[Upgrade to pro and remove adverts]

Brighouse March & Hymn Tune Contest

Sun 29th Jun 2014

Format: March & Hymn Contest
Adjudicators: Derek Broadbent, Pascal Eicher, Chris Jeans
Venue: Brighouse, West Yorkshire

Previous Event Next Event
Position Band Conductor Music Draw
1   Marsden Silver Band Glyn Williams March: Knight Templar 20
2   Yorkshire Imperial Brass Band Stig Mærsk March: The Wizard 15
3 Skelmanthorpe Band Martin Hall March: The President 18
4 Northop Band Thomas Wyss March: The Wizard 26
5   Elland Silver Band Danny Brooks March: Senator 14
6   Drighlington Band Jim Davies March: O.R.B. 12
7 Rainford Band Gareth Brindle 9
8   Diggle Band Alan Wycherley March: Senator 19
9 Knottingley Silver Band Owen Wedgwood 3
10 Hebden Bridge Band Sean Conway March: Knight Templar 22
11 Lindley Band Andrew Baker March: The Avenger 10
12 Hade Edge Jonathan Beatty March: Knight Templar 21
13   South Yorkshire Police Band Leigh Baker March: The Contestor 17
14 Elland Silver Youth Band Samantha Harrison March: Mephistopheles 5
15 Clifton and Lightcliffe Band John Clay March: Bramwyn 25
16 Meltham & Meltham Mills Norman Law March: Honest Toil 1
17 Kirkbymoorside Town Brass John Woodward March: Honest Toil 2
18 Skelmanthorpe Prospect Brass Phil Garlick March: Bramwyn 8
19   Gawthorpe Brass 85 Unknown, do you know? 13
20   Slaithwaite Band Rob Westacott March: The Australasian 23
21 Royal Buckley Town Band Scott Lloyd 4
22   Northop Youth David Davies 6
23 Clifton and Lightcliffe B Band John Clay 16
24   Thurlstone Brass Band Jonathan Bates March: Castell Coch 24
25 Huddersfield and Ripponden Brass Helen Williams 7
26 Dobcross Youth Band Edward Griffiths 11
Previous Event Next Event

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Best Unregistered Band - Thurlstone Brass Band
Best 4th Section Band - Gawthorpe Brass 85
Best 3rd Section Band - Slaithwaite Band
Best 2nd Section Band - Elland Silver Band
Best 1st Section Band - Diggle Band
Deportment - South Yorkshire Police Band
Best Hymn Tune in 4th Section - Gawthorpe Brass 85
Best Trombone Section - Yorkshire Imperial Brass Band
Best Road March - Drighlington Band
Best Youth Band - Elland Silver Youth Band
Best Youth Deportment - Elland Silver Youth Band
Best Soloist in Youth Section - Principal Cornet of Elland Silver Youth Band
Best Youth Section Band - Elland Silver Youth Band
2nd Best Youth Section Band - Northop Youth
Best Bass Section - Marsden Silver Band
Best Hymn - Marsden Silver Band
Best Contest March - Yorkshire Imperial Brass Band
Best Soloist - Principal Euphonium of Yorkshire Imperial Brass Band
Best Soprano Cornet Player (Brian Evans Trophy) - Soprano Cornet of Marsden Silver Band
Best Principal Cornet Player (Geneva "Symphony" Cornet) - Samantha Harrison of Elland Silver Band
Best Conductor - Glyn Williams of Marsden
Youngest Player - Emma Ainley of Clifton & Lightcliffe B


Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!