[Upgrade to pro and remove adverts]

Roy Newsome


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
6th Feb 2011 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) Besses o th Barn 10 184 2
9th May 2009 Senior Trophy Point of Ayr 18 7
15th Mar 2009 West of England Area (Championship Section) Flowers 2 5
9th Mar 2008 West of England Area (Championship Section) St. Austell Town 7 186 12
3rd Nov 2007 South West Brass Band Association Open (Championship & First) Section St. Austell Town 5
26th Nov 2006 Scottish Open Wingates Brass 6 89 7
13th May 2006 Senior Cup Wingates 11 5
12th Mar 2006 North West Area (Championship Section) Wingates Brass 4 192 7
20th Nov 2005 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) Ratby Co-op 2 193 3
30th Oct 2005 Pontins (Championship Section) Wingates Brass 2 12
7th May 2005 Senior Trophy Ratby Co-operative 11 8
13th Mar 2005 West of England Area (Championship Section) Mount Charles 4 190 3
9th Dec 2000 Dutch Nationals (Championship Division) Brassband Limburg 5 89 3
6th May 2000 Grand Shield Bodmin Town 9 21
19th Mar 2000 Scottish Championship (Championship Section) Dalmellington 6 189 6
11th Sep 1999 British Open Desford Colliery 13 3
28th Feb 1999 Scottish Championship (Championship Section) Dalmellington 5 187 4
17th May 1997 Bo'ness Fair Centenary Contest Bo'ness and Carriden 3 91
10th May 1997 Grand Shield Bo'ness & Carriden 22 13
16th Nov 1996 Forth Valley Championships Bo'ness and Carriden 2 190
7th Sep 1996 British Open Stocksbridge 10 21
11th Feb 1996 Norwegian National Championships (Division 1) Tomra Brass Band 10 84 7
21st Oct 1995 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Sun Life 11 183 8
9th Sep 1995 British Open Sun Life 17 181 13
28th May 1995 All England Masters Sun Life 7 192 12
19th Mar 1995 West of England Area (Championship Section) Sun Life 1 193 13
11th Feb 1995 Norwegian National Championships (Division 1) Tomra Brass Band 2 90 1
15th Oct 1994 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Sun Life 4 95 10
10th Sep 1994 British Open Sun Life 12 185 10
23rd Apr 1994 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Bo'ness and Carriden 1 192
27th Feb 1994 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden 4 191 2
12th Feb 1994 Norwegian National Championships (Division 1) Tomra Brass Band 4 89 11
16th Oct 1993 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Sun Life 3 91 7
4th Sep 1993 British Open Sun Life 15 179 19
27th Mar 1993 West of England Area (Championship Section) Sun Life 1 195
13th Feb 1993 Norwegian National Championships (Division 1) Tomra Brass 1 92 2
1993 World Music Contest (WMC) (Open BB Class) Sun Life 1  
17th Oct 1992 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Sun Life 6 94 12
5th Sep 1992 British Open Sun Life 6 185 7
21st Mar 1992 West of England Area (Championship Section) Sun Life 1 195
5th Oct 1991 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Sun Life 11 186 5
7th Sep 1991 British Open Sun Life Stanshawe 13 183 10
4th May 1991 Grand Shield Ever Ready 7 183 18
20th Apr 1991 West of England Area (Championship Section) Sun Life 2 193
10th Mar 1991 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick 6 191 1
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ever Ready 14 179 7
8th Sep 1990 British Open Sun Life 1 197 13
31st Mar 1990 West of England Area (Championship Section) Sun Life 5 190 1
4th Feb 1990 Yeovil Entertainment Sun Life 2 195
9th Sep 1989 British Open Sun Life 7 186 16
28th May 1989 All England Masters Besses o' th' Barn 10 182 4
8th Apr 1989 West of England Area (Championship Section) Sun Life 1 193 10
19th Mar 1989 North West Area (Championship Section) Williams Fairey Engineering Band 5 189 2
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Williams Fairey Engineering 5 194 14
10th Sep 1988 British Open Williams Fairey Engineering 3 193 4
27th Mar 1988 North West Area (Championship Section) Williams Fairey Engineering Band 2 193 9
13th Feb 1988 Norwegian National Championships (Division 1) Manger Musikklag 3 90.3
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Williams Fairey Engineering 4 192 9
5th Sep 1987 British Open Williams Fairey Engineering 1 194 7
2nd May 1987 European Championships Williams Fairey 2 189 1
14th Feb 1987 Norwegian National Championships (Division 1) Manger Musikklag 2 92.6
4th Oct 1986 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Engineering 1 195 12
6th Sep 1986 British Open Fairey Engineering 2 195 11
2nd Mar 1986 North West Area (Championship Section) Fairey Engineering Band 1 196 4
7th Sep 1985 British Open Besses o' th' Barn 8
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Besses o' th' Barn 15
17th Mar 1985 North West Area (Championship Section) Besses o th Barn 1
7th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Engineering 4 194 13
8th Sep 1984 British Open Besses o' th' Barn 10
9th Jun 1984 Granada Band of the Year Besses o th Barn 5
18th Mar 1984 North West Area (Championship Section) Besses 3 187 3
10th Sep 1983 British Open Besses o' th' Barn 18
3rd Jul 1983 Granada Band of the Year Besses o' th' Barn 9 200 8
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Besses o th Barn 2 194 19
27th Mar 1983 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 3 194 10
13th Mar 1983 Yorkshire Area (Championship Section) Hammonds Sauce Works 4 187 9
4th Dec 1982 Champion of Champions Besses o th Barn 3
4th Sep 1982 British Open Besses o' th' Barn 1 191 18
6th Jun 1982 Granada Band of the Year Besses o th Barn 10
