[Upgrade to pro and remove adverts]

Dennis Masters


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
11th Feb 1990 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Langley 3 192 9
16th Apr 1989 Midlands (South) Area (Championship Section) Langley 1
20th Nov 1988 West Midlands Brass Band Association Contest (Open Section) Langley
17th Apr 1988 Midlands (South) Area (Championship Section) Langley 3
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Championship Section) Langley 4 185 8
16th Nov 1986 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Langley 13
6th Jul 1986 Dudley Zoo Brass Band Festival Langley 2 270
19th Apr 1986 Midlands (South) Area (Championship Section) Langley
7th Jul 1985 Dudley Zoo Brass Band Festival Langley 1 277
2nd Mar 1985 Midlands (South) Area (Championship Section) Langley 3 192 1
2nd Dec 1984 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Langley 1 183
1st Jul 1984 Dudley Zoo Brass Band Festival Langley 1 279 9
17th Mar 1984 Midlands Area (Championship Section) Langley 6 186 14
20th Nov 1983 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Langley 1 188 4
19th Mar 1983 Midlands Area (Championship Section) Langley 11 176 12
21st Nov 1982 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Langley 2 180
8th May 1982 Midlands Area (Championship Section) Langley 16 19
15th Nov 1981 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Langley 4 176
2nd May 1981 Midlands Area (Championship Section) Langley 8
26th Apr 1980 Midlands Area (Championship Section) Langley
5th May 1979 Midlands Area (Championship Section) Langley 19
22nd Apr 1978 Midlands Area (Championship Section) Langley
30th Apr 1977 Midlands Area (Championship Section) Langley
24th Apr 1976 Midlands Area (Championship Section) Langley 12
1st Nov 1975 National Mineworkers (Third Section) Maltby Miners Welfare 4 187 12
19th Apr 1975 Midlands Area (Championship Section) Langley
1st Jun 1974 Nottingham Championship (Championship Section) Newhall 4 179 8
27th Apr 1974 Midlands Area (Championship Section) Newhall 6
30th Mar 1974 Welsh Area (Championship Section) Lewis Merthyr Colliery Band 1
15th Sep 1973 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Coalville 1
1st Sep 1973 British Open Ransome Hoffman & Pollard 3
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Langley 2 371 8
14th Jan 1973 Wills Regional Championships - Cheltenham (Championship Section) Langley 1 187
13th May 1972 Midlands Area (Championship Section) Ransome Hoffman Pollard 4 179 1
6th May 1972 Grand Shield Langley 14 13
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (Champion of Champions Section) Ransome Hoffman Pollard (Newark) 4
28th Nov 1971 Granada Band of the Year Ransome Hoffman Pollard 2
9th Oct 1971 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ransome 11
8th May 1971 Grand Shield Langley 6 181 15
1st May 1971 Midlands Area (Championship Section) Ransome Hoffman Pollard Works 1 92 7
3rd Apr 1971 Wills Championships Grand Finals (Champion of Champions Section) Ransome Hoffman Pollard 2
3rd Apr 1971 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Langley 5
1st Nov 1970 Wills Regional Championships (Championship Section) Langley 3 184 1
10th Oct 1970 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ransome Hoffman Polland 2 94 13
6th Sep 1970 British Open Ransome Hoffman & Pollard 21
30th May 1970 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Championship Section Ransome Hoffmann Pollard Works 1 190 1
9th May 1970 Grand Shield Langley 2 184 10
22nd Mar 1970 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Ransome & Marles Works 2 192 5
21st Feb 1970 Nottingham Championship (Championship Section) Ransome & Marles Works 5
11th Jan 1970 Wills Regional Championships (Championship Section) Ransome & Marles Works 1 190 4
6th Sep 1969 British Open Ransome & Marles 5 181 15
7th Jun 1969 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Ransome & Marles 2 190
3rd May 1969 Midlands Area (Championship Section) Langley 4
8th Mar 1969 Excelsior Festival of Music Ransome and Marles 1 14
1st Feb 1969 Nottingham Championship (Championship Section) Ransome & Marles Works Band 1 187 2
25th May 1968 Grand Shield Langley 4 182 12
4th May 1968 Midlands Area (Championship Section) Ransome & Marles 1
