[Upgrade to pro and remove adverts]

Peter Kitson



Date Contest Band Position Points Draw
5th Mar 2005 Yorkshire Area (Second Section) Rockingham 7 174 3
7th Oct 2000 National Mineworkers (Third Section) Crofton Silver Band 2 183 8
4th Mar 2000 Yorkshire Area (Third Section) Crofton Silver 6 179 8
30th Oct 1999 National Mineworkers (Third Section) Crofton Silver 1 184
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Crofton Silver 7 179 8
28th Feb 1999 Yorkshire Area (Third Section) Crofton Silver 2 179 5
14th Nov 1998 National Mineworkers (Third Section) Crofton Silver 11 175 1
1st Mar 1998 Yorkshire Area (Fourth Section) Stanley Newmarket Colliery 1 184 3
23rd Feb 1992 Yorkshire Area (First Section) Lockwood 6 185 10
17th Sep 1988 Marsden March Contest Lockwood 1 190
7th May 1988 Grand Shield Lockwood 14 179 15
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood (F Drake Group) 16 175 2
31st Jan 1988 Rochdale Contest (Section A) Lockwood 6 185 5
29th Nov 1987 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Lockwood F Drake Group 5
9th May 1987 Grand Shield Lockwood 9
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood (F Drake Group) 12 183 1
4th Oct 1986 National Championship of Great Britain (Second Section Final) York Railway Institute 7
22nd Jun 1986 Great Grimsby Brass Band Festival Lockwood 3 218 6
17th May 1986 Quarry Bank Mill Contest Lockwood 1 224 12
16th Mar 1986 North of England Area (Second Section) York Railway Institute 2 188 11
23rd Feb 1986 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood 7 186 11
15th Dec 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section A) Lockwood 1
27th Oct 1985 Pontins (Championship Section) Lockwood (F Drake Fibres Ltd) 11
5th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Second Section Final) York Railway Institute 4
8th Apr 1985 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood (F Drake Fibres Ltd) 3 186 4
7th Apr 1985 Pontins Southport (Second Section) Hanging Heaton 2
24th Feb 1985 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood F Drake Fibres 9 176 8
2nd Dec 1984 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Northumbria Police
27th Oct 1984 Pontins (Second Section) Lockwood 2 187 14
6th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Lockwood (F. Drake Fibres) 1 178 1
19th May 1984 Grand Shield Lockwood 21
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Rothwell Temperance 2 191
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Ebor Brass 2
28th Apr 1984 West Yorkshire County Council Contest (Section A) Lockwood
22nd Apr 1984 Pontins Southport (Second Section) Lockwood 3 182 16
31st Mar 1984 North of England Area (Championship Section) Northumbria Police 6 180 1
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Second Section) Lockwood 1 193 5
26th Feb 1984 Yorkshire Area (Championship Section) York Railway Institute 9 185 11
29th Jan 1984 Rochdale Contest (Section A) Lockwood 2 192 7
27th Nov 1983 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Northumbria Police
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Lockwood 5 187
30th Apr 1983 Grand Shield Lockwood 9
24th Apr 1983 North of England Area (Championship Section) Northumbria Police
4th Apr 1983 Pontins Southport (Second Section) Lockwood 3
13th Mar 1983 Yorkshire Area (Championship Section) York Railway Institute 7 183 7
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Second Section) Lockwood (Jos Lumb) 6 190 10
30th Jan 1983 Rochdale Contest (Section A) Lockwood 2 190 11
5th Dec 1982 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Lockwood 2 190 5
30th Oct 1982 Pontins (Second Section) Lockwood (Jos. Lumb & Son) 6 175 1
2nd Oct 1982 National Championship of Great Britain (Second Section Final) York Railway Institute 3 187 15
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Lockwood (Jos Lumb & Sons) 3 190 18
11th Apr 1982 Pontins Southport (Second Section) Lockwood 1 184 6
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Second Section) York Railway Institute 2 185 1
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Second Section) Sirdar 9 178 2
22nd Feb 1981 Yorkshire Area (Second Section) York Railway Institute 4 183 13
6th Apr 1980 Pontins Southport (Second Section) Sirdar Wakefield 3 180 3
24th Feb 1980 Yorkshire Area (Second Section) Sirdar Wakefield 3 187 9
3rd Nov 1979 Pontins (Second Section) Sirdar Wakefield 10
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Sirdar Wakefield 6 174
5th Aug 1979 Chatsworth House Contest Sirdar Wakefield 1
19th May 1979 Grand Shield Lockwood 3 187 10
16th Apr 1979 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood 11
15th Apr 1979 Pontins Hemsby (Second Section) Sirdar Wakefield 3 182 2
11th Mar 1979 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood 1
24th Feb 1979 Wembley Contest (Second Section) Sirdar Wakefield 1 188 2
11th Feb 1979 Yorkshire Area (Second Section) Sirdar Wakefield 3 183
28th Jan 1979 Rochdale Contest (Championship Section) Lockwood 2 193 1
19th Nov 1978 Bradford Entertainment Contest Lockwood 1 92
5th Nov 1978 Pontins (Second Section) Sirdar Wakefield 8 15
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Sirdar Wakefield 6 183 12
26th Mar 1978 Pontins Prestatyn (Second Section) Sirdar Wakefield 2 188 1
11th Mar 1978 Scottish Championship (Second Section) Benwhat Silver 8 166 9
26th Feb 1978 Yorkshire Area (Championship Section) York Railway Institute 11
12th Feb 1978 Yorkshire Area (Second Section) Sirdar Wakefield 1 188 9
8th Oct 1977 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Sirdar Wakefield
22nd May 1977 Grand Shield Lockwood
15th May 1977 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Lockwood 4
24th Apr 1977 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Lockwood 1 90
11th Apr 1977 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood 1 186 1
11th Apr 1977 Pontins Southport (Championship Section) AMOCO 6
6th Mar 1977 North of England Area (Championship Section) A.M.O.C.O.