21st Mar 1982 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 3 195 10
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Besses o' th' Barn 6 183 20
5th Sep 1981 British Open Besses o' th' Barn 6 191 15
29th Mar 1981 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 1 194 11
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Besses o' th' Barn 5 188 17
6th Sep 1980 British Open Besses o' th' Barn 7
17th May 1980 Granada Band of the Year Besses o'th' Barn 1
30th Mar 1980 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 3 190 6
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Besses o' th' Barn 8 173 7
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Sun Life Stanshawe 10 170 15
8th Sep 1979 British Open Besses o' th' Barn 5 193 4
8th Sep 1979 British Open Sun Life Stanshawe 19 5
16th Jun 1979 BBC Best of Brass Semi-Final 2 Besses o' th' Barn 2
10th Jun 1979 BBC Best of Brass Quarter-Final 4 Besses o' th' Barn 1
19th May 1979 Granada Band of the Year Sun Life (Stanshawe) 6 201 6
1st Apr 1979 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 1 190 11
25th Mar 1979 Lansing Bagnall (Championship Section) Sun Life 1 384 13
17th Mar 1979 West of England Area (Championship Section) Sun Life Stanshawe 1 188 5
3rd Feb 1979 Yeovil Entertainment Sun Life 3 240 5
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Besses o' th' Barn 2 193 1
9th Sep 1978 British Open Sun Life 14 20
9th Sep 1978 British Open Besses o' th' Barn 7
7th May 1978 Granada Band of the Year The Sun Life Stanshawe Band 3 213 3
7th May 1978 Granada Band of the Year Besses o'th' Barn 9
29th Apr 1978 West of England Area (Championship Section) Sun Life Stanshawe 4
4th Feb 1978 Yeovil Entertainment Sun Life Stanshawe 3   234 1
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 3 189 18
7th Sep 1974 British Open Black Dyke Mills 1 194 16
6th Oct 1973 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 3 91 9
1st Sep 1973 British Open Black Dyke Mills 1 197 15
11th Dec 1971 Wills Regional Championships - Bradford (Championship Section) Lindley 2 187
11th Sep 1971 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Kibworth 4 179 2
4th Sep 1971 British Open Kibworth 2
3rd Apr 1971 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Kibworth 1 190 3
27th Feb 1971 City of Nottingham - Championship Section Kibworth 6
4th Apr 1970 BBC Band of the Year Black Dyke 1
24th Feb 1968 Scottish Championship (Championship Section) Forfar Instrumental 8
27th Mar 1967 BBC Band of the Year Black Dyke 1
26th Mar 1967 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills 3 183
11th Mar 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Championship Section) Black Dyke Mills 1 196
4th Sep 1965 British Open Slaithwaite 10
28th Aug 1965 Edinburgh International Contest Black Dyke 3 193
22nd May 1965 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Slaithwaite 1 184
6th Mar 1965 North Eastern Area (Championship Section) Slaithwaite 8
5th Sep 1964 British Open Slaithwaite 1
2nd Aug 1964 Huddersfield & District BBA Entertainment Contest Slaithwaite 1 182
27th Jun 1964 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Championship Section) Slaithwaite
21st Mar 1964 North Eastern Area (Championship Section) Slaithwaite 1
1964 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Slaithwaite 1
7th Sep 1963 British Open Slaithwaite 13
3rd Aug 1963 Huddersfield & District BBA Entertainment Contest Slaithwaite 1 192
22nd Jun 1963 Halifax Charity Gala Contest Slaithwaite 2 190
18th May 1963 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Slaithwaite 2 186
23rd Mar 1963 North Eastern Area (Championship Section) Slaithwaite 2
2nd Dec 1962 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Slaithwaite 1 190
3rd Nov 1962 Dewsbury Centenary Contest (Section B) Slaithwaite 2 189
20th Oct 1962 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Slaithwaite 2 182 10
15th Sep 1962 British Open Slaithwaite 11
5th Aug 1962 Huddersfield & District BBA Entertainment Contest Slaithwaite
14th Jul 1962 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class A) Slaithwaite 3 178
26th May 1962 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Slaithwaite 1 188
26th May 1962 Grand Shield Slaithwaite 1 182 10
17th Mar 1962 North Eastern Area (Second Section) Slaithwaite 1 183 5
19th Nov 1961 Halifax Association Contest (Section 1) Slaithwaite 3 184
5th Nov 1961 Yorkshire Transport Contest Slaithwaite 3 185
25th Mar 1961 North Eastern Area (Third Section) Elland Silver
2nd Apr 1960 North Eastern Area (Third Section) Elland Silver 4 184 1
7th Feb 1960 Halifax Association Contest (Section 1) Elland Silver 3 180
6th Dec 1959 Huddersfield and District BBA December Contest (Section A) Elland 6 179
9th May 1959 Spring Festival (Junior Shield) Elland Silver 4 179 7
14th Mar 1959 North Eastern Area (Third Section) Elland Silver
1st Feb 1959 Halifax Association Contest (Section 2) Elland Silver 1 188
5th Dec 1958 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Elland Silver 1 181
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Elland Silver 1 183
17th May 1958 Spring Festival (Junior Shield) Elland Silver 17
27th Apr 1958 Blackpool Contest (B Section) Elland Silver
1st Mar 1958 North Eastern Area (Fourth Section) Elland Silver 2 181
18th May 1957 Spring Festival (Junior Trophy) Elland Silver 4 177
9th Mar 1957 North Eastern Area (Fourth Section) Elland Silver
16th May 1953 Spring Festival (Junior Cup) Elland Silver
14th Mar 1953 North Eastern Area (Fourth Section) Elland Silver