4th May 1968 Midlands Area (Championship Section) Langley 2
30th Mar 1968 Excelsior Festival of Music Ransome 21
10th Feb 1968 Nottingham Championship (Championship Section) Ransome & Marles Works Band 1 181 3
2nd Sep 1967 British Open Ransome & Marles 11
22nd Apr 1967 Midlands Area (Championship Section) Langley 2
22nd Apr 1967 Midlands Area (Championship Section) Ransome & Marles Works 3
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ransome & Marles 12
3rd Sep 1966 British Open Ransome & Marles 9 179 18
28th May 1966 Grand Shield Langley
23rd Apr 1966 Midlands Area (Championship Section) Ransome & Marles Works 2 182
23rd Apr 1966 Midlands Area (Championship Section) Langley
16th Oct 1965 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ransome & Marle 23
4th Sep 1965 British Open Ransome & Marles 6 180 6
24th Apr 1965 Midlands Area (Championship Section) Ransome & Marles Works 2 180 1
24th Apr 1965 Midlands Area (Championship Section) Langley 8 164 6
5th Sep 1964 British Open Ransome & Marles 16 8
25th Apr 1964 Midlands Area (Championship Section) Ransome & Marles Works 3
25th Apr 1964 Midlands Area (Championship Section) Langley 6
29th Feb 1964 Nottingham Championship (Championship Section) Ransome and Marles 2 184 2
7th Sep 1963 British Open Ransome & Marles 9
27th Apr 1963 Midlands Area (Championship Section) Langley 9
20th Oct 1962 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Langley 10
28th Apr 1962 Midlands Area (Championship Section) Langley 3 184
28th Apr 1962 Midlands Area (Championship Section) Jaguar Car Works
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Langley 3
29th Apr 1961 Midlands Area (Championship Section) Langley 3 179
5th Mar 1961 Birmingham BBA v. Gloucester BBA Contest (Class A) Langley 2 187
20th Nov 1960 Birmingham Association Contest (Section A) Langley 3 183
30th Apr 1960 Midlands Area (Championship Section) Langley
18th Apr 1959 Midlands Area (Championship Section) Langley
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Langley 14
15th Mar 1958 Midlands Area (Championship Section) Langley 1 189
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Langley Prize 1 189 4
23rd Mar 1957 Midlands Area (Second Section) Langley Prize 1 188
15th Dec 1956 Birmingham Association Contest (Section A) Langley 3 83
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Langley
3rd Mar 1956 Midlands Area (Second Section) Langley Prize 1 186
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Langley 3
5th Mar 1955 Midlands Area (Second Section) Langley Prize 1 181 6
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Langley Prize
6th Mar 1954 Midlands Area (Second Section) Langley Prize 2 180 6
16th May 1953 Senior Cup Langley Prize Band
21st Feb 1953 Midlands Area (Second Section) Langley Prize 18
20th Sep 1952 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Langley 4 178
16th Feb 1952 Midlands Area (Second Section) Langley Prize 2 176
18th Feb 1950 Midlands Area (Second Section) Langley Prize
Date Contest Winner
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - County Section West Glamorgan Youth
29th Sep 2002 Wychavon Contest (Third Section) Beaumaris B
5th Dec 1999 Aylesbury Contest (Open Section) Kidlington Concert Brass
5th Dec 1999 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Bradwell Silver
21st Nov 1999 SEWBBA (Treorchy) Contest (First Section) BTM
30th Oct 1999 National Mineworkers (Second Section) GT Group Peterlee
28th Aug 1999 Land o' Burns Fishburn Band
21st Feb 1999 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Open March) Morrells KCB
21st Feb 1999 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Stonesfield
21st Feb 1999 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B) Yarnton
21st Feb 1999 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Open Section) Morrells KCB
21st Feb 1999 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B March) Yarnton
21st Feb 1999 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Stonesfield
14th Feb 1999 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) Hyde
6th Dec 1998 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) Stonesfield Silver
6th Dec 1998 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Hanwell
24th Oct 1998 Pontins (First Section) Bathgate
