[Upgrade to pro and remove adverts]

James Scott


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
12th Mar 2006 Scottish Championship (First Section) Clackmannan District Brass 5 186 8
27th Nov 2005 Scottish Challenge Shield Clackmannan District Brass 3 186 3
13th Mar 2005 Scottish Championship (First Section) Clackmannan District Brass 4 184 4
18th Oct 2003 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Scottish Co-op 9 188 8
13th Sep 2003 British Open Scottish Co-op 13 12
17th May 2003 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Tredegar 3 190
16th Nov 2002 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) Tredegar 1 190
5th Oct 2002 West Wales BBA Contest (Championship Section) Tredegar 1 195
11th Sep 1999 British Open Tredegar 7 20
6th Sep 1998 British Open Tredegar 7 11
17th Jan 1998 British Open Tredegar 6 192 3
25th May 1997 All England Masters David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 11 184 18
10th May 1997 Grand Shield DUT Yorkshire Imperial 13 2
26th May 1996 All England Masters Wingates 14 181 10
13th May 1995 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Tredegar 2 191
26th Nov 1994 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) Cory 2 188
2nd Oct 1994 National Championship of Great Britain (First Section Final) Northop Silver 1 92
19th Jun 1994 Rhyl Festival of Brass (Open Section) Northop 1 233
14th May 1994 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Tredegar 1 193
19th Mar 1994 Welsh Area (First Section) Northop Silver 2 181 4
30th Jan 1994 Rochdale Contest (Section A) Northop Silver 1 190 14
24th Oct 1993 Pontins (First Section) Northop Silver 3 190 8
31st Oct 1992 Siddis Brass Entertainment Contest (First Section) Sola Brass Band 6 2
5th Sep 1992 British Open Yorkshire Imperial 13 177 4
2nd May 1992 European Championships Scottish Brewers Newtongrange 10 174 13
5th Oct 1991 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Murray International Whitburn 10 187 17
7th Sep 1991 British Open Murray International Whitburn 20 175 7
31st Aug 1991 Edinburgh International Contest Murray International Whitburn 2 192
4th May 1991 Grand Shield Laporte Industries 16 173 6
24th Mar 1991 North West Area (Championship Section) Laporte Industries Band 8 11
3rd Mar 1991 Scottish Championship (Second Section) Tullis Russell (The Papermakers) Mills 7 179 10
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Murray International Whitburn 5 188 13
8th Sep 1990 British Open British Aerospace Wingates 17 8
25th Mar 1990 North West Area (Championship Section) British Telecom Band 15 175 10
7th Oct 1989 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Murray International Whitburn 3 193 21
9th Sep 1989 British Open IMI Yorkshire Imperial 2
28th May 1989 All England Masters IMI Yorkshire Imperial 4 192 10
12th Mar 1989 Yorkshire Area (Championship Section) I.M.I. Yorkshire Imperial 6 186 2
20th Nov 1988 Brass In Concert IMI Yorkshire Imperial 4 242 9
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) IMI Yorkshire Imperial 4 195 19
10th Sep 1988 British Open IMI Yorkshire Imperial 7
27th Aug 1988 Edinburgh International Contest Kirkintilloch
27th Mar 1988 North West Area (Championship Section) Point of Ayr Colliery EIMCO Band 3
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Championship Section) I.M.I. Yorkshire Imperial 1 198 16
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) IMI Yorkshire Imperial 3 193 2
5th Sep 1987 British Open IMI Yorkshire Imperial 12
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Championship Section) I.M.I. Yorkshire Imperial 2 194 10
6th Sep 1986 British Open British Aerospace Wingates 19
2nd Mar 1986 North West Area (Championship Section) British Aerospace Wingates 5 192 3
23rd Feb 1986 Yorkshire Area (Championship Section) I.M.I. Yorkshire Imperial 5 188 6
6th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Championship Section Finals) IMI Yorkshire Imperial 3 192 3
7th Sep 1985 British Open British Aerospace Wingates 2 194 22
17th Mar 1985 North West Area (Championship Section) Wingates 4 192 12
24th Feb 1985 Yorkshire Area (Championship Section) Yorkshire Imperial 2 191 6
2nd Feb 1985 Yeovil Entertainment Fodens 1 196
8th Sep 1984 British Open Bass Wingates 22
19th May 1984 Grand Shield Point of Ayr Colliery 2
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Bass Wingates 2 193
18th Mar 1984 North West Area (Championship Section) Wingates 6 4
11th Mar 1984 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge Co-op 10
