[Upgrade to pro and remove adverts]

Joseph Crawford Dyson



Date Contest Band Position Points Draw
29th Sep 1945 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Grays Temperance 4
29th Sep 1945 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Bristol Aeroplane Company 11
8th Sep 1945 Walthamstow Contest (Section 2) Grays Temperance 1
8th Sep 1945 Walthamstow Contest (Section 1) Northfleet Silver 4
25th Aug 1945 West of England Area (Second Section) Bristol Aeroplane Company 3
11th Aug 1945 London and Southern Counties (Second Section) Grays Temperance 1
11th Aug 1945 London and Southern Counties (Third Section) Ealing Central 5
30th Jun 1945 Romford Contest (Second Section) Grays Temperance 1
19th Aug 1944 Gloucester Contest Bristol Aeroplane Company 1
7th Aug 1943 Walthamstow Contest (Section 2) Grays Temperance 1
1st Jun 1940 Hanwell Contest (Division 2) Grays Temperance 1
25th May 1940 Walthamstow Contest (Championship of Essex) Grays Temperance 1
25th May 1940 Walthamstow Contest (Section 2) Grays Temperance 1
25th May 1940 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell Silver 1
30th Mar 1940 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Hanwell Silver 1
30th Mar 1940 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Grays Temperance
19th Aug 1939 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell 1 4
19th Aug 1939 Walthamstow Contest (Section 2) Thurrock Silver 3
19th Aug 1939 Walthamstow Contest (Section 1) John Dickinson's Apsley Mills 4 2
22nd Jul 1939 Yiewsley Contest (First Section) Thurrock Silver 4
8th Jul 1939 Fairford Contest (Section 1) Hanwell 2
24th Jun 1939 Romford Contest (Open Section) Hanwell 1
10th Jun 1939 Hayes Contest (Championship Section) John Dickinson Works 2
10th Jun 1939 Hayes Contest (Championship Section) Hanwell 3
29th May 1939 Southern Counties Association Contest (1st Section) Horsham Borough 2
18th Mar 1939 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Hanwell Silver 3
4th Mar 1939 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Hanwell 2
11th Feb 1939 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Salisbury City (Wiltshire) 1
19th Nov 1938 East Ham Contest (Section 1) Hanwell 1
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Cup - B) North Middlesex 1
24th Sep 1938 Crystal Palace (Grand Shield) Horsham Borough
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Cup - A) John Dickinson (Apsley)
24th Sep 1938 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hanwell 5
5th Sep 1938 British Open Hanwell 15
20th Aug 1938 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell 1
20th Aug 1938 Walthamstow Contest (Section 2) North Middlesex Silver 1
20th Aug 1938 Walthamstow Contest (Section 1) John Dickinson's Apsley Mills 4
16th Jul 1938 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Hanwell Silver 4 68
9th Jul 1938 Fairford Contest (Section 1) Hanwell 1
25th Jun 1938 Romford Contest (Second Section) North Middlesex 1
25th Jun 1938 Romford Contest (Open Section) Hanwell 2
18th Jun 1938 Gateshead Contest South Moor Colliery
Jun 1938 Hayes Contest (Championship Section) Hanwell 1
6th Jun 1938 Southern Counties Association Contest (1st Section) Horsham Borough 1
28th May 1938 Hanwell Contest (Division 2) North Middlesex 3
19th Mar 1938 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Hanwell 1
19th Mar 1938 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) North Middlesex 2
19th Mar 1938 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Dickinson's Apsley Mills
5th Mar 1938 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Hanwell 3
27th Nov 1937 League of Band Associations (First Section) Horsham Borough 4
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver 5
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 1) John Dickinson's Apsley Mills 10
7th Nov 1937 England Inter-Association Contest (Championship Section) Horsham Borough 4
25th Sep 1937 Crystal Palace (Grand Shield) Horsham Borough 3
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - A) South Moor Colliery 6
25th Sep 1937 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hanwell 9
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - A) John Dickinson (Apsley) 9
6th Sep 1937 British Open Hanwell 18
10th Jul 1937 Fairford Contest (Section 1) Hanwell 1
12th Jun 1937 Leeds Contest (Section One) Hanwell Silver 9