27th Feb 1977 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood 7 182 3
13th Feb 1977 Yorkshire Area (Second Section) Sirdar Wakefield 2 185 3
6th Feb 1977 Durham League Contest (Section A) AMOCO 2 190 4
30th Jan 1977 Rochdale Contest (Section A) Lockwood 2 90 4
7th Nov 1976 Pontins (Championship Section) Lockwood 1 183 3
7th Nov 1976 Pontins (Championship Section) Patchogue (Plymouth) AMOCO 2 181 7
9th Oct 1976 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) AMOCO 18 164 4
4th Sep 1976 British Open Patchogue Plymouth 8
19th Apr 1976 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood 1 193
18th Apr 1976 Pontins Southport (Championship Section) A.M.O.C.O. 1
7th Mar 1976 North of England Area (Championship Section) A.M.O.C.O. 2 188 7
29th Feb 1976 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood 2
15th Feb 1976 Yorkshire Area (Second Section) Wakefield Youth
1st Feb 1976 Durham League Contest (Section A) Patchogue Plymouth 2 95 7
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Wakefield Youth 1 187
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Second Section Final) York Railway Institute 3
6th Sep 1975 British Open Patchogue Plymouth 11
30th Aug 1975 Edinburgh International Contest Patchogue Plymouth AMOCO Band 3 194
10th May 1975 Grand Shield Lockwood 2 85 9
4th May 1975 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section B) Wakefield Youth 2
4th May 1975 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Lockwood 3
27th Apr 1975 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Lockwood 1
6th Apr 1975 York & District BBA Contest (1st Section) York Railway Institute 4
16th Feb 1975 Yorkshire Area (Third Section) Wakefield Youth 2 184 4
16th Feb 1975 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood 7
2nd Feb 1975 Yorkshire Area (Second Section) York Railway Institute 1 188
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (Youth Section) Wakefield Schools 1 176
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Lockwood 19 170 3
12th May 1974 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Lockwood 3 81
4th May 1974 Spring Festival (Junior Shield) Wakefield Youth 7
30th Mar 1974 Welsh Area (Championship Section) Tredegar Town Band 2 186 6
17th Feb 1974 Yorkshire Area (Fourth Section) Wakefield Youth 1 178 14
17th Feb 1974 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood 2 191 2
6th Oct 1973 National Youth Brass Band Championships Wakefield Youth 2 92
21st Jul 1973 British Youth Band Championships Wakefield Youth 1 175
5th May 1973 Grand Shield Lockwood 11
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Lockwood 21
18th Feb 1973 Yorkshire Area (Championship Section) Lockwood 1
10th Dec 1972 Wills Regional Championships - Barnsley (Championship Section) Lockwood 2 181
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Lockwood 1 91
14th May 1972 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Lockwood 1 196
13th Feb 1972 Yorkshire Area (Second Section) Lockwood 2 188
6th Feb 1972 Rochdale Contest (Section A) Lockwood 9
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Lockwood 3 184 7
28th Nov 1971 York & District BBA Contest (1st Section) Leeds Model Cameron Iron Works 2 80 4
28th Nov 1971 York & District BBA Contest (Hymn) Leeds Model Cameron Iron Works 2 44 9
7th Mar 1971 CISWO Yorkshire (2nd Section) Lofthouse Colliery 3 178
10th Oct 1970 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Lofthouse Colliery 2 89 7
9th May 1970 Yorkshire Area (Youth Section) Wakefield Youth 3
9th May 1970 North Eastern Area (Second Section) Leeds Model
29th Apr 1967 Grand Shield Leeds Model 2
25th Feb 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Second Section) Leeds Model 1 184
5th Feb 1967 Rochdale Contest (Section A) Leeds Model 2 184
20th Nov 1966 York & District BBA Contest (1st Section) Leeds Model 2 184
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Leeds Model 3 190
2nd Oct 1966 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Leeds Model 1 192
28th May 1966 Grand Shield Leeds Model
15th May 1966 Buxton Festival (Section A) Leeds Model
12th Mar 1966 Yorkshire Brass Band Championships (Second Section) Leeds Model 3 183 3
6th Feb 1966 Rochdale Contest (Section A) Leeds Model 1
12th Dec 1965 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section A) Kippax Old
31st Oct 1965 West Riding Contest (1st Section) Leeds Model 2 189
3rd Oct 1965 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Leeds Model 2
15th May 1965 Grand Shield Leeds Model 12
6th Mar 1965 North Eastern Area (Second Section) Leeds Model