20th Nov 1983 Brass In Concert Fodens OTS 4 241.5 8
8th Oct 1983 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery 4 194 11
10th Sep 1983 British Open Grimethorpe Colliery 3 189 9
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Grimethorpe Colliery 6
4th Sep 1982 British Open Brighouse & Rastrick 9 5
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Brighouse & Rastrick 7 187 4
4th Oct 1981 European Championships Brighouse & Rastrick 1 177 9
5th Sep 1981 British Open Brighouse & Rastrick 6
29th Mar 1981 North West Area (Championship Section) Rochdale Wilsons Band 7 185 6
8th Nov 1980 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery 1 587 14
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery 4 190 15
6th Sep 1980 British Open Grimethorpe Colliery 6 186 5
6th Sep 1980 British Open Rochdale Wilsons 20
17th May 1980 Granada Band of the Year Brighouse & Rastrick 5
20th Apr 1980 Lansing Bagnall (Invitation Section) Rochdale Wilsons 2 214 3
19th Apr 1980 Lansing Bagnall (Championship Section) Rochdale Wilsons 6 360 18
30th Mar 1980 North West Area (Championship Section) Rochdale Wilsons Band 4 189 5
9th Mar 1980 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery 3 192 5
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery 1 97
3rd Nov 1979 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery 1 581 15
19th May 1979 Granada Band of the Year Fodens 8 200 8
1st Apr 1979 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band 5 184 7
11th Mar 1979 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery 4 190 5
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 5 189 15
9th Sep 1978 British Open Foden Motor Works 4
2nd Apr 1978 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band 2 189 4
5th Mar 1978 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery 1 190
26th Feb 1978 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery 1 191 8
8th Oct 1977 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 15 177 12
10th Sep 1977 British Open Foden Motor Works 6
3rd Apr 1977 North West Area (Championship Section) Fodens Motor Works 2 190 7
9th Oct 1976 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 13 167 17
4th Sep 1976 British Open Foden Motor Works 13
28th Mar 1976 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band 3 191 9
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 3 190 17
6th Sep 1975 British Open Brighouse & Rastrick 7 9
11th May 1975 Granada Band of the Year Brighouse and Rastrick 1 211 3
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 5 185 7
7th Sep 1974 British Open Brighouse and Rastrick 8 4
5th May 1974 Granada Band of the Year Brighouse and Rastrick 3 215 6
17th Feb 1974 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery 1   195 3
1974 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery 1 90 5
6th Oct 1973 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 1 93 7
1st Sep 1973 British Open Brighouse & Rastrick 3 193 5
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (Champion of Champions Section) Brighouse & Rastrick 15
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Rochdale 6
10th Oct 1970 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cammell Laird 6
12th Apr 1970 North West Area (Championship Section) Cammell Laird 1 187 1
11th Oct 1969 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cammell Laird 6 186 19
10th May 1969 Yorkshire Area (Second Section) Stocksbridge Works 6
20th Apr 1969 North West Area (Championship Section) Cammell Laird 2 187 4
20th Apr 1968 North West Area (Championship Section) Cammell Laird Works 4
6th May 1967 North West Area (Championship Section) Cammell Laird Works 2 186 1
29th Apr 1967 Senior Cup Northop Silver   19
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cammell Laird 4 184 11
3rd Sep 1966 British Open Cammell Laird 8 180 11
26th Mar 1966 North West Area (Championship Section) Cammell Laird Works 3 189
16th Oct 1965 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cammell Laird 2 193 14
4th Sep 1965 British Open Cammell Laird 12
29th May 1965 Scottish Championship (Championship Section) Forfar Instrumental 12 174 13
10th Apr 1965 North West Area (Championship Section) Cammell Laird 1 182 3
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cammell Laird 4 187 24
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Haydock Prize
7th Sep 1963 British Open Cammell Laird 2
3rd May 1963 Radio Manchester Contest Final Cammell Laird Works 1
29th Oct 1949 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) Fishponds B.L.