Date Contest Winner
24th Oct 2010 Pontins (Championship Section) Marsden Silver Prize
23rd Oct 2010 Pontins (Third Section) Uppermill
24th Jan 2010 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford
23rd Jan 2010 Butlins Mineworkers (Fourth Section) Dronfield CMW
1st Nov 2008 Siddis Brass Entertainment Contest (Second Section) Hornorkesteret Stavanger
9th Nov 2007 Swedish National Championship (A Class) Windcorp Brass Band
29th Apr 2007 National Youth Brass Band Championships of Great Britain - Community Section Camborne Youth
17th Sep 2006 British Youth Band Championships Valley Brass
17th Sep 2006 British Open Youth Brass Band Championships (Pontins) Mount Charles Youth
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (Championship Section) Ransome
28th Nov 2004 Scottish Open Hepworth (Persimmon Homes)
25th Sep 2004 Swiss Open Brass Band Berner Oberland
25th Sep 2004 European Open Brass Band Berner Oberland
30th May 2004 All England Masters Yorkshire Building Society
8th May 2004 Grand Shield Sellers International
25th Apr 2004 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Penicuik Silver
25th Apr 2004 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Barrhead Burgh
25th Apr 2004 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Campbeltown Brass
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - Schools Section Wardle Youth
14th Mar 2004 North West Area (Championship Section) Leyland
30th Nov 2003 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery
26th Oct 2003 Pontins (Second Section) Llanrug
25th Oct 2003 Pontins (First Section) Wrexham Brass
21st Sep 2003 National Championship of Great Britain (First Section Final) BHK (UK) Ltd Horden
20th Sep 2003 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Diggle
4th May 2003 Buxton Festival (Second Section) Old Silkstone Band
4th May 2003 Buxton Festival (Championship/First Section) Newstead Welfare
8th Feb 2003 Norwegian National Championships (Elite Section) Stavanger Brass Band
24th Nov 2002 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Kibworth
24th Nov 2002 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Snibston & Desford Colliery
24th Nov 2002 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) Kibworth
7th Jul 2002 Brighouse March & Hymn Tune Hepworth
16th Jun 2002 Kirkby Lonsdale Contest Giggleswick & Settle
11th May 2002 Senior Cup East Yorkshire Motor Services
10th Mar 2002 North West Area (Championship Section) Fodens
2002 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Rochdale Borough Youth
24th Nov 2001 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery Band
20th Oct 2001 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke
1st Jul 2001 World Music Contest (WMC) (Concert Division) Krohnengen Brass Band
30th Jun 2001 World Music Contest (WMC) (3rd division) Brassband Bacchus
30th Jun 2001 World Music Contest (WMC) (1st division) Ratby Cooperative
30th Jun 2001 World Music Contest (WMC) (2nd division) Brassband Zele
27th May 2001 All England Masters Brighouse & Rastrick
13th May 2001 Whitehaven Contest (Class D) Dearham
13th May 2001 Whitehaven Contest (Class E) Whitehaven Brass
13th May 2001 Whitehaven Contest (Class C) Pride Valley
13th May 2001 Whitehaven Contest (Class B) Johnstone Silver
13th May 2001 Whitehaven Contest (Class A) Blackburn and Darwen
5th May 2001 European Championships Yorkshire Building Society
1st Apr 2001 Tameside Open Championships (Second Section) Moston & Beswick (Manchester)
1st Apr 2001 Tameside Open Championships (Championship Section) Yorkshire Co-operatives
10th Feb 2001 Norwegian National Championships (Elite Section) Eikanger-Bjørsvik Musikklag
10th Feb 2001 Norwegian National Championships (Division 3) Frei Hornmusikk
29th Oct 2000 Pontins (Championship Section) Rothwell Temperance
28th Oct 2000 Pontins (Fourth Section) Timperley
24th Sep 2000 Wychavon Contest (Championship Section) Seindorf Beaumaris
24th Sep 2000 Wychavon Contest (First Section) Ratby Co-operative
6th Feb 2000 NWABBA Contest (Second Section) Eagley
6th Feb 2000 NWABBA Contest (Championship Section) Todmorden Old
5th Feb 2000 National Youth Brass Band Championships - Premier Section St. Helens Youth Brass Band
5th Feb 2000 National Youth Brass Band Championships - Advanced Section Stockport Schools Senior
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (First Section Final) Ashton-under-Lyne
19th Jun 1999 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
19th Jun 1999 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Egham
19th Jun 1999 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St Keverne
19th Jun 1999 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Austell Youth
19th Jun 1999 West of England Bandsmen's Festival (Class D) Lympstone SW Telecoms
8th May 1999 Grand Shield Carlton Main Frickley
2nd May 1999 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Great Yarmouth Brass
2nd May 1999 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Drayton
2nd May 1999 East Anglian BBA Spring Festival (Class C) Newmarket Town
2nd May 1999 East Anglian BBA Spring Festival (Class B) Fulbourn and Teversham
14th Feb 1999 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Wardle High School
6th Dec 1998 West Midlands Brass Band Association Contest (Championship Section) Staffordshire Building Society
6th Dec 1998 West Midlands BBA Contest (Third Section) University of Warwick
6th Dec 1998 West Midlands Brass Band Association Contest (First Section) Kibworth
