[Upgrade to pro and remove adverts]

Alan Exley



Date Contest Band Position Points Draw
20th Mar 2010 North of England Area (First Section) Durham Miners Association 7 6
21st Mar 2009 North of England Area (First Section) Broughtons Brass 6 5
7th Mar 2009 Yorkshire Area (First Section) Old Silkstone 6 3
10th May 2008 Senior Trophy Old Silkstone 18 13
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (First Section) Old Silkstone 4 184 12
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (First Section) Old Silkstone 12 180 3
9th Sep 2007 Hardraw Scar Broughtons Brass 4 10
19th May 2007 Senior Trophy Old Silkstone 16 19
18th Mar 2007 North of England Area (First Section) Broughton's Brass 5 182 9
4th Mar 2007 Yorkshire Area (Championship Section) Old Silkstone 10 185 10
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section A) Broughtons' Brass 6 5
5th Mar 2006 Yorkshire Area (Championship Section) Innovate Skelmanthorpe 13 180 1
9th Mar 2003 North West Area (First Section) Stalybridge Old 4 187 1
1st Jul 2001 Brighouse March & Hymn Tune Sellers International 3 177
27th May 2001 All England Masters Sellers International 15 39 4
5th May 2001 Grand Shield Sellers International 4 20
4th Mar 2001 Yorkshire Area (Championship Section) Sellers International 12 180 1
19th Nov 2000 Brass In Concert Sellers International 6 237 7
7th Oct 2000 National Mineworkers (First Section) Spennymoor Town Band 13 183 7
1st Jul 2000 Brighouse March & Hymn Tune Sellers International 1
28th May 2000 All England Masters Sellers International 7 25 13
6th May 2000 Grand Shield Sellers International 13 12
19th Mar 2000 North of England Area (First Section) Spennymoor Town 6 183 4
5th Mar 2000 Yorkshire Area (Championship Section) Sellers International 6 192 4
21st Nov 1999 Brass In Concert Sellers International 5 238 7
30th Oct 1999 National Mineworkers (Second Section) Spennymoor Town 6 181
20th Mar 1999 North of England Area (Second Section) Spennymoor Town 5 178 2
14th Nov 1998 National Mineworkers (First Section) Kelty and Blairadam Brass Band 5 185 6
14th Nov 1998 National Mineworkers ( Second Section ) Spennymoor Town Band 6 180 13
17th May 1998 Harry Ramsdens Section 'A' Contest Scotland Qualifier Kelty and Blairadam 2 203
9th May 1998 Grand Shield Stalybridge 18 5
22nd Mar 1998 North of England Area (Second Section) Spennymoor Town 4 183 2
8th Mar 1998 North West Area (Championship Section) Stalybridge Old Band 9 181 4
21st Feb 1998 Scottish Championship (First Section) Kelty & Blairadam Brass 3 186 5
15th Nov 1997 National Mineworkers (Second Section) Spennymoor Town 5 181
1st Mar 1997 Yorkshire Area (Championship Section) D.U.T. Yorkshire Imperial 10 182 5
17th Nov 1996 Brass In Concert Yorkshire Imperial 8 241.5 7
16th Nov 1996 National Mineworkers (Championship Section) Easington Band 9 355
7th Sep 1996 British Open Yorkshire Imperial 22 4
26th May 1996 All England Masters David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 16 179 9
17th Mar 1996 Yorkshire Area (Championship Section) D.U.T. Yorkshire Imperial 5 188 1
3rd Feb 1996 Yeovil Yorkshire Imperial 3 195
25th Nov 1995 National Mineworkers (Second Section) Old Silkstone 10
19th Nov 1995 Brass In Concert Yorkshire Imperial 1 248.5 9
21st Oct 1995 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ever Ready 19 174 12
17th Sep 1995 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Championship Section) East Yorkshire Brass
9th Sep 1995 British Open Yorkshire Imperial 16 182 17
11th Jun 1995 Great Grimsby Brass Band Festival East Yorkshire Brass 1
28th May 1995 All England Masters David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 13 185 11
19th Mar 1995 Yorkshire Area (First Section) Chapeltown Silver 9 180 5
26th Feb 1995 Yorkshire Area (Championship Section) D.U.T. Yorkshire Imperial 3 192 1
4th Feb 1995 Yeovil Entertainment Yorkshire Imperial 2 195 3
20th Nov 1994 Brass In Concert David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 6 229.5 5
19th Nov 1994 National Mineworkers (First Section) Longannet Colliery Band (Cowdenbeath) 10
15th Oct 1994 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ever Ready 16 76 4
10th Sep 1994 British Open Yorkshire Imperial 5 192 1
2nd Jul 1994 Scottish Miners Gala Contest Cowdenbeath Burgh 1 90
29th May 1994 All England Masters David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 14 182 2
19th Mar 1994 North of England Area (First Section) East Yorkshire Brass 6 182 9
