[Upgrade to pro and remove adverts]

Ian Craddock


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
28th Sep 2008 National Championship of Great Britain (Second Section Final) YBS Concert Brass 4 184 4
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (Second Section) YBS Concert Brass 2 186 8
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (Second Section) YBS Concert Brass 7 175 1
27th Nov 2005 Manchester District Contest (Second Section) Hebden Bridge Band 2 181
30th Oct 2005 Pontins (Second Section) Hebden Bridge 8 17
24th Sep 2005 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Hebden Bridge 9 178 7
5th Mar 2005 Yorkshire Area (Second Section) Hebden Bridge 1 183 5
6th Feb 2005 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) Hebden Bridge 3 183 11
31st Oct 2004 Pontins (Second Section) Hebden Bridge 3 18
6th Mar 2004 Yorkshire Area (Second Section) Hebden Bridge (Walkley Clogs) 8 180 3
8th Feb 2004 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) Hebden Bridge 4 180 7
23rd Nov 2003 Manchester District Contest (Third Section) Hebden Bridge 1 187 6
20th Sep 2003 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Hebden Bridge (Walkley's Clogs) 9 174 19
30th Mar 2003 Pogson Bray (Section B) Hebden Bridge 2
1st Mar 2003 Yorkshire Area (Third Section) Hebden Bridge 1 188 5
9th Feb 2003 Brass At The Guild (Preston) Contest (Third Section) Hebden Bridge 2 181
21st Sep 2002 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Hebden Bridge 11 181 2
7th Jul 2002 Brighouse March & Hymn Tune Hebden Bridge
7th Apr 2002 Tameside Open Championships (Third Section) Hebden Bridge 3 177
2nd Mar 2002 Yorkshire Area (Third Section) Hebden Bridge Walkley's 1 182 5
27th Jan 2002 Rochdale Contest (Third Section) Walkley Clogs Hebden Bridge 1
18th Nov 2001 Wilkinson Northern Open (Section C) Hebden Bridge 7 167
29th Apr 2001 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Barnsley Building Society 3 329 3
7th Oct 2000 National Mineworkers (First Section) Barnsley Building Society Band 6 188 13
5th Mar 2000 Yorkshire Area (First Section) Barnsley Building Society 5 187 10
21st Nov 1999 Malton Entertainments Contest (Class A) Barnsley Building Society 6 183
30th Oct 1999 National Mineworkers (First Section) Barnsley Building Soc 1 190
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (First Section Final) Barnsley Building Society 4 189 16
27th Feb 1999 Yorkshire Area (First Section) Barnsley Building Society 1 190 2
14th Nov 1998 National Mineworkers (First Section) Barnsley Building Society 3 187 3
24th May 1998 All England Masters Rhodian 21 63 3
9th May 1998 Grand Shield Rhodian Brass 7 7
28th Feb 1998 Yorkshire Area (First Section) Barnsley Building Society 6 186 4
15th Nov 1997 National Mineworkers (First Section) Barnsley Bldg Soc 3 187
14th Oct 1997 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Rhodian Brass 1
2nd Mar 1997 Yorkshire Area (First Section) Yorkshire Coop Jayess 10 178 5
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 3 185
20th Mar 1994 Yorkshire Area (Second Section) Clifton and Lightcliffe Yorkshire Water 11 5
5th Dec 1993 Huddersfield & District BBA Contest (Section 2) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 93
23rd Feb 1992 Yorkshire Area (Third Section) Worth Valley Brass 18
16th Nov 1991 National Mineworkers (Second Section) Barnsley Building Society (Barrow) Band 1 188 16
19th Mar 1989 North West Area (Championship Section) Hurley Moate Dobcross Band 8
19th Feb 1989 NWABBA Contest (Championship Section) Hurley Moate Dobcross 9 185 8
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Championship Section) Brodsworth Colliery 14 177 3
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (Championship Section) Brodsworth Colliery 3 189 1
28th Feb 1988 Yorkshire Area (Second Section) Warren 7 183 2
10th May 1986 Grand Shield City of Sheffield 13
7th Sep 1985 British Open Brodsworth Colliery 14
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Brodsworth Colliery 1 196 16
10th Mar 1985 Yorkshire Area (Second Section) Rothwell Temperance 3
24th Feb 1985 Yorkshire Area (Championship Section) Brodsworth Colliery Welfare 5 180 2
29th Sep 1984 Humberside Invitation Entertainment Festival Brodsworth Colliery Welfare 2 235
8th Sep 1984 British Open Brodsworth Colliery 17
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Brodsworth Colliery 4 191
