[Upgrade to pro and remove adverts]

Chapeltown Silver Prize Band

Also/previously known as: Chapeltown Silver Band, Chapeltown Subscription, Chapletown Silver


Contest Results




Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
7th Mar 2020 Yorkshire Area (First Section)
6th Oct 2019 Bolsover Entertainment Contest (Second Section) 1 4 Sam Fisher
6th Oct 2019 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) 15 3 Sam Fisher
15th Sep 2019 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 2 Occasion 2 Sam Fisher
3rd Mar 2019 Yorkshire Area (Second Section) 2 Rise of the Phoenix 1 Sam Fisher
24th Feb 2019 North East Midlands Contest (Second Section) 3 Rise of the Phoenix 1 Sam Fisher
30th Sep 2018 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) 7 3 Sam Fisher
30th Sep 2018 Bolsover Entertainment Contest (First Section) 7 9 Sam Fisher
7th Jul 2018 Whiston Festival of Brass Contest (Section A) 3   4 Sam Fisher
4th Mar 2018 Yorkshire Area (First Section) 12 Brass Metamorphosis 7 Sam Fisher
25th Feb 2018 North East Midlands Contest (First Section) 1 Brass Metamorphosis 1 Sam Fisher
1st Jul 2017 Whiston Festival of Brass Contest (Section A) 3 10 Andrew Dennis
24th Jun 2017 Easingwold March Contest 8 10 Unknown, do you know?
5th Mar 2017 Yorkshire Area (Championship Section) 12 Pageantry 11 Andrew Dennis
2nd Oct 2016 Bolsover Entertainment Contest (First Section) 5 7 Andrew Dennis
18th Sep 2016 National Championship of Great Britain (First Section Final) 14 Ballet for Band 1 Andrew Dennis
2nd Jul 2016 Whiston Festival of Brass Contest 1   7 Andrew Dennis
6th Mar 2016 Yorkshire Area (First Section) 1 Essay [Gregson] 9 Andrew Dennis
28th Feb 2016 North East Midlands Contest (First Section) 1 Essay [Gregson] 5 Andrew Dennis
19th Sep 2015 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 13 The Snaring of the Sun 3 Andrew Dennis
4th Jul 2015 Whiston Festival of Brass Contest 2   2 Andrew Dennis
8th Mar 2015 Yorkshire Area (Second Section) 1   Variations on Maccabeus 8 Andrew Dennis
22nd Feb 2015 North East Midlands Contest (Second Section) 3 Variations on Maccabeus 4 Andrew Dennis
23rd Nov 2014 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) 1 Spectrum [Vinter] 3 Andrew Dennis
5th Jul 2014 Whiston Festival of Brass Contest 2   2 Andrew Dennis
2nd Mar 2014 Yorkshire Area (Second Section) 6 Chaucer's Tunes 7 Andrew Dennis
23rd Feb 2014 North East Midlands Contest (Second Section) 1 Chaucer's Tunes 3 Andrew Dennis
6th Jul 2013 Whiston Festival of Brass Contest 2   9 Andrew Dennis
2nd Mar 2013 Yorkshire Area (Second Section) 3 The Plantagenets 1 Andrew Dennis
3rd Mar 2012 Yorkshire Area (Second Section) 7 Cross Patonce 2 Andrew Dennis
5th Feb 2012 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) 4 Cross Patonce 6 Andrew Dennis
6th Mar 2011 Yorkshire Area (Third Section) 3 A Little Light Music 8 Andrew Dennis
20th Feb 2011 NEMBBA (Third Section) 1 A Little Light Music 2 Andrew Dennis
26th Sep 2010 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 12 Willow Pattern 2 Andrew Dennis
7th Mar 2010 Yorkshire Area (Third Section) 1 Labour and Love 2 Andrew Dennis
7th Mar 2009 Yorkshire Area (Third Section) 10 The Once and Future King 2 Andrew Dennis
22nd Feb 2009 North East Midlands Contest (Third Section) 2 3 Andrew Dennis
22nd Feb 2009 North East Midlands Contest (Third Section) Unknown, do you know?