20th Feb 1965 Nottingham Championship (Championship Section) Leeds Model 1
1965 York & District BBA Contest (1st Section) Leeds Model 1
10th Oct 1964 National Mineworkers (Fourth Section) Thornhill Colliery 4 3
27th Jun 1964 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class A) Leeds Model 1 182
14th Mar 1964 North Eastern Area (Second Section) Leeds Model 3
1964 York & District BBA Contest (1st Section) Leeds Model 1
1964 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Leeds Model 1
24th Nov 1963 York & District BBA Contest (1st Section) Leeds Model 1
27th Oct 1963 West Riding Contest (1st Section) Leeds Model 2 183
8th Sep 1963 Lincolnshire BBA Contest Leeds Model 2
29th Jun 1963 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class A) Leeds Model 1 183
25th May 1963 Grand Shield Leeds Model 4
16th Mar 1963 North Eastern Area (Second Section) Leeds Model
18th Nov 1962 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class B) Leeds Model 3 178
20th Oct 1962 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Leeds Model 3 179 3
14th Jul 1962 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class A) Leeds Model 1 186
26th May 1962 Grand Shield Leeds Model 4
24th Mar 1962 North Eastern Area (Third Section) Leeds Model 2 176
28th Jan 1962 Mossley Contest Leeds Model 5 182 12
19th Nov 1961 Horbury Victoria Prize Band Brass Band Contest Leeds Model 11 2
5th Nov 1961 Yorkshire Transport Contest (Section 2) Leeds Model 3 183
10th Sep 1961 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Leeds Model 1 194
13th May 1961 Senior Cup Leeds Model 1 183 7
Date Contest Winner
9th Mar 1997 London and Southern Counties (Third Section) Littleport Brass
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Jayess '87
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Barrow Concert
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Harrogate
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) Fishburn Band
30th Jan 1994 Durham League Contest (Section C) Hetton Silver
30th Jan 1994 Durham League Contest (Section D) Westoe(STHCT)
6th Mar 1993 Midlands (North) Area (Third Section) Gresley Old Hall
3rd May 1992 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Banovallum Brass (Horncastle)
3rd May 1992 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) Wallace Arnold (Rothwell)
3rd May 1992 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Marsden Silver Prize
3rd May 1992 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Knottingley Silver
3rd May 1992 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) East Yorkshire Brass
24th May 1991 Uppermill (Whit Friday) Grimethorpe Colliery
17th Nov 1990 National Mineworkers (Fourth Section) Sharlston Colliery Welfare Band
8th Jun 1990 Uppermill (Whit Friday) Leyland-DAF
10th Mar 1990 Midlands (North) Area (Second Section) Nottingham City Transport
23rd Dec 1989 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) South Yorkshire Police
23rd Dec 1989 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Rothwell Temperance
23rd Dec 1989 Huddersfield & District BBA Contest (Youth Section) Gawthorpe Brass 85
2nd Jul 1989 Great Grimsby Brass Band Festival Freckleton
2nd Apr 1989 SCABA Spring Contest (Fourth Section) Margate Silver
2nd Apr 1989 SCABA Spring Contest (Second Section) Brighton (Buses)
19th Mar 1989 North West Area (Second Section) Lancashire Constabulary
19th Mar 1989 North West Area (Youth Section) Besses Boys
4th Dec 1988 Forth Valley Championships (Open Section) Murray International Whitburn
1st May 1988 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Sharlston Colliery
1st May 1988 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Rothwell Temperance
1st May 1988 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Chapletown Silver
1st May 1988 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Stape Silver
10th Apr 1988 Pogson Bray (Section A) Horbury Victoria
10th Apr 1988 Pogson Bray (Section B) Home Charm Paints Thornhill
14th Nov 1987 Reading Contest (Championship Section) Colchester Silver
31st Oct 1987 National Mineworkers (Third Section) Rossington Colliery Band
20th Sep 1987 Fife Charities Band Association Contest Dunaskin Doon
27th Jun 1987 Easingwold March Contest Washington Welfare
21st Mar 1987 Welsh Area (Third Section) Tylorstown & Mardy Colliery
21st Mar 1987 Welsh Area (Fourth Section) Ebbw Vale Town Band
8th Mar 1987 London and Southern Counties (Second Section) City of Oxford Silver
1987 Swindon Entertainment Contest (Section 2) Berry Hill Silver
