[Upgrade to pro and remove adverts]

Geoffrey Brand


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
8th Sep 1990 British Open Brighouse & Rastrick 9 16
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Sun Life 8 191 6
10th Sep 1988 British Open British Aerospace Wingates 15
27th Mar 1988 North West Area (Championship Section) British Aerospace Wingates Band 7
13th Mar 1988 London and Southern Counties (Championship Section) John Laing (Hendon) 12 179 3
5th Sep 1987 British Open British Aerospace Wingates 11
29th Mar 1987 North West Area (Championship Section) British Aerospace Wingates Band 3
6th Sep 1986 British Open Grimethorpe Colliery 2
23rd Feb 1986 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery 6 187 7
6th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Championship Section Finals) Sun Life 4 191 14
7th Sep 1985 British Open Grimethorpe Colliery 6 189 9
5th May 1985 European Championships Sun Life 3 187 10
24th Feb 1985 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery 3 190 12
7th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery 10 188 6
8th Sep 1984 British Open Grimethorpe Colliery 1 195 8
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery 3 188 1
30th Oct 1983 Pontins (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery 9 176 2
8th Oct 1983 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Carlton Main Frickley Colliery 7 191 14
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Fairey Engineering 4 190 14
27th Mar 1983 North West Area (Championship Section) Fairey Engineering 2 195 11
2nd Oct 1982 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Engineering Works 6 186 12
4th Sep 1982 British Open Fairey Engineering 2 189 9
21st Mar 1982 North West Area (Championship Section) Fairey Engineering Band 2 196 9
14th Mar 1982 Yorkshire Area (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery 1 192 3
7th Mar 1982 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery 2 190
7th Nov 1981 National Mineworkers (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery 1 577 12
5th Sep 1981 British Open Carlton Main Frickley Colliery 8 189 19
29th Mar 1981 North West Area (Championship Section) Wingates Band 8 184 8
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery 2 190 2
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Sirdar Wakefield 5 188 5
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 5 175 17
8th Sep 1979 British Open Brighouse & Rastrick 8 188 3
11th Mar 1979 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick 1 194 8
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ever Ready 9 186 3
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) GUS 11 184 17
9th Sep 1978 British Open Brighouse & Rastrick 1 192 14
9th Sep 1978 British Open Ever Ready 16
22nd Apr 1978 Midlands Area (Championship Section) G.U.S. 1 191
30th Apr 1977 Midlands Area (Championship Section) G.U.S. (Kettering)
9th Oct 1976 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) GUS 15 166 20
4th Sep 1976 British Open GUS 10 86 5
24th Apr 1976 Midlands Area (Championship Section) GUS Kettering 2 193 9
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 1 96 7
2nd Sep 1972 British Open Black Dyke Mills 1 192 7
9th Oct 1971 World Championship Black Dyke Mills 1
4th Sep 1971 British Open Black Dyke Mills 2 196 7
10th Oct 1970 World Championship Black Dyke Mills 1 96 3
6th Sep 1970 British Open Black Dyke Mills 4 193 16
11th Oct 1969 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 2 192 24
6th Sep 1969 British Open Black Dyke Mills 8
10th May 1969 Yorkshire Area (Championship Section) Black Dyke Mills 3 6
12th Oct 1968 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 2 191 11
7th Sep 1968 British Open Black Dyke Mills 1 194 10
24th Feb 1968 Scottish Championship (Championship Section) Scottish C.W.S. 12
21st Oct 1967 National Mineworkers (Championship Section) Crookhall Bradley 2 184 10
14th Oct 1967 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 1 194 9