6th Mar 1994 CISWO Yorkshire (2nd Section) Old Silkstone 3 183 5
27th Feb 1994 Yorkshire Area (Championship Section) David Urquhart Yorkshire Imperial 3 191 9
5th Feb 1994 Yeovil Entertainment David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 3 192 10
21st Nov 1993 Brass In Concert David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 7 235 1
16th Oct 1993 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 14 75 14
4th Sep 1993 British Open Yorkshire Imperial 12 183 15
28th Aug 1993 Wensleydale International Festival David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 1 188
10th Jul 1993 Southern Open (Championship Section) David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 2 192 6
30th May 1993 All England Masters David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 14 177 17
21st Mar 1993 North of England Area (Second Section) Yarm & District 10 153 10
14th Mar 1993 Yorkshire Area (Championship Section) David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 1 192 6
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire (2nd Section) Ireland Alloys 3 185 2
28th Feb 1993 Yorkshire Area (Second Section) Ireland Alloys 8 180 14
6th Feb 1993 Yeovil Entertainment Yorkshire Imperial 3 190 15
21st Nov 1992 National Mineworkers (Third Section) Webster (Dinnington Colliery) 13
15th Nov 1992 Brass In Concert David Urquhart Travel Yorkshire Imperial 4 235 3
6th Sep 1992 Hardraw Scar Yarm & District 11 300 1
12th Jul 1992 Southern Open (Section A) Yorkshire Imperial David Urquhart Travel Band 1 197 7
17th May 1992 Amber Valley Entertainments Contest Carlton Main Frickley Colliery 3 189 1
15th Mar 1992 North of England Area (Second Section) Yarm & District 8 178 1
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (2nd Section) Ireland Alloys 3 184 3
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (3rd Section) Webster Dinnington Colliery 4 183 6
23rd Feb 1992 Yorkshire Area (Third Section) Webster Dinnington Colliery 9
16th Nov 1991 National Mineworkers (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 1 190 14
13th Oct 1991 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) Ireland Alloys 4 179
8th Sep 1991 Hardraw Scar Yarm & District 6 372 7
22nd Jun 1991 Kirkbymoorside March Contest Yarm & District 4 75
17th Mar 1991 North of England Area (Third Section) Yarm & District 6 184 7
3rd Mar 1991 CISWO Yorkshire (4th Section) Webster Dinnington Colliery 1 186 1
17th Feb 1991 Yorkshire Area (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 17 165 19
17th Nov 1990 National Mineworkers (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 3 188 9
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Yarm & District
18th Mar 1990 North of England Area (Third Section) Yarm & District 2
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (4th Section) Webster Dinnington Colliery 3 184 6
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (2nd Section) Ireland Alloys Band 4
25th Feb 1990 Yorkshire Area (Second Section) Ireland Alloys 14 4
21st Oct 1989 National Mineworkers (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 2 186 9
16th Apr 1989 North of England Area (Second Section) Middlesbrough (Dovecot) Brass 14 176 9
12th Mar 1989 Yorkshire Area (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 5 182 11
5th Mar 1989 CISWO Yorkshire (4th Section) Webster Dinnington Colliery 4 182 4
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Second Section) Askern Colliery 6 182 9
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 10
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 7
17th Apr 1988 North of England Area (Second Section) Middlesbrough (Dovecot) Brass 8 177 12
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (4th Section) Webster Dinnington Colliery 4 176 4
28th Feb 1988 Yorkshire Area (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 16 168 27
5th Dec 1987 Clipstone Entertainment Contest (Second Section) Webster (Dinnington Colliery) 3 175
31st Oct 1987 National Mineworkers (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 4 177
11th Oct 1987 Harborough Band Contest (Section A) Webster (Dinnington Colliery) 4
11th Oct 1987 Harborough Band Contest (Section B) Webster Dinnington Colliery 9
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (4th Section) Webster Dinnington Colliery 1
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Fourth Section) Webster Dinnington Colliery 15 171 24