17th May 1937 Southern Counties Association Contest (1st Section) Horsham Borough 1
13th Mar 1937 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Hanwell 3
6th Mar 1937 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Hanwell 1
14th Nov 1936 East Ham Contest (Section 1) John Dickinsons 3
14th Nov 1936 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver
31st Oct 1936 League of Band Associations (Second Section) Horsham Borough 1
31st Oct 1936 Reading Contest (Section 2) Tadley G.T. 1 8
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Cup - A) Horsham Borough 2 7
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hanwell 20
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Cup - A) John Dickinson (Apsley) 21
7th Sep 1936 British Open Hanwell 7 8
5th Sep 1936 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell Silver
5th Sep 1936 Walthamstow Contest (Section 1) John Dickinson
22nd Aug 1936 Enfield Contest (Section 1) Hanwell Silver 4
22nd Aug 1936 Enfield Contest (Section 1) John Dickinson's Apsley 5
15th Aug 1936 Orpington Contest (First Section) Hanwell Silver 3
15th Aug 1936 Orpington Contest (Second Section) North Middlesex 5
18th Jul 1936 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Hanwell 3 89
11th Jul 1936 Fairford Contest (Section 1) Hanwell 3
27th Jun 1936 Romford Contest (Championship of Essex) Grays Temperance 3
27th Jun 1936 Romford Contest (Open Section) Hanwell 4
27th Jun 1936 Romford Contest (Second Section) North Middlesex 4
1st Jun 1936 Copthorne Contest (First Section) Horsham Borough 1
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 1) House of Dickenson 3 2
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 2) North Middlesex
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 1) Erith British Legion 6
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Hanwell Silver 2 3
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) John Dickinsons (Apsley) 3 5
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) North Middlesex 3
7th Mar 1936 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Hanwell 2   2
16th Nov 1935 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver 1 1
16th Nov 1935 East Ham Contest (Section 1) John Dickinson (Apsley) 3 2
16th Nov 1935 East Ham Contest (Section 2) North Middlesex 8
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Cup - B) Northfleet 1 26
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Cup - A) Enfield Central 3 23
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Shield - A) North Middlesex 6
28th Sep 1935 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hanwell 12
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Cup - A) John Dickinson (Apsley) 22
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Cup - A) Horsham Borough 27
2nd Sep 1935 British Open Hanwell
24th Aug 1935 Enfield Contest (Section 1) Hanwell Silver
24th Aug 1935 Enfield Contest (Section 1) House of Dickinson
24th Aug 1935 Enfield Contest (Section 2) Northfleet Silver
24th Aug 1935 Enfield Contest (Section 2) North Middlesex
17th Aug 1935 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Hanwell Silver 1
17th Aug 1935 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) Northfleet Silver 1
17th Aug 1935 London and Home Counties BBA Contest (First Section) House of Dickinson 2
17th Aug 1935 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) North Middlesex
29th Jun 1935 Romford Contest (Open Section) Hanwell Silver 1
29th Jun 1935 Romford Contest (Second Section) Northfleet Silver 1
29th Jun 1935 Romford Contest (Second Section) Betteshanger Colliery 2
29th Jun 1935 Romford Contest (Open Section) Betteshanger Colliery
29th Jun 1935 Romford Contest (Open Section) Dickinson's
29th Jun 1935 Romford Contest (Second Section) North Middlesex
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 1) House of Dickinson 1 1
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 2) Northfleet 1 4
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 2) Erith British Legion 2 5
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 2) North Middlesex 6 6
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver 1
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 2) Northfleet Silver 1
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 2) Erith B.L. 2