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (Second Section) 10 Three Part Invention 5 Toby Bannan
4th Mar 2007 Yorkshire Area (Second Section) 8 Carnival [Perkin] 6 Toby Bannan
4th Mar 2006 Yorkshire Area (First Section) 12 Voyage of Discovery 1 Phil Shaw
20th Nov 2005 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) W
6th Nov 2005 Malton Entertainments Contest (Class A) 4 5 Derek Renshaw
3rd Jul 2005 Brighouse March & Hymn Tune 8 Derek Renshaw
5th Mar 2005 Yorkshire Area (First Section) 13 Comedy Overture 2 Derek Renshaw
21st Nov 2004 Wilkinson Northern Open (Section A) 12 Quintessence 1 Ian Scott
7th Nov 2004 Malton Entertainments Contest (Class A) 2 6 Ian Scott
7th Mar 2004 Yorkshire Area (Championship Section) 15 Tristan Encounters 6 Ian Scott
16th Nov 2003 Wilkinson Northern Open (Section A) 12 Four Dances from Checkmate 4 Ian Scott
2nd Nov 2003 Malton Entertainments Contest (Class A) 5   4 Ian Scott
2nd Mar 2003 Yorkshire Area (First Section) 4 Passacaglia on a Theme of Brahms 8 Andrew Holland
3rd Mar 2002 Yorkshire Area (First Section) 3 Royal Parks 4 Andrew Dennis
3rd Feb 2002 North East Midlands Contest (First Section) Royal Parks 1 Andrew Dennis
27th Oct 2001 Pontins (First Section) 15 Purcell Variations [Downie] 14 Andrew Dennis
3rd Mar 2001 Yorkshire Area (First Section) 3 The Undaunted 10 Andrew Dennis
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (First Section) 3 The Undaunted 2 Andrew Dennis
5th Mar 2000 Yorkshire Area (First Section) 10 Music for the Common Man 9 David Neil
27th Feb 1999 Yorkshire Area (First Section) 4 Kenilworth 10 John Kendall
29th Nov 1998 Hartlepool Brass Band Contest (First Section) 4 3 John Kendall
10th May 1998 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) 4 John Kendall
28th Feb 1998 Yorkshire Area (First Section) 9 Purcell Variations [Downie] 11 John Kendall
23rd Nov 1997 Malton Entertainments Contest (Class A) 2 John Kendall
2nd Nov 1997 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) 2 2 John Kendall
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) 3 1 John Kendall
2nd Mar 1997 Yorkshire Area (First Section) 8 Ballet for Band 6 John Kendall
17th Mar 1996 Yorkshire Area (First Section) 8 Spectrum [Vinter] 7 D. Flatman
8th Oct 1995 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) 1 D. Flatman
19th Mar 1995 Yorkshire Area (First Section) 9 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 5 Alan Exley
2nd Oct 1994 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 1 Cross Patonce 8 Duncan Beckley
1st May 1994 Buxton Festival (Section B) 6 Duncan Beckley
20th Mar 1994 Yorkshire Area (Second Section) 2 A Salford Sinfonietta 10 Duncan Beckley
28th Nov 1993 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) 3 Duncan Beckley
2nd May 1993 Buxton Festival (Section B) 4 4 Duncan Beckley
28th Feb 1993 Yorkshire Area (Second Section) 7 Oceans 10 Duncan Beckley
29th Nov 1992 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Music for a Festival 3 Duncan Beckley
3rd May 1992 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 2 4 Duncan Beckley
16th Feb 1992 Yorkshire Area (Second Section) 6 Dimensions 1 Duncan Beckley
5th Oct 1991 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 15 Variations Duncan Beckley
15th Sep 1991 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Third Section) 3 Duncan Beckley
29th Jun 1991 Easingwold March Contest Duncan Beckley
5th May 1991 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) 1 5 Stephen Wood
24th Feb 1991 Yorkshire Area (Third Section) 3 Triptych [Sparke] 14 Duncan Beckley
18th Nov 1990 Pilkington Northern Open (Section C) 5 Facets of Glass 5 Ken Aiken-Jones
16th Sep 1990 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Third Section) 6 Ken Aiken-Jones
30th Jun 1990 Easingwold March Contest Unknown, do you know?