26th Sep 1998 West Wales BBA Festival Contest (First Section) Abergavenny Borough
26th Sep 1998 West Wales BBA Contest (Championship Section) Tredegar
26th Sep 1998 Ammanford Festival Contest Ogmore Valley
10th May 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest Wales & West of England Qualifier Pontardulais
1st Feb 1998 NWABBA Contest (Championship Section) Todmorden
1st Feb 1998 NWABBA Contest (Fourth Section) Pilling Jubilee Silver
1st Feb 1998 NWABBA Contest (Ungraded Youth Section) Haydock Youth
16th Nov 1997 Pilkington Northern Open (Section D) Hazel Grove
16th Nov 1997 Pilkington Northern Open (Section C) Eaton's Farnworth
1st Nov 1997 SWBBA Contest (Championship Section) Bodmin Town
1st Nov 1997 SWBBA Contest (First Section) Helston Town
3rd Aug 1997 National Eisteddfod of Wales (Second Section) Treherbert
3rd Aug 1997 National Eisteddfod of Wales (Open Section) Beaumaris and District
22nd Jun 1997 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Rhos Silver
18th May 1997 Amber Valley Entertainments Contest Trafford
19th Apr 1997 Carnegie Invitation Contest (First Section) Johnstone Silver
19th Apr 1997 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Dalmellington
6th Apr 1997 Welsh Area (Fourth Section) Glynneath Silver
24th Nov 1996 SEWBBA (Treorchy) Contest (Fourth Section) Tredegar Youth
26th Oct 1996 Pontins (Third Section) Milnrow
21st Sep 1996 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Manx Concert
30th Mar 1996 West of England Area (Fourth Section) Pendennis Brass
25th Nov 1995 National Mineworkers (Third Section) GT Group Peterlee
28th Oct 1995 Pontins (Fourth Section) Milnrow
8th Oct 1995 NWABBA Preston District Contest (Section 4) Pemberton Old
8th Oct 1995 NWABBA Preston District Contest (Youth Section) Morecambe Youth
8th Oct 1995 NWABBA Preston District Contest (Section 2) Blackpool Brass
8th Oct 1995 NWABBA Preston District Contest (Section 3) Lees and Glodwick
8th Oct 1995 NWABBA Preston District Contest (Championship Section) Freckleton
19th Nov 1994 National Mineworkers (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria Band
18th Sep 1994 Wychavon Contest (Second Section) United Co-op Crewe
18th Jun 1994 Rhyl Festival of Brass (Youth Section) Wardle High Junior School
18th Jun 1994 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Old Hall Brass
18th Jun 1994 Rhyl Festival of Brass (Fourth Section) Lyceum Brass
4th Jun 1994 Wigan Contest (Third Section) Hoover Bolton
4th Jun 1994 Wigan Contest (Fourth Section) Trinity Girls
4th Jun 1994 Wigan Contest (Championship Section) Northumbria Police
20th Mar 1994 North of England Area (Fourth Section) Horden Colliery
19th Mar 1994 North of England Area (Third Section) Flookburgh
19th Mar 1994 North of England Area (First Section) Easington Colliery
11th Dec 1993 Welsh Brewers Challenge Contest Tredegar Town
27th Nov 1993 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) BTM
27th Nov 1993 SEWBBA (Treorchy) Contest (1st Section) Tongwynlais Temperance
27th Nov 1993 SEWBBA (Treorchy) Contest (Second Section) Rogerstone
31st Jul 1993 Royal National Eisteddfod (Second & Third Section) Beaumaris
31st Jul 1993 Royal National Eisteddfod (Championship Section) Parc and Dare Band
12th Apr 1993 Pontins Southport (Championship Section) Point of Ayr Colliery
13th Mar 1993 Welsh Area (Third Section) Ammanford Town
13th Mar 1993 Welsh Area (Second Section) Rogerstone
7th Mar 1993 Midlands (North) Area (First Section) Foss Dyke
14th Feb 1993 Milton Keynes Brass Band Festival (Second and Third Section) United Co-op (Crewe)
6th Feb 1993 Stroud Brass Band Festival (Second Section) Coleford
21st Nov 1992 National Mineworkers (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria
25th Oct 1992 Pontins (Second Section) Ifton Welfare
24th Oct 1992 Pontins (Fourth Section) Eaton's Farnworth
13th Sep 1992 Wychavon Contest (Second Section) United Co-op Crewe
12th Jul 1992 Southern Open (Section A) Yorkshire Imperial David Urquhart Travel Band
11th Jul 1992 Southern Open (Section D) Pendennis Brass
21st Jun 1992 Rhyl Festival of Brass (Championship/First Section) Point of Ayr Colliery Band
19th Apr 1992 Pontins Brean Sands (Second Section) Stinchcombe
17th Apr 1992 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Pontardulais