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 1) House of Dickenson 2
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 2) North Middlesex 4
27th Oct 1934 Reading Contest (Section 1) Tadley G.T. 6 57
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Shield - A) Northfleet 1 24
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - B) House of Dickinson 4 5
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - A) Horsham Borough 5 15
29th Sep 1934 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hanwell 8 1
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - B) North Middlesex 2
8th Sep 1934 Walthamstow Contest (Section 2) Northfleet Silver 1 5
8th Sep 1934 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell Silver 2 4
8th Sep 1934 Walthamstow Contest (Section 2) Erith British Legion 2 8
8th Sep 1934 Walthamstow Contest (Section 1) House of Dickinson 4 2
8th Sep 1934 Walthamstow Contest (Section 2) North Middlesex Silver 4
8th Sep 1934 Walthamstow Contest (Section 2) House of Dickinson 9
3rd Sep 1934 British Open Hanwell 8
18th Aug 1934 Orpington Contest (First Section) Hanwell Silver 1
18th Aug 1934 Orpington Contest (Second Section) Northfleet Silver 1
18th Aug 1934 Orpington Contest (Third Section) North Middlesex 1
18th Aug 1934 Orpington Contest (First Section) Horsham Borough 3
14th Jul 1934 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver 1
14th Jul 1934 Fairford Contest (Section 2) Tadley Silver 2
30th Jun 1934 Romford Contest (Second Section) Northfleet Silver 1
30th Jun 1934 Romford Contest (Third Section) North Middlesex 1
30th Jun 1934 Romford Contest (Open Section) Hanwell Silver 2
30th Jun 1934 Romford Contest (Second Section) House of Dickinson 3
23rd Jun 1934 Southern Counties Association Contest (1st Section) Horsham Borough 2
2nd Jun 1934 Hanwell Contest (Division 1) Horsham 3
2nd Jun 1934 Hanwell Contest (Division 3) North Middlesex 3
2nd Jun 1934 Hanwell Contest (Division 2) Erith British Legion 4
18th Nov 1933 East Ham Contest (Section 2) House of Dickinson 2
18th Nov 1933 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver 3
28th Oct 1933 Reading Contest (Section 1) Tadley Silver 2 6
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Cup - A) Horsham Borough 15
30th Sep 1933 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hanwell 16
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Cup - B) House of Dickinson 18
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Shield - B) Northfleet 22
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Shield - B) Erith British Legion 24
4th Sep 1933 British Open Hanwell 11
2nd Sep 1933 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell Silver 2
2nd Sep 1933 Walthamstow Contest (Section 2) House of Dickinson
19th Aug 1933 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Horsham Borough 1
19th Aug 1933 London and Home Counties BBA Contest (Third Section) Erith British Legion 2
19th Aug 1933 London and Home Counties BBA Contest (Third Section) Tadley Silver 3
19th Aug 1933 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) North Middlesex Silver 5
19th Aug 1933 London and Home Counties BBA Contest (Third Section) North Middlesex Silver
12th Aug 1933 Oxford Annual Contest (Section 1) Hanwell Silver
8th Jul 1933 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver 1
17th Jun 1933 Barking Contest (First Section) Hanwell Silver 2
17th Jun 1933 Barking Contest (Second Section) House of Dickenson 4
5th Jun 1933 Southern Counties Association Contest (1st Section) Horsham Borough 1
27th May 1933 Hanwell Contest (Division 3) North Middlesex 1 1
27th May 1933 Hanwell Contest (Division 3) Erith British Legion 2 3
27th May 1933 Hanwell Contest (Division 2) House of Dickenson 2
15th Apr 1933 Birmingham Contest (First Section) Hanwell Silver 2
8th Apr 1933 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Hanwell Silver 1
8th Apr 1933 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) House of Dickenson 1
8th Apr 1933 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Friary Brewery 5
19th Nov 1932 East Ham Contest (Section 2) Friary Brewery 1
19th Nov 1932 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver 3
19th Nov 1932 East Ham Contest (Section 2) House of Dickenson 4
29th Oct 1932 Reading Contest (Section 1) Friary Brewery 1 96 1
29th Oct 1932 Reading Contest (Section 2) Tadley G.T. 5 68 2