4th May 1986 Buxton Festival (Section A) Poynton
4th May 1986 Buxton Festival (Section C) Fairfield (Buxton)
27th Apr 1986 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Uppermill
27th Apr 1986 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Holme Silver
8th Mar 1986 Midlands (North) Area (Third Section) Huthwaite Prize
9th Feb 1986 Durham League Contest (Section C) Houghton Brass
9th Feb 1986 Durham League Contest (Section D) Felling
8th Dec 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section B)
30th Nov 1985 Forth Valley Championships (Second Section) Croy Parish
30th Nov 1985 Forth Valley Championships (Third Section) Dalkeith Burgh
30th Nov 1985 Forth Valley Championships (Fourth Section) Stirling Public
30th Nov 1985 Forth Valley Championships (Open Section) Murray International Whitburn
24th Nov 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section B) Linthwaite
10th Nov 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section B) Clifton & Lightcliffe
20th Oct 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section B) Shepley
29th Sep 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section B) Linthwaite
15th Sep 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section B) Clifton & Lightcliffe
1st Sep 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section B) Tingley
8th Jun 1985 Scottish Miners Gala Contest Kinneil Colliery
18th May 1985 SEWBBA (Treorchy) Contest (Second Section) Abergavenny Borough
18th May 1985 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) Cory
20th Apr 1985 Midlands (North) Area (Second Section) Rhodian Brass
20th Apr 1985 Midlands (North) Area (Youth Section) Loughborough Youth
24th Mar 1985 North West Area (Second Section) Bedford (Leigh) Band
2nd Mar 1985 Scottish Championship (Championship Section) Kirkintilloch Silver
26th Apr 1984 Newcastle Exhibition Contest Ever Ready
7th Apr 1984 West of England Area (Fourth Section) Torrington Silver
19th Mar 1983 Midlands Area (Fourth Section) City of Leicester Club & Institute
28th Nov 1982 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section B)
28th Nov 1982 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section A)
28th Nov 1982 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section C) Nostell Colliery
3rd May 1981 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section A) Hepworth
3rd May 1981 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Meltham and Meltham Mills
3rd May 1981 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Junior Section) Scissett Youth
3rd May 1981 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section C) Old Silkstone
22nd Nov 1980 Harrogate and District BBA Contest (Entertainment) Second Section Hammonds Juniors
22nd Nov 1980 Harrogate and District BBA Contest (Entertainment) Youth Section Hammonds Juniors
22nd Nov 1980 Harrogate and District BBA Contest (Entertainment) First Section Hawley
22nd Nov 1980 Harrogate and District BBA Contest (Entertainment Third Section) Hall Royd Young Persons
8th Nov 1980 Whitburn Invitation Contest Kilmarnock Concert Brass
22nd Mar 1980 North of England Area (Second Section) Kirkbymoorside
8th Mar 1980 Scottish Championship (Fourth Section) Bathgate
8th Mar 1980 Scottish Championship (Second Section) Newtongrange & Bilston Colliery
3rd Nov 1979 National Mineworkers (Third Section) Cowpen & Crofton Band
29th Apr 1979 Buxton Festival (Section C) Urmston and Davyhulme
1st Apr 1979 North West Area (Fourth Section) Delph
24th Mar 1979 North of England Area (Youth Section) Darlington Youth Brass
24th Mar 1979 North of England Area (Fourth Section) Ellington Colliery
9th Jul 1978 Washington Invitation Contest North Skelton and District
2nd Apr 1978 North West Area (Youth Section) Wigan Metropolitan Borough
5th Nov 1977 National Mineworkers (Third Section) Point of Ayr Colliery
16th Oct 1977 Sheffield & District BBA (Section A) Quaker Sutherland
16th Oct 1977 Sheffield & District BBA (Section B) Maltby Miners
30th Apr 1977 Midlands Area (Fourth Section) Tideswell
23rd Apr 1977 Welsh Area (Fourth Section) Ammanford Town Silver
23rd Apr 1977 Welsh Area (Third Section) Bedwas Trethomas & Machen
2nd May 1976 Buxton Festival (Section C) Chadderton and District
1975 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley
1975 CISWO Yorkshire (2nd Section) Yorkshire Main Colliery Band
2nd Nov 1974 National Mineworkers (Third Section) Pontardulais Town
6th Apr 1974 West of England Area (Third Section) Helston Town




Printed from https://brassbandresults.co.uk/