14th Oct 1967 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Crookhall Bradley 15
24th Jun 1967 Romford Contest Hanwell 1 196
18th Mar 1967 North of England Area (Championship Section) Crookhall Bradley 1 191 5
12th Nov 1966 Reading Contest (Championship Section) Hanwell 1 95 6
16th Jul 1966 Milk Marketing Board Contest (Class A) Cory 2 189
21st May 1966 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Drayton 3 183 2
19th Apr 1965 East Anglian BBA Spring Festival (Class A - Hymn Tune) Drayton & District British Legion 2
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cory 18
19th Oct 1963 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Crookhall Colliery 18
5th Oct 1963 National Mineworkers (Championship Section) Crookhall Colliery 3 182 12
6th Apr 1963 London and Southern Counties (Championship Section) John Dickinson
17th Nov 1962 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) John Dickinson 5 184 12
14th Apr 1962 London and Southern Counties (Championship Section) John Dickinson 4 176 2
25th Nov 1961 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) John Dickinson 2 89 4
25th Nov 1961 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) John Dickinson 4 85 3
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Second Section Final) John Dickinson 2
22nd May 1961 SCABA Spring Contest (Championship Section) John Dickinson 2 83
15th Apr 1961 London and Southern Counties (Second Section) John Dickinson 1 173
15th Oct 1960 National Championship of Great Britain (Second Section Final) John Dickinson 17
8th Oct 1960 SCABA Autumn Contest (First Section) John Dickinson's 1 90
2nd Apr 1960 London and Southern Counties (Second Section) John Dickinson 3 185
10th Oct 1959 SCABA Autumn Contest (First Section) John Dickinson Works 1 186
22nd Nov 1958 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) John Dickenson (Apsley) 12 170 6
8th Mar 1958 London and Southern Counties (Second Section) John Dickinson
13th Apr 1957 London and Southern Counties (Second Section) John Dickinson
1st Dec 1956 Bletchley Brass Band Contest (Championship Section) John Dickinson Band 4 172 2
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) John Dickinson (Apsley) 7 171 9
Date Contest Winner
4th Nov 2006 Danish National Championship Lyngby-Taarbaek Brass Band
21st Apr 2003 Australian Championships (A Grade) Waitakere City Trusts Brass (NZ)
13th Apr 2002 North American Championships (Championship Section) Illinois Brass Band
13th Apr 2002 North American Championships (Honors Section) Prairie Brass Band
13th Apr 2002 North American Championships (Championship Section) Brass Band of Columbus
19th Nov 2000 Brass In Concert Fodens (Courtois)
30th Oct 1999 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery RJB
15th Nov 1998 Brass In Concert Fodens Courtois
24th May 1998 All England Masters Brighouse & Rastrick
15th Nov 1997 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
25th May 1997 All England Masters Williams Fairey
16th Nov 1996 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery Band
2nd Dec 1995 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) SWT Woodfalls
2nd Dec 1995 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Woodfalls Concert Brass
19th Mar 1995 West of England Area (Championship Section) Sun Life
19th Nov 1994 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
13th Feb 1994 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Aveley
20th Nov 1993 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
16th Oct 1993 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Williams Fairey Engineering
18th Sep 1993 National Championship of Great Britain (First Section Final) Point of Ayr Colliery (EIMCO)
10th Apr 1993 Australian Championships (A Grade) Hawthorn City
10th Apr 1993 Australian Championships (B Grade) Glenorchy City Concert
10th Apr 1993 Australian Championships (Junior B Grade) Ulverstone Municipal
9th Apr 1993 Australian Championships (Junior A Grade) Willoughby City