6th Aug 1949 Southsea Contest (Second Section) Fishponds British Legion 3
18th Jun 1949 Chippenham Contest (Section 2) Fishponds British Legion 2
Date Contest Winner
10th Apr 2011 National Youth Brass Band Championships - Premier Section Carnoustie and District Youth Band
7th Nov 2009 Danish National Championship Concord Brass Band
1st Nov 2008 Danish National Championship Lyngby-Taarbaek Brass Band
13th Apr 2008 National Youth Brass Band Championships of Great Britain - Community Section Camborne Youth
9th Mar 2008 North West Area (Third Section) Oldham Band (Lees)
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (First Section) Skelmanthorpe
18th Nov 2007 Wilkinson Northern Open (Section A) Timperley Band
17th Nov 2007 Wilkinson Northern Open (Section B) Delph
19th May 2007 Senior Trophy Stocksbridge
11th Mar 2007 North West Area (Championship Section) Fodens Richardson
11th Feb 2007 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Rochdale Borough Youth
4th Feb 2007 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) BT
20th Jan 2007 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery
5th Mar 2006 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery (UK Coal)
3rd Jul 2005 Brighouse March & Hymn Tune Hepworth Persimmon Homes
28th Nov 2004 West Midlands Brass Band Association Contest (First Section) Langley
28th Nov 2004 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Phoenix West Midlands
30th May 2004 All England Masters Yorkshire Building Society
8th May 2004 Grand Shield Sellers International
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - Premier Section West Lothian Schools Brass Band
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - Junior Section Camborne Youth
2004 Fife Brass Band Festival (Championship Section) Unison Kinneil
28th Sep 2003 Wychavon Contest (Championship Section) Wingates
28th Sep 2003 Wychavon Contest (1st Section) Bedworth Brass
21st Sep 2003 National Championship of Great Britain (First Section Final) BHK (UK) Ltd Horden
20th Sep 2003 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Wardle & District Anderson Brass
17th Aug 2003 Wigan March and Hymn Contest Wingates
24th May 2003 Fife Brass Band Festival (First Section) Bon Accord Silver
24th May 2003 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Unison Kinneil
18th May 2003 Weston-super-Mare (Third Section) Malvern Hills District
18th May 2003 Weston-super-Mare (Fourth Section) Pillowell
6th Apr 2003 West of England Area (Second Section) Lanner & District Silver
5th Apr 2003 West of England Area (Third Section) Michelmersh Silver
9th Mar 2003 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Co-op
26th May 2002 All England Masters Fodens
11th May 2002 Senior Trophy Pemberton Old
17th Mar 2002 London and Southern Counties (Championship Section) Redbridge Brass
16th Mar 2002 London and Southern Counties (Second Section) Northfleet Brass
3rd Mar 2002 Yorkshire Area (Championship Section) Black Dyke
9th Feb 2002 Norwegian National Championships (Elite Section) Manger Musikklag
9th Feb 2002 Norwegian National Championships (Division 2) Vennesla Kristne Brass
24th Nov 2001 National Mineworkers (First Section) Bathgate Band
29th Sep 2001 European Open Brass Band Treize Etoiles
29th Sep 2001 Swiss Open Brass Band Treize Etoiles
15th Sep 2001 British Open Yorkshire Building Society
1st Jul 2001 Brighouse March & Hymn Tune Hepworth
27th May 2001 All England Masters Brighouse & Rastrick
5th May 2001 Senior Cup Peter Hawke Garages Lindley
May 2001 Survento Brass Brass Band de Waldsang
1st Apr 2001 Welsh Area (Championship Section) Tredegar
31st Mar 2001 Welsh Area (First Section) Beaumaris
4th Feb 2001 National Youth Brass Band Championships - Junior Section Haydock Youth
9th Dec 2000 North Wales Rally (Open Section) Beaumaris
9th Dec 2000 North Wales Rally (Second Section) Seindorf Trefor
9th Dec 2000 North Wales Rally (Fourth Section) Beaumaris 'B'
9th Dec 2000 North Wales Rally (Youth Section A) Beaumaris Youth
9th Dec 2000 North Wales Rally (Third Section) Seindorf Harlech
9th Dec 2000 North Wales Rally (Youth Section B) Harlech Youth
1st Oct 2000 European Open Brass Band 13 Etoiles
30th Sep 2000 Swiss Open Rothwell Temperance Band
25th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Greenall's
25th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Skelmersdale Prize
