep 2006 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 7 Sinfonietta for Brass Band [Langford] 6 Robert Walker
3rd Jun 2006 Ripon Contest 1 Robert Walker
5th Mar 2006 Yorkshire Area (Third Section) 1 Entertainments 8 Robert Walker
5th Feb 2006 Brass At The Guild (Preston) Contest (Third Section) 4 Robert Walker
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - Community Section 7 A Cambrian Suite Ian Brownbill
2nd Nov 2003 Malton Entertainments Contest (Class A) 7 3 Ian Shires
2nd Mar 2003 Yorkshire Area (First Section) 10 Passacaglia on a Theme of Brahms 5 Ian Shires
22nd Sep 2002 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 14 Danceries 12 Ian Shires
7th Jul 2002 Brighouse March & Hymn Tune Unknown, do you know?
5th May 2002 Buxton Festival (Second Section) 3 Ian Shires
2nd Mar 2002 Yorkshire Area (Second Section) 2 Symphony for Brass 4 Ian Shires
22nd Sep 2001 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 2 An English Suite [M. Ball] Ian Shires
4th Mar 2001 Yorkshire Area (Third Section) 2 Sinfonietta [Horovitz] 9 John Hudson
3rd Dec 2000 Hartlepool Brass Band Contest (Third Section) Triptych [Sparke] 2 John Hudson
21st Oct 2000 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 6 Excelsior [Snell] 14 John Hudson
4th Mar 2000 Yorkshire Area (Third Section) 2 Narnia Suite 4 John Hudson
21st Nov 1999 Malton Entertainments Contest (Class B) 1 John Hudson
28th Feb 1999 Yorkshire Area (Third Section) 10 Main Street 13 John Hudson
31st Jan 1999 Rochdale Contest (Third Section) W 3
1999 Ripon Contest 1 Unknown, do you know?
6th Jun 1998 Ripon Contest 1 Unknown, do you know?
28th Feb 1998 Yorkshire Area (Third Section) 7 Three Saints 11 David Neil
31st May 1997 Ripon Contest 7 Unknown, do you know?
13th Apr 1997 Pogson Bray (Section B) 2 David Neil
2nd Mar 1997 Yorkshire Area (Third Section) 6 Tintagel 12 David Neil
16th Feb 1997 National Youth Brass Band Championships - Intermediate Section 5 Music from Kantara Unknown, do you know?
26th Oct 1996 Pontins (Third Section) Music from Kantara 10 David Neil
1st Jun 1996 Ripon Contest 4 Unknown, do you know?
16th Mar 1996 Yorkshire Area (Third Section) 8 Divertimento [Kelly] 5 David Neil
29th Oct 1995 Pontins (Second Section) W Oceans
19th Mar 1995 Yorkshire Area (Second Section) 13 Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 4 Tom Greatorex
27th Feb 1994 Yorkshire Area (Third Section) 5 Chorale and Toccata 5 Tom Greatorex
12th Sep 1993 Hardraw Scar 7 Tom Greatorex
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) W 7
14th Mar 1993 Yorkshire Area (Third Section) 8 The Shipbuilders 10 Tom Greatorex
6th Sep 1992 Hardraw Scar 12 4 Tom Greatorex
21st Jun 1992 Rhyl Festival of Brass (Third Section) W
23rd Feb 1992 Yorkshire Area (Third Section) 5 Suite for Brass [Segers] 6 Tom Greatorex
1st Dec 1991 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Promenade 7 Tom Greatorex
24th Nov 1991 Malton Entertainments Contest (Class B) 4 5 Tom Greatorex
18th Nov 1990 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) 8 Tom Greatorex
11th Mar 1990 Yorkshire Area (Third Section) 10 Divertimento [Barry] 4 Tom Greatorex
26th Feb 1989 Yorkshire Area (Third Section) 15 Three Memories for Brass 9 John Morahan
1st May 1988 Buxton Festival (Section A) 7 11 David Horsfield
10th Apr 1988 Pogson Bray (Section A) 1 Unknown, do you know?
