[Upgrade to pro and remove adverts]

Skipton Brass

Also/previously known as: P.C.A. Skipton Brass, PCA Skipton Brass, Skipton Prize, Skipton Properties Band, Skipton Town

This is a non-competing band.
Website:http://www.skiptonbrass.org.uk/
Region:North of England
Rehearsals:Monday and Thursday

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
3rd Jun 2017 Ripon Contest 8 5 Jack Smith
15th Mar 2015 North of England Area (Fourth Section) W An English Pastorale
23rd Nov 2014 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Fourth Section) W
31st May 2014 Ripon Contest 11   Adrian Lowes
16th Mar 2014 North of England Area (Fourth Section) 9 Three Spanish Impressions [Fernie] 3 Adrian Lowes
1st Jun 2013 Ripon Contest 9   13 Adrian Lowes
16th Mar 2013 North of England Area (Fourth Section) 11 Devon Fantasy 3 Adrian Lowes
19th Nov 2000 Wilkinson Northern Open (Section A) 7 The Essence of Time Andrew Eastwood
19th Mar 2000 North of England Area (Championship Section) 6 Variations on an Enigma 9 Andrew Eastwood
21st Mar 1999 North of England Area (Championship Section) 6 Blitz 5 Andrew Eastwood
6th Dec 1998 Hartlepool Brass Band Contest (Championship Section) Paganini Variations 7 Andrew Eastwood
3rd May 1998 Buxton Festival (Championship & First Section) 8 11 Howard Lorriman
22nd Mar 1998 North of England Area (Championship Section) 9 Montage 7 Howard Lorriman
1st Feb 1998 NWABBA Contest (Championship Section) 8 8 Howard Lorriman
27th Sep 1997 National Championship of Great Britain (First Section Final) 15 Sinfonietta for Brass Band [Curnow] Howard Lorriman
7th Sep 1997 Hardraw Scar 2 Variations on Laudate Dominum (revised version) 10 Howard Lorriman
16th Mar 1997 North of England Area (First Section) 1 Ballet for Band 9 Howard Lorriman
22nd Sep 1996 National Championship of Great Britain (First Section Final) 13 Prisms 7 Roy Waite
8th Sep 1996 Hardraw Scar 1 Roy Waite
5th May 1996 Buxton Festival (Championship Section) 5 Roy Waite
16th Mar 1996 North of England Area (First Section) 2 Spectrum 1 Roy Waite
21st May 1995 Wigan Contest (Championship Section) W
19th Mar 1995 North of England Area (Championship Section) 8 Un Vie de Matelot (A Sailor's Life) 3 Roy Waite
20th Mar 1994 North of England Area (Championship Section) 4 Partita [Sparke] 7 Roy Waite
28th Aug 1993 Wensleydale International Festival Ballet for Band Roy Waite
21st Mar 1993 North of England Area (Championship Section) W Of Men and Mountains
15th Mar 1992 North of England Area (Championship Section) 6 Frontier! 6 R. C. White
17th Mar 1991 North of England Area (Championship Section) Journey into Freedom 7 A. W. McLauchlan
4th Nov 1990 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) 2 A. W. McLauchlan
9th Sep 1990 Hardraw Scar 9 5 Andrew McLauchlan
18th Mar 1990 North of England Area (Championship Section) The Beacons John Morahan
5th Nov 1989 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) 3 John Morahan
16th Apr 1989 North of England Area (Championship Section) 7 Prisms 2 John Morahan
6th Nov 1988 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) Unknown, do you know?
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Sunrise Roy Curran
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) 4 Roy Curran
17th Apr 1988 North of England Area (Second Section) 2 Royal Parks 10 Roy Curran
31st Jan 1988 Rochdale Contest (Section A) 9 Spectrum 10 Roy Curran
1st Nov 1987 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) 1 Roy Curran
24th Oct 1987 Redcar Entertainment Contest 4 Roy Curran
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) 3 Rhapsody in Brass 9 Roy Curran
15th Mar 1987 North of England Area (Second Section) 5 The Margam Stones 4 Roy Curran
2nd Nov 1986 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) 3 2 George Bennett
18th May 1986 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Fantasy for Brass Band [Arnold] 13 George Bennett
16th Mar 1986 North of England Area (Second Section) 3 California Legend 2 George Bennett
26th Jan 1986 Rochdale Contest (Section A) W
1st Dec 1985 Tyne and Wear Contest (3rd Section) 1 7 George Bennett
3rd Nov 1985 Bradford and District BBA Annual Contest (Section B) 1 Unknown, do you know?
5th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 3 Cityscapes [Bulla] 17 George Bennett
24th Mar 1985 North of England Area (Third Section) 2 A Barchester Suite 3 George Bennett