25th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Championship/First Section) Seindorf Beaumaris
18th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Youth Section) Poynton Youth Brass
18th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Fourth Section) Beaumaris B
28th May 2000 All England Masters Yorkshire Building Society
14th May 2000 SCABA Spring Contest (Championship Section) Brass Band Willebroek
14th May 2000 SCABA Spring Contest (First Section) Chichester City
13th May 2000 SCABA Spring Contest (Youth Section) Canterbury Youth
13th May 2000 SCABA Spring Contest (Third Section) Becontree Brass
13th May 2000 SCABA Spring Contest (Second Section) Hangleton
6th May 2000 Grand Shield Todmorden Old
22nd Apr 2000 Australian Championships (A Grade) Kew Band (Vic)
26th Mar 2000 West of England Area (Second Section) Ocean Brass
25th Mar 2000 West of England Area (First Section) Thornbury
18th Mar 2000 Scottish Championship (First Section) Bon-Accord Silver
5th Feb 2000 National Youth Brass Band Championships - Junior Section Haydock Youth
21st Nov 1999 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Lympstone Telecoms
12th Jun 1999 Survento Brass Brassband Schoonhoven
30th May 1999 All England Masters Yorkshire Building Society
14th Nov 1998 SWBBA Contest (Third Section) St Austell Kernow
14th Nov 1998 SWBBA Contest (Championship Section) Camborne Town
14th Nov 1998 SWBBA Contest (Fourth Section) Lympstone
14th Nov 1998 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
14th Nov 1998 SWBBA Contest (First Section) South Molton Town
14th Nov 1998 SWBBA Contest (Second Section) Sherborne Town Band
7th Nov 1998 Danish National Championship (Championship Division) Ã…rhus Brass Band
20th Jun 1998 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
20th Jun 1998 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Keverne
20th Jun 1998 West of England Bandsmen's Festival (Class D) RBL Crownhill Plymouth
20th Jun 1998 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Austell Youth
20th Jun 1998 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Lucketts Travel Southsea
26th Apr 1998 Isle Of Wight Contest (Section B) Silk Brass
26th Apr 1998 Isle Of Wight Contest (Section A) Cory
22nd Mar 1998 North of England Area (Championship Section) EYMS
15th Mar 1998 London and Southern Counties (Championship Section) Aveley and Newham
8th Mar 1998 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery
7th Mar 1998 Midlands Area (First Section) Thorntons Brass
15th Nov 1997 National Mineworkers (First Section) Pellacraft (Ireland Coll Chesterfield)
18th May 1997 Weston-super-Mare (Second Section) Markham and District
18th May 1997 Weston-super-Mare (Championship & First Section) United Co-op Crewe
20th Apr 1997 Isle Of Wight Contest (Section A) British Steel Teesside
20th Apr 1997 Isle Of Wight Contest (Section B) Sheffield Youth
12th Apr 1997 West of England Area (First Section) Lydney Band
6th Apr 1997 Tameside Open Championships (Second Section) Ashton-under-Lyne
6th Apr 1997 Tameside Open Championships (Championship Section) Glossop Old
1st Mar 1997 Midlands Area (Championship Section) NSK-RHP Ransome
16th Feb 1997 National Youth Brass Band Championships - Intermediate Section St. Helens Youth Brass Band
16th Nov 1996 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery Band
19th Oct 1996 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) CWS (Glasgow)
13th Oct 1996 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Solent Concert Youth
13th Oct 1996 SCABA Autumn Contest (Second Section) Epping Forest
13th Oct 1996 SCABA Autumn Contest (Third Section) Sussex Brass
13th Oct 1996 SCABA Autumn Contest (First Section) Fairlop Brass
7th Sep 1996 British Open Marple
4th May 1996 European Championships Yorkshire Building Society
14th Apr 1996 Welsh Area (Championship Section) Tredegar Town
17th Mar 1996 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery
19th Nov 1995 Brass In Concert Yorkshire Imperial
22nd Oct 1995 National Championship of Great Britain (First Section Final) Rolls-Royce (Coventry)
30th Sep 1995 Open Cumbrian Brass Band Championships Kirkintilloch
30th Sep 1995 Open Cumbrian Brass Band Championships (Class C) Todmorden Old
30th Sep 1995 Open Cumbrian Brass Band Championships (Class D) Todmorden Old