11th Mar 1990 Yorkshire Area (Third Section) 12 Divertimento [Barry] 13 Ken Aiken-Jones
10th Sep 1989 Hardraw Scar 7 15 Ken Aiken-Jones
24th Jun 1989 Easingwold March Contest 4 Ken Aiken-Jones
20th May 1989 Skegness Entertainment Contest (Section B) 2 Ken Aiken-Jones
30th Apr 1989 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Ken Aiken-Jones
26th Feb 1989 Yorkshire Area (Third Section) 7 Three Memories for Brass 3 Ken Aiken-Jones
16th Oct 1988 Oldham Entertainment Contest (Section A) 3 Ken Aiken-Jones
Oct 1988 Heineken Brass Band Contest 3 Ken Aiken-Jones
18th Jun 1988 Skegness Entertainment Contest (Section B) 1 Ken Aiken-Jones
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) 2 Vizcaya Ken Aiken-Jones
1st May 1988 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) 1 Ken Aiken-Jones
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Third Section) 16 Folk Song Heritage 13 Ken Aiken-Jones
6th Mar 1988 Oldham Contest (Section 3) 1 Music for a Festival 1 Ken Aiken-Jones
7th Feb 1988 Wigan Contest (Third Section) 1 1 Ken Aiken-Jones
6th Dec 1987 Tyldesley Contest (Section B) 5 7 Ken Aiken-Jones
6th Dec 1987 Tyldesley Contest (Section A) 6 1 Ken Aiken-Jones
1st Nov 1987 Bradford and District BBA Annual Contest (Section B) 2 Ken Aiken-Jones
20th Sep 1987 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Third Section) 7 Ken Aiken-Jones
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) 4 Music for a Festival Ken Aiken-Jones
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Third Section) 11 Scottish Festival Overture 12 Ken Aiken-Jones
1st Mar 1987 Oldham Contest (Section B) 6 Scottish Festival Overture 8 Ken Aiken-Jones
11th Oct 1986 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Ken Aiken-Jones
21st Sep 1986 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') 13 Ken Aiken-Jones
15th Jun 1986 Carlton Main Youth Contest 3 Ken Aiken-Jones
7th Jun 1986 Skegness Entertainment Contest 2 8 Ken Aiken-Jones
23rd Mar 1986 West Yorkshire County Council Contest (Section B) Ken Aiken-Jones
23rd Feb 1986 Yorkshire Area (Third Section) 10 Suite in Bb [Jacob] 9 Ken Aiken-Jones
9th Feb 1986 Oldham Contest (Section B) 1 9 Ken Aiken-Jones
24th Nov 1985 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) 3 Simon called Peter 3 Ken A Jones
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Coriolanus 11 Ken Aiken-Jones
10th Mar 1985 Yorkshire Area (Third Section) 3 A Barchester Suite 10 Ken Aiken-Jones
3rd Mar 1985 Oldham Contest (Section B) 2 A Barchester Suite 9 Ken Aiken-Jones
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) 1 Sinfonietta [Horovitz] Ken Aiken-Jones
28th Apr 1984 West Yorkshire County Council Contest (Section B) Ken Aiken-Jones
26th Feb 1984 Yorkshire Area (Third Section) A Spa Suite 15 Ken Aiken-Jones
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Swiss Festival Overture [Ball] David Wood
24th Apr 1983 Doncaster Entertainment Contest (Section 3) 3 Unknown, do you know?