14th Mar 1993 Yorkshire Area (Championship Section) David Urquhart Travel Yorkshire Imperial
14th Feb 1993 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Northumbria Police
6th Feb 1993 Yeovil Entertainment Camborne
29th Nov 1992 GBBA Own Choice (Section A) Flowers Gloucester
29th Nov 1992 GBBA Own Choice (Section B) Pillowell Silver
12th Apr 1992 North American Championships (Championship Section) Ohio Collegiate Brass
12th Apr 1992 North American Championships (Youth Section) Junior Varsity All-Star Brass Band
12th Apr 1992 North American Championships (Honors Section) Eastern Iowa Brass Band
12th Apr 1992 North American Championships (Challenge Section) Varsity All-Star Brass Band
21st Mar 1992 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Strabane Concert Brass
1992 NSW State Championships (A Grade) Willoughby City Band
16th Nov 1991 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
10th Mar 1991 Midlands (South) Area (Third Section) Manns and Norwich Brewery
10th Mar 1991 Midlands (South) Area (Championship Section) CI Group
19th Nov 1989 Pilkington Northern Open (Section A) British Aerospace
19th Nov 1989 Pilkington Northern Open (Section B) Drighlington
7th Oct 1989 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Desford Colliery Caterpillar
9th Sep 1989 British Open Kennedy's Swinton Concert
16th Apr 1989 Midlands (South) Area (Championship Section) Hyundai Heart of England
4th Feb 1989 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Leicestershire Co-op (South Midlands Welfare)
4th Feb 1989 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Whitwell Welfare
4th Feb 1989 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Thoresby Colliery
4th Feb 1989 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Blidworth Colliery
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
22nd Nov 1987 GBBA Own Choice Section B Filton Concert
22nd Nov 1987 GBBA Own Choice Section C Weston-super-Mare
22nd Nov 1987 GBBA Own Choice Section A Yorkley Onward Band
30th Apr 1987 Challenging Brass Egham
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Youth Section) Northamptonshire Youth
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Second Section) Amington
7th Mar 1987 Scottish Championship (Youth Section) West Lothian Schools
29th Nov 1986 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band 13 Etoiles
8th Nov 1986 National Mineworkers (Third Section) Creswell Colliery Welfare (Rexco) Band
22nd Feb 1986 Welsh Area (Second Section) Mid-Rhondda
22nd Feb 1986 Welsh Area (Championship Section) Penclawdd Brass
16th Nov 1985 Reading Contest (Championship Section) Austin Rover
3rd Mar 1985 London and Southern Counties (Third Section) Handcross Brass
2nd Mar 1985 Midlands (South) Area (Fourth Section) Amington
2nd Mar 1985 Midlands (South) Area (Third Section) Stourport
2nd Mar 1985 Midlands (South) Area (Youth Section) Northamptonshire Youth
25th Aug 1984 Edinburgh International Contest Whitburn
22nd Apr 1984 Australian Championships (A Grade) Willoughby Municipal
20th Apr 1984 Australian Championships (D Grade) Orange P C Y C
20th Apr 1984 Australian Championships (Junior Grade) Willoughby Municipal
16th Oct 1983 NWABBA Preston District Contest (Section A) Warburtons Bakery
16th Oct 1983 NWABBA Preston District Contest (Section C) Lostock Hall
16th Oct 1983 NWABBA Preston District Contest (Section D) Rivington and Adlington
16th Oct 1983 Warrington Contest (Championship Section) Warburton's Bakery
16th Oct 1983 NWABBA Preston District Contest (Section B) Greenalls Champion
6th Nov 1982 National Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery Dowty Band
13th Feb 1982 St. Austell Contest (Section 4) St Ives
13th Feb 1982 St. Austell Contest (Section 3) Carharrack and St Day
13th Feb 1982 St. Austell Contest (Championship Section) St Austell
13th Feb 1982 St. Austell Contest (Section 2) St Keverne
6th Feb 1982 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Desford Colliery
6th Feb 1982 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Shirebrook Miners Welfare