30th Sep 1995 Open Cumbrian Brass Band Championships (Class B) Boldon Colliery
18th Jun 1995 Rhyl Festival of Brass (Second Section) United Co-op Crewe
18th Jun 1995 Rhyl Festival of Brass (Open Section) Northop
9th Apr 1995 Isle Of Wight Contest (Section B) Sheffield Youth
9th Apr 1995 Isle Of Wight Contest (Section A) Woodfalls
25th Mar 1995 West of England Area (First Section) Swindon Pegasus Brass
12th Mar 1995 London and Southern Counties (Championship Section) John Laing Hendon
10th Dec 1994 Dutch Nationals (Championship Division) De Waldsang
4th Dec 1994 Huddersfield & District BBA Contest (Section 1) Hepworth
4th Dec 1994 Huddersfield & District BBA Contest (Section 4) Todmorden Old
4th Dec 1994 Huddersfield & District BBA Contest (Section 3) Whaley Bridge
4th Dec 1994 Huddersfield & District BBA Contest (Section 2) Aceprint Gawthorpe Victoria
5th Nov 1994 Whitburn Invitation Contest Kirkintilloch
10th Sep 1994 British Open BNFL Leyland
29th May 1994 All England Masters Britannia Building Society
8th May 1994 Weston-super-Mare (Third Section) Hyde
8th May 1994 Weston-super-Mare (Second Section) Runnymede Brass
8th May 1994 Weston-super-Mare (Championship Section) Staffordshire Building Society
8th May 1994 Weston-super-Mare (Fourth Section) Blaina & District
23rd Apr 1994 Carnegie Invitation Contest (First Section) Clackmannan and District
23rd Apr 1994 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Bo'ness and Carriden
13th Mar 1994 North West Area (Championship Section) BNFL Leyland Band
12th Feb 1994 Norwegian National Championships (Elite Section) Manger Musikklag
21st Nov 1993 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
18th Sep 1993 National Championship of Great Britain (First Section Final) Point of Ayr Colliery (EIMCO)
19th Jun 1993 West of England Bandsmen's Festival (Class A) SWEB Camborne Town
19th Jun 1993 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
19th Jun 1993 West of England Bandsmen's Festival (Class D) Pendennis Brass
19th Jun 1993 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Helston Town
19th Jun 1993 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Breward
30th May 1993 All England Masters Brighouse & Rastrick
8th May 1993 Grand Shield William Davis Construction
1st May 1993 European Championships Willebroek
21st Mar 1993 Midlands (South) Area (Championship Section) Rigid Containers Group
21st Mar 1993 Midlands (South) Area (First Section) Rolls-Royce (Coventry)
13th Mar 1993 Welsh Area (Fourth Section) Pontardulais Town
13th Mar 1993 Welsh Area (First Section) Cwmaman Institute Silver
13th Mar 1993 Welsh Area (Championship Section) B.T.M.
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire (2nd Section) Aceprint Gawthorpe
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire (1st Section) Rossington Colliery
28th Feb 1993 Scottish Championship (Championship Section) Murray International Whitburn
7th Feb 1993 NWABBA Contest (Fourth Section) Bury Brass
7th Feb 1993 NWABBA Contest (Championship Section) British Telecom
7th Feb 1993 NWABBA Contest (Ungraded Youth Section) Wardle High School
21st Nov 1992 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
15th Nov 1992 Pilkington Northern Open (Section A) BT Band
15th Nov 1992 Pilkington Northern Open (Section B) Haydock (Ogden Travel)
3rd Oct 1992 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Beaumaris & District Silver
20th Sep 1992 Manchester Festival Contest Hade Edge
19th Sep 1992 Colwyn Bay Entertainment Contest (Youth Section) Beaumaris and District Youth
19th Sep 1992 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 1) Northop Silver
19th Sep 1992 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 2 & 3) United Co-op Crewe
19th Sep 1992 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 4) Porthywaen Silver
24th May 1992 All England Masters BNFL
20th Apr 1992 Pontins Southport (Championship/First Section) Marple
18th Apr 1992 Pontins Southport (Third Section) Jayess 87
21st Mar 1992 West of England Area (Championship Section) Sun Life
21st Mar 1992 West of England Area (Fourth Section) Bratton Silver
15th Dec 1991 United Kingdom Entertaining Brass Championships Grimethorpe Colliery
24th Nov 1991 GBBA Own Choice (Fourth Section) Coleford Town
24th Nov 1991 GBBA Own Choice (Second Section) Avonbank
24th Nov 1991 GBBA Own Choice (Championship Section) Yorkley Onward