3rd Apr 1988 Pontins Southport (Second Section) W Polovtsian Dances
28th Feb 1988 Yorkshire Area (Second Section) 15 Royal Parks 4 David Horsfield
1st Nov 1987 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) 3 David Horsfield
20th Sep 1987 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) 2 David Horsfield
3rd May 1987 Buxton Festival (Section A) 7 7 David Horsfield
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Second Section) 13 The Margam Stones 11 David Horsfield
7th Dec 1986 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) 1 David Horsfield
26th Oct 1986 Pontins (Second Section) The Crusaders 1 David Horsfield
30th Mar 1986 Pontins Southport (Second Section) 4 California Legend 5 David Horsfield
9th Mar 1986 Yorkshire Area (Second Section) 14 California Legend 7 David Horsfield
3rd Nov 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section A) 2 Unknown, do you know?
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) W A Moorside Suite
7th Apr 1985 Pontins Southport (Second Section) The Three Musketeers 4 Dennis Wilby
10th Mar 1985 Yorkshire Area (Second Section) Music for a Brass Band 5 Tom Greatorex
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) 4 Tom Greatorex
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) 5 Tom Greatorex
18th Nov 1984 Pilkington Northern Open (Section B) W Sinfonietta for Brass Band [Langford]
27th Oct 1984 Pontins (Third Section) Main Street 16 Tom Greatorex
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Sinfonietta [Horovitz] Unknown, do you know?
21st Apr 1984 Pontins Southport (Third Section) 4 Sinfonietta [Horovitz] 12 R. Rowe
1st Apr 1984 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) 2 Henry the Fifth [Vaughan Williams] 4 Tom Greatorex
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section B) 4 The Three Musketeers 6 Tom Greatorex
26th Feb 1984 Yorkshire Area (Third Section) 3 A Spa Suite 12 Tom Greatorex
4th Dec 1983 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) 1 Tom Greatorex
4th Dec 1983 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) 2 The Three Musketeers 8 Tom Greatorex
30th Oct 1983 Pontins (Youth Section B) 7 Fanfare and Soliloquy 6 Tom Greatorex
29th Oct 1983 Pontins (Third Section) 11 Sinfonietta for Brass Band [Langford] 5 Tom Greatorex
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) 4 Swiss Festival Overture [Ball] Tom Greatorex
2nd Apr 1983 Pontins Southport (Third Section) 4 Egmont [arr. Ball] Tom Greatorex
27th Mar 1983 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) 1 Egmont [arr. Ball] 1 Tom Greatorex
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Third Section) 5 Wheatlands 16 Tom Greatorex
20th Feb 1983 Oldham Contest (Section B) 3 Tom Greatorex
20th Feb 1983 Oldham Contest (Section 3) 3 Wheatlands 5 Tom Greatorex
30th Oct 1982 Pontins (Third Section) 9 North West Passage 12 Brian Dyson
10th Apr 1982 Pontins Southport (Third Section) 3 The Shipbuilders 2 Tom Greatorex
4th Apr 1982 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) 2 Unknown, do you know?
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Third Section) 7 Land of the Ever Young 16 Tom Greatorex
6th Dec 1981 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) 1 Partita [unknown composer] 8 Tom Greatorex
31st Oct 1981 Pontins (Fourth Section) 10 Three Inventions 9 Tom Greatorex
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 2 Contest Day 11 Trevor Walmsley
14th Jun 1981 Vaux Brass in Concert - Yorkshire (Fourth Section) 1 Unknown, do you know?