10th Jan 1982 Manchester District Contest (Third Section) St Johns Mossley
10th Jan 1982 Manchester District Contest (Fourth Section) Delph
10th Jan 1982 Manchester District Contest (Second Section) Berisfords
5th Dec 1981 Edinburgh Charities Contest Whitburn Burgh
22nd Nov 1981 Pilkington Northern Open (Section A) Stalybridge Tetley Walker Brewery
1st Nov 1981 Watford (Second Section) Brackley and District
1st Nov 1981 Watford (Championship Section) Luton
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
5th Apr 1981 Watney's London Festival (Concert Contest) Leyland Vehicles
5th Apr 1981 Watney's London Festival (Championship Section) Solent Concert Brass
8th Mar 1981 Yorkshire Area (Championship Section) Yorkshire Imperial
14th Feb 1981 Norwegian National Championships (Division 1) Eikanger-Bjørsvik Musikklag
14th Feb 1981 Norwegian National Championships (Division 2) Kleppe Musikklag
29th Nov 1980 GBBA Own Choice (Section B) Drybrook and District
29th Nov 1980 GBBA Own Choice (Section C) Hawthorn Brewery
29th Nov 1980 GBBA Own Choice (Section A) Swanbrook Transport
29th Nov 1980 GBBA Own Choice (Section D) Portishead Electricty Club
8th Nov 1980 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
26th Apr 1980 West of England Area (Youth Section) Hampshire Youth Concert
9th Mar 1980 London and Southern Counties (Youth Section) Huntingdon and Peterborough Youth Brass Band
3rd Feb 1980 Wembley Contest (Fourth Section) Kidlington Silver
2nd Feb 1980 Wembley Contest (Second Section) Coventry Imperial
8th Dec 1979 Swiss National Championships (First Division) Brass Band Imperial Lenzburg
8th Dec 1979 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band 13 Etoiles
17th Nov 1979 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Midden-Brabant
6th Oct 1979 Butlins National Youth Brass Band Championships Upper Rhondda Comprehensive School
9th Jun 1979 Welsh Miners Gala (First Section) Cory
9th Jun 1979 Welsh Miners Gala (Fourth Section) Ebbw Vale
15th Apr 1979 Australian Championships (A Grade) Hawthorn City
15th Apr 1979 Australian Championships (B Grade) Ulverstone Municipal
1st Apr 1979 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn
25th Feb 1979 Wembley Contest (Third Section) Boarshurst
4th Feb 1979 Hammersmith Contest (Third Division) Egham Band
4th Feb 1979 Hammersmith Contest (Youth Division) Kennington Oxford Youth
4th Feb 1979 Hammersmith Contest (Championship) Ancient Order of Foresters
4th Feb 1979 Hammersmith Contest (Second Division) City of Oxford
2nd Dec 1978 Edinburgh Charities Contest Clydebank Burgh
19th Nov 1978 Danish National Championship (Championship Division) Silkeborg Blæserne
5th Nov 1978 Watford (Championship Section) Newham
5th Nov 1978 Watford (Second Section) Bedford Town
8th Oct 1978 European Championships Black Dyke Mills
29th Apr 1978 West of England Area (Championship Section) Camborne
5th Mar 1978 London and Southern Counties (Second Section) Betteshanger Colliery
5th Nov 1977 National Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery
8th Oct 1977 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Clacton-on-Sea
8th Apr 1977 Australian Championships (Junior Grade) Willoughby Municipal
11th Oct 1975 Butlins National Youth Brass Band Championships Tredegar Juniors
30th Mar 1975 Australian Championships (A Grade) Hawthorn City
28th Mar 1975 Australian Championships (B Grade) Tuggerah Lakes District
28th Mar 1975 Australian Championships (Junior Grade) Newcastle P C Y C
16th Mar 1975 London and Southern Counties Area (Youth Section) City of Oxford Youth
15th Feb 1975 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Leicester Foresters
2nd Feb 1975 Yorkshire Area (Fourth Section) Todmorden Old
2nd Feb 1975 Yorkshire Area (Second Section) York Railway Institute
7th Dec 1974 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
7th Dec 1974 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Central F.E.C. Southampton
7th Dec 1974 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Bournemouth Silver