8th Mar 1992 Yorkshire Area (Fourth Section) Cottingham
7th Mar 1992 Scottish Championship (Second Section) Kelty & Blairadam Brass
7th Mar 1992 Scottish Championship (Championship Section) Murray International Whitburn
1st Mar 1992 London and Southern Counties (First Section) KM Medway
9th Feb 1992 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Aceprint Gawthorpe
1st Dec 1991 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Bedworth Town and Church
1st Dec 1991 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) CI Group
13th Oct 1991 NWABBA Preston District Contest (Section A) Freckleton
13th Oct 1991 NWABBA Preston District Contest (Section B) Lancastrian Building Society Tyldesley
14th Sep 1991 West Wales BBA Contest (Championship Section) National Fuel Distributors
14th Sep 1991 West Wales BBA Contest (Second Section) Burry Port Town
20th Apr 1991 West of England Area (Championship Section) Flowers
30th Mar 1991 Pontins Southport (Third Section) Flixton
29th Mar 1991 Pontins Southport (Fourth Section) Sharlston Colliery
2nd Mar 1991 Cornwall BBA Contest (3rd Section) Launceston Municipal
2nd Mar 1991 Cornwall BBA Contest (Fourth Section) Gweek
2nd Mar 1991 Cornwall BBA Contest (Championship Section) St Dennis
2nd Mar 1991 Cornwall BBA Contest (2nd Section) Helston
2nd Mar 1991 Cornwall BBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
28th Oct 1990 Pontins (Second Section) Northop Silver
27th Oct 1990 Pontins (Fourth Section) Warburtons' Bolton
22nd Sep 1990 West Wales BBA Festival Contest (Fourth Section) Cwm Town
22nd Sep 1990 West Wales BBA Festival Contest (Third Section) Llansaint
9th Sep 1990 Wychavon Contest (Third Section) Stinchcombe Silver
9th Sep 1990 Wychavon Contest (Second Section) United Co-op Crewe
9th Sep 1990 Wychavon Contest (Championship Section) Flowers Gloucester
20th May 1990 Northants & District (Section A) Kibworth
20th May 1990 Northants & District (Entertainment) Towcester Studio
20th May 1990 Northants & District (Youth) Lincs Youth
20th May 1990 Northants & District (Section C) Somersham Town
20th May 1990 Northants & District (18 players and under) Kettering Town
20th May 1990 Northants & District (Section B) Wigston
6th May 1990 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Rothwell Temperance
6th May 1990 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Knottingley Silver
6th May 1990 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Langbaurgh
6th May 1990 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria
10th Mar 1990 Midlands (North) Area (Championship Section) William Davis Construction Group
10th Mar 1990 Midlands (North) Area (Youth Section) Desford Youth
3rd Feb 1990 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Snibston & Desford
3rd Feb 1990 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Thoresby Colliery Welfare
3rd Feb 1990 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Blidworth Miners
3rd Feb 1990 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Heage
3rd Dec 1989 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Unity Brass
3rd Dec 1989 West Midlands Brass Band Association Contest (Fourth Section) Mere Manor
26th Nov 1989 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Sharlston Colliery
26th Nov 1989 City of Leicester Festival (Youth Section) Castle Point Youth
29th Oct 1989 Pontins (Second Section) Nottingham City Transport
28th Oct 1989 Pontins (Fourth Section) Sovereign Brass Band
21st Oct 1989 National Mineworkers (Second Section) Rossington Colliery (Perry's) Band
30th Apr 1989 Buxton Festival (Section B) Hathern
30th Apr 1989 Buxton Festival (Section A) Marple
26th Mar 1989 Pontins Hemsby (Second Section) Nottingham City Transport
24th Mar 1989 Pontins Hemsby (Fourth Section) Waltham Forest Co-op
4th Mar 1989 London and Southern Counties (Third Section) Castle Point
26th Feb 1989 Yorkshire Area (Third Section) Armthorpe Elmfield
19th Feb 1989 NWABBA Contest (Third Section) Morecambe (Marsden Building Society)
19th Feb 1989 NWABBA Contest (Championship Section) Blackburn & Darwen
30th Oct 1988 Harborough Band Contest (Section B) Jackfield
30th Oct 1988 Harborough Band Contest (Section A) Hathern
18th Sep 1988 Burtonwood Brewery Brass Band Championships British Aerospace (Manchester)