9th May 1981 Senior Trophy 2 Doon Valley 12 Tom Greatorex
3rd May 1981 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) 2 Tom Greatorex
17th Apr 1981 Pontins Hemsby (Fourth Section) 2 Doon Valley 9 Ray Farr
22nd Feb 1981 Yorkshire Area (Fourth Section) 1 Fantasy for Brass Bands [Wiggins] 5 Ray Farr
7th Dec 1980 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) 1 Promenade 2 Tom Greatorex
7th Dec 1980 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Devon Fantasy 7 Tom Greatorex
23rd Nov 1980 Barnsley Contest (Group B) 4 8 Tom Greatorex
1st Nov 1980 Pontins (Fourth Section) 10 Devon Fantasy 5 Tom Greatorex
18th May 1980 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section C) 2 3 Tom Greatorex
18th May 1980 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) 2 Overture to Youth 5 Tom Greatorex
4th Apr 1980 Pontins Southport (Fourth Section) 1 Overture to Youth 22 Brian Dyson
9th Mar 1980 Yorkshire Area (Fourth Section) 9 Overture to Youth 16 Tom Greatorex
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) 3 A Cotswold Suite 7 Tom Greatorex
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Rufford Abbey 6 Tom Greatorex
3rd Nov 1979 Pontins (Fourth Section) 10 A Cotswold Suite 2 Tom Greatorex
13th Apr 1979 Pontins Southport (Fourth Section) 3 The Winter's Tale 13 Tom Greatorex
11th Feb 1979 Yorkshire Area (Fourth Section) 5 The Winter's Tale 15 M. Cowley
3rd Dec 1978 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) 2 Tom Greatorex
15th Apr 1978 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section C) Mexican Fiesta 5 Tom Greatorex
8th Apr 1978 Nottingham Championship (Fourth Section) 9 Tom Greatorex
26th Feb 1978 Yorkshire Area (Fourth Section) 6 Mexican Fiesta 10 Tom Greatorex
4th Dec 1977 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) 5 Tom Greatorex
30th Nov 1975 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) 2 S. Bennet
2nd Feb 1975 Yorkshire Area (Fourth Section) Partita [Gregson] 13 S. Bennet
27th Oct 1974 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) 3 3 Unknown, do you know?
27th Oct 1974 Harrogate and District BBA Contest (Third Section) 3 Unknown, do you know?
12th May 1974 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section C) Unknown, do you know?
28th Oct 1973 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Unknown, do you know?
18th Feb 1973 Yorkshire Area (Fourth Section) 4 St. Michael's Mount E. Kirk
29th Oct 1972 Harrogate and District BBA Contest (Third Section) Unknown, do you know?
6th May 1972 Spring Festival (Junior Trophy) The Rising Generation 15 M. Cowley
13th Feb 1972 Yorkshire Area (Fourth Section) The Rising Generation 3 M. Cowley
15th May 1971 Yorkshire Area (Fourth Section) The Ancient Temple 7 M. Cowley
1st Oct 1967 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) 2 Unknown, do you know?
1st Oct 1967 Harrogate and District BBA Contest (First Section) 2 Unknown, do you know?
11th Mar 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Third Section) Poliuto Suite [arr. Hawkins] Stan Roocroft
11th Feb 1967 Nottingham Championship (Second Section) Scheherazade 12 L. G. Roocroft
20th Nov 1966 York & District BBA Contest (2nd Section) 2 Thames Valley Suite S. B. Roocroft
2nd Oct 1966 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) S. B. Roocroft
28th May 1966 Spring Festival (Junior Shield) Thames Valley Suite L. G. Roocroft
26th Mar 1966 Yorkshire Brass Band Championships (Third Section) Thames Valley Suite 8 S. B. Roocroft
3rd Oct 1965 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) S. B. Roocroft
22nd Jun 1963 Halifax Charity Gala Contest (Section 2) 2 J. Waring
23rd Mar 1963 North Eastern Area (Third Section) The Rivals 18 J. Waring
23rd Feb 1963 Nottingham Championship (Third Section) 3 J. Waring
25th Nov 1962 York & District BBA Contest (1st Section) 3 J. Waring
14th Jul 1962 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class A) Themes from Symphony no. 5 [Tchaikovsky] J. Waring
24th Mar 1962 North Eastern Area (Third Section) J. Waring
3rd Dec 1961 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) 3 J. Waring
13th May 1961 Senior Trophy Salzburg Suite 12 J. Waring
25th Mar 1961 North Eastern Area (Third Section) Salzburg Suite J. Waring
4th Dec 1960 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) 3 Labour and Love J. Waring
14th Mar 1959 North Eastern Area (Third Section) English Folk Song Suite Nick Hudson
23rd Nov 1958 York & District BBA Contest (1st Section) 3 Nick Hudson
29th Mar 1958 North Eastern Area (Third Section) Devon Fantasy 6 G. Clayton
18th May 1957 Spring Festival (Junior Cup) 6 Sailors' Songs [F. Wright] G. Clayton
28th Apr 1957 York & District BBA Contest (1st Section) Unknown, do you know?