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Cup - A) Friary Brewery 1 19
1st Oct 1932 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hanwell 12
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Shield - A) House of Dickinson 12
3rd Sep 1932 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell Silver 1
3rd Sep 1932 Walthamstow Contest (Section 2) House of Dickenson 2
20th Aug 1932 Orpington Contest (First Section) Hanwell Silver 1 1
20th Aug 1932 Orpington Contest (Second Section) House of Dickinson 1 2
20th Aug 1932 Orpington Contest (Third Section) House of Dickinson 2 3
13th Aug 1932 Oxford Annual Contest Hanwell Silver 2 2
13th Aug 1932 Oxford Annual Contest Friary Brewery 3
9th Jul 1932 Fairford Contest (Section 2 March) Friary Brewery 1
9th Jul 1932 Fairford Contest (Section 2) Friary Brewery 1
9th Jul 1932 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver 3
9th Jul 1932 Fairford Contest (Section 1) Friary Brewery 4
18th Jun 1932 Amesbury Contest (Section A) Tadley Silver 2
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (March Contest - Division 1) Friary Brewery (Guildford) 1
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (Test Piece Contest - Division 2) House of Dickenson 2
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (Test Piece Contest - Division 1) Hanwell Silver 2 1
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (Test Piece Contest - Division 1) Friary Brewery (Guildford) 3 2
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (March Contest - Division 1) Hanwell Silver
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (March Contest - Division 2) House of Dickenson
4th Jun 1932 Hanwell Contest (Division 3) House of Dickenson 2
4th Jun 1932 Hanwell Contest (Division 2) Erith Town 3
4th Jun 1932 Hanwell Contest (Division 1) Friary Brewery 3
28th May 1932 Staines Contest (Championship Section) Friary Brewery 1
28th May 1932 Staines Contest (First Section) Friary Brewery 2
19th Mar 1932 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Friary Brewery 1
19th Mar 1932 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Hanwell Silver 4
28th Nov 1931 Berks Oxon and Buck Band Festival Guild (Section A) Tadley G.T. Silver Prize 4 71 4
21st Nov 1931 East Ham Contest (Section 3) Erith Town 1
21st Nov 1931 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver 1
21st Nov 1931 East Ham Contest (Section 2) Friary Brewery 2
21st Nov 1931 East Ham Contest (Section 1) Friary Brewery 4
24th Oct 1931 Reading Contest (Section 1) Tadley G.T. 4 71 4
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Shield - B) Erith Town
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - B) Friary Brewery
26th Sep 1931 Crystal Palace (Grand Shield) Hanwell 16
5th Sep 1931 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell Silver 2
15th Aug 1931 Headington Contest (Section 2) Friary Brewery 1
15th Aug 1931 Headington Contest (Section 1) Friary brewery
11th Jul 1931 Fairford Contest (Section 2) Friary Brewery 1
11th Jul 1931 Fairford Contest (Section 1) Hanwell 3
11th Jul 1931 Fairford Contest (March Section) Tadley 3
11th Jul 1931 Fairford Contest (Section 2) Tadley 4
11th Jul 1931 Fairford Contest (Section 1) Friary Brewery
20th Jun 1931 Barking Contest (Second Section) Friary Brewery 3
20th Jun 1931 Barking Contest. (First Section) Hanwell Silver 3
20th Jun 1931 Barking Contest. (First Section) Friary Brewery 4
20th Jun 1931 Barking Contest (Second Section) Erith Town
6th Jun 1931 Hanwell Contest (Division 3) Erith Town 1
6th Jun 1931 Hanwell Contest (Division 1) Friary Brewery 3
30th May 1931 Maryhill (Glasgow) Contest Hanwell 7
16th May 1931 Brighton Contest (Section B) Friary Brewery 2
2nd May 1931 Royal Tunbridge Wells Contest (Open Section) Hanwell Silver 3 86
21st Mar 1931 Lewisham Contest (1st Section) Hanwell 2 1
21st Mar 1931 Lewisham Contest (2nd Section) Friary Brewery 3 3
21st Mar 1931 Lewisham Contest (2nd Section) Dartford Town 10
21st Mar 1931 Lewisham Contest (1st Section) Friary Brewery (Guildford) 11
15th Nov 1930 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver 2
25th Oct 1930 Berks Oxon and Buck Band Festival Guild (Section A) Tadley Gospel Temperance 2 76
25th Oct 1930 Berks Oxon and Buck Band Festival Guild (Section A) Friary Brewery 3 71
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Shield - A) Friary Brewery