29th Apr 1984 Doncaster Entertainment Contest Brodsworth Colliery 3 192
17th Mar 1984 Midlands Area (Championship Section) Grimsby 14 181 1
27th Nov 1983 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Grimsby 6
9th Oct 1983 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Queensbury 16
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Queensbury 2 190
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Second Section) Queensbury 1 197 9
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Queensbury Music Centre 1 192 10
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Second Section) Queensbury Music Centre 4 182 4
Date Contest Band Position
9th Jun 2006 Greenfield (Whit Friday) Hebden Bridge 9
9th Jun 2006 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Hebden Bridge 10
9th Jun 2006 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Hebden Bridge 11
9th Jun 2006 Broadoak (Whit Friday) Hebden Bridge 20
9th Jun 2006 Delph (Whit Friday) Hebden Bridge 29
20th May 2005 Heyrod (Whit Friday) Hebden Bridge 5
20th May 2005 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Hebden Bridge 8
20th May 2005 Greenfield (Whit Friday) Hebden Bridge 13
20th May 2005 Broadoak (Whit Friday) Hebden Bridge 13
20th May 2005 Droylsden (Whit Friday) Hebden Bridge 22
20th May 2005 Denton (Whit Friday) Hebden Bridge 31
4th Jun 2004 Droylsden (Whit Friday) Hebdon Bridge 3
4th Jun 2004 Greenacres (Whit Friday) Hebden Bridge 31
4th Jun 2004 Broadoak (Whit Friday) Hebdon Bridge
Date Contest Winner
7th Mar 2004 Yorkshire Area (Third Section) Stanley Newmarket Colliery
11th Mar 2001 Scottish Championship (Third Section) Clydebank Burgh
10th Mar 2001 Scottish Championship (First Section) Johnstone Silver
25th Jun 2000 Hardraw Scar Stalybridge Old
14th Mar 1999 London and Southern Counties (First Section) Haverhill
7th Feb 1999 Durham League Contest (Section D) Backworth Brass
7th Feb 1999 Durham League Contest (Section B) GT Group Peterlee
6th Dec 1998 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) Harrogate
3rd May 1998 Chesterfield Entertainments Contest Kibworth Band
28th Mar 1998 West of England Area (Third Section) Phoenix Brass (Crewkerne)
15th Jun 1997 Rhyl Festival of Brass (Youth Section) Beaumaris and District Youth
15th Jun 1997 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Rhyl Silver
15th Jun 1997 Rhyl Festival of Brass (Fourth Section) Golborne
14th Jun 1997 Northumberland Miners Gala Ellington Colliery
14th Jun 1997 Northumberland Miners Gala (Section B) Fishburn
6th Apr 1997 Tameside Open Championships (Third Section) Marsden Silver Prize
6th Apr 1997 Tameside Open Championships (Fourth Section) Dobcross Youth
1st Mar 1997 Yorkshire Area (Fourth Section) Gawthorpe Brass 85
17th Nov 1996 Cambridgeshire Championships (Second Section) Fulbourn and Teversham
17th Nov 1996 Cambridgeshire Championships (Open Section) Soham Comrades
28th Sep 1996 Buxton Entertainment Contest Skelmanthorpe
14th Sep 1996 Fife Charities Band Association Contest Longannet Colliery (Cowdenbeath)
3rd Mar 1996 London and Southern Counties (Third Section) Stantonbury Brass
21st Jan 1996 Huddersfield & District BBA Contest (Section 4) Emley Brass
21st Jan 1996 Huddersfield & District BBA Contest (Section 1) Hepworth
21st Jan 1996 Huddersfield & District BBA Contest (Section 2) West Yorkshire Motors
21st Jan 1996 Huddersfield & District BBA Contest (Section 3) Marsden
3rd Dec 1995 West Midlands Brass Band Association Contest (Championship Section) NSK RHP Ransome
3rd Dec 1995 West Midlands Brass Band Association Contest (2nd section) Unity Brass
12th Mar 1995 London and Southern Counties (First Section) City of Cambridge
5th Feb 1995 Durham League Contest (Section A) British Steel Teesside
5th Feb 1995 Durham League Contest (Section B) Kirkbymoorside Town
5th Mar 1994 Midlands Area (Second Section) Darley Dale Band
13th Feb 1994 Cambridgeshire Championships (Open Section) Cambridge
13th Feb 1994 Cambridgeshire Championships (Second Section) Cottenham Brass
28th Nov 1993 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Skegness Silver (Hawkins Electrical)
28th Nov 1993 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Bedworth Brass
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section)
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Knottingley Silver
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) Lingdale Silver (ICI Chem. Prod.)
