[Upgrade to pro and remove adverts]

Jack Boddice


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
28th May 1960 Senior Trophy Clipstone Colliery Welfare
30th Apr 1960 Midlands Area (Second Section) Clipstone Colliery Welfare
9th May 1959 Senior Trophy Brodsworth Colliery Welfare
14th Mar 1959 North Eastern Area (Third Section) Brodsworth Colliery
1st Mar 1959 CISWO Yorkshire (2nd Section) Brodsworth Main Colliery Welfare and Institute Band 1 190
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Cleethorpes Borough 5 176
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Brodsworth Colliery 12
28th Sep 1958 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class B) Brodsworth Colliery 4 4
17th May 1958 Senior Trophy Brodsworth Colliery Welfare 5 169 3
17th May 1958 Senior Cup Clipstone Colliery Welfare 5 10
29th Mar 1958 North Eastern Area (Third Section) Brodsworth Colliery Welfare & Institute 2 188 14
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Brodsworth Colliery
22nd Jun 1957 Darton Contest Brodsworth Colliery 2 187
25th May 1957 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Brodsworth Colliery 5 83
18th May 1957 Senior Trophy Brodsworth Colliery 5 180
6th Apr 1957 North Eastern Area (Third Section) Brodsworth Colliery Welfare & Institute 2 186
3rd Mar 1957 CISWO Yorkshire (2nd Section) Brodsworth Colliery 2 180
26th May 1956 Senior Trophy Brodsworth Colliery Club 11
26th May 1956 Senior Trophy Askern Colliery Silver 16
10th Mar 1956 North Eastern Area (Third Section) Brodsworth Colliery Institute 4 190 10
4th Dec 1955 West Riding Contest (2nd Section) Brodsworth Colliery 1 189
21st May 1955 Senior Trophy Askern Colliery Silver 17
23rd Apr 1955 North Eastern Area (Third Section) Askern Colliery Silver 3 183 14
13th Jun 1953 Blidworth Contest Ruston and Hornsby 2
18th Apr 1953 North Eastern Area (Third Section) Bullcroft Miners Ambulance
14th Mar 1953 North Eastern Area (Second Section) Brodsworth Colliery 5
20th Sep 1952 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Ruston & Hornsby 13
23rd May 1952 North East Midlands Contest (Second Section) Clipstone Colliery 2 175
17th May 1952 Senior Cup Clipstone Colliery Welfare 1 186 1
17th May 1952 Senior Cup Ruston & Hornsby
17th May 1952 Senior Cup Brodsworth Main Colliery 10
15th Mar 1952 North Eastern Area (Second Section) Brodsworth Colliery 9
1st Mar 1952 CISWO Yorkshire (Championship Section) Brodsworth Colliery 3
16th Feb 1952 Midlands Area (Third Section) Ruston Hornsby 2 176
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class A) Askern Colliery 2 167
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class C) Clipstone Colliery 2 184
28th Apr 1951 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Brodsworth Colliery 4
10th Mar 1951 North Eastern Area (Third Section) Askern Colliery
21st Oct 1950 Rochdale Contest Brodsworth Main Colliery 2 181
14th Oct 1950 Scottish Championship (Championship Section) Shotts St Patrick's Brass 18 149 8
23rd Sep 1950 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Askern Colliery
27th May 1950 Belle Vue May Contest (Class B) Askern Colliery 1 188
27th May 1950 Senior Trophy Thoresby Colliery Welfare
6th May 1950 Doncaster Contest Brodsworth Colliery 1
15th Apr 1950 North Eastern Area (Championship Section) Brodsworth Colliery 10 5
10th Apr 1950 Leicester Brass Band Festival (4th Section) Waltham (Lincs) 3
10th Apr 1950 Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Thoresby Colliery Welfare 5
18th Mar 1950 North Eastern Area (Third Section) Askern Colliery 2 183
5th Mar 1950 CISWO Yorkshire (2nd Section) Askern Colliery
18th Feb 1950 Midlands Area (Fourth Section) Thoresby Colliery 4 180
6th Nov 1949 West Riding Contest (2nd Section) Askern Colliery 4 171
5th Nov 1949 Wigan Contest Brodsworth Main 3 22
7th May 1949 Belle Vue May Contest (Class D Group 2) Waltham
7th May 1949 Belle Vue May Contest (Class B) Askern Colliery 7
23rd Apr 1949 North Eastern Area (Championship Section) Brodsworth Colliery 7 1
19th Mar 1949 North Eastern Area (Third Section) Askern Colliery
18th Sep 1948 Greenfield Contest Brodsworth Colliery 2
12th Jun 1948 Doncaster Contest Brodsworth Colliery 3
22nd Nov 1947 Cleckheaton Contest (Section 3) Askern Colliery 1
25th Oct 1947 Greenfield Contest Brodsworth Main 1
30th Aug 1947 Houghton Main Colliery Band Brass Band Contest Brodsworth Main Colliery 1 6
30th Aug 1947 Houghton Main Colliery Band March Contest Brodsworth Main Colliery 6
5th Jul 1947 Ransome and Marles Contest Grantham Town 1
5th Jul 1947 Ransome and Marles Contest Clipston Colliery
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class B) Grantham Town 2 180
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class D Section 2) Askern
5th Apr 1947 Midlands Area (Fourth Section) Grantham Town 3
22nd Mar 1947 North Eastern Area (Championship Section) Brodsworth Main Colliery Institute 5
2nd Nov 1946 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Grantham Town 4 6
7th Sep 1946 British Open Brodsworth Colliery 19
11th May 1946 Belle Vue May Contest (Class A) Clipston Colliery
6th Apr 1946 North Eastern Area (Second Section) Brodsworth Main Colliery
24th Sep 1945 Blackpool Contest Brodsworth Colliery 1
4th Aug 1945 Newark Contest Brodsworth Colliery 3
30th Sep 1944 Scottish A.B.A. Contest Shotts R.C.