27th Sep 1930 Crystal Palace (Grand Shield) Hanwell
6th Sep 1930 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell 2
30th Aug 1930 Silchester Contest Tadley Silver 1
21st Jun 1930 Aylesbury Contest (First Section) Hanwell Silver 1
24th May 1930 Brighton Contest (Section A) Hanwell Silver 2
22nd Mar 1930 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Hanwell Silver 3
1st Mar 1930 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Hanwell Silver
16th Nov 1929 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver 2
28th Sep 1929 Crystal Palace (Grand Shield) Cambridge Railway 3
28th Sep 1929 Crystal Palace (Grand Shield) Hanwell 12
17th Aug 1929 Oxford Annual Contest (Section 1) Hanwell 1
13th Jul 1929 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver 1
15th Jun 1929 High Wycombe Annual Band Contest (First Division) Hanwell Silver Prize 1 2
20th May 1929 Egham Contest (First Section) Hanwell Silver 1
4th May 1929 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell Silver 2
20th Apr 1929 North Wales Association (Class B Junior) Caernarvon Town 2
2nd Mar 1929 Leicester Brass Band Festival (1st Section) Hanwell Silver
13th Oct 1928 Scottish Championship (Championship Section) St John's (Port Glasgow)
29th Sep 1928 Crystal Palace (Grand Shield) Birstall Old 4 22
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Shield - A) Ryhope Colliery
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Shield - A) Sheringham
29th Sep 1928 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 6
29th Sep 1928 Crystal Palace (Grand Shield) Cambridge Railway 7
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Cup - A) Clayton 7
29th Sep 1928 Crystal Palace (Grand Shield) Horden Colliery 18
14th Jul 1928 Cawston Contest (Section 1) Cambridge Railway 2
14th Jul 1928 Belle Vue July Contest Horden Colliery 12
29th May 1928 Huddersfield Contest Birstall Old
19th May 1928 Woodkirk Contest Birstall Old 1
12th May 1928 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Birstall Old 2
12th May 1928 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Meltham Mills 13
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - A) Birstall Old 5 14
24th Sep 1927 Crystal Palace (Grand Shield) Friendly Subscription 6 3
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Shield - B) Denby Dale 7
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - B) Clayton Silver 2
24th Sep 1927 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 2
24th Sep 1927 Crystal Palace (Grand Shield) Cambridge Railway 14
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - A) Horden Colliery 16
17th Sep 1927 Consett Contest South Moor 1
3rd Sep 1927 Knaresborough Contest Bradford City 1
9th Jul 1927 Belle Vue July Contest Birstall Old 1
9th Jul 1927 Belle Vue July Contest Horden Colliery 5
2nd Jul 1927 Chesterfield Contest Friendly 2
18th Jun 1927 Sheffield Hospitals Contest Junior Cup Denby Dale 1
18th Jun 1927 Hardraw Scar Horden Colliery 2
18th Jun 1927 Sheffield Hospitals Contest Senior Cup Denby Dale 3
28th May 1927 Renishaw Contest Denby Dale 2
21st May 1927 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Friendly 1
7th May 1927 Crow Edge Contest Friendly Subscription 1
7th May 1927 Belle Vue May Contest Birstall Old 3
7th May 1927 Crow Edge Contest Hepworth
18th Apr 1927 Slaithwaite Contest Friendly Subscription 4
18th Apr 1927 Slaithwaite Contest Meltham Mills
6th Apr 1927 Pudsey Contest Friendly Subscription 1
6th Apr 1927 Pudsey Contest Bradford City 2
5th Mar 1927 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Burton Silver 11
20th Nov 1926 Newcastle Wireless Contest South Moor Colliery 3
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Cup - B) Birstall Old 1
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Cup - A) Cambridge Railway 1
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Shield - A) Denby Dale
25th Sep 1926 Crystal Palace (Grand Shield) Friendly Prize
25th Sep 1926 Crystal Palace (Grand Shield) Kingswood Evangelist
25th Sep 1926 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 4
4th Sep 1926 Gateshead Contest Backworth Colliery 4
4th Sep 1926 Sheffield Contest Denby Dale
14th Aug 1926 Sheffield Contest Denby Dale 3
2nd Aug 1926 Blyth Contest Horden Colliery 2
2nd Aug 1926 Blyth Contest Backworth Colliery 4