18th Sep 1988 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Third Section) Cobden Chadwick
17th Sep 1988 Fife Charities Band Association Contest Dunaskin Doon
11th Sep 1988 Championship of Leicestershire Brass Band Festival - Open Section Ratby Co-op
11th Sep 1988 Championship of Leicestershire Brass Band Festival - Section Three Wigston Temperance
11th Sep 1988 Championship of Leicestershire Brass Band Festival Harborough
11th Sep 1988 Championship of Leicestershire Brass Band Festival - Section Two Enderby
7th May 1988 Grand Shield CWS (Glasgow)
2nd Apr 1988 Pontins Brean Sands (Third Section) Cwmaman Institute
1st Apr 1988 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Wotton-under-Edge & District
27th Mar 1988 Amber Valley Entertainments Contest Shirland Miners Welfare
29th Nov 1987 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Orion Airways
7th Nov 1987 SWBBA Contest (Third Section) St Pinnock
7th Nov 1987 SWBBA Contest (Fourth Section) Launceston Town
7th Nov 1987 SWBBA Contest (Youth Section) Hayle Youth
31st Oct 1987 National Mineworkers (Fourth Section) Lynemouth Colliery Band
25th Oct 1987 Pontins (Championship Section) Rockingham
24th Oct 1987 Pontins (Third Section) Drighlington
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Wakefield Metropolitan
26th Sep 1987 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Brackley & District
26th Sep 1987 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Greenway Selectus
12th Sep 1987 West Wales BBA Contest (Championship Section) Parc and Dare
12th Sep 1987 West Wales BBA Festival Contest (Second Section) Rogerstone
31st May 1987 Lewisham Contest (Championship Section) Redbridge
31st May 1987 Lewisham Contest (Second Section) Regent Brass
10th May 1987 Weston-super-Mare (Second Section) Tongwynlais
10th May 1987 Weston-super-Mare (Third Section) R B L Crownhill (Plymouth)
10th May 1987 Weston-super-Mare (Championship Section) Aldbourne
26th Apr 1987 CISWO North East (Second Section) Boldon Colliery
26th Apr 1987 CISWO North East (Third Section) Ellington Colliery
20th Apr 1987 Pontins Hemsby (Championship Section) William Davis Construction Group
17th Apr 1987 Pontins Hemsby (Fourth Section) RMSC Foss Dyke
29th Mar 1987 North West Area (Championship Section) Kennedy's Swinton Concert Brass
29th Mar 1987 North West Area (Youth) South Cheshire Youth
21st Mar 1987 Midlands (North) Area (Championship Section) Desford
8th Feb 1987 Wigan Contest (Second Section) Berisfords
8th Feb 1987 Wigan Contest (Championship Section) Kennedy's Swinton Concert
7th Dec 1986 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) City of Oxford
7th Dec 1986 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Luton
16th Nov 1986 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Amington
16th Nov 1986 West Midlands Brass Band Association Contest (Fourth Section) Bulkington Silver Dunlop Engineering
26th Oct 1986 Pontins (Second Section) Kennedy's Swinton Concert
25th Oct 1986 Pontins (Fourth Section) Drighlington
28th Sep 1986 West Midlands Police Brass Band Entertainment Contest Ind Coope Burton Brewery
27th Sep 1986 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) Bulkington Silver Dunlop Engineering
27th Sep 1986 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Orion Airways Brass
20th Sep 1986 West Wales BBA Contest (Second Section) Ynyshir and Cwm Colliery
20th Sep 1986 West Wales BBA Contest (Championship Section) Cory
18th May 1986 SCABA Entertainment Contest (A Section) Aveley
18th May 1986 SCABA Entertainment Contest (B Section) Staines Brass
20th Apr 1986 Thurrock Arts Council (Third Section) Crayford
20th Apr 1986 Thurrock Arts Council (Youth Section) Tilbury Youth
20th Apr 1986 Thurrock Arts Council (Fourth Section) Haverhill Youth
12th Apr 1986 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 4) Broxburn Silver
12th Apr 1986 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 2) Cowdenbeath Public
12th Apr 1986 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 3) Monktonhall Colliery
31st Mar 1986 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne
30th Mar 1986 Pontins Brean Sands (Second Section) Chalford
29th Mar 1986 Pontins Brean Sands (Third Section) West Bromwich
9th Mar 1986 London and Southern Counties (Third Section) Staines Brass