3rd Jun 1944 Northumberland Brass Band League (Section A) Swan Hunter 1
19th Aug 1939 Newark Contest Clipstone Colliery 4
8th Jul 1939 Sunderland Contest Swan Hunter and W.R.Shipyard 1
1st Jul 1939 Cramlington Contest Wallsend Colliery 1
24th Jun 1939 Chesterfield Contest Clipstone Colliery 2
10th Jun 1939 Blackhall Contest Swan Hunter and W.R.Shipyard 1
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class A) Clipstone Colliery 3
10th Sep 1938 Butlins Holiday Camp Contest (Second Section) Clipstone Colliery 1
20th Aug 1938 Newark Contest Clipstone Colliery 1
13th Aug 1938 Rotherham Contest Clipstone Colliery 1
9th Jul 1938 Belle Vue July Contest (Class B) Clipstone Colliery
9th Jul 1938 Belle Vue July Contest (Class A) Swan Hunter & Wigham Richardson's 7
18th Jun 1938 Gateshead Contest Swan Hunter and Wigham Richardson Shipyard 2
21st May 1938 Belle Vue May Contest (Class B) Clipstone Colliery 14
5th Mar 1938 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Clipstone Colliery 2
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - A) Swan, Hunter & Wigham, Richardson Shipyard 19
26th Jun 1937 Butlins Holiday Camp Contest (Fourth Section) Clipstone Colliery 3
8th May 1937 Belle Vue May Contest (Class A) Swan Hunter Wigham Richardson 2
20th Jun 1936 Shildon Contest Swan Hunter 2
1st Feb 1936 Durham Contest Ravensworth Colliery
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Cup - A) Ravensworth Collieries 5
3rd Aug 1935 Chester-le-Street Contest (Second Section) Ravensworth 1
3rd Aug 1935 Chester-le-Street Contest (Third Section) Ravensworth 1
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - A) Ravensworth Collieries 20
1st Sep 1934 Haydon Bridge Contest Ravensworth Colliery 1
16th Jun 1934 Wingate Contest Ravensworth Colliery 1
9th Jun 1934 Hetton Contest Ravensworth Colliery 1
28th Apr 1934 Inter-County Contest Ravensworth Colliery
30th Sep 1933 Crystal Palace (Grand Shield) Wallsend United Collieries 1
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Cup - A) Ravensworth Collieries 16
29th Apr 1933 Chester-le-Street Contest (First Section) Ravensworth 2
29th Apr 1933 Chester-le-Street Contest (Second Section) Ravensworth 2
1st Oct 1932 Crystal Palace (Grand Shield) Wallsend United Collieries 4 18
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Cup - A) Urpeth Collieries 18
17th Sep 1932 Durham Contest Wallsend United 1
17th Sep 1932 Durham Contest Urpeth Colliery 2
20th Aug 1932 Burnopfield Contest Wallsend Colliery 5
20th Aug 1932 Burnopfield March Contest Wallsend Colliery
6th Aug 1932 High Spen Contest Urpeth Colliery 3
1st Aug 1932 South Shields Contest Wallsend 3
16th Apr 1932 Chester-le-Street Contest (First Section) Urpeth Collieries 2
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - A) Urpeth Collieries 1
26th Sep 1931 Crystal Palace (Grand Shield) Wallsend United 3
15th Aug 1931 Crawcrook Contest Wallsend Colliery 3
1st Aug 1931 Sunderland Contest Wallsend Colliery 1
27th Jun 1931 Newcastle Contest Wallsend Colliery 2
18th Apr 1931 Edinburgh Charities Contest Musselburgh and Fisherrow 3
27th Sep 1930 Crystal Palace (Grand Shield) Wallsend United Collieries
5th Apr 1930 Chester-le-Street Contest Burnhope Colliery 6
5th Apr 1930 Chester-le-Street Contest Ryhope Colliery 7
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Shield - A) Ryhope Colliery
28th Sep 1929 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Marsden Colliery 12
31st Aug 1929 Newcastle Exhibition Contest Burnhope Colliery 5
29th Jun 1929 Newcastle Exhibition Contest Burnhope Colliery 2
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Shield - A) Lumley Colliery
15th Dec 1923 Northern Band Association (Championship Section) Marsden Colliery 2 11
Date Contest Winner
3rd Aug 1958 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Championship Section Langwith Miners