21st Jun 1998 Rhyl Festival of Brass (Open Section) Point of Ayr
21st Jun 1998 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Newtown Silver
8th Mar 1998 North West Area (Championship Section) Fodens Courtois Band
15th Nov 1997 National Mineworkers (Second Section) Greggs Bakery (Newbiggin by the Sea)
26th Oct 1997 Pontins (Second Section) Todmorden Old
25th Oct 1997 Pontins (First Section) Jayess '87
18th Oct 1997 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
7th Sep 1997 Hardraw Scar Wakefield Metropolitan
16th Mar 1997 London and Southern Counties (Championship Section) Redbridge
9th Mar 1997 Cornwall Brass Band Association Contest (First Section) St Austell
9th Mar 1997 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) Penzance
9th Mar 1997 Cornwall Brass Band Association Contest (Junior Section) St Keverne Junior
9th Mar 1997 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) St Keverne Youth
9th Mar 1997 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) St Keverne
9th Mar 1997 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) Indian Queens
9th Feb 1997 NWABBA Contest (Fourth Section) Thornton Cleveleys
9th Feb 1997 NWABBA Contest (Ungraded Youth Section) United Norwest Co-op Normid 2000
9th Feb 1997 NWABBA Contest (Championship Section) Point of Ayr
2nd Feb 1997 Durham League Contest (Section C) Yarm & District
2nd Feb 1997 Durham League Contest (Section A) Fishburn Band
2nd Nov 1996 SWBBA Contest (First Section) St Austell
2nd Nov 1996 SWBBA Contest (Open Section) Bodmin Town
5th Oct 1996 West Wales BBA Contest (Second Section) Burry Port Town
5th Oct 1996 West Wales BBA Festival Contest (First Section) Rogerstone
5th Oct 1996 West Wales BBA Contest (Championship Section) BTM
22nd Sep 1996 National Championship of Great Britain (First Section Final) Longridge
23rd Jun 1996 Rhyl Festival of Brass (Open Section) Northop Silver
11th May 1996 Grand Shield Wingates
17th Mar 1996 North of England Area (Championship Section) E.Y.M.S.
17th Mar 1996 North of England Area (Third Section) Cottingham
16th Mar 1996 North of England Area (First Section) East Yorkshire Brass
10th Mar 1996 North West Area (Championship Section) Williams Fairey Band
2nd Mar 1996 Midlands Area (Championship Section) Rigid Containers Group
5th Nov 1995 Pontins (Championship Section) UES Stocksbridge
4th Nov 1995 Pontins Youth Contest (Section A) St. Helens Youth
Nov 1995 Pontins Youth Entertainment St. Helen's
22nd Oct 1995 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Glossop Old
8th Oct 1995 Cleethorpes Entertainment Contest (Section B) Rothwell Temperance Band
8th Oct 1995 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) Chapeltown Silver
26th Aug 1995 Land o' Burns Unison Kinneil
12th Mar 1995 Midlands Area (Championship Section) Desford
5th Feb 1995 NWABBA Contest (Championship Section) British Telecom
5th Feb 1995 NWABBA Contest (Third Section) Todmorden Old
29th Oct 1994 Siddis Brass Entertainment Contest (Second Section) Flesland Musikklag
29th Oct 1994 Siddis Brass Entertainment Contest (First Section) Vennesla Kristne Brass
29th Oct 1994 Siddis Brass Entertainment Contest (Elite Section) Eikanger-Bjørsvik Musikklag
2nd Oct 1994 National Championship of Great Britain (First Section Final) Northop Silver
7th May 1994 European Championships Williams Fairey
20th Mar 1994 Yorkshire Area (Second Section) Armthorpe Elmfield
19th Mar 1994 West of England Area (First Section) Lydbrook
13th Mar 1994 North West Area (First Section) Blackburn & Darwen
11th Dec 1993 Dutch Nationals (Championship Division) Brassband Limburg
11th Dec 1993 Dutch Nationals (Second Division) Euphonia - Wolvega
11th Dec 1993 Dutch Nationals (First Division) Excelsior - Veenwoudsterwal
20th Nov 1993 National Mineworkers (First Section) Point of Ayr Colliery (EIMCO) Band
24th Oct 1993 Pontins (Third Section) Delph
24th Oct 1993 Pontins (Championship Section) Flowers Gloucester
18th Sep 1993 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Skelmanthorpe
9th May 1993 Weston-super-Mare (Third Section) Bedworth Brass
9th May 1993 Weston-super-Mare (Second Section) Tylorstown and Mardy Colliery
9th May 1993 Weston-super-Mare (Championship & First Section) Lewis Merthyr
2nd May 1993 Buxton Festival (Fourth Section) Bury Brass
2nd May 1993 Buxton Festival (Section C) Hollingworth
2nd May 1993 Buxton Festival (Section B) Cobden Chadwick
2nd May 1993 Buxton Festival (Section A) Snibston and Desford
2nd May 1993 Buxton Festival (Section D) Bury Brass
31st Jan 1993 Durham League Contest (Section B) Felling
31st Jan 1993 Durham League Contest (Section A) Fishburn Band
5th Dec 1992 Welsh Brewers Challenge Contest Cory
22nd Nov 1992 West Midlands Brass Band Association Contest (First Section) Enderby
22nd Nov 1992 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Amington
22nd Nov 1992 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Bedworth Brass
22nd Nov 1992 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Sovereign Brass
13th Sep 1992 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Championship Section) Marple
13th Sep 1992 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) Greenalls Brewery
16th May 1992 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Cory
16th May 1992 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Lewis Merthyr
2nd May 1992 European Championships Britannia Building Society
22nd Mar 1992 North West Area (Fourth Section) Eatons Farnworth
26th Jan 1992 Rochdale Contest (Section A) British Stainless Steel Dodworth