23rd Feb 1986 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C March) Chalgrove
23rd Feb 1986 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Brackley & District
23rd Feb 1986 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C) Chalgrove
23rd Feb 1986 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B) Chinnor
23rd Feb 1986 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B March) Chinnor
23rd Feb 1986 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Brackley & District
22nd Feb 1986 Stroud Brass Band Festival (Championship Section) Yorkley Onward
22nd Feb 1986 Stroud Brass Band Festival (Third Section) Filton Concert
15th Feb 1986 Stroud Brass Band Festival (Second Section) Bendix Kingswood
15th Feb 1986 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) Berry Hill
17th Nov 1985 Pilkington Northern Open (Section A) Bedford Leigh
16th Nov 1985 Reading Contest (Second Section) City of Oxford
9th Nov 1985 National Mineworkers (Second Section) Barrow Colliery Band
27th Oct 1985 Pontins Youth Contest (Section A) Wardle Youth
3rd Aug 1985 Rhymney Valley Council Contest (Section B) Coedely Colliery
3rd Aug 1985 Rhymney Valley Council Contest (Section A) Lewis Merthyr
8th Apr 1985 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne
6th Apr 1985 Pontins Brean Sands (Third Section) Bugle Silver
10th Mar 1985 Yorkshire Area (Third Section) Jayess (Queensbury)
10th Mar 1985 Yorkshire Area (Second Section) Yorkshire Evening Post
2nd Mar 1985 Cornwall BBA Contest (Championship Section) Mount Charles
2nd Mar 1985 Cornwall Brass Band Association (Second Section) Helston Town
2nd Mar 1985 Cornwall BBA Contest (Youth Section) St Dennis Youth
2nd Mar 1985 Cornwall BBA Contest (Junior Section A) Redruth Youth
2nd Mar 1985 Cornwall BBA Contest (Fourth Section) Saracen Brass
2nd Mar 1985 Cornwall BBA Contest (3rd Section) Lanner and District
24th Feb 1985 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) Berry Hill
22nd Apr 1984 Pontins Southport (Second Section) Glossop Old
21st Apr 1984 Pontins Southport (Third Section) Longridge
7th Apr 1984 West of England Area (Third Section) Downton Huntsman
1st Apr 1984 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Glossop School
24th Mar 1984 Welsh Area (Fourth Section) Newtown (Powys) Silver
23rd Mar 1984 Welsh Area (Third Section) Markham & District
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Second Section) Lockwood
4th Mar 1984 London and Southern Counties (Fourth Section) Kent Police
5th Feb 1984 NWABBA Contest (Championship Section) Stalybridge
5th Feb 1984 NWABBA Contest (Second Section) Tintwistle
4th Feb 1984 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Harworth Colliery and Welfare
4th Feb 1984 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Houghton Main Colliery
4th Dec 1983 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Tilbury
4th Dec 1983 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Swindon Concert
29th Oct 1983 Pontins (Third Section) Tyldesley
8th Oct 1983 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Handcross Brass
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Wakefield Metropolitan
3rd Apr 1983 Pontins Brean Sands (Second Section) Hanger Motors
2nd Apr 1983 Pontins Brean Sands (Third Section) Helston Town
4th Dec 1982 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Shrewton Silver
4th Dec 1982 Wessex Brass Band Association (Second Section) Southsea
4th Dec 1982 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
28th Nov 1982 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Ind Coope Burton
6th Nov 1982 National Mineworkers (Second Section) Rockingham Band
30th Oct 1982 Pontins (Third Section) Wakefield Metropolitan
24th Apr 1982 West Wales BBA Spring Festival Contest (Third Section) Llansaint
24th Apr 1982 West Wales BBA Spring Festival Contest (Championship Section) Cory
12th Apr 1982 Pontins Southport (Championship Section) City of Coventry
10th Apr 1982 Pontins Southport (Third Section) Wakefield Metropolitan
6th Mar 1982 Northants & District (Section B) Stamford Town
6th Mar 1982 Northants & District (Youth) Beanfield School
6th Mar 1982 Northants & District (Open) Nassington Brass
6th Mar 1982 Northants & District (Section C) Croft Silver