7th Dec 1957 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Bulkington Silver
7th Dec 1957 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Snibston Colliery
10th Sep 1955 Fatfield Contest Silksworth Colliery
11th Sep 1954 Fatfield Contest Bedlington Dr Pit
4th Sep 1954 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Marsden Senior School
4th Sep 1954 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Lindley
23rd Aug 1952 Long Eaton Contest Farnworth Old
29th Mar 1952 North West Area (Fourth Section) Chapel-en-le-Frith
10th Dec 1949 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Kirkburton Victoria
10th Dec 1949 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Hade Edge
31st Aug 1946 West Bromwich Contest (Section 1) Fisher and Ludlow
5th May 1945 Belle Vue May Contest (Class D) Blackpool Associated Work
27th Sep 1941 Scottish A.B.A. Contest Coltness Works
1941 Edinburgh Charities Contest
11th May 1940 Edinburgh Charities Contest Tullis Russell Mills
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Stephen Heath Works Newcastle u Lyme
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Shield - A (1)) Griff Colliery
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Shield - A (2)) Swindon G.W.R. Staff Association
11th Jun 1938 Witton Park Contest Thornley Colliery
21st May 1938 Belle Vue May Contest (Class D) Oswestry Borough
5th Jun 1937 Middleton In Teesdale Contest Shildon
29th Aug 1936 West Auckland Show Contest Auckland Park
13th Jun 1936 Wooley Contest Morrison and Busty Colliery
1st Jun 1936 Llandovery Contest (Class C) Troedyrhiw
1st Jun 1936 Llandovery Contest (Class A) Parc and Dare
1st Jun 1936 Llandovery Contest (Class B) Gwaun-cae-Gurwen
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 2) Leyton Borough
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 3) Shepherds Bush Silver
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 1) Croydon Borough
9th May 1936 Belle Vue May Contest (Class C) Ossett Borough
11th Apr 1936 Edinburgh Charities Contest Falkirk Public
29th Jun 1935 Romford Contest (Third Section) Tilbury Town
29th Jun 1935 Romford Contest (Second Section) Northfleet Silver
11th Aug 1934 Ouston Contest Blackhall Colliery
21st Jul 1934 Bigrigg Contest Broughton Rechabites
30th Jun 1934 Romford Contest (Second Section) Northfleet Silver
30th Jun 1934 Romford Contest (Third Section) North Middlesex
30th Jun 1934 Romford Contest (Championship of Essex) Leyton Borough
30th Jun 1934 Romford Contest (Open Section) Munn and Felton's
5th May 1934 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Grimethorpe Colliery
18th Nov 1933 Scottish Championship (Third Section) Coatbridge Burgh
2nd Sep 1933 Middleton In Teesdale Contest Brandon Colliery
22nd Jul 1933 Chatsworth House Contest Grimethorpe Colliery
15th Jul 1933 Marley Hill Contest Burnhope Colliery
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class D) Smallthorne Excelsior
21st Nov 1931 Scottish Championship (Fourth Section) Victoria, Lochhead and Earlseat
16th May 1931 Glasgow Charities Contest Darvel Burgh
20th Sep 1930 Seaton Delaval Contest Backworth Colliery
2nd Aug 1930 Sutton-in-Ashfield Contest Stanton Ironworks
21st Jun 1930 Willington Contest Easington Colliery
10th Jun 1930 Tamworth Contest Amington
2nd Apr 1930 Harrogate and District BBA Contest (Open) Summerbridge and Dacre
21st Apr 1928 Chester-le-Street Contest Brancepeth Colliery
23rd Apr 1927 Chester-le-Street Contest Usworth Colliery
24th Apr 1926 Chester-le-Street Contest Wingate Colliery
16th Aug 1924 Annfield Plain Contest Brancepeth Colliery
12th Jul 1924 Coxlodge Contest Heworth Colliery
7th Jun 1924 Felling Contest Newbiggin Colliery
Aug 1923 Tursdale Contest New Brancepeth
9th Jun 1923 Coxhoe Contest New Brancepeth Institute

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!