8th Nov 1986 National Mineworkers (Fourth Section) Dinnington Colliery 18
13th Oct 1984 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Four) South Yorkshire Caravans Dinnington 3 175
28th Apr 1984 West Yorkshire County Council Contest (Section B) South Yorkshire Caravans Dinnington 3 180
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Fourth Section) South Yorkshire Caravans Dinnington 12
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (4th Section) South Yorkshire Caravans of Dinnington (Colliery) 2 175
29th Jan 1984 Rochdale Contest (Section B) Dinnington 8
4th Apr 1982 Wilsons Top Brass Band Festival (Festival Championship) Ecclesfield 1
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Second Section) Askern Colliery 7 179 7
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Second Section) Ecclesfield Silver 23 168 21
29th Nov 1981 Barnsley Contest (Group B) Dinnington Main Colliery Band 5 4
31st Oct 1981 Pontins (Second Section) Ecclesfield 14 164 13
9th May 1981 Senior Cup Askern Colliery 4 180
9th May 1981 Senior Cup Ecclesfield
19th Apr 1981 Pontins Southport (Second Section) Ecclesfield 3 182
4th Apr 1981 Watney's London Festival (Challenge Section) Ecclesfield 4 183 10
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (2nd Section) Askern Colliery 3 179 4
22nd Feb 1981 Yorkshire Area (Second Section) Askern Colliery 5 182 8
22nd Feb 1981 Yorkshire Area (Second Section) Ecclesfield Silver 15
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section A) Askern Colliery 4
23rd Nov 1980 Barnsley Contest (Group B) Ecclesfield 1 90 1
8th Nov 1980 National Mineworkers (Third Section) Askern Colliery Silver Prize 1 187 1
13th Sep 1980 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Ecclesfield Silver 2 178 1
17th May 1980 Senior Cup Ecclesfield Silver 16
5th Apr 1980 Pontins Hemsby (Third Section) Ecclesfield Silver 6
9th Mar 1980 Yorkshire Area (Fourth Section) Sherburn 5 186 5
24th Feb 1980 Yorkshire Area (Third Section) Ecclesfield Silver 7 172 11
3rd Nov 1979 Pontins (Fourth Section) Sherburn Elmet Brass 4 173 14
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Ecclesfield Silver 6 187
15th Sep 1979 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Ecclesfield Silver 4
19th May 1979 Senior Cup Ecclesfield Silver 3
11th Mar 1979 Yorkshire Area (Third Section) Ecclesfield Silver 3 187 16
25th Feb 1979 Wembley Contest (Third Section) Ecclesfield Silver 9
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Ecclesfield 1 192
7th May 1978 Senior Trophy Ecclesfield Silver 1 183 1
8th Apr 1978 Nottingham Championship (Fourth Section) Ecclesfield 1 180 3
26th Feb 1978 Yorkshire Area (Fourth Section) Ecclesfield 2 178 1
29th Jan 1978 Rochdale Contest (Section B) Ecclesfield Silver 3 183 2
3rd Dec 1977 Barnsley Contest (Group B) Ecclesfield Silver 2 186
17th Sep 1977 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Ecclesfield Silver 1 192
22nd May 1977 Senior Trophy Ecclesfield Silver 4 183
22nd May 1977 Granada Band of the Year - Senior Trophy Ecclesfield Silver 4 183 11
13th Feb 1977 Yorkshire Area (Fourth Section) Ecclesfield Silver 14
Date Contest Band Position
5th Jun 2009 Greenacres (Whit Friday) Old Shep 6
5th Jun 2009 Denshaw (Whit Friday) Old Shep 9
5th Jun 2009 Lydgate (Whit Friday) Old Shep 9
5th Jun 2009 Diggle (Whit Friday) Old Shep 12
5th Jun 2009 Lees (Whit Friday) Old Shep 13
5th Jun 2009 Dobcross (Whit Friday) Old Shep 16
5th Jun 2009 Uppermill (Whit Friday) Old Shep 22
5th Jun 2009 Scouthead (Whit Friday) Old Shep 34
Date Contest Winner
3rd Dec 2000 Hartlepool Brass Band Contest (First Section) Broughtons Brass
3rd Dec 2000 Hartlepool Brass Band Contest (Championship Section)
3rd Dec 2000 Hartlepool Brass Band Contest (Third Section) Felling
3rd May 1997 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Marsden
3rd May 1997 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Skelmanthorpe
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Jayess '87
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Harrogate
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) Fishburn Band
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Barrow Concert
19th Jun 1994 Great Grimsby Brass Band Festival JWE Mobile Phone Dodworth
25th Nov 1990 Malton Entertainments Contest (Class A) Wallace Arnold (Rothwell)
25th Nov 1990 Malton Entertainments Contest (Class B) Cottingham




Printed from https://brassbandresults.co.uk/