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Lincoln Beevor
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Wetherby & District Silver
21st Mar 1993 North of England Area (Second Section) Rowntree
20th Mar 1993 North of England Area (Fourth Section) Stape Silver
20th Mar 1993 North of England Area (Third Section) Bearpark & Esh Colliery
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire (4th Section) Frickley/South Elmsall Colliery
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire ( 3rd Section ) Hatfield Main
10th May 1992 North East Annual Brass Band Contest (Section 4)
10th May 1992 North East Midlands Contest (Third Section) Bowmer & Kirkland
10th May 1992 North East Midlands Contest (Second Section) Riddings
10th May 1992 North East Midlands Contest (Championship Section) Nottingham City Transport
10th May 1992 North East Midlands Contest (Fourth Section) Matlock
10th May 1992 North East Midlands Contest (First Section) Newstead Colliery Welfare
29th Mar 1992 Chesterfield Entertainments Contest Blidworth Welfare
22nd Mar 1992 North West Area (Third Section) Gorton Silver
15th Mar 1992 Midlands (South) Area (Youth Section) Northamptonshire Music School
15th Mar 1992 Midlands (South) Area (Fourth Section) Malvern Hills District Brass
7th Mar 1992 Midlands (North) Area (Fourth Section) Ilkeston Brass
9th Feb 1992 NWABBA Contest (Second Section) Tintwistle
9th Feb 1992 NWABBA Contest (Fourth Section) Sale Brass
24th Nov 1991 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) City of Hull
24th Nov 1991 City of Leicester Festival (Youth Section) Enderby Youth
3rd Nov 1991 Bradford and District BBA Annual Contest (Youth Section) Hebden Bridge Junior
3rd Nov 1991 Bradford and District BBA Annual Contest (Section C) Frickley South Elmsall Colliery
3rd Nov 1991 Bradford and District BBA Annual Contest (Section B) Hammonds Hawley
3rd Nov 1991 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) Jayess (Queensbury)
28th Sep 1991 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival Rhodian Brass
22nd Jun 1991 Kirkbymoorside March Contest Kirkbymoorside Town
24th May 1991 Stalybridge (Whit Friday) Grimethorpe Colliery
24th Mar 1991 North West Area (Fourth Section) Eatons Farnworth
9th Mar 1991 Midlands (North) Area (Third Section) Ifton Welfare
3rd Mar 1991 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
3rd Mar 1991 CISWO Yorkshire (2nd Section) Barnsley Building Society
3rd Feb 1991 Durham League Contest (Section C) Langbaurgh
3rd Feb 1991 Durham League Contest (Section D) Thornley Colliery
22nd Sep 1990 Fife Charities Band Association Contest Newmilns & Galston
8th Jun 1990 Stalybridge (Whit Friday) Grimethorpe Colliery
6th May 1990 Buxton Festival (Section A) Marple
25th Mar 1990 Midlands (South) Area (Fourth Section) Manns & Norwich Brewery
25th Mar 1990 Midlands (South) Area (Youth Section) Northamptonshire Youth Brass
4th Mar 1990 London and Southern Counties (Fourth Section) Hyde
25th Feb 1990 Yorkshire Area (Fourth Section) City of Hull
26th Nov 1989 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Sellers Engineering
7th Oct 1989 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Bathgate
24th Jun 1989 Easingwold March Contest Kippax (Allerton Bywater Workshops NUM)
3rd Jun 1989 Northumberland Miners Gala (Section B) Silksworth Colliery
3rd Jun 1989 Northumberland Miners Gala (Section A) Newbiggin Welfare
11th Mar 1989 Midlands (North) Area (Fourth Section) Darley Dale
4th Dec 1988 Clipstone Entertainment Contest (Second Section) Tideswell
4th Dec 1988 Clipstone Entertainment Contest (First Section) Primo Windows (Grimsby)
6th Nov 1988 Bradford and District BBA Annual Contest (Youth Section) Clifton and Lightcliffe Juniors
6th Nov 1988 Bradford and District BBA Annual Contest (Section C) Allerton Bywater
6th Nov 1988 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) Drighlington
6th Nov 1988 Bradford and District BBA Annual Contest (Section B) Denton Original
24th Sep 1988 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Four) South Yorks Police
24th Sep 1988 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Pearson's Pottery Chesterfield
23rd Apr 1988 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Campbeltown Brass
23rd Apr 1988 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Dunaskin Doon
23rd Apr 1988 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Dunfermline Town
27th Mar 1988 North West Area (Fourth Section) Lees & Glodwick
21st Feb 1988 Yorkshire Area (Youth Section) Mexborough Music Centre
30th May 1987 Strathclyde Charities CWS Glasgow
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (4th Section) Allerton Bywater Colliery Band
15th Jun 1986 Carlton Main Youth Contest Barrow Colliery
9th Feb 1986 Fife Charities Band Association Contest Loudoun
4th Sep 1983 Settle Rotary Club Contest Tewit Youth
6th Mar 1983 CISWO Yorkshire (2nd Section) Barrow Colliery Band

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!