[Upgrade to pro and remove adverts]

Alan Hope



Date Contest Band Position Points Draw
5th Apr 1997 Welsh Area (First Section) Ammanford Town 6 180
28th Nov 1993 Hartlepool Brass Band Contest (Third Section) Washington Welfare 7
29th Jun 1991 Easingwold March Contest Newcastle Brown Ale 1 184
24th Feb 1991 Wansbeck British Alcan Brass Band Contest (First Section) Newcastle Brown Ale 2
10th Feb 1991 Wansbecks Brass Band Contest (First Section, Heat 1) Newcastle Brown Ale 1
2nd Dec 1990 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Newcastle Brown Ale 1 189
3rd Dec 1989 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Newcastle Brown Ale 1 185
7th Oct 1989 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Newcastle Brown Ale 13
17th Sep 1989 Durham & Cleveland Centenary Contest (Section Two) Newcastle Brown Ale 2 185
24th Jun 1989 Easingwold March Contest Brown Easington Ale 2 88
4th Mar 1989 Wansbecks Brass Band Contest (Section A) Newcastle Brown Ale 2
4th Dec 1988 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Newcastle Brown Ale 3 186
12th Mar 1988 Newcastle Exhibition Contest Newcastle Brown Ale 3 188
4th Apr 1987 Newcastle Exhibition Contest Newcastle Brown Ale 4 185 6
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section A) Newcastle Brown Ale 4 3
23rd Aug 1986 Edinburgh International Contest Newcastle Brown Ale 5
16th Mar 1986 North of England Area (Third Section) Washington Welfare 6 180 3
9th Feb 1986 Durham League Contest (Section A) Newcastle Brown Ale 2 187 2
1st Dec 1985 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Newcastle Brown Ale 3 181 4
5th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Newcastle Brown Ale 5
29th Jun 1985 Easingwold March Contest Washington Welfare 1
2nd Jun 1985 CISWO North East (Third Section) Boldon Colliery 1 184
4th May 1985 Grand Shield Newcastle Brown Ale Band 23
9th Feb 1985 Durham League Contest (Section A) Newcastle Brown Ale 4 189 2
2nd Dec 1984 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Newcastle Brown Ale 3 177
19th May 1984 Grand Shield Newcastle Brown Ale 9
31st Mar 1984 North of England Area (Second Section) Newcastle Brown Ale 6 184 4
27th Nov 1983 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Newcastle Brown Ale 1 188
24th Apr 1983 North of England Area (Third Section) Ellington Colliery 3
26th Sep 1982 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') Durham Constabulary
15th May 1982 Senior Cup Newcastle Brown Ale 1 181 10
9th May 1981 Senior Cup Newcastle Brown Ale
4th Apr 1981 North of England Area (Second Section) Newcastle Brown Ale 4
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Newcastle Brown Ale 7
6th Jul 1980 Vaux Breweries Finals (Section 2) Newcastle Brown Ale 1 184
17th May 1980 Senior Cup Newcastle Brown Ale 9
22nd Mar 1980 North of England Area (Second Section) Newcastle Brown Ale 2 180 4
5th Nov 1977 National Mineworkers (Championship Section) Washington Welfare 11
4th May 1974 Spring Festival (Junior Trophy) Broadway Secondary School 2
Date Contest Winner
24th Apr 2016 Wansbeck Entertainments Contest Easington Colliery
12th Mar 2011 Midlands Area (Third Section) Daventry Brass
12th Mar 2011 Midlands Area (Fourth Section) Burbage Buxton
18th Sep 2010 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Stannington Band
1st Nov 2009 Malton Entertainments Contest (Class A) Kirkbymoorside
15th Mar 2009 Welsh Area (Fourth Section) Pontypool Brass
14th Mar 2009 Welsh Area (Second Section) City of Cardiff (Melingriffith)
9th Mar 2008 West of England Area (Championship Section) Mount Charles
8th Mar 2008 West of England Area (Second Section) Bristol East and Kingswood
8th Mar 2008 West of England Area (First Section) Helston Town
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (Second Section) Slaithwaite
29th Sep 2007 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Middleton
12th Mar 2006 Midlands Area (Fourth Section) Wellington (Telford) Brass
11th Mar 2006 Midlands Area (Third Section) Long Eaton Silver Prize
27th Nov 2005 Scottish Challenge Cup Dalkeith & Monktonhall Colliery
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (Fourth Section) Tewkesbury
11th Sep 2004 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Potters Bar
14th Mar 2004 North West Area (Second Section) Old Hall Brass
29th Nov 2003 Butlins Mineworkers (Third Section) Dearham
27th Sep 2003 Porthcawl Miners' Eisteddfod BTM
23rd Aug 2003 Land o' Burns Kirkintilloch
13th Jun 2003 Greenfield (Whit Friday) Black Dyke
7th Jul 2002 Brighouse March & Hymn Tune Hepworth
1st Apr 2001 Welsh Area (Fourth Section) Llanelli & District
31st Mar 2001 Welsh Area (Second Section) Royal Oakeley
11th Mar 2001 North West Area (Second Section) Dobcross Youth
21st Oct 2000 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Oldham Brass 97
23rd Sep 2000 West Wales BBA Contest (Championship Section) Tredegar
23rd Sep 2000 West Wales BBA Contest (First Section) Penclawdd Brass
23rd Sep 2000 West Wales BBA Contest (Second Section) Rogerstone
16th Jun 2000 Dobcross (Whit Friday) Fodens (Courtois)
12th Mar 2000 North West Area (First Section) Longridge
31st Oct 1999 Whitehaven Contest (Class A) Vickers Barrow Works
31st Oct 1999 Whitehaven Contest (Class E) Whitehaven Brass
30th Oct 1999 National Mineworkers (Third Section) Crofton Silver
15th May 1999 Ebbw Vale Contest (First Section) BTM
15th May 1999 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Tredegar
8th May 1999 Northern Counties Open Contest Tayport Instrumental
14th Mar 1999 London and Southern Counties (Third Section) Woking
21st Nov 1998 Forth Valley Championships Kirkintilloch
19th Sep 1998 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Test Valley Brass
17th May 1998 Harry Ramsdens Section 'A' Contest Scotland Qualifier Longannet Colliery
3rd May 1998 Buxton Festival (Championship & First Section) Glossop Old
3rd May 1998 Buxton Festival (Fourth Section) Fairfield Buxton
18th Apr 1998 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Perthshire Brass
18th Apr 1998 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Forfar Instrumental
18th Apr 1998 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Lochgelly
7th Mar 1998 Midlands Area (Second Section) Bedworth Brass
22nd Nov 1997 SEWBBA (Treorchy) Contest (Second Section) Treherbert Silver
6th Apr 1997 Welsh Area (Third Section) Deiniolen
1st Nov 1996 Malton Entertainments Contest (Class B) Knottingley Silver
1st Nov 1996 Malton Entertainments Contest (Class A) Lingdale Silver
9th Jul 1995 Strathclyde Charities Dunaskin Doon
24th Sep 1994 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Burbage Silver Band
24th Sep 1994 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Contest (Section 4) Enderby Youth
24th Sep 1994 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Four)
24th Sep 1994 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Contest (Section 3) Burbage (Leicester)
6th Mar 1994 CISWO Yorkshire (4th Section) Frickley South Elmsall Colliery
6th Mar 1994 CISWO Yorkshire (3rd Section) West Yorkshire Motors (Sharlston)




Printed from https://brassbandresults.co.uk/