24th Nov 1991 GBBA Own Choice (Third Section) Drybrook and District
17th Nov 1991 Brass In Concert Leyland DAF
27th Oct 1991 Pontins (Championship Section) Bedwas Trethomas & Machen
26th Oct 1991 Pontins (Third Section) Flixton
18th May 1991 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Cory
18th May 1991 Ebbw Vale Contest (Second Section) Cwmaman
21st Apr 1991 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Scottish Brewers Newtongrange
9th Mar 1991 Midlands (North) Area (Championship Section) William Davis Construction
2nd Dec 1990 Belgian Nationals (Second Division) Brassband St Cecilia Rupelmonde
2nd Dec 1990 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
17th Nov 1990 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
3rd Nov 1990 SWBBA Contest (Fourth Section) Porthleven Town
3rd Nov 1990 SWBBA Contest (Second Section) Torbay
3rd Nov 1990 SWBBA Contest (Youth Section) Porthleven Town Junior
3rd Nov 1990 SWBBA Contest (Third Section) St Stythians
20th May 1990 United Kingdom Entertaining Brass Championships Britannia Building Society Band
13th May 1990 Weston-super-Mare (Third Section) Stinchcombe
13th May 1990 Weston-super-Mare (Championship Section) Aldbourne
5th May 1990 Grand Shield Stalybridge Jones & Brother
4th Feb 1990 Yeovil Entertainment Kennedy Swinton
4th Feb 1990 South Somerset Entertainment Contest Flowers Gloucester
25th Nov 1989 Swiss National Championships (First Division) Fanfare Echo des Alpes Les Posses
25th Nov 1989 Swiss National Championships (Second Division) Musikverein Brass Band Henggart
25th Nov 1989 Swiss National Championships (Third Division) Brass Band Junior Valaisan
25th Nov 1989 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Treize Etoiles
21st Oct 1989 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Reid Memorial
21st Oct 1989 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Magheramorne Silver Band
21st Oct 1989 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Old Park Silver
21st Oct 1989 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band
15th Oct 1989 SCABA Autumn Contest (Third Section) Avionics Brass
15th Oct 1989 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Horsham Borough
15th Oct 1989 SCABA Autumn Contest (Fourth Section) Fairlop Brass
15th Oct 1989 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Canterbury Youth
15th Oct 1989 SCABA Autumn Contest (Second Section) Atlas Copco
16th Sep 1989 Fife Charities Band Association Contest Cowdenbeath Public
6th May 1989 Grand Shield Hammonds Sauce Works
8th Apr 1989 West of England Area (Championship Section) Sun Life
10th Feb 1989 Norwegian National Championships (Division 1) Ila Brass Band
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
28th May 1988 Strathclyde Charities CWS Glasgow
7th May 1988 Grand Shield CWS (Glasgow)
17th Apr 1988 North of England Area (Second Section) Durham Constabulary
17th Apr 1988 North of England Area (Championship Section) National Smokeless Fuels
4th Apr 1988 Pontins Brean Sands (Championship Section) Cory
3rd Apr 1988 Pontins Brean Sands (Second Section) Mount Charles
5th Mar 1988 Midlands (North) Area (Youth Section) Lady Manners School
5th Mar 1988 Midlands (North) Area (Championship Section) William Davis Construction Group
14th Feb 1988 NWABBA Contest (Championship Section) Marple
14th Feb 1988 NWABBA Contest (Second Section) Laporte Brass
5th Dec 1987 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Fourth Section) Sandleheath
5th Dec 1987 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Yeovil Town
5th Dec 1987 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
28th Nov 1987 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Championship Section) Parc and Dare
28th Nov 1987 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Second Section) Pontardulais Town
19th Apr 1987 Pontins Southport (Second Section) Marple
17th Apr 1987 Pontins Southport (Fourth Section) Haydock
8th Mar 1987 London and Southern Counties (Championship Section) Hanwell
15th Nov 1986 Reading Contest (Championship Section) Hanwell Band
26th Oct 1986 Pontins (Championship Section) Point of Ayr
19th Oct 1986 NWABBA Preston District Contest (Section B) Eagley
19th Oct 1986 NWABBA Preston District Contest (Section A) Kennedy's Swinton Concert
4th Oct 1986 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Jayess (Queensbury)