4th Nov 1984 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) Charles Bennett
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Second Section) Dimensions 15 George Bennett
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Main Street D. Robbins
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Second Section) Caprice Brass Fair 12 D. Robbins
30th Jan 1983 Rochdale Contest (Section A) W
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) W Henry the Fifth [Vaughan Williams] 24
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Second Section) 18 Henry the Fifth [Vaughan Williams] 5 D. Robbins
29th Nov 1981 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section A) 3 D. Robbins
22nd Feb 1981 Yorkshire Area (Second Section) Concertino [Lane] 16 C. Casson
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section A) 1 C. Casson
30th Nov 1980 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section B) 3 9 N. Wells
24th Feb 1980 Yorkshire Area (Third Section) 5 Main Street 14 N. Wells
27th Jan 1980 Rochdale Contest (Section B) Main Street 15 N. Wells
25th Nov 1979 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Unknown, do you know?
11th Mar 1979 Yorkshire Area (Third Section) 6 Introduction and Allegro 4 M. Powell
28th Jan 1979 Rochdale Contest (Section B) 3 7 M. F. Powell
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Caprice 5 M. F. Powell
12th Feb 1978 Yorkshire Area (Third Section) 2 Call of the Sea 12 Geoffrey Whitham
8th Oct 1977 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 2 Little Suite for Brass Band [Platts] Michael Norcross
8th May 1977 Hardraw Scar 1 15 Michael Norcross
13th Feb 1977 Yorkshire Area (Fourth Section) 3 Hungarian Fantasy 21 Michael Norcross
23rd Oct 1976 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) 1 Unknown, do you know?
23rd Oct 1976 Harrogate and District BBA Contest (Entertainment) Second Section 1 Unknown, do you know?
2nd May 1976 Hardraw Scar 1 10 Michael Norcross
29th Feb 1976 Yorkshire Area (Fourth Section) Voices of Youth Michael Norcross
19th Oct 1975 Harrogate and District BBA Contest (Third Section) Unknown, do you know?
17th Feb 1974 Yorkshire Area (Fourth Section) Four Little Maids 4 Ken Bright
28th Oct 1973 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Unknown, do you know?
29th Oct 1972 Harrogate and District BBA Contest (Third Section) Unknown, do you know?
31st Oct 1971 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) 2 2 Unknown, do you know?
8th May 1971 Spring Festival (Junior Cup) St. Michael's Mount Ken Bright
6th Mar 1965 North Eastern Area (Fourth Section) English Suite [Lovelock] Ken Bright
16th Mar 1963 North Eastern Area (Fourth Section) Four Little Maids Joanne Sykes
17th Mar 1962 North Eastern Area (Fourth Section) Contest Day Ken Bright
13th May 1961 Spring Festival (Junior Trophy) W Three Songs without Words
4th Mar 1961 North Eastern Area (Fourth Section) Suite in Bb [Purcell] Ken Bright
28th May 1960 Spring Festival (Junior Cup) The Princess and the Poet 14 Ken Bright
12th Mar 1960 North Eastern Area (Fourth Section) The Princess and the Poet Ken Bright
19th Dec 1959 West Riding Contest (4th Section) 1 Echoes of the Opera Ken Bright
12th Apr 1959 Halifax BBA v Harrogate BBA (Third Section) 2 Ken Bright
7th Mar 1959 North Eastern Area (Fourth Section) A Souvenir of Shakespeare Ken Bright
1st Mar 1958 North Eastern Area (Fourth Section) The Joy of Youth Ken Bright
9th Mar 1957 North Eastern Area (Fourth Section) The Black Prince Ken Bright
2nd Dec 1956 West Riding Contest (3rd Section) Unknown, do you know?
14th Mar 1953 North Eastern Area (Fourth Section) Country Sketches T. Bancroft
17th May 1952 Spring Festival (Junior Trophy) Wayside Scenes T. Bancroft
15th Mar 1952 North Eastern Area (Fourth Section) Wayside Scenes 7 T. Bancroft
20th Oct 1951 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Othello Unknown, do you know?
4th Nov 1950 Harrogate and District BBA Contest (First Section) 3 Divertimento [Ball] Unknown, do you know?
27th May 1950 Senior Trophy Divertimento [Ball] Clarence Smith
26th Nov 1949 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) 1 Three Songs without Words Unknown, do you know?
6th Apr 1946 North Eastern Area (Second Section) Eine Kleine Nachtmusik Unknown, do you know?
27th Aug 1938 Haworth Contest La Regina di Golconda Unknown, do you know?
11th Jun 1938 Leeds Contest (Section Two) 1 Memories of Wagner Clarence Smith
