[Upgrade to pro and remove adverts]

Harold Moss


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
7th Sep 1957 British Open Leyland Motors 10
1st Sep 1956 British Open Leyland Motors 3
28th Apr 1956 North West Area (Championship Section) Leyland Motors 6
3rd Sep 1955 British Open Leyland Motors 8
16th Apr 1955 North West Area (Championship Section) Leyland Motors 3
4th Sep 1954 British Open Leyland Motors 8
8th May 1954 Rhyl Festival of Brass (Championship/First Section) Leyland Motor Works 4
27th Feb 1954 North West Area (Championship Section) Leyland Motors 9
5th Sep 1953 British Open Leyland Motors 17
21st Mar 1953 North West Area (Championship Section) Leyland Motors 3
6th Sep 1952 British Open Leyland Motors 20
17th May 1952 Grand Shield Leyland Motors Band 1 190 5
22nd Mar 1952 North West Area (Championship Section) Leyland Motors
18th Aug 1951 Edinburgh International Contest Leyland Motors 3
7th Apr 1951 North West Area (Championship Section) Leyland Motors 5 168
22nd Apr 1950 North West Area (Fourth Section) Brindle Subscription 13
29th Oct 1949 Scottish Championship (Championship Section) Coltness Works 1 192
23rd Oct 1949 Morecambe Contest (Section 4) Brindle Subscription 3
1st Oct 1949 NWABBA Contest (Fourth Section) Brindle 1
10th Sep 1949 Cadishead Contest Brindle Subscription
3rd Sep 1949 British Open Leyland Motors 7
21st May 1949 Rhyl Contest (First Section) Leyland Motors
14th May 1949 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Coltness Works 3 164 2
12th Feb 1949 Midlands Area (Championship Section) Creswell Colliery 4 178 4
4th Sep 1948 British Open Creswell Colliery 4 183 21
8th May 1948 Belle Vue May Contest (Class B) Revo Works 5 174
1st Nov 1947 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Creswell Colliery 4
4th Oct 1947 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Leyland Motors 4
6th Sep 1947 British Open Creswell Colliery 3 185 17
7th Apr 1947 Midlands Area (Championship Section) Creswell Colliery 2
19th Oct 1946 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Creswell Colliery 2
12th Oct 1946 Rochdale Contest Leyland Motor Works 4
7th Sep 1946 British Open Creswell Colliery 4 187 10
11th May 1946 Belle Vue May Contest (Class D) Harworth Colliery
20th Apr 1946 Midlands Area (Championship Section) Creswell Colliery 2
20th Apr 1946 Midlands Area (Second Section) Snibston Colliery 2
6th Oct 1945 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Creswell Colliery 5
6th Oct 1945 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Wingates Temperance 8
1st Sep 1945 British Open Creswell Colliery 4 176 7
9th Jun 1945 North West Area (Championship Section) Wingates Temperance Band 1
2nd Apr 1945 Midlands Area (Championship Section) Creswell Colliery 1
2nd Apr 1945 Midlands Area (Second Section) Nottingham Special Constabulary 1
2nd Sep 1944 British Open Creswell Colliery 2 170 4
4th Sep 1943 British Open Creswell Colliery 3 190 19
8th May 1943 Belle Vue May Contest (Class A) Firbeck Colliery Ambulance 4
5th Sep 1942 British Open Creswell Colliery 5 170 5
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class A) Firbeck Colliery 3 176 5
7th Sep 1940 British Open Creswell Colliery 2 171 7
17th Jun 1939 Butlins Holiday Camp Contest (Championship Section) Creswell Colliery 2
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class D) Bakewell 3
24th Sep 1938 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Creswell Colliery 3
21st May 1938 Belle Vue May Contest (Class D) Bakewell 3
25th Sep 1937 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Creswell Colliery 5 2
26th Jun 1937 Butlins Holiday Camp Contest Creswell Colliery 2
12th Jun 1937 Leeds Contest (Section One) Creswell Colliery 4
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Temperance 22
7th Sep 1936 British Open Wingates 5 20
15th Aug 1936 Bridgwater Band Festival (Open Championship) Kingswood Evangel Silver
18th Apr 1936 Southport Music Festival Contest Wingates Temperance 6
28th Sep 1935 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Temperance 17
2nd Sep 1935 British Open Wingates Temperance 2
29th Sep 1934 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Temperance 5 22
29th Sep 1934 Crystal Palace (Grand Shield) Skipton 21
3rd Sep 1934 British Open Wingates Temperance 3 22
3rd Sep 1934 British Open Abram Colliery 13
25th Aug 1934 Westhoughton Contest Abram Colliery 1
21st Jul 1934 Oldham Contest (Section A) Abram Colliery 1 1
9th Jun 1934 Blackpool Contest Abram Colliery 1
2nd Jun 1934 Leyland Contest Abram Colliery 3
19th May 1934 Glasgow Charities Contest Coltness Works 5
12th May 1934 Skelmersdale Contest Abram Colliery 1