7th Dec 1974 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Gillingham Imperial
30th Nov 1974 Swiss National Championships (Excellence Section) Ensemble Melodia VD
2nd Nov 1974 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
Cory
5th Oct 1974 Butlins National Youth Brass Band Championships Tredegar Juniors
24th Aug 1974 Edinburgh International Contest Lochgelly Public
19th May 1974 Wessex Brass Band Association (Second Section) Ringwood and Burley
19th May 1974 Wessex Brass Band Association (Third Section) Central F.E.C. Southampton
19th May 1974 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
17th Mar 1974 London and Southern Counties Area (Youth Section) Portsmouth Youth
16th Mar 1974 Scottish Championship (Championship Section) Whitburn Burgh Band
1974 BBC Band of the Year Ever Ready
4th Nov 1973 Watford (Championship Section) Aveley
4th Nov 1973 Watford (Second Section) March Railway
30th Sep 1973 BBC Radio Oxford 'Brass Bound' Aldbourne
2nd Jun 1973 Welsh Miners Gala (Fourth Section) Abergavenny
2nd Jun 1973 Welsh Miners Gala (Second Section) Tredegar
2nd Jun 1973 Welsh Miners Gala (First Section) Cory
2nd Jun 1973 Welsh Miners Gala (Third Section) Blaina
17th Mar 1973 West of England Area (Third Section) Lydney Town
17th Mar 1973 West of England Area (Championship Section) Camborne
2nd Dec 1972 Edinburgh Charities Contest Whitburn Burgh
4th Nov 1972 National Mineworkers (Championship Section) Cory
8th Oct 1972 BBC Radio Oxford 'Brass Bound' Pressed Steel Fisher
22nd Apr 1972 Welsh Area (Second Section) Severn Tunnel & District
22nd Apr 1972 Welsh Area (Championship Section) The Cory Band
25th Mar 1972 Excelsior Festival of Music Newhall Band
26th Feb 1972 Nottingham Championship (Third Section) South Notts Hussars
26th Feb 1972 Nottingham Championship (Championship Section) Desford Colliery Welfare
1972 Shaw Social Club (Newbury) Contest (Second Section) Pangbourne
20th Nov 1971 SWBBA Contest (Second Section) Carharrack and St Day
20th Nov 1971 SWBBA Contest (Fourth Section) Chard
20th Nov 1971 SWBBA Contest (Championship Section) St Austell
20th Nov 1971 SWBBA Contest (Third Section) Newton Abbot
8th May 1971 Senior Cup City of Coventry B
17th Apr 1971 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore
17th Apr 1971 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Ligoniel
17th Apr 1971 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Wellington
20th Mar 1971 Excelsior Festival of Music Cory
7th Mar 1971 CISWO Yorkshire (2nd Section) Hoyland Town Silver Band
7th Mar 1971 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
6th Feb 1971 Wiltshire and Neighbouring Guilds Contest Aldbourne
5th Dec 1970 Cornwall BBA Contest (2nd Section) St Pinnock
5th Dec 1970 Cornwall BBA Contest (3rd Section) Gweek
5th Dec 1970 Cornwall BBA Contest (Championship Section) St Stythians
28th Nov 1970 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Thoresby Colliery Welfare
28th Nov 1970 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) City of Oxford Silver
17th Oct 1970 National Mineworkers (Championship Section) Cory
14th Jun 1970 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Gainsborough Britannia Band
14th Jun 1970 Cleethorpes Brass Band Festival ( Second Section) Market Rasen Town Band
14th Jun 1970 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Newhall Band
30th May 1970 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Second Section Stanton Works
30th May 1970 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Championship Section Ransome Hoffmann Pollard Works
30th May 1970 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Third Section Hetton Silver Prize
18th Apr 1970 Excelsior Festival of Music Cory
7th Feb 1970 Wiltshire and Neighbouring Guilds Contest Shaftesbury Crusade
6th Dec 1969 Edinburgh Charities Contest Dalmellington
15th Nov 1969 Reading Contest (Championship Section) Shaftesbury Crusade
15th Nov 1969 Reading Contest (Second Section) Tadley