14th Dec 1991 Dutch Nationals (Championship Division) Brassband Limburg
16th Nov 1991 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
2nd Nov 1991 Whitburn Invitation Contest Kilmarnock Concert Brass
15th Jun 1991 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Dennis
15th Jun 1991 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Bodmin Town
15th Jun 1991 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Hayle Town
15th Jun 1991 West of England Bandsmen's Festival (Class D) Hatherleigh Silver
15th Jun 1991 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Austell Youth
5th May 1991 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Theakston Wakeman Brass
5th May 1991 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Knottingley Silver
5th May 1991 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) British Steel Stainless Dodworth
5th May 1991 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Chapeltown Silver Prize
30th Mar 1991 Pontins Hemsby (Third Section) Haverhill Silver
29th Mar 1991 Pontins Hemsby (Fourth Section) Fairlop
6th Oct 1990 National Youth Brass Band Championships West Lothian Schools Brass
27th May 1990 Isle of Man Festival (Section A) Marple
26th May 1990 Isle of Man Festival (Section B) Volex Golborne
5th May 1990 European Championships Black Dyke Mills
1990 New Zealand National Championships (A Grade) Wormald Brass
3rd Dec 1989 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Ever Ready
3rd Dec 1989 Tyne and Wear Contest (4th Section) North Skelton (B.S.C.) Concert
3rd Dec 1989 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Newcastle Brown Ale
3rd Dec 1989 Tyne and Wear Contest (3rd Section) Spennymoor Town
4th Nov 1989 SWBBA Contest (Second Section) Stoke-sub-Hamdon
4th Nov 1989 SWBBA Contest (Championship Section) Bodmin
4th Nov 1989 SWBBA Contest (Youth Section) Porthleven Town Junior
29th Oct 1989 Pontins (Second Section) Nottingham City Transport
28th Oct 1989 Pontins (Fourth Section) Sovereign Brass Band
21st Oct 1989 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
16th Sep 1989 West Wales BBA Contest (Championship Section) Tredegar
16th Sep 1989 West Wales BBA Contest (Third Section) Ebbw Vale
16th Sep 1989 West Wales BBA Contest (Second Section) Markham & District
16th Sep 1989 West Wales BBA Contest (Fourth Section) Lady Windsor Colliery
10th Sep 1989 Hardraw Scar Freckleton
26th Aug 1989 Edinburgh International Contest CWS Glasgow
14th May 1989 SCABA Entertainment Contest (B Section) Genet Group Chertsey
14th May 1989 SCABA Entertainment Contest (A Section) Hillingdon
16th Apr 1989 Midlands (South) Area (Third Section) Shipston Town
25th Mar 1989 Scottish Championship (Youth Section) Carrick Youth
26th Nov 1988 Swiss National Championships (Second Division) Brass Band Burgermusik Luzern B
26th Nov 1988 Swiss National Championships (Third Division) Musikgesellschaft Täuffelen
19th Nov 1988 Reading Contest (Championship Section) Newham Band
30th Oct 1988 Pontins (Championship Section) Kennedy's Swinton
29th Oct 1988 Pontins (Fourth Section) Thundersley Brass
1st May 1988 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Norwich Area Young Brass
1st May 1988 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Matthews Norfolk Brass
16th Apr 1988 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Oldpark
16th Apr 1988 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore
16th Apr 1988 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) CWS
16th Apr 1988 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) St. Mark's
28th Feb 1988 Yorkshire Area (Second Section) Rothwell Temperance
25th Oct 1987 Pontins (Championship Section) Rockingham
24th Oct 1987 Pontins (Third Section) Drighlington
18th Apr 1987 Australian Championships (A Grade) Hawthorn City (Vic)
18th Apr 1987 Australian Championships (B Grade) St.Marys District (NSW)
21st Mar 1987 Midlands (North) Area (Fourth Section) Foss Dyke
7th Mar 1987 Scottish Championship (Second Section) Newmilns Burgh Silver
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (2nd Section) Askern Colliery Band
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Fourth Section) Barrow Concert
29th Nov 1986 Belgian Nationals (Second Division) Jeugdbrassband Midden-Brabant
29th Nov 1986 Belgian Nationals (First Division) Jeugdbrassband Kempenzonen
29th Nov 1986 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
1st Nov 1986 Whitehaven Contest (Class B) Carlisle St Stephens
1st Nov 1986 Whitehaven Contest (Class A) Roberts Bakery
1st Nov 1986 Whitehaven Contest (Class C) Morecambe & Heysham
19th Oct 1986 NWABBA Preston District Contest (Section D) Southport St. Johns
19th Oct 1986 NWABBA Preston District Contest (Section C) Volex Golborne
17th May 1986 Quarry Bank Mill Contest Lockwood
12th Apr 1986 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 1) Dalmellington
16th Mar 1986 North of England Area (Second Section) Lingdale Silver
16th Mar 1986 North of England Area (Championship Section) Ever Ready
9th Mar 1986 London and Southern Counties (Championship Section) Halls Oxford Concert Brass
23rd Feb 1986 Yorkshire Area (Third Section) Huddersfield Tecol
9th Feb 1986 Oldham Contest (Section A) Kennedy's Swinton Concert
9th Feb 1986 Oldham Contest (Section B) Chapeltown
14th Dec 1985 Dutch Nationals (Second Division) Excelsior - Veenwoudsterwal
14th Dec 1985 Dutch Nationals (Championship Division) Soli Deo Gloria
30th Nov 1985 Tyldesley Contest (Section B) St. John's Mossley
30th Nov 1985 Tyldesley Contest (Section A) Swinton Concert