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Third Section) 6 Wheatlands 15 David Wood
28th Nov 1982 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section B) David Wood
2nd Oct 1982 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 3 Music from the Elizabethan Court 9 David Wood
15th May 1982 Senior Cup Entertainments 8 David Wood
10th Apr 1982 Pontins Southport (Third Section) W The Shipbuilders
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Third Section) 3 Land of the Ever Young 2 David Wood
29th Nov 1981 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) 2 First Suite in Eb David Wood
9th May 1981 Senior Trophy 4 Doon Valley 11 Maurice Thompson
8th Mar 1981 Yorkshire Area (Third Section) 13 Hinemoa 12 Maurice Thompson
30th Nov 1980 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) 2 English Folk Song Suite 9 Maurice Thompson
17th May 1980 Senior Trophy 3 Music for the Royal Fireworks 15 Maurice Thompson
24th Feb 1980 Yorkshire Area (Third Section) 12 Main Street 8 Maurice Thompson
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 3 A Suite for Switzerland Maurice Thompson
29th Apr 1979 Buxton Festival (Section C) 3 Blenheim (Heroic Overture) 4 Maurice Thompson
11th Feb 1979 Yorkshire Area (Fourth Section) 1 The Winter's Tale 1 Maurice Thompson
8th Apr 1978 Nottingham Championship (Fourth Section) 7 K. Davis
26th Feb 1978 Yorkshire Area (Fourth Section) Mexican Fiesta 6 K. Davis
4th Feb 1978 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) W Three Inventions
16th Oct 1977 Sheffield & District BBA (Section B) 2 4 Unknown, do you know?
22nd May 1977 Granada Band of the Year - Senior Trophy 7 Suite variable 7 Keith Davis
22nd May 1977 Senior Trophy First Suite in Eb K. Davies
19th Mar 1977 Nottingham Championship (Third Section) The Shipbuilders 11 K. Davis
19th Mar 1977 Nottingham Championship (Fourth Section) Four Little Maids 14 K. Davis
13th Feb 1977 Yorkshire Area (Fourth Section) Hungarian Fantasy 8 N. Kirk
9th May 1976 Spring Festival (Junior Cup) 1 The Young in Heart 4 K. Davis
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (4th Section) Episodes for Brass [Hanmer] 22 D. Gray
24th Feb 1973 Nottingham Championship (Fourth Section) David Grey
10th Dec 1972 Wills Regional Championships - Barnsley (4th Section) 2 The Gay Delavals David Grey
4th Jun 1972 Buxton Festival (Section C) The Gay Delavals 3 David Grey
6th May 1972 Spring Festival (Junior Shield) 2 The Gay Delavals 8 David Grey
26th Feb 1972 Nottingham Championship (Fourth Section) David Grey
8th May 1971 Spring Festival (Junior Trophy) 1 A Rural Suite 18 David Grey
12th Oct 1968 National Championship of Great Britain (Third Section Final) W Music for the Royal Fireworks
14th Sep 1968 Yorkshire v. Midlands Contest (Grade Three) 8 Edmund Hoole
14th Oct 1967 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 1 James Hook Edmund Hoole
4th Jun 1967 Buxton Festival (Fourth Section) Petite Suite de Ballet 8 Edmund Hoole
29th May 1967 Spring Festival (Junior Shield) Petite Suite de Ballet 1 Edmund Hoole
26th Mar 1967 North Eastern Area (Fourth Section) 1 A Garland of Classics Edmund Hoole
25th Feb 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Fourth Section) 1 Neapolitan Suite Edmund Hoole
1st Oct 1966 Bury Contest (Section B) 4 Unknown, do you know?
10th Sep 1966 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) 1 Unknown, do you know?
15th May 1966 Buxton Festival (Section D) Little Suite for Brass [Arnold] J. B. Stead
6th Mar 1965 North Eastern Area (Fourth Section) English Suite [Lovelock] Edmund Hoole
31st May 1964 Buxton Festival (Section C) A Rural Suite 3 J. Flathers
9th May 1964 Spring Festival (Junior Cup) 4 Salzburg Suite J. Flathers
25th May 1963 Spring Festival (Junior Trophy) Thanet Seascapes J. Flathers
13th May 1961 Spring Festival (Junior Trophy) Three Songs without Words 18 J. Flathers
9th May 1959 Spring Festival (Junior Cup) Thanksgiving 1 J. Flathers
22nd May 1954 Spring Festival (Junior Trophy) 2 Beautiful Britain 13 Eric Foster
17th May 1952 Spring Festival (Junior Cup) Mignonne 9 J. W. Woodhead
14th Apr 1951 North Eastern Area (Fourth Section) The Call of Youth 11 J. Hartley
27th May 1950 Senior Trophy Divertimento [Ball] J. Hartley
6th May 1950 North Eastern Area (Fourth Section) May Day J. Hartley
7th May 1949 Belle Vue May Contest (Class D Group 2) 3 Pride of the Forest Joseph Hartley
8th May 1948 Belle Vue May Contest (Class D) Knights of Old G. H. Stevenson
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class D) Mignonne 12 B. Falck
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Echoes of Spring 16 Noel Thorpe
3rd Aug 1936 Wentworth Contest In Days of Old Unknown, do you know?