15th Nov 1969 Reading Contest (Military Band Section) Bournemouth Concert
13th Sep 1969 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) Rockingham
13th Sep 1969 Yorkshire v. Midlands (Grade Two) Rockingham Band
13th Sep 1969 Yorkshire v. Midlands Contest (Championship Section) Snibston CW
13th Sep 1969 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Snibston Colliery Welfare
21st Jun 1969 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Lanner and District
21st Jun 1969 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Dennis
21st Jun 1969 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Mount Charles
1st Feb 1969 Nottingham Championship (Championship Section) Ransome & Marles Works Band
1st Feb 1969 Nottingham Championship (Second Section) Heage Band
19th Oct 1968 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
6th Jul 1968 Cirencester Brass Band Festival (Class 1) Kingswood (Potters Wood) Silver
6th Jul 1968 Cirencester Brass Band Festival (Class 2 March) Watchet British Legion
6th Jul 1968 Cirencester Brass Band Festival (Class 2) City of Coventry 'B'
6th Jul 1968 Cirencester Brass Band Festival (Class 1 March) Kingswood (Potters Wood) Silver
25th Nov 1967 GBBA Annual Contest (Section B) Potterswood Kingswood
25th Nov 1967 GBBA Annual Contest (Open Section) Cinderford
25th Nov 1967 GBBA Annual Contest (Section C) Severn Tunnel Junior
8th Oct 1967 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Newham
8th Oct 1967 SCABA Autumn Contest (Second Section) Cholsey Silver
8th Oct 1967 SCABA Autumn Contest (Third Section) Birchington Silver
8th Oct 1967 SCABA Autumn Contest (First Section) Guildford Silver
7th Oct 1967 Oxford Annual Contest (Section A) Aldbourne Silver
9th Sep 1967 Yorkshire v. Midlands (Grade Two) Hade Edge
18th Jun 1967 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Grimsby & District Silver
18th Jun 1967 Cleethorpes Brass Band Festival (Second Section) Ruston Silver
18th Jun 1967 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Rawmarsh Prize Band
11th Feb 1967 Nottingham Championship (Second Section) Langwith Miners Welfare
11th Feb 1967 Nottingham Championship (Championship Section) The Hanwell Band
1967 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) Hade Edge Silver
3rd Dec 1966 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Desford Colliery
3rd Dec 1966 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Kibworth
3rd Dec 1966 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Barlestone Victoria
20th Nov 1966 Birmingham Association Contest (Section B) Coventry Festival
20th Nov 1966 Birmingham Association Contest (Section C) Coventry City Police
20th Nov 1966 Birmingham Association Contest (Section A) City of Coventry
19th Nov 1966 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) 44 (HC) Signal Regt.(Cinque Ports)
19th Nov 1966 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Mayfield and District
19th Nov 1966 Royal Tunbridge Wells Contest (Open Section) Hendon
19th Nov 1966 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Watneys
29th Oct 1966 Northants & District (Third Section - Entertainment) Thrapston Town
29th Oct 1966 Northants & District (First Section - Entertainment) Hitchin Town
10th Sep 1966 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) Bestwood Colliery Black Diamonds
7th Jun 1965 SCABA Spring Contest (First Section) Barnet
7th Jun 1965 SCABA Spring Contest (Championship Section) Croydon Borough
7th Jun 1965 SCABA Spring Contest (Third Section) Cholsey Silver
7th Jun 1965 SCABA Spring Contest (Second Section) Camberley & District
8th Sep 1963 Lincolnshire BBA Contest West Bromwich Borough
5th Dec 1958 National Coal Board (Durham Area) Section A Crookhall Colliery
Name Composer Arranger Year
Capriol Suite Peter Warlock Geoffrey Brand 1987
Carnival Overture [Dvořák, arr. Brand] Antonin Dvořák Geoffrey Brand 1979
The Corsair Hector Berlioz Geoffrey Brand 1969
The Severn Suite [arr. Brand] Edward Elgar Geoffrey Brand

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!