9th Nov 1985 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
2nd Nov 1985 Whitehaven Contest (Class C) Morecambe and Heysham
2nd Nov 1985 Whitehaven Contest (Class B) Durham Constabulary
2nd Nov 1985 Whitehaven Contest (Class A) Roberts Bakery
27th Oct 1985 Pontins (Championship Section) Jones and Crossland
26th Oct 1985 Pontins (Fourth Section) Hayle Town
13th Oct 1985 SCABA Autumn Contest (Second Section) Betteshanger Colliery
13th Oct 1985 SCABA Autumn Contest (Third Section) Horsham Borough
13th Oct 1985 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Clacton-on-Sea Co-operative
12th Oct 1985 SCABA Autumn Contest (Fourth Section) Crayford
5th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Swinton Concert Brass
15th Sep 1985 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') Poynton
15th Sep 1985 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Golborne
25th Aug 1985 Bellway Band of the Year Contest Hutchison Coaches
8th Jun 1985 Granada Band of the Year Grimethorpe Colliery Band
2nd Jun 1985 CISWO North East (Championship Section) Easington Colliery
2nd Jun 1985 CISWO North East (Third Section) Boldon Colliery
20th Apr 1985 Midlands (North) Area (Third Section) Ind Coope Burton Brewery
24th Mar 1985 North West Area (Fourth Section) Llanrug & District
16th Feb 1985 Stroud Brass Band Festival (Third Section) Bendix
16th Feb 1985 Stroud Brass Band Festival (Open Section) Camborne
27th Jan 1985 Rochdale Contest (Section A) Dobcross
1st Dec 1984 Swiss National Championships (Second Division) Brass Band Bienne Junior
1st Dec 1984 Swiss National Championships (First Division) Musikgesellschaft Risch-Rotkreuz
1st Dec 1984 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Bienne Biel
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Hathern
25th Nov 1984 City of Leicester Festival (Youth Section) Loughborough Youth
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Second Section) Bideford Town
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Fourth Section) Okehampton Excelsior
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Youth Section) Torbay B
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Third Section) St Austell B
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Championship Section) St Austell
29th Sep 1984 Humberside Invitation Entertainment Festival Dobcross
22nd Sep 1984 Severn Sound Entertainment Band Contest (Championship Section) Swindon Concert
20th May 1984 Weston-super-Mare (Second Section) Hanger Motors
20th May 1984 Weston-super-Mare (Fourth Section) Copperfield Brass
20th May 1984 Weston-super-Mare (Championship Section) Thornbury
20th May 1984 Weston-super-Mare (Third Section) Cwmbran
29th Apr 1984 Thurrock Arts Council (Third Section) Handcross
29th Apr 1984 Thurrock Arts Council (Fourth Section) British Airways
29th Apr 1984 Thurrock Arts Council (Youth Section) Tilbury Youth
29th Apr 1984 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Tilbury
29th Apr 1984 Thurrock Arts Council (Second Section) Handcross
29th Apr 1984 Thurrock Arts Council (Essex Championship Section) Aveley
23rd Apr 1984 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne Town
22nd Apr 1984 Pontins Brean Sands (Second Section) Message Maker (Gloucester)
14th Apr 1984 North American Championships (Championship Section) Gramercy Brass of New York
14th Apr 1984 North American Championships (Honors Section) Sunshine Brass Band
25th Mar 1984 North West Area (Second Section) Urmston & Davyhulme
11th Mar 1984 Humberside County Invitation Trophy
27th Nov 1983 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Ever Ready
27th Nov 1983 Tyne and Wear Contest (4th Section) Boldon Colliery
30th Oct 1983 Pontins (Championship Section) Jones and Crossland
29th Oct 1983 Pontins (Fourth Section) Boarshurst B
8th Oct 1983 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) The Cory Band
10th Jul 1983 Vaux Breweries Finals (Section 1) Consett Whitbread Trophy
10th Jul 1983 Vaux Breweries Finals (Section 2) Lingdale Silver
10th Jul 1983 Vaux Breweries Finals (Section 4) Boldon Colliery
25th Jun 1983 CISWO Wales (Championship Section) Tredegar Town
25th Jun 1983 CISWO Wales (Class B) Ynyshir and Tymawr
25th Jun 1983 CISWO Wales (Class C) Llwydcoed
25th Jun 1983 CISWO Wales (Class D) Abertysswg
12th Jun 1983 Telford Darby Brass Band Festival Point of Ayr Colliery
8th May 1983 Hardraw Scar Rivington & Adlington
30th Apr 1983 Grand Shield Jones & Crossland
16th Apr 1983 West of England Area (Junior Section) Hampshire Youth Concert
16th Apr 1983 West of England Area (Championship Section) Sun Life
20th Feb 1983 Stroud Brass Band Festival (Open Section) Lewis Merthyr
19th Feb 1983 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) Bream Silver
12th Feb 1983 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Nassington
6th Nov 1982 National Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery Dowty Band
17th Oct 1982 NWABBA Preston District Contest (Section C) Freckleton
17th Oct 1982 NWABBA Preston District Contest (Section D) Lostock Hall
17th Oct 1982 NWABBA Preston District Contest (Section B) Pemberton Old
2nd Oct 1982 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) The Cory Band
21st Aug 1982 Edinburgh International Contest CWS (Glasgow)
13th Apr 1982 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne
21st Mar 1982 North West Area (Second Section) Warburtons Bakery
14th Mar 1982 London and Southern Counties (Championship Section) Clacton-on-Sea Co-operative