21st Sep 1986 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Eccles Borough
21st Sep 1986 Burtonwood Brewery Brass Band Championships Kennedy's Swinton Concert
21st Jun 1986 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Austell
21st Jun 1986 West of England Bandsmen's Festival (Class B) RBL Crownhill
21st Jun 1986 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Dennis Youth
21st Jun 1986 West of England Bandsmen's Festival (Class C) RBL Crownhill
7th Jun 1986 Granada Band of the Year Desford Colliery Dowty
3rd May 1986 European Championships Desford Colliery Dowty
19th Apr 1986 Midlands (South) Area (Third Section) Amington
19th Apr 1986 Midlands (South) Area (Championship Section) Jaguar Cars (City of Coventry)
12th Apr 1986 West of England Area (Championship Section) Sun Life
31st Mar 1986 Pontins Southport (Championship Section) Point of Ayr
22nd Mar 1986 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Woodfalls
22nd Mar 1986 Southampton Open Contest (Championship Section) Woodfalls
22nd Mar 1986 Southampton Open Contest (Youth Section) Oakmead School
22nd Mar 1986 Southampton Open Contest (Fourth Section) Cosham Concert
8th Mar 1986 Midlands (North) Area (Championship Section) Desford Colliery Dowty
30th Nov 1985 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Bienne Biel
23rd Nov 1985 North Wales Rally (Second Section) Llanrug
23rd Nov 1985 North Wales Rally (Youth Section A) Menai Bridge Youth
23rd Nov 1985 North Wales Rally (Open Section) Point of Ayr
23rd Nov 1985 North Wales Rally (Fifth Section) Conwy
23rd Nov 1985 North Wales Rally (Third Section) Rhos and District
23rd Nov 1985 North Wales Rally (Fourth Section) Ifton Welfare
2nd Nov 1985 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band
2nd Nov 1985 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Drogheda Brass Band
27th Oct 1985 Pontins (Championship Section) Jones and Crossland
26th Oct 1985 Pontins (Fourth Section) Hayle Town
6th Jul 1985 Cuprinol Concert Brass Contest Jones and Crossland
8th Jun 1985 Granada Band of the Year Grimethorpe Colliery Band
4th May 1985 Grand Shield Woodfalls Band
20th Apr 1985 Midlands (North) Area (Fourth Section) South Leicester & Desford B
24th Mar 1985 North of England Area (Third Section) Boldon Colliery
23rd Mar 1985 North of England Area (Fourth Section) Lanchester
23rd Mar 1985 North of England Area (Youth Section) Houghton Schools Brass
3rd Mar 1985 London and Southern Counties (Fourth Section) Horsham Borough
25th Nov 1984 Manchester District Contest (Fourth Section) Stockport Silver
25th Nov 1984 Manchester District Contest (Third Section) Mossley
25th Nov 1984 Manchester District Contest (Open Section) POEU Stockport
18th Nov 1984 Pilkington Northern Open (Section A) Bedford Leigh
7th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) The Cory Band
12th May 1984 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Kilmarnock Concert Brass
6th May 1984 European Championships Black Dyke Mills
23rd Apr 1984 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne Town
18th Mar 1984 North West Area (Youth Section) Besses Boys
18th Mar 1984 North West Area (Third Section) Walkden
19th Nov 1983 North Wales Rally (Youth Section A) Menai Bridge Youth
19th Nov 1983 North Wales Rally (Fourth Section) Ifton Welfare
19th Nov 1983 North Wales Rally (Open Section) Northop Silver
19th Nov 1983 North Wales Rally (Third Section) Deiniolen
19th Nov 1983 North Wales Rally (Second Section) Llanrug
29th Oct 1983 Pontins (Fourth Section) Boarshurst B
1st Aug 1983 National Eisteddfod of Wales (Class B) Bedwas Trethomas and Machen
1st Aug 1983 National Eisteddfod of Wales (Championship Section) Point of Ayr
3rd Jul 1983 Granada Band of the Year Desford Colliery
30th Apr 1983 Grand Shield Jones & Crossland
4th Apr 1983 Pontins Southport (Second Section) Poynton
3rd Apr 1983 Pontins Southport (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery
26th Mar 1983 Welsh Area (Championship Section) Tredegar
26th Mar 1983 Welsh Area (Second Section) Penclawdd Brass
19th Mar 1983 Midlands Area (Championship Section) Jones & Crossland
6th Feb 1983 Wigan Contest (B Section) Cheshire Constabulary
6th Feb 1983 Wigan Contest (A Section) Rockingham
5th Feb 1983 Norwegian National Championships (Division 1) Manger Musikklag