6th Mar 1982 Northants & District (Section A) Nassington Brass
29th Nov 1981 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Askern Colliery
29th Nov 1981 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Royal Leamington Spa Silver
14th Nov 1981 SWBBA Contest (Youth Section) St Austell Youth
26th Sep 1981 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Jones & Crossland
26th Sep 1981 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Shipston Town
26th Sep 1981 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Brackley & District
20th Apr 1981 Pontins Southport (Championship Section) City of Coventry
18th Apr 1981 Pontins Southport (Third Section) Wakefield Metropolitan
18th Apr 1981 Pontins Hemsby (Third Section) Nassington Brass
28th Mar 1981 West of England Area (Fourth Section) Hyde
7th Feb 1981 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Shirland Miners Welfare
7th Feb 1981 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Clipstone Colliery
16th Nov 1980 West Midlands Brass Band Association Contest (Junior section) Langley Junior
16th Nov 1980 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Telford
16th Nov 1980 West Midlands Brass Band Association Contest (3rd section) Shipston Town
16th Nov 1980 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Birmingham School of Music
16th Nov 1980 West Midlands Brass Band Association Contest (Fourth Section) Ansells Coleshill
8th Nov 1980 National Mineworkers (Third Section) Askern Colliery Silver Prize
27th Sep 1980 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Mid Rhondda
27th Sep 1980 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Yorkley Onward Band
27th Sep 1980 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Chalford
3rd May 1980 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Penclawdd
3rd May 1980 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) South Glamorgan Youth
20th Apr 1980 Lansing Bagnall (Invitation Section) Luton
19th Apr 1980 Lansing Bagnall (Championship Section) Leyland Vehicles
3rd Nov 1979 Pontins (Third Section) Totnes Band
19th Nov 1978 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Wigston Temperance
19th Nov 1978 West Midlands Brass Band Association Contest (Fourth Section) Abraham Darby
11th Nov 1978 National Mineworkers (Third Section) Gwaun-Cae-Gurwen Band
28th Oct 1978 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ystalyfera Public
28th Oct 1978 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Gwaun-cae-Gurwen
28th Oct 1978 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
28th Oct 1978 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Coedely Colliery
27th Nov 1977 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Kennington Youth
6th Nov 1977 Watford (Championship Section) Hanwell
5th Nov 1977 Watford (Second Section) Southampton Central
15th Oct 1977 Shaw Social Club (Newbury) Contest (Second Section) East Woodhay Silver
15th Oct 1977 Shaw Social Club (Newbury) Contest (Championship Section) Aldbourne
22nd May 1977 Spring Festival (Junior Cup) Ifton Welfare
9th Apr 1977 Pontins Southport (Third Section) Point of Ayr
8th Apr 1977 Pontins Southport (Fourth Section) Hammonds Sauce 'B'
28th Nov 1976 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Barnard Castle
28th Nov 1976 City of Leicester Festival (Youth Section) Loughborough Youth
16th May 1976 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section A) Oxford Concert Brass
16th May 1976 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section B) Kennington
9th May 1976 Spring Festival (Junior Cup) Chapeltown Silver
29th Nov 1975 Hanham Contest (Section B) Corsham
29th Nov 1975 Hanham Contest (Section A) Cinderford Town
21st Sep 1975 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Ratby
21st Sep 1975 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Coventry School of Music
23rd Feb 1975 Doncaster Entertainment Contest (Final) Kippax Old
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Leicester Imperial
2nd Nov 1974 National Mineworkers (Fourth Section) Desford and South Midlands Junior
15th Jun 1974 Bo'ness Contest Cowdenbeath Public
28th Apr 1974 East Anglian BBA Class B Drayton Juniors
28th Apr 1974 East Anglian BBA Class C Costessey Secondary School