9th Mar 1957 North Eastern Area (Fourth Section) 4 The Black Prince G. Clayton
26th May 1956 Spring Festival (Junior Trophy) A Summer Day 12 H. E. Harrison
14th Apr 1956 North Eastern Area (Fourth Section) A Summer Day H. E. Harrison
24th Jun 1955 Darton Contest The Talisman [Balfe, unknown arranger] Unknown, do you know?
21st May 1955 Spring Festival (Junior Trophy) 4 Mignonne 15 H. E. Harrison
22nd May 1954 Spring Festival (Junior Trophy) 4 Beautiful Britain 4 Percy Holgate
6th Oct 1934 West Riding Contest (2nd Section) Echoes of Spring Unknown, do you know?
28th Jul 1934 Crofton Contest 3 Echoes of Spring Unknown, do you know?
22nd Jul 1933 Netherton Contest 2 Unknown, do you know?
18th Jun 1932 Dewsbury Contest Beautiful Britain Unknown, do you know?
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Shield - A) Faust [Berlioz, unknown arranger] A. Hemingway
6th Sep 1913 Emley Contest 2 Unknown, do you know?
30th Aug 1913 Crigglestone Contest Unknown, do you know?
28th Jun 1913 Great Houghton Contest 3 Red Poppies Unknown, do you know?
3rd Aug 1912 Houghton Main Contest 3 Apollo 5 Noel Thorpe
13th Jul 1912 Belle Vue July Contest (Second Division) Simon Boccanegra Noel Thorpe
29th Jun 1912 Featherstone Contest Apollo 10 Noel Thorpe
11th May 1912 Crofton Contest 3 Apollo 7 Noel Thorpe
30th Sep 1911 Crystal Palace (Preliminary Shield) Apollo 6 Noel Thorpe
29th Mar 1902 Compstall Contest Shakespeare Unknown, do you know?
17th Jun 1899 Wakefield Contest Donizetti [arr. Round] Unknown, do you know?
13th May 1899 Rothwell Contest Rose Queen Unknown, do you know?
29th Apr 1899 Ravensthorpe [Yorks] Contest Rose Queen Unknown, do you know?
3rd Apr 1899 Ilkley Contest Unknown, do you know?
19th Jun 1897 Wharncliffe Silkstone Contest Macbeth [unknown composer, unknown arranger] Unknown, do you know?
15th Aug 1896 Barnsley Contest 1 Lucrezia Borgia [unknown arranger] Angus Holden
1st Aug 1896 Wombwell Contest W Halevy [arr. Round]
25th Jul 1896 Shepley Own Choice Contest W 2
18th Jul 1896 Brotherton Contest 2 Angus Holden
9th May 1896 Skelmanthorpe Contest 4 Angus Holden
11th May 1895 Skelmanthorpe Contest Unknown, do you know?
27th Apr 1895 Batley Contest 6 Unknown, do you know?
25th Aug 1894 Crigglestone Contest 2 Angus Holden
18th Aug 1894 Altofts Contest 3 Unknown, do you know?
4th Aug 1894 Dewsbury Contest 2 Angus Holden
28th Jul 1894 Wooldale Contest 2 Meyerbeer [unknown arranger] 4 Angus Holden
12th May 1894 Skelmanthorpe Contest 3 Angus Holden
5th May 1894 Wyke Contest Elixir of Love Unknown, do you know?
19th Aug 1893 Woodhouse Contest 2 Angus Holden
18th Jun 1892 Hoyland Contest W
15th Aug 1891 Woodhouse Contest Unknown, do you know?
12th Jul 1879 Morley Contest 8 Unknown, do you know?
30th Jun 1877 Huddersfield Contest Semiramide [unknown arranger] 6 E. Schofield
15th Jul 1876 Hartshead Moor Contest 1 Unknown, do you know?
15th Apr 1876 Great Horton Contest 1 E. Scholefield

Whit Friday

Whit Friday results are not included in the statistics and charts above.

Date Contest Position Conductor March
17th Jun 2011 Friezland (Whit Friday) 14 Adam Bell
3rd Jun 1966 Mossley (Whit Friday) 18 Unknown, do you know? March: The Cossack
11th Jun 1897 Bottom Mossley (Whit Friday) March: Triumphant

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Notes

Go to results for <a href="http://www.brassbandresults.co.uk/bands/horbury-victoria-youth/">Horbury Victoria Youth</a>.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!