30th Jan 1983 Rochdale Contest (Section A) Dobcross
4th Dec 1982 Champion of Champions Desford Colliery
31st Oct 1982 Pontins Youth Brass Band Championships (Section A) Hampshire Youth Concert
30th Oct 1982 Pontins (Third Section) Wakefield Metropolitan
17th Oct 1982 Manchester District Contest (Second Section) Berisfords
17th Oct 1982 Manchester District Contest (Third Section) Delph
17th Oct 1982 Manchester District Contest (Fourth Section) Windsor
15th May 1982 West of England Area (Second Section) Redruth
12th Apr 1982 Pontins Southport (Championship Section) City of Coventry
10th Apr 1982 Pontins Southport (Third Section) Wakefield Metropolitan
3rd Apr 1982 North of England Area (Championship Section) Ever Ready
3rd Apr 1982 North of England Area (Third Section) Cockerton
14th Mar 1982 Yorkshire Area (Fourth Section) Warren
4th Apr 1981 North of England Area (Second Section) Easington
20th Apr 1980 Lansing Bagnall (Intermediate Section) Kennet Vale
20th Apr 1980 Lansing Bagnall (Challenge Contest) Welwyn Garden City
7th Apr 1980 Pontins Southport (Championship Section) Leyland Vehicles
6th Apr 1980 Pontins Southport (Second Section) Point of Ayr Colliery
4th Apr 1980 Pontins Southport (Fourth Section) Horbury Victoria
1st Dec 1979 North Wales Rally (Youth Section A) Royal Buckley Youth
1st Dec 1979 North Wales Rally (Second Section) Royal Buckley
1st Dec 1979 North Wales Rally (Third Section) Deiniolen
1st Dec 1979 North Wales Rally (Open Section) Northop
1st Dec 1979 North Wales Rally (Fourth Section) Holywell
4th Nov 1979 Pontins Youth Contest Wakefield Metropolitan Schools
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Darwen
16th Apr 1979 Pontins Hemsby (Championship Section) Teversal Colliery
15th Apr 1979 Pontins Hemsby (Second Section) Matlock
18th Mar 1979 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge Co-operative Band
17th Mar 1979 West of England Area (Championship Section) Sun Life Stanshawe
10th Mar 1979 Scottish Championship (Championship Section) Kilmarnock Concert Brass
27th Mar 1978 Pontins Brean Sands (Championship Section) Cory
26th Mar 1978 Pontins Brean Sands (Second Section) Ratby
27th Aug 1977 Edinburgh International Contest Rochdale Band
7th Nov 1976 Pontins (Second Section) Lancashire Constabulary
7th Nov 1976 Pontins (Championship Section) Lockwood
30th Oct 1976 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
9th May 1976 Grand Shield Tredegar Band
27th Mar 1976 Nottingham Championship (Championship Section) William Davis Construction
27th Mar 1976 Nottingham Championship (Second Section) Leicester Foresters
15th Mar 1975 Scottish Championship (Second Section) Shotts St Patrick's Parish
15th Mar 1975 Scottish Championship (Championship Section) Whitburn Burgh
1st Mar 1975 Cornwall BBA Contest (2nd Section) St.Pinnock Band
1st Mar 1975 Cornwall BBA Contest (3rd Section) Lanner
1st Mar 1975 Cornwall BBA Contest (Championship Section) St Austell
2nd Feb 1975 Rochdale Contest (Section A) Coalville
2nd Feb 1975 Rochdale Contest (Section B) Yorkshire Bus Company
23rd Nov 1974 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Colwyn Borough
23rd Nov 1974 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C) Flint
23rd Nov 1974 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Trefor
23rd Nov 1974 North Wales Brass Band Association March Contest (Class B) Royal Oakley
23rd Nov 1974 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D) Trefor
23rd Nov 1974 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Trefor
4th May 1974 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Newtongrange Lothian
4th May 1974 Spring Festival (Junior Shield) Clifton and Lightcliffe
4th May 1974 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Cumbernauld
4th May 1974 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Dalkeith
4th May 1974 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Cowdenbeath Burgh
27th Apr 1974 Midlands Area (Youth Section) Loughborough Junior
27th Apr 1974 Midlands Area (Third Section) Telford
17th Mar 1974 London and Southern Counties (Second Section) Oxford Concert Brass
17th Mar 1974 London and Southern Counties (Third Section) Yarnton Band
9th Mar 1974 North of England Area (Third Section) Newton Aycliffe
9th Mar 1974 North of England Area (Second Section) Sunderland Concert

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!