30th Sep 1933 Crystal Palace (Grand Shield) Skipton 5
30th Sep 1933 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Temperance 13
24th Jun 1933 Burley Contest Skipton 3
1st Oct 1932 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Temperance 3 15
5th Sep 1932 British Open Wingates Temperance 12
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class A) Sutton Manor Colliery
26th Sep 1931 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Temperance 1 22
7th Sep 1931 British Open Wingates Temperance 21
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class B) Sutton Manor Colliery 2 22
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class B) St. Annes 23
27th Sep 1930 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Temperance 2
1st Sep 1930 British Open Wingates Temperance 3 7
12th Oct 1929 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh 4
28th Sep 1929 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Temperance 5 11
2nd Sep 1929 British Open Wingates Temperance 2 14
18th May 1929 Wigan Contest Wrightington and Heskin 1 94
11th May 1929 Darwen Contest Wrightington and Heskin 5
30th Mar 1929 Westhoughton Contest Wrightington and Heskin 3
6th Sep 1926 British Open Wrightington & Heskin 8
Date Contest Band Position
29th May 1953 Millbrook (Whit Friday) Leyland Motors 9
Date Contest Winner
23rd Apr 1960 North West Area (Second Section) Haigh Public
23rd Apr 1960 North West Area (Championship Section) CWS (Manchester)
2nd Apr 1960 London and Southern Counties (Championship Section) Luton
2nd Apr 1960 London and Southern Counties (Second Section) Dartford and Erith
6th Mar 1960 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery
29th Nov 1959 York & District BBA Contest (2nd Section) Kirkbymoorside Town
29th Nov 1959 York & District BBA Contest (1st Section) Rowntrees
24th Oct 1959 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
3rd Oct 1959 Oxford Annual Contest (Section A) Mynyddygarreg Silver
13th Jun 1959 Uddingston Contest Scottish Gas Board
11th Apr 1959 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works
29th Jun 1958 Rolls Royce (Barnoldswick) Contest Marsden Silver
29th Mar 1958 North Eastern Area (Third Section) Meltham and Meltham Mills
15th Mar 1958 Midlands Area (Fourth Section) Shirebrook Miners' Welfare
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Ellington Colliery
12th Oct 1957 Bury Contest Haigh
18th May 1957 North of England Area (Championship Section) S.H. & W.R. Wallsend Shipyard
18th May 1957 North of England Area (Second Section) Newbiggin & Lynemouth Collieries
13th Apr 1957 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors
30th Mar 1957 North West Area (Third Section) Mossley Public Band
30th Mar 1957 North West Area (Second Section) Farnworth Old
16th Mar 1957 Midlands Area (Third Section) John Thompson Works
24th Nov 1956 Wigan Contest Holme Silver
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation
14th Jul 1956 Stenalees Contest (Fourth Section) Bodmin Junior
14th Jul 1956 Stenalees Contest (Second Section) St Agnes Town
14th Jul 1956 Stenalees Contest (Third Section) Delabole Ex-Servicemen
14th Apr 1956 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Second Section) Bethnal Green Silver
2nd Apr 1956 City of Leicester Brass Band Festival (Fourth Section) Somersham Town
31st Mar 1956 Durham League Contest (Section A) Crookhall Colliery
31st Mar 1956 Durham League Contest (Section D) Thornley Colliery
24th Mar 1956 North West Area (Second Section) Farnworth Old
24th Mar 1956 North West Area (Third Section) Mossley Public Band
17th Mar 1956 Midlands Area (Championship Section) Rushden Temperance
4th Dec 1955 National Coal Board (Durham Area) Section A Horden Colliery
4th Dec 1955 National Coal Board (Durham Area) Section D Thornley Colliery
26th Nov 1955 Wigan Contest Revo Works
20th Nov 1955 National Coal Board (Durham Area) Section B Brandon Colliery
20th Nov 1955 National Coal Board (Durham Area) Section C Brancepeth Colliery
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Munn & Felton's Works
18th Jun 1955 North East Midlands Contest (Second Section) Thoresby Colliery
18th Jun 1955 North East Midlands Contest (First Section) Houghton Main
21st May 1955 Senior Trophy Houghton Main Colliery
14th May 1955 Welsh Area (Championship Section) Parc and Dare
14th May 1955 Welsh Area (Third Section) Pontardulais Town
20th Feb 1955 Durham League Contest (Section B) Durham Shakespeare
20th Feb 1955 Durham League Contest (Section C) Brandon Colliery
1955 CISWO Yorkshire (Championship Section) Markham Main Colliery
1955 CISWO Yorkshire (2nd Section) Houghton Main Colliery Band
20th Nov 1954 Wigan Contest Wharncliffe Silkstone