7th Feb 1982 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Hanger Motors
29th Nov 1981 Tyne and Wear Contest (4th Section) Sacriston Colliery
29th Nov 1981 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Blidworth Colliery
29th Nov 1981 City of Leicester Festival (Youth Section) Loughborough
18th Oct 1981 SCABA Autumn Contest (First Section) Tilbury
18th Oct 1981 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Clacton-on-Sea
10th Oct 1981 Pontins Entertainment Contest (Section 1) Medway Towns
10th Oct 1981 Pontins Entertainment Contest (Section 2) Woodfalls
9th May 1981 Grand Shield Leyland Vehicles
19th Apr 1981 Australian Championships (A Grade) Hawthorn City (Vic)
19th Apr 1981 Australian Championships (Junior Grade) Willoughby Municipal (NSW)
17th Apr 1981 Australian Championships (B Grade) Strathfieldsaye Municipal (Vic)
5th Apr 1981 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) North Skelton & District
5th Apr 1981 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Sherburn in Elmet High School
5th Apr 1981 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Youth Section) Sherburn in Elmet High School
5th Apr 1981 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Denis Bayley Hunmanby Silver
4th Apr 1981 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Whitburn
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (2nd Section) Osborne Rockingham Band
1st Feb 1981 Wigan Contest (B Section) Golborne
1st Feb 1981 Wigan Contest (A Section) Tyldesley
1st Feb 1981 Wigan Contest (C Section) Longridge
20th Dec 1980 Edinburgh Charities Contest Whitburn Burgh
7th Dec 1980 North East Midlands Winter Contest (Championship Section) Thoresby Colliery Welfare
7th Dec 1980 North East Midlands Winter Contest (Third Section) Hucknall & Linby Miners Welfare
7th Dec 1980 North East Midlands Winter Contest (Second Section) Carlton
15th Nov 1980 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) St Colmans Brass
15th Nov 1980 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Murley
15th Nov 1980 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Wellington
8th Nov 1980 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
2nd Nov 1980 Pontins (Championship Section) William Davis Construction
1st Nov 1980 Pontins (Fourth Section) Kidlington Silver
13th Sep 1980 Dronfield Contest (Open Section) Matlock
13th Sep 1980 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Kirkby Colliery Welfare
22nd Mar 1980 North of England Area (Championship Section) Ever Ready
9th Mar 1980 London and Southern Counties (Championship Section) Luton
27th Jan 1980 Rochdale Contest (Section A) Osborne Rockingham
2nd Dec 1979 Tyldesley Contest (Section B) Glossop Old
2nd Dec 1979 Tyldesley Contest (Section A) Pemberton Old
1st Dec 1979 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Easington Colliery
1st Dec 1979 Tyne and Wear Contest (3rd Section) Lingdale Silver
1st Dec 1979 Tyne and Wear Contest (4th Section) Sacriston Colliery
1st Dec 1979 Tyne and Wear Contest (2nd Section) B.S.C. Consett Works
25th Nov 1979 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Coventry Imperial
25th Nov 1979 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Webb Ivory (Newhall)
4th Nov 1979 Pontins (Championship Section) Cory
3rd Nov 1979 Pontins (Fourth Section) Crosskeys Silver Band
5th May 1979 Norwegian National Championships (Division 2) Bergen Politiorkester
4th May 1979 Norwegian National Championships (Division 1) Metronom 66
21st Apr 1979 Welsh Area (Championship Section) Cory
16th Apr 1979 Pontins Southport (Championship Section) Webb Ivory (Newhall)
25th Feb 1979 Wembley Contest (Championship Section) Cory
25th Nov 1978 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band 13 Etoiles
25th Nov 1978 Swiss National Championships (First Division) Brass Band Graubünden
11th Nov 1978 National Mineworkers (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery
5th Nov 1978 Pontins (Second Section) Poynton
27th Oct 1978 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Strandtown
27th Oct 1978 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band
18th Jun 1978 Vaux Breweries Finals (Section 1) Harton & Westoe Colliery
18th Jun 1978 Vaux Breweries Finals (Section 3) North Skelton
18th Jun 1978 Vaux Breweries Finals (Section 4) Cowpen and Crofton
15th Apr 1978 North of England Area (Championship Section) Ever Ready
25th Mar 1978 Australian Championships (B Grade) Cairns Municipal (Qld)
25th Mar 1978 Australian Championships (D Grade) Mildura District (Vic)
24th Mar 1978 Australian Championships (Junior Grade) Warragul Juniors (Vic)
12th Feb 1978 Durham League Contest (Section A) Ever Ready
12th Feb 1978 Durham League Contest (Section C) Mainsforth & Tursdale
20th Nov 1977 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
5th Nov 1977 Pontins (Fourth Section) Kennington (Oxford)
22nd May 1977 Granada Band of the Year Grimethorpe Colliery Band
30th Apr 1977 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) 3rd Carrickfergus
30th Apr 1977 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Bruce Hamilton
30th Apr 1977 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore
11th Apr 1977 Pontins Hemsby (Championship Section) William Davis Construction Group
9th Apr 1977 Pontins Hemsby (Third Section) Matlock
8th Apr 1977 Pontins Hemsby (Fourth Section) Loddon Youth 'A'
5th Mar 1977 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden
5th Mar 1977 Scottish Championship (Second Section) Bon-Accord Silver