21st May 1938 Belle Vue May Contest (Class B) Memories of Wagner 22 Clarence Smith
28th Aug 1937 Haworth Contest Il Pirata [unknown arranger] Unknown, do you know?
26th Oct 1935 West Riding Contest (1st Section) Unknown, do you know?
6th Oct 1934 West Riding Contest (1st Section) Unknown, do you know?
29th Sep 1934 Crystal Palace (Grand Shield) Prometheus Unbound 21 Harold Moss
30th Sep 1933 Crystal Palace (Grand Shield) The White Rider 5 Harold Moss
24th Jun 1933 Burley Contest 3 Harold Moss
1st Oct 1932 Crystal Palace (Grand Shield) Honour and Glory [Bath] 12 F. L. Metcalfe
26th Sep 1931 Crystal Palace (Grand Shield) The Severn Suite 15 William Halliwell
27th Sep 1930 Crystal Palace (Grand Shield) The Mastersingers William Halliwell
13th Sep 1930 Bentham Contest Recollections of Schubert Unknown, do you know?
14th Jun 1930 Burley Contest 2 Recollections of Schubert F. L. Metcalfe
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Cup - A) 3 Mignonne 24 William Halliwell
14th Sep 1929 Bentham Contest 1 A Souvenir of the Opera F. L. Metcalfe
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Cup - A) Hanover [D. Wright] 11 William Halliwell
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - B) 1 Overture: Anna Bolena 20 F. Metcalf
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Shield - A) Carmen William Halliwell
16th Apr 1906 Ilkley Contest Carmelite Unknown, do you know?
14th Apr 1906 Brierfield Contest Carmelite W. Inskip
26th Sep 1903 Crystal Palace (Second Section) Hiawatha [Coleridge-Taylor arr. Godfrey] 4 Squire Firth
25th Jul 1903 Elslack Contest 4 Casket of Gems Squire Firth
27th Sep 1902 Crystal Palace (Third Section) 3 Gems from Sullivan's Operas No. 2 Squire Firth
12th Aug 1899 Haworth Contest Rose Queen W. Inskip
3rd Apr 1899 Ilkley Contest Unknown, do you know?
27th Aug 1898 Todmorden Contest Bed of Roses Unknown, do you know?
6th Aug 1898 Haworth Contest 3 Fairest of the Fair 9 Unknown, do you know?
30th Jul 1898 Settle Contest 1 Rose of England Unknown, do you know?
30th Jul 1898 Settle March Contest 1 Unknown, do you know?
23rd Apr 1898 Yeadon Contest Fairest of the Fair Unknown, do you know?
11th Apr 1898 Ilkley Contest 3 Fairest of the Fair Squire Firth
20th Apr 1897 Blackpool Contest Tannhäuser [unknown arranger] Unknown, do you know?
17th Apr 1897 Nelson Contest Tannhäuser [unknown arranger] Unknown, do you know?
1st Sep 1896 Hawarden Contest Halevy [arr. Round] Unknown, do you know?
26th May 1896 Huddersfield Band of Hope Union Contest 2 Halevy [arr. Round] Squire Firth
16th May 1896 Tyldesley Contest W Lucrezia Borgia [unknown arranger]
16th May 1896 Tyldesley Waltz Contest W
24th Aug 1895 Darwen Contest Torquato Tasso [unknown arranger] Unknown, do you know?
29th Jun 1893 Penrith Contest 2 Unknown, do you know?
13th May 1893 Bradford Contest 3 Unknown, do you know?
16th Apr 1892 Colne Contest Il Giuramento [unknown arranger] Squire Firth
9th May 1891 Wyke Contest 3 Unknown, do you know?
28th Mar 1891 Colne Contest The Bohemian Girl [unknown arranger] Unknown, do you know?
10th Aug 1889 Shipley Contest 5 Excelsior [Round] Unknown, do you know?
3rd Aug 1889 Clayton West Contest 5 Unknown, do you know?
27th Jul 1889 Morley Contest D Excelsior [Round] Unknown, do you know?
20th Jul 1889 Farnley Own Choice Contest Thou Alone Art Holy 6 Unknown, do you know?
8th Jun 1889 Great Horton Contest 5 Excelsior [Round] Unknown, do you know?
4th May 1889 Wyke Contest Excelsior [Round] Unknown, do you know?
25th Aug 1888 Nelson Contest W Herculanean
18th Aug 1888 Bramley Contest 5 4 George F. Birkinshaw Snr

Whit Friday

Whit Friday results are not included in the statistics and charts above.

Date Contest Position Conductor March
16th Jun 2000 Grotton (Whit Friday) 5 Unknown, do you know?
16th Jun 2000 Lydgate (Whit Friday) 11 Unknown, do you know?
16th Jun 2000 Delph (Whit Friday) 15 Unknown, do you know?
16th Jun 2000 Uppermill (Whit Friday) 19 Unknown, do you know?
16th Jun 2000 Denshaw (Whit Friday) 24 Unknown, do you know?
16th Jun 2000 Scouthead (Whit Friday) 40 Unknown, do you know?
28th May 1999 Scouthead (Whit Friday) 26 Unknown, do you know?
5th Jun 1998 Broadoak (Whit Friday) 9 Unknown, do you know? March: O.R.B.
5th Jun 1998 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) 35 Unknown, do you know? March: O.R.B.

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!