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation Works
30th May 1954 Staveley Contest Bradford Victoria
30th May 1954 Staveley Contest (Section 2) Dannemora Steel Works
13th Mar 1954 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria
5th Dec 1953 West Riding Contest (Championship Section) Markham Main Colliery
16th May 1953 Spring Festival (Junior Shield) Eckington United
9th May 1953 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Birdswell Brass
18th Apr 1953 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills
11th Apr 1953 North West Area (Fourth Section) Haslingden Borough
28th Feb 1953 Atherton Contest Leigh British Legion
22nd Nov 1952 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Hinchliffe Mills
22nd Nov 1952 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Lindley
4th Oct 1952 North Wales Brass Band Association March Contest (Class B) Llay Welfare
4th Oct 1952 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Rhyl St. John's Ambulance
4th Oct 1952 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Llay Welfare
4th Oct 1952 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Llanrug Silver
4th Oct 1952 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C) Llay Welfare
4th Oct 1952 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D) Llanrug Silver
8th Mar 1952 Midlands Area (Championship Section) Ransome & Marles
1st Dec 1951 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Grange Moor
1st Dec 1951 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Lindley
22nd Sep 1951 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Lewis Merthyr Workmen's Institute
31st Mar 1951 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley
21st Oct 1950 Birmingham Association Contest (Section A) Fisher and Ludlow Works
21st Oct 1950 Birmingham Association Contest (Section C) Bilton Silver
21st Oct 1950 Birmingham Association Contest (Section B) West Bromwich Borough
15th Jul 1950 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Netherton Colliery
15th Jul 1950 Northumberland Miners Gala (Open Section) Crookhall Colliery
27th May 1950 Belle Vue May Contest (Class D) Denby United
3rd Dec 1949 Birmingham Association Contest (Section B) West Bromwich Borough
3rd Dec 1949 Birmingham Association Contest (Section A) Coventry Silver
12th Nov 1949 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
17th Sep 1949 National Championship of Great Britain (Third Section Final) British Legion (Oldham)
23rd Jul 1949 Morecambe Contest (Section 4) Burslem Co-operative Society
23rd Jul 1949 Morecambe Contest Fairey Aviation
16th Jul 1949 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne
16th Jul 1949 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Stenalees Silver
16th Jul 1949 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees
28th May 1949 Kirkbymoorside Contest Shildon British Railways
9th Apr 1949 London and Southern Counties (Fourth Section) Tadley Silver
9th Apr 1949 London and Southern Counties (Second Section) Aveley Silver
2nd Oct 1948 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Wincanton Silver
3rd Jul 1948 Louth Contest Appleby Frodingham Works
12th Jun 1948 Kirkbymoorside Contest Easington Public
30th Aug 1947 Houghton Main Colliery Band Brass Band Contest Brodsworth Main Colliery
30th Aug 1947 Houghton Main Colliery Band March Contest Markham Main Colliery
9th Aug 1947 Bream Contest Drybrook and District
19th Jul 1947 Tamworth Contest Langley
5th Jul 1947 Ransome and Marles Contest Grantham Town
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class D Section 1) Besses Boys
3rd May 1947 North Wales Association Contest (First Section) Rhyl Silver
26th Apr 1947 London and Southern Counties (Second Section) Furniture Industries
26th Apr 1947 London and Southern Counties (Third Section) Chislet Colliery
15th Mar 1947 North Eastern Area (Fourth Section) Butterfield's Tank Works
28th Jul 1946 Belle Vue Marching Contest (Class B) Chapel-en-le-Frith
28th Jul 1946 Belle Vue Marching Contest (Class A) Slaithwaite
6th Apr 1946 North Eastern Area (Second Section) Phoenix Works (Rotherham)
30th Mar 1946 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Parkhead Forge
30th Mar 1946 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Second Section St John's (Port Glasgow)
27th Oct 1945 Wigan Contest Barrow Shipyard
20th Oct 1945 Rochdale Contest Hade Edge
25th Aug 1945 West of England Area (Second Section) Camborne Town
25th Aug 1945 West of England Area (Third Section) Pillowell Silver
7th Jul 1945 Welsh Area (Championship Section) Gwaun-cae-Gurwen
16th Jun 1945 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Second Section Buckhaven Town
