[Upgrade to pro and remove adverts]

Call of the Sea (1953), Eric Ball

Contest Test Pieces (63)

Date Contest Winner
5th Dec 2010 Durham League Contest (Section D)
20th Sep 2003 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Wardle & District Anderson Brass
5th May 2002 East Anglian BBA Class A Castleton Brass
16th Jun 2001 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Austell Youth
5th Jun 1994 NSW State Championships (Junior B Grade) St. Mary's District
16th Nov 1991 Reading Contest (Fourth Section) Ellesborough Silver
2nd Nov 1991 SWBBA Contest (Third Section) Pendennis Brass
14th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Third Section) Sovereign Brass
14th Apr 1990 Pontins Hemsby (Third Section) Castle Point
14th Apr 1990 Pontins Southport (Third Section) Flixton
7th Apr 1990 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Strandtown
21st Oct 1989 National Mineworkers (Fourth Section) Grimethorpe Colliery Junior Band
15th Jun 1985 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Indian Queens
29th Jan 1984 Durham League Contest (Section D) Peterlee Town
16th Oct 1983 NWABBA Preston District Contest (Section D) Rivington and Adlington
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Bedford Church
9th Aug 1982 National Eisteddfod of Wales (Class C) Royal Oakeley
26th Jun 1982 Welsh Miners Gala (Third Section) Celynen Colliery
30th Sep 1978 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) City of Leicester C & I
30th Apr 1978 Buxton Festival (Section B) Matlock
29th Apr 1978 West of England Area (Third Section) Totnes
22nd Apr 1978 Midlands Area (Third Section) Corby Beanfield School
15th Apr 1978 North of England Area (Third Section) North Skelton and District
8th Apr 1978 Welsh Area (Third Section) Llansaint
2nd Apr 1978 North West Area (Third Section) Point of Ayr Band
11th Mar 1978 Scottish Championship (Third Section) Loudoun Youth
5th Mar 1978 CISWO Yorkshire (3rd Section) Maltby Main Welfare Band
5th Mar 1978 London and Southern Counties (Third Section) Bedford Town
19th Feb 1978 NWABBA Contest (Third Section) Eagley
12th Feb 1978 Yorkshire Area (Third Section) Yorkshire Main Colliery
15th Nov 1969 Reading Contest (Third Section) City of Coventry 'B'
1969 CISWO Yorkshire (3rd Section) Yorkshire Main Edlington NUM
8th Dec 1968 NWABBA Contest (Second Section) Stalybridge Public
29th May 1965 Scottish Championship (Third Section) Gartsherrie Silver
3rd Oct 1964 NSW State Championships (B Grade) Blacktown District
16th Nov 1963 National Coal Board (Durham Area) Section B Boldon Colliery
17th Jun 1961 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens Silver
5th Mar 1961 CISWO Yorkshire (3rd Section) Denby Dale
15th Oct 1960 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Rawmarsh Prize Band
8th Nov 1958 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Lady Windsor Colliery
8th Dec 1957 NWABBA Contest (Third Section) Mossley Public
4th Dec 1955 West Riding Contest (2nd Section) Brodsworth Colliery
25th Jun 1955 Romford Contest (Second Section) Tilbury
25th Jun 1955 Ruardean Contest (Section A) Mid Rhondda Workmen
10th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Bloomfield Amateur Silver Band
6th Nov 1954 SCABA Autumn Contest (Second Section) Heathfield Silver
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Wharncliffe Silkstone Colliery
25th Sep 1954 Oxford Annual Contest (Section A) Marston Valley
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 2) City of Leicester Special Constabulary
22nd May 1954 Senior Cup Wharncliffe Silkstone
15th May 1954 North of England Area (Second Section) Craghead Colliery
15th May 1954 Welsh Area (Second Section) Mynyddygarreg
8th May 1954 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Chapel-en-le-Frith
8th May 1954 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Margate Silver
8th May 1954 West of England Area (Second Section) Aldbourne Silver
19th Apr 1954 Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Gainsborough Britannia Works
4th Apr 1954 Edwinstowe Contest (Section 1) Clipstone Colliery
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Second Section) Marston Valley
13th Mar 1954 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria
6th Mar 1954 Hammersmith Contest (Second Division) Tilbury Silver
6th Mar 1954 Midlands Area (Second Section) Burbage
27th Feb 1954 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Wellworthy Works
13th Feb 1954 North West Area (Second Section) Storeys of Lancaster

Usage


Own Choice Test Pieces (28)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
30th Apr 2006 Buxton Festival (Fourth Section) Barton Town 8
30th Nov 2003 Swiss National Championships (Fourth Division) Junior Brass Band MG Reiden 2
25th Jan 1998 Rochdale Contest (Fourth Section) Earby 6
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Durnovaria Silver
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Michelmersh Silver
13th May 1990 North East Midlands Contest (Fourth Section) Websters Dinnington Colliery 1
2nd Aug 1986 NSW State Championships (Junior C Grade) Bankstown City 1
23rd Sep 1984 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'C') Rivington and Adlington
29th Jan 1984 Rochdale Contest (Section B) Denton Original
4th Dec 1983 Tyldesley Contest (Section B) Denton (Oldham Batteries) 3
25th Sep 1983 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Denton Original (Oldham Batteries) 3
17th Apr 1983 Belgian Nationals (First Division) Euterpe
1st Aug 1982 NSW State Championships (Junior C Grade) Yagoona District Band 2
21st Sep 1980 Skelmersdale Contest (Section B) Kirkless NCB 3
3rd Aug 1980 NSW State Championships (Junior B Grade) Waratah - Mayfield 3
4th Dec 1977 Tyldesley Contest (Section B) Farnworth Old
16th Apr 1976 Australian Championships (D Grade) Lithgow City (NSW) 8
4th Aug 1974 NSW State Championships (Junior B Grade) Blue Mountains City Juniors 4
12th May 1974 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section B) Holme Silver
11th Jun 1972 NSW State Championships (D Grade) Lane Cove Municipal 4
10th Jun 1972 NSW State Championships (Junior A Grade) Blacktown District Juniors 1
3rd Oct 1966 NSW State Championships (C Grade) Dubbo Citizens 6
2nd Oct 1965 NSW State Championships (B Grade) St.Marys District 1
7th Jun 1965 Scottish Miners Gala Contest Newtongrange Lothian
6th Oct 1962 Leigh Contest Tyldesley Prize
5th Mar 1961 CISWO Yorkshire (3rd Section) Denby Dale 1
5th Feb 1961 Halifax Association Contest (Section 1) Slaithwaite 3
29th Oct 1960 Leigh Contest Hindley Subscription

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!