24th Jul 1926 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Brighouse and Rastrick 1
24th Jul 1926 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Hepworth 2
10th Jul 1926 Belle Vue July Contest Kingswood Evangel 18
26th Sep 1925 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 3 17
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - A) Cambridge Railway
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Shield - A) Denby Dale
26th Sep 1925 Crystal Palace (Grand Shield) Friendly
26th Sep 1925 Crystal Palace (Grand Shield) Kingswood Evangelist
22nd Aug 1925 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Kingswood Evangel Silver Mission 5
22nd Aug 1925 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Kingswood Evangel Silver Mission
8th Aug 1925 Clay Cross Contest Shirland and Higham  
3rd Aug 1925 Blyth Contest Backworth Colliery 1
1st Aug 1925 Honley Contest Holme Silver 5
25th Jul 1925 Whitehall Contest Kingswood Evangel 2
11th Jul 1925 Doncaster Contest Meltham Mills 5
4th Jul 1925 Marsden Contest Holme 2
20th Jun 1925 Newcastle Contest (First Section) South Moor Colliery 2
6th Jun 1925 Hardraw Scar Hetton Colliery 4
2nd Jun 1925 Huddersfield Band of Hope Union Contest Holme Silver 1
1st Jun 1925 Blackhall Contest Horden Colliery 1
30th May 1925 Hebden Bridge Contest Friendly Subscription 1
30th May 1925 Hebden Bridge Contest Meltham Mills 3
16th May 1925 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Friendly Subscription 5
16th May 1925 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Meltham Mills
13th Apr 1925 Slaithwaite Contest Friendly 3
13th Apr 1925 Slaithwaite Contest Lindley 4
13th Dec 1924 Northern Band Association (Championship Section) Stella Collieries 3 9
13th Dec 1924 Northern Band Association (Second Section) Stella Collieries 4
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Clayton
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Keighley Borough
27th Sep 1924 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 6
27th Sep 1924 Crystal Palace (Grand Shield) Friendly Subscription 9
27th Sep 1924 Crystal Palace (Grand Shield) Kingswood Evangel Mission 14
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Shield - B) Denby Dale 21
23rd Aug 1924 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Kingswood Evangel Silver Mission 1 31
23rd Aug 1924 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Kingswood Evangel Silver Mission 1 49
26th Jul 1924 Whitehall Contest Kingswood Evangel 3
26th Jul 1924 Bristol Contest Kingswood Evangel 3
12th Jul 1924 Kippax Contest Friendly 1 4
5th Jul 1924 Haltwhistle Contest South Moor Colliery 1
28th Jun 1924 Halifax Contest (Second Section) Friendly 1 5
21st Jun 1924 Newcastle Contest (First Section) South Moor Colliery 1
10th Jun 1924 Huddersfield Band of Hope Union Contest Slaithwaite 5
7th Jun 1924 Marsden Contest Friendly Subscription 1
7th Jun 1924 Marsden Contest Meltham Mills
7th Jun 1924 Marsden Contest Slaithwaite
24th May 1924 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Friendly 1
22nd Apr 1924 Crow Edge Contest Friendly Subscription 6
21st Apr 1924 Slaithwaite Contest Friendly Subscription 4
15th Dec 1923 Northern Band Association (Championship Section) South Moor Colliery 1
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - A) Clayton Silver 1 18
29th Sep 1923 Crystal Palace (Grand Shield) Kingswood Evangel 3 24
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - B) Easingwold Town 11
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - B) Shirland and Higham 13
29th Sep 1923 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 14
1st Sep 1923 Trawden Contest Keighley Borough
25th Aug 1923 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Kingswood Evangel Silver Mission 1 80
25th Aug 1923 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Kingswood Evangel Silver Mission 2 90
4th Aug 1923 Thornley Contest South Moor 2
21st Jul 1923 Bristol Contest Kingswood Evangel 4
30th Jun 1923 Halifax Brass Band Festival (Local Section) Friendly 3
30th Jun 1923 Halifax Brass Band Festival Friendly
23rd Jun 1923 Brighouse Contest Slaithwaite 3
21st May 1923 Northern Band Association (Championship Section) South Moor 1
19th May 1923 Halifax and District BBA First Section Friendly 3
19th May 1923 Halifax and District BBA First Section Southowram 4
12th May 1923 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Friendly Subscription 4