24th Feb 1974 Doncaster Entertainment Contest (Final) Brodsworth Colliery
3rd Feb 1974 Doncaster Entertainment Contest (Semi Final) Grimsby
21st Jan 1974 Doncaster Entertainment Contest (Semi Final) Brodsworth Colliery
11th Nov 1973 Doncaster Entertainment Contest Brodsworth Colliery
28th Oct 1973 Doncaster Entertainment Contest Kippax Old
23rd Sep 1973 Clacton-on-Sea March Contest King's Lynn
23rd Sep 1973 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) King's Lynn
23rd Sep 1973 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) Oxted
1st Apr 1973 Blackpool Contest (A Section)
1st Apr 1973 Blackpool Contest (D Section)
1st Apr 1973 Blackpool Contest (B Section) Lancashire Constabulary
1st Apr 1973 Blackpool Contest (C Section)
3rd Mar 1973 Doncaster Entertainment Contest (Final) Grimsby
11th Feb 1973 Watney Mann Championship Desford Colliery
11th Feb 1973 North West Association Contest (Third Section) Christ Church
11th Feb 1973 North West Association Contest (Second Section) Leigh Silver
11th Feb 1973 North West Association Contest (Fourth Section) Crewe Co-operative
10th Feb 1973 Northants & District (Section A) Towcester Studio
10th Feb 1973 Northants & District (Section C) Huntingdon & District
10th Feb 1973 Northants & District (Section B) Towcester Studio
10th Feb 1973 Northants & District (Youth) Beanfield School
4th Feb 1973 Doncaster Entertainment Contest (Semi Final) Market Rasen
21st Jan 1973 Doncaster Entertainment Contest (Semi Final) Grimsby
1973 CISWO Yorkshire (2nd Section) Kippax Old Brass Band
1973 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery Institute Band
25th Nov 1972 GBBA Annual Contest (Section C) Soundwell
25th Nov 1972 GBBA Annual Contest (Section B) Lydbrook
25th Nov 1972 GBBA Annual Contest (Open Section) Drybrook
19th Nov 1972 Doncaster Entertainment Contest Brodsworth Colliery
5th Nov 1972 Watford (Third Section) Arley Welfare
5th Nov 1972 Watford (Youth Section) Ampthill
5th Nov 1972 Watford (Championship Section) Hemel Hempstead
5th Nov 1972 Watford (Second Section) Aldershot Brass
4th Nov 1972 National Mineworkers (Fourth Section) Glynneath
29th Oct 1972 Doncaster Entertainment Contest York Railway Institute
8th Oct 1972 Doncaster Entertainment Contest Rossington Colliery
20th Apr 1972 Loughborough Festival Contest (Section B) Barlestone Victoria
20th Apr 1972 Loughborough Festival Contest (Section A) Loughborough
15th Apr 1972 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Lochgelly Public
4th Apr 1971 Loughborough Festival Contest (Section B) Arley Welfare
4th Apr 1971 Loughborough Festival Contest (Section A) Loughborough
24th Jan 1971 Doncaster Entertainment Contest (Semi Final) Brodsworth Colliery
21st Feb 1970 Nottingham Championship (Fourth Section) Clipstone Colliery
9th Nov 1968 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Towcester Studio
9th Nov 1968 Northants Amateur Brass Band Association (3rd Section) Daventry & District
9th Nov 1968 Northants Amateur Brass Band Association (4th Section) Kettering Town
9th Nov 1968 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Kibworth
25th Feb 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Fourth Section) Chapeltown Silver
11th Feb 1967 Nottingham Championship (Third Section) Teversal Colliers Welfare Band
30th Oct 1965 Northants & District (Second Section - Entertainment) Kettering Rifle
30th Oct 1965 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section- Entertainment) Kibworth
30th Oct 1965 Northants & District (Third Section - Entertainment) Daventry & District
20th Mar 1965 North of England Area (Fourth Section) Brancepeth Colliery
20th Mar 1965 North of England Area (Third Section) Cargo Fleet Works
21st Nov 1964 Northants & District (First Section - Entertainment) Corby Silver
21st Nov 1964 Northants & District (Second Section - Entertainment) Daventry & District
10th Oct 1964 National Mineworkers (Fourth Section) Shotts St Patrick's
18th Apr 1964 North West Area (Third Section) Dove Holes Public Prize
21st Mar 1964 North Eastern Area (Fourth Section) Holme Silver
19th Oct 1963 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Cargo Fleet Works
Name Composer Arranger Year
Music from the Greek Isles Dennis Masters

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!