19th May 1945 Shirebrook Contest Firbeck Colliery
6th May 1944 Belle Vue May Contest (Class A) Easington National Fire Service
8th Jul 1939 Uxbridge March Contest Yiewsley and West Drayton
8th Jul 1939 Uxbridge Contest (Section 2) Yiewsley and West Drayton
8th Jul 1939 Uxbridge Contest (Section 3) Hammersmith Borough
13th May 1939 West Wales BBA Contest (Class C) Ystradgynlais
13th May 1939 West Wales BBA Contest (Class A) Llanelly
13th May 1939 West Wales BBA Contest (Class B) Ystradgynlais
3rd Sep 1938 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Grange Moor
18th Jun 1938 Oxfordshire & District Contest (Section 3) Langford and Filkins
18th Jun 1938 Oxfordshire & District Contest (Section 2) Kidlington Silver
11th Jun 1938 Ruardean Contest Blaina and District
7th May 1938 Glasgow Charities Contest Glasgow Gas Department
2nd Apr 1938 West Wales BBA Contest (Class B) Mynyddygarreg
2nd Apr 1938 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
2nd Apr 1938 West Wales BBA Contest (Class C) Clydach
23rd Oct 1937 West Wales BBA Contest (Class A) Ystradgynlais
23rd Oct 1937 West Wales BBA Contest (Class C) Cwmllynfell
23rd Oct 1937 West Wales BBA Contest (Class B) Cwmamman
17th Jul 1937 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Black Dyke Mills
17th Jul 1937 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Newquay Town
17th Jul 1937 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Keverne Silver
10th Jul 1937 Sunderland Contest Shildon Silver
1st May 1937 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Grimethorpe Colliery
13th Mar 1937 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Barnet Town
13th Mar 1937 London & Home Counties BBA Spring Contest (Third Section) Lighthouse Silver
13th Mar 1937 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Camberwell
11th Jul 1936 Sunderland Contest Brancepeth Colliery
13th Apr 1936 Morecambe Contest Grimethorpe Colliery
15th Jun 1935 Lesmahagow Contest Glasgow Gas Department
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 3) Islington
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 2) Northfleet
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 1) House of Dickinson
15th Sep 1934 Wigan Contest Bolton Borough
1st Sep 1934 Huddersfield & District BBA September Contest (Section B) Marsden Musical Institute
1st Sep 1934 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Hepworth Silver
28th Oct 1933 North Wales Association (Class B Junior) Penmaenmawr
28th Oct 1933 North Wales Association (Class B) Rhos Silver
28th Oct 1933 North Wales Association (Class A) Nantlle Vale
27th May 1933 Leyland Festival Contest (Section 1) Barrow Shipyard
20th May 1933 Glasgow Charities Contest Darvel Burgh
25th Mar 1933 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Abercynon
25th Mar 1933 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc and Dare
25th Mar 1933 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Taff Merthyr
3rd Dec 1932 Scottish Championship (Fourth Section) Perth Silver
17th Sep 1932 Standish Contest Eccleston
28th May 1932 Leyland Contest Royton Public
23rd Apr 1932 Edinburgh Charities Contest Tullis Russell Mills
5th Dec 1931 Manchester and District Association (Class A) Atherton Public
24th Oct 1931 Scottish Championship (Second Section) Motherwell and Wishaw
11th Jul 1931 Strathaven Contest (Section 2) Newmilns Burgh
11th Jul 1931 Cumberland Championship Workington Town
11th Jul 1931 Strathaven Contest (Section 1) Newmilns Burgh
13th Jun 1931 Aylesbury Contest (Test Piece Contest - Division 2) Wollaston Town
13th Jun 1931 Aylesbury Contest (Test Piece Contest - Division 1) Luton Red Cross
Sep 1930 Seven Sisters Contest (Class C) Glynneath
Sep 1930 Seven Sisters Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
Sep 1930 Seven Sisters Contest (Class B) Seven Sisters
1st Mar 1930 City of Leicester Brass Band Festival (Fourth Section) Ratby Silver
1st Mar 1930 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) Shipley Colliery Silver Prize
7th Sep 1929 Gatley Contest Alderley Edge
26th May 1928 Scunthorpe Contest Bentley Colliery
12th May 1928 Skelmersdale Contest Abram Colliery
24th Sep 1927 Cleveleys Contest
13th Aug 1927 Sheffield Contest B Winning and Blackwell Colliery
30th Jul 1927 Glossop Contest Dove Holes Public
21st May 1927 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Friendly
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - B) St. Pancras Silver

Notes

Appointed conductor/bandmaster of Wingates at end of 1928. Left in November 1936 to take over at Creswell Colliery. Became M.D. at Leyland Motors 1949.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!