15th Sep 1934 Butlins March Contest (Class D) March: Ever Ready B. Falck
22nd May 1934 Huddersfield Band of Hope Union Contest The Mock Doctor Unknown, do you know?
12th Mar 1932 Sheffield & District (Class C) Beautiful Britain B. Falck
4th Jul 1931 Sheffield Contest Unknown, do you know?
14th Feb 1931 Sheffield & District (Open Section) The Marriage of Figaro - selection B. Falck
12th Jul 1930 Doncaster Contest Unknown, do you know?
10th Jun 1930 Huddersfield Contest The Marriage of Figaro - selection Unknown, do you know?
28th Jul 1928 Sheffield Contest 1 Unknown, do you know?
21st Jul 1923 Wadsley Bridge Contest Sailor Songs [W. Rimmer] A. Platts
20th Apr 1908 Elsecar Contest 4 A. Platts
24th Apr 1905 Elsecar Contest Le Pre-aux-Clercs [arr. Godfrey] Unknown, do you know?
1st Oct 1904 Crystal Palace (Junior Cup) Gems of Tschaikowsky [arr. Swift] A. Platts
14th May 1904 Codnor Contest Anna Bolena [arr. Round] 4 George Nicholls
18th Jul 1903 Shirebrook Contest Casket of Gems 6 A. Platts
13th Apr 1903 Elsecar Contest 4 Casket of Gems 3 A. Platts
3rd Aug 1901 Wombwell Contest 4 Belisario [arr. Round] 3 Unknown, do you know?
8th Apr 1901 Elsecar Contest Echoes of the Ocean 6 A. Platts
10th Nov 1900 Sheffield Contest 3 Unknown, do you know?
7th Aug 1899 Peterborough Contest 4 Heroic 5 Samuel Radcliffe
29th Jul 1899 Halifax contest Unknown, do you know?
24th Jun 1899 Cawthorne Contest 5 Unknown, do you know?
20th May 1899 Stocksbridge Contest 2 Samuel Radcliffe
20th Aug 1898 Handsworth Woodhouse Contest 4 Rossini [arr. Round] 4 A. Platts
30th Jul 1898 Wharncliffe Silkstone Contest 6 La Favorita [arr. Round] A. Platts
23rd Jul 1898 Wath-on-Dearne Contest La Favorita [arr. Round] Unknown, do you know?
14th May 1898 Alfreton Contest Rossini [arr. Round] 4 Unknown, do you know?
8th May 1897 Skelmanthorpe Contest Rossini's Works Unknown, do you know?
25th Aug 1888 Chapeltown Contest 3 Meyerbeer's Works [unknown arranger] 2 Unknown, do you know?
16th Jun 1886 Wentworth Contest 2 Moses in Egypt [arr. Hecker] 3 Unknown, do you know?

Whit Friday

Whit Friday results are not included in the statistics and charts above.

Date Contest Position Conductor March
24th May 2002 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) 9 Unknown, do you know?
24th May 2002 Heyrod (Whit Friday) 11 Unknown, do you know?
24th May 2002 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) 16 Unknown, do you know?
24th May 2002 Micklehurst (Whit Friday) 18 Unknown, do you know?
24th May 2002 Carrbrook (Whit Friday) 19 Unknown, do you know?
24th May 2002 Millbrook (Whit Friday) 22 Unknown, do you know?
4th Jun 1926 Ashton (Whit Friday) Unknown, do you know?

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/