31st Mar 1923 Pudsey Contest Friendly Subscription 1 7
31st Mar 1923 Pudsey Contest Keighley Borough 3 5
2nd Dec 1922 Northern Band Association (Championship Section) South Moor Colliery 2 11
2nd Dec 1922 Northern Band Association (Championship Section) Hetton Colliery 5 7
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - B) Manea Silver 2
23rd Sep 1922 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 9
19th Aug 1922 Kippax Contest Hinchliffe Mill 4 1
19th Aug 1922 Kippax Contest Bradford St Marys 4
12th Aug 1922 Nortonthorpe Own Choice Contest Hinchliffe Mill 3 3
29th Jul 1922 Huddersfield Contest (Section A) Slaithwaite 2
3rd Jun 1922 Newcastle Musical Tournament (Section 1) South Moor Colliery 4
3rd Jun 1922 Newcastle Musical Tournament (Section 1) Hetton Colliery 7
6th May 1922 Belle Vue May Contest Southowram Subscription 21
15th Apr 1922 Sunderland Contest South Moor Colliery 2
15th Apr 1922 Sunderland Contest North Seaton Workmen 9
15th Apr 1922 Sunderland Contest Hetton Colliery 11
24th Sep 1921 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 7 4
18th Jun 1921 Marsden Contest Spenborough Victoria 3 9
18th Jun 1921 Marsden Contest Hinchliffe Mills 5
7th May 1921 Clayton (Bradford) Contest Southowram 3
7th May 1921 Clayton (Bradford) Contest Sowerby Bridge 4
25th Sep 1920 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Batley Old 6
21st Aug 1920 Keighley Contest Spenborough Victoria 2
21st Aug 1920 Keighley Contest Slaithwaite 3
21st Aug 1920 Keighley Contest Keighley Borough 4
22nd May 1920 Selby Contest Batley Old 2
22nd May 1920 Selby Contest Spenborough 4
3rd Apr 1920 Sunderland Contest South Moor 2
1st Sep 1919 Belle Vue September Contest Lindley 6
28th Jun 1919 Lincoln Temperance Fete and Gala Brass Band Contest Dinnington 3
18th May 1918 Halifax and District BBA Second Section Southowram 2 2
26th May 1917 Halifax and District BBA Southowram 7 9
26th May 1917 Halifax and District BBA Friendly 8 6
8th Jul 1916 Belle Vue July Contest Friendly Subscription 13
17th Jun 1916 Huddersfield Band of Hope Union Contest Haworth Public 3
17th Jun 1916 Huddersfield Band of Hope Union Contest Rawmarsh
17th Jun 1916 Huddersfield Band of Hope Union Contest Wakefield City
17th Jun 1916 Huddersfield Band of Hope Union Contest Rothwell Temperance
10th Jun 1916 Halifax and District BBA Southowram 5
10th Jun 1916 Halifax and District BBA Friendly 8
10th Jul 1915 Belle Vue July Contest Brighouse and Rastrick 7
10th Jul 1915 Belle Vue July Contest Haworth Public 11
10th Jul 1915 Belle Vue July Contest Rawmarsh 15
22nd May 1915 Halifax Contest (First Section) Southowram 3
22nd May 1915 Halifax Contest (First Section) Brighouse and Rastrick Temperance
22nd May 1915 Halifax Contest (Second Section) Clayton
11th Jul 1914 Belle Vue July Contest (First Division) Haworth Public 4
6th Jun 1914 New Brighton Contest Brighouse and Rastrick 2
23rd May 1914 Colne Contest Haworth Public 3 8
14th Feb 1914 Oldham Contest Southowram 5 10
14th Feb 1914 Oldham Contest Clayton Subscription 2
7th Feb 1914 Clayton (Bradford) Contest Southowram 4 11
7th Feb 1914 Clayton (Bradford) Contest Wakefield City 1
7th Feb 1914 Clayton (Bradford) Contest Ossett Borough 3
27th Sep 1913 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Brighouse & Rastrick 5 10
27th Sep 1913 Crystal Palace (Preliminary Cup) Ossett Borough 27
19th Jul 1913 Bradford Contest Brighouse and Rastrick 3 5
28th Jun 1913 Keighley Contest Brighouse & Rastrick 1 98
10th May 1913 Featherstone Contest Southowram 2
10th May 1913 Featherstone Contest Wakefield City 3
22nd Aug 1912 Derby Contest Rotherham Main Colliery 1 4
27th Jul 1912 Pleasley Contest Rotherham Main 8
20th Jul 1912 Bradford Contest Brighouse and Rastrick 3
29th Jun 1912 Featherstone Contest Thornhill 9
29th Jun 1912 Featherstone Contest Wakefield City 11
8th Jun 1912 Darwen Contest Brighouse and Rastrick 2
25th May 1912 Featherstone Contest Wakefield City 2 7
11th May 1912 Crofton Contest Wakefield City 1
11th May 1912 Crofton Contest Ravensthorpe 2
6th Apr 1912 Halifax Contest (First Section) Brighouse and Rastrick 2 2
1st Oct 1910 Crystal Palace (Preliminary Shield) West Smethwick Park
3rd Jul 1909 Lofthouse (Wakefield) Contest Mirfield Old 4
4th Jun 1909 Whit Friday Stalybridge Tradesmen Cleckheaton Victoria 2