6th Feb 1977 Durham League Contest (Section A) Ever Ready Band
27th Nov 1976 GBBA Own Choice (Second Section) Thornbury
27th Nov 1976 GBBA Own Choice (Section C) Chalford
27th Nov 1976 GBBA Own Choice (Championship Section) Yorkley Onward
30th Oct 1976 National Mineworkers (Second Section) Rockingham Colliery
9th May 1976 Senior Cup Lancashire Constabulary
19th Apr 1976 Pontins Hemsby (Championship Section) Coalville
17th Apr 1976 Pontins Hemsby (Third Section) Market Rasen
7th Mar 1976 CISWO Yorkshire (2nd Section) Rockingham Colliery Band
7th Mar 1976 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
30th Nov 1975 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Clifton & Lightcliffe
30th Nov 1975 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Yorkshire Bus Company
30th Nov 1975 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Boarshurst
23rd Nov 1975 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group B) Holme Silver
23rd Nov 1975 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group A) Barrow Colliery
6th Sep 1975 British Open Wingates Temperance
27th Apr 1975 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Lockwood
23rd Mar 1975 North West Area (Second Section) Poynton
23rd Mar 1975 North West Area (Fourth Section) Pemberton Old
2nd Nov 1974 National Mineworkers (Second Section) Pegswood Colliery
18th May 1974 Glasgow Charities Contest Dalmellington
4th May 1974 Grand Shield Woodfalls
16th Mar 1974 Scottish Championship (Second Section) Kirkintilloch Silver Band
16th Mar 1974 Scottish Championship (Fourth Section) Kilmarnock Youth Band
23rd Feb 1974 Northants & District (Section A) Dunchurch Silver
23rd Feb 1974 Northants & District (Section B) Beanfield School
23rd Feb 1974 Northants & District (Youth) Corby Beanfield School
17th Mar 1973 West of England Area (Fourth Section) Poole Borough
17th Mar 1973 West of England Area (Second Section) Mid Hants Schools
24th Feb 1973 Nottingham Championship (Third Section) Calverton Colliery
24th Feb 1973 Nottingham Championship (Championship Section) William Davis Construction
4th Feb 1973 Durham League Contest (Section B) Durham Constabulary
4th Feb 1973 Durham League Contest (Section A) Ever Ready Craghead
18th Nov 1972 Reading Contest (Second Section) Mid Hants Schools
18th Nov 1972 Reading Contest (Championship Section) Woodfalls
26th May 1972 Mossley (Whit Friday) Yorkshire Imperial Metals
26th Mar 1972 North West Area (Third Section) Deiniolen Silver
26th Mar 1972 North West Area (Fourth Section) Whaley Bridge Public
19th Mar 1972 London and Southern Counties (Fourth Section) Yarnton
19th Mar 1972 London and Southern Counties (Third Section) Clacton on Sea
6th Feb 1972 Rochdale Contest (Section A) Desford Colliery Welfare
6th Feb 1972 Rochdale Contest (Section B) Barrow Colliery
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Grange Moor
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Barrow Colliery
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Hade Edge
28th Nov 1971 York & District BBA Contest (Grading Section) Bridlington Excelsior
28th Nov 1971 York & District BBA Contest (Hymn) Kippax Old
28th Nov 1971 York & District BBA Contest (1st Section) Kippax Old
13th Nov 1971 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) 55th Old Boys Association Silver Band
7th Nov 1971 Wigan Contest (B Section) Christ Church
7th Nov 1971 Wigan Contest (A Section) North Ashton
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section B) Trinity Girls
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section A) British Vita
9th Oct 1971 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Redbridge Youth Band
19th Jun 1971 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver
19th Jun 1971 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Lostwithiel Youth
19th Jun 1971 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Bugle Silver
18th Apr 1971 North West Area (Second Section) Skelmersdale
18th Apr 1971 North West Area (Championship Section) Wingates Temperance
17th Apr 1971 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Cowdenbeath Public
17th Apr 1971 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Kelty and Blairadam
17th Apr 1971 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Shotts St Patrick
17th Apr 1971 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Scottish CWS
13th Mar 1971 North of England Area (Fourth Section) Newton Aycliffe Town
13th Mar 1971 North of England Area (Championship Section) Dawdon Lodge
7th Mar 1971 CISWO Yorkshire (3rd Section) Clayton West & Emley Brass Band
21st Feb 1971 NWABBA Contest (Second Section) Walkden
21st Feb 1971 NWABBA Contest (Third Section) Haydock and Ashton Youth
21st Feb 1971 NWABBA Contest (Championship Section) Haydock
7th Feb 1971 Rochdale Contest (Section A) Slaithwaite
7th Feb 1971 Rochdale Contest (Section B) Brindle Subscription
18th Nov 1970 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band
17th Oct 1970 National Mineworkers (Third Section) Barrow Colliery
7th Apr 1968 National Coal Board (Durham Area) Section B Dawdon Lodge
7th Apr 1968 National Coal Board (Durham Area) Section D Ryhope Colliery
Name Composer Arranger Year
An Ouverture for Spring Roy Newsome
A Suite for Switzerland Roy Newsome 1979
Dunwich Sinfonietta Roy Newsome 1999
March: Belmont Roy Newsome
North West Passage Roy Newsome 1979
Restormel Castle Roy Newsome
Scenes du Lac Roy Newsome
Sounds of Brass Suite Roy Newsome
Suite for Switzerland Roy Newsome

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!