26th Sep 1908 Crystal Palace (Concertina Band Section) Heckmondwike English Concertina Premier Prize 3
3rd Aug 1908 Malton Contest Cleckheaton Victoria 1 2
9th Jun 1908 Huddersfield Band of Hope Union Contest Cleckheaton Victoria 5 5
9th Jun 1908 Huddersfield Band of Hope Union Contest Rotherham Main 1
14th Sep 1907 Belle Vue Concertina Band Contest Heckmondwike English Concertina Premier Prize 4 66 2
6th Jul 1907 Batley Contest Cleckheaton Temperance 7
18th Aug 1906 Gawthorpe Contest Cleckheaton Temperance 4
11th Aug 1906 Silkstone Contest Higham Victoria 4
16th Jun 1906 Parkgate Contest Higham Victoria 1
11th Jul 1896 Tow Law Contest Tow Law 1
Date Contest Band Position
24th May 1907 Stalybridge (Whit Friday) Batley Old 1
Date Contest Winner
1st Sep 1945 British Open Fairey Aviation
9th Jun 1945 Bristol and West Contest (Championship Section) Melingriffith Works
22nd May 1945 Cardiff March Contest (Class C) Tonyrefail
22nd May 1945 Cardiff March Contest (Class B) Mid Rhondda British Legion
22nd May 1945 Cardiff March Contest (Class A) Parc and Dare
24th Jun 1944 Bristol and West Contest (Second Section) Bristol Aircraft Company (Accrington Works)
24th Jun 1944 Bristol and West Contest (Championship Section) Fairey Aviation
5th Aug 1943 Cinderford Contest Drybrook
26th May 1942 Treorchy Contest Gwaun-cae-Gurwen
29th Oct 1938 Berks Oxon and Buck Band Festival Guild (Section A) Berkhamsted St Peter's
29th Oct 1938 Berks Oxon and Buck Band Festival Guild (Section B) Woodfalls Juniors
29th Oct 1938 Berks Oxon and Buck Band Festival Guild (Junior Section) Sonning Silver
29th Oct 1938 Reading Contest (Section 1)
1st Aug 1938 National Eisteddfod of Wales (Class B) Cardiff Transport
1st Aug 1938 National Eisteddfod of Wales (Class A) Ystalyfera Town
12th Feb 1938 West Riding Contest (1st Section) Bradford City
12th Feb 1938 West Riding Contest (2nd Section) Yorkshire Transport
13th Feb 1937 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Melingriffith
13th Feb 1937 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Abergorchy
13th Feb 1937 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Cardiff Transport
26th Oct 1935 West Wales BBA Contest (Class A) Ystalyfera Town
26th Oct 1935 West Wales BBA Contest (Class C) Crwbin
26th Oct 1935 West Wales BBA Contest (Class B) Mynyddygarreg
6th Oct 1934 West Riding Contest (2nd Section) Stourton Memorial
6th Oct 1934 West Riding Contest (1st Section) Bradford City
21st Jul 1934 Nantyglo Contest Blaina New Lancaster
22nd May 1934 Lydney Contest Bristol N.U.R.
21st Apr 1934 West Wales BBA Contest (Class A) Ystalyfera Public
21st Apr 1934 West Wales BBA Contest (Class C) Swansea Town
21st Apr 1934 West Wales BBA Contest (Class B) Clydach
25th Nov 1933 Wadhurst Contest (Section 1) West Crawley
25th Nov 1933 Wadhurst Contest (Section 2) Strood Mission
5th Aug 1933 Newport Contest Brynmawr
1st Jul 1933 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen
Melingriffith
5th Sep 1931 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen
5th Sep 1931 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Melingriffith
17th Jan 1931 West Wales BBA Contest (Class C) Llansaint
17th Jan 1931 West Wales BBA Contest (Class B) Seven Sisters
17th Jan 1931 West Wales BBA Contest (Class A) Seven Sisters
27th Dec 1930 Neath Contest (Class B) Seven Sisters
27th Dec 1930 Neath Contest (Class A) Seven Sisters
27th Dec 1930 Neath Contest (Class C) Llansaint
30th Jun 1928 Workington Contest Class A Workington Town
30th Jun 1928 Workington Contest Class B Whitehaven Borough
3rd Jun 1928 Sacriston Contest Burnhope Colliery
28th May 1928 Southern Counties Association Contest (2nd Section) Turner's Hill and Worth
28th May 1928 Southern Counties Association Contest (3rd Section) Copthorne
28th May 1928 Southern Counties Association Contest (1st Section) Horsham Borough
19th May 1928 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh
28th Jan 1928 West Stanley Contest Brancepeth Colliery
10th Sep 1927 Seaton Delaval Contest Brancepeth
12th Dec 1925 Durham Contest Crookhall Colliery
29th Jul 1922 Newquay Contest (Section 1) St Dennis
29th Jul 1922 Newquay Contest (Section 3) Truro Town
29th Jul 1922 Newquay Contest (Section 2) Stenalees
24th May 1920 Blackhall Contest Hetton Colliery
7th Sep 1918 Birtley Waltz Contest Wallsend United Collieries




Printed from https://brassbandresults.co.uk/