[Upgrade to pro and remove adverts]

Pride Valley Brass

Also/previously known as: Pride Valley Brass Band, RMT Silksworth, Silksworth Colliery Band, Silksworth Model, Silksworth Model, Silksworth Temperance, Silksworth Temperance, Vaux Samson Band, Vaux Samson Brass Band

This band no longer exists.
Region:North of England
Years active:1884 - 2005


Contest Results




Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
26th Feb 2005 North of England Area (First Section) 10 Comedy Overture 7 John Bell
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (First Section) W Ballet for Band
21st Mar 2004 North of England Area (First Section) 5 Coventry Variations 2 Bob Morton
29th Nov 2003 Butlins Mineworkers (First Section) W Rhapsody in Brass
7th Sep 2003 Hardraw Scar 3 Graham Catherall
16th Mar 2003 North of England Area (First Section) 7 Passacaglia on a Theme of Brahms 4 Bob Morton
2nd Feb 2003 Durham League Contest (Section B) 3 Land of the Mountain and the Flood Unknown, do you know?
16th Nov 2002 National Mineworkers (Second Section) 3 Music from Kantara 11 R. Moreton
12th May 2002 Whitehaven Contest (Class C) 1 Bob Morton
12th May 2002 Cumbria Band Association Contest (1st Section) 2 Bob Morton
16th Mar 2002 North of England Area (Second Section) 5 Symphony for Brass 5 Bob Morton
3rd Feb 2002 Durham League Contest (Section B) 3 Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 1 Bob Morton
24th Nov 2001 National Mineworkers (Second Section) 4 Fantasia in F Unknown, do you know?
30th Jun 2001 Easingwold March Contest Bob Morton
13th May 2001 Whitehaven Contest (Class C) 1 Bob Morton
18th Mar 2001 North of England Area (Second Section) 3 The Moor of Venice 7 Bob Morton
4th Feb 2001 Durham League Contest (Section C) 1 Bob Morton
26th Nov 2000 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) 3 Bob Morton
7th Oct 2000 National Mineworkers (Second Section) 1 Purcell Variations [Downie] 7 Bob Morton
19th Mar 2000 North of England Area (Second Section) 3 Sword, Jewel and Mirror 2 Colin Hardy
28th Nov 1999 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) Un Vie de Matelot (A Sailor's Life) 5 Chris Lawn
30th Oct 1999 National Mineworkers (Second Section) 12 Un Vie de Matelot (A Sailor's Life) J. Roberts
26th Jun 1999 Easingwold March Contest 6 Ritchie Wallace
20th Mar 1999 North of England Area (Second Section) 11 Symphonic Suite for Brass 10 Bob Morton
6th Dec 1998 Hartlepool Brass Band Contest (Third Section) 6 Bob Morton
14th Nov 1998 National Mineworkers (Third Section) 6 The Aeronauts 10 Bob Morton
19th Sep 1998 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 8 Three Miniatures 15 Bob Morton
21st Mar 1998 North of England Area (Third Section) 2 Three Saints 8 Bob Morton
1st Feb 1998 Durham League Contest (Section B) 7 Rhapsody in Brass Bob Morton
15th Nov 1997 National Mineworkers (Third Section) 9 Music for a Festival Bob Morton
15th Mar 1997 North of England Area (Third Section) 7 Tintagel 4 Bob Morton
2nd Feb 1997 Durham League Contest (Section B) 3 Land of the Mountain and the Flood 8 Bob Morton
1st Dec 1996 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) 10 Hollywood! 5 Bob Morton
16th Nov 1996 National Mineworkers (Second Section) 4 Hollywood! Bob Morton
29th Jun 1996 Easingwold March Contest 10 6 Bob Morton
16th Mar 1996 North of England Area (Second Section) 9 Hollywood! 10 Joe Armstrong
3rd Dec 1995 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) 2 7 Joe Armstrong
25th Nov 1995 National Mineworkers (Second Section) The Plantagenets 11 Joe Armstrong
23rd Sep 1995 Peterlee Carnival Contest 2 Joe Armstrong
24th Jun 1995 Easingwold March Contest 13 Joe Armstrong
10th Jun 1995 Northumberland Miners Gala (Section B) 3 Joe Armstrong
19th Mar 1995 North of England Area (Second Section) 10 Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 10 Alan Seymour
27th Nov 1994 Hartlepool Brass Band Contest (First Section) Tam O'Shanter's Ride [Wright] 2 Keith MacDonald
19th Nov 1994 National Mineworkers (First Section) Tam O'Shanter's Ride [Wright] 8 Keith MacDonald
2nd Jul 1994 Northumberland Miners Gala (Section B) 2 Keith MacDonald
19th Mar 1994 North of England Area (First Section) 12 Maoriana 7 Keith MacDonald
30th Jan 1994 Durham League Contest (Section B) 3 Keith MacDonald
20th Nov 1993 National Mineworkers (First Section) Essay [Gregson] 11 Keith MacDonald
17th Oct 1993 George Allen Memorial Contest (Section 2) 1 Keith MacDonald
26th Jun 1993 Easingwold March Contest Keith MacDonald
21st Mar 1993 North of England Area (First Section) 9   The Forest of Dean 11 S. Goodwin
31st Jan 1993 Durham League Contest (Section B) 2 Lorenzo 4 S. Goodwin
21st Nov 1992 National Mineworkers (First Section) A Caledonian Suite 1 Graham Catherall
6th Sep 1992 Hardraw Scar W 13
13th Jun 1992 Northumberland Miners Gala (Section B) 2 Graham Catherall
15th Mar 1992 North of England Area (First Section) 7 Celebration [Ball] 10 Graham Catherall
16th Nov 1991 National Mineworkers (Second Section) Nottn'm Town 5 Graham Catherall
17th Mar 1991 North of England Area (Second Section) Masque [Devreese] 1 G. Kitto
1991 Northumberland Miners Gala (Section B) 2 Unknown, do you know?
17th Nov 1990 National Mineworkers (Second Section) St. Paul's Suite 14 G. Kitto
2nd Jun 1990 Northumberland Miners Gala (Section B) 2 Barry Holden
22nd Apr 1990 CISWO North East (Second Section) 1 The Crusaders Barry Holden
18th Mar 1990 North of England Area (Second Section) Forth Suite Barry Holden
4th Feb 1990 Durham League Contest (Section B) 3 Rhapsody in Brass Unknown, do you know?
24th Jun 1989 Easingwold March Contest Unknown, do you know?
3rd Jun 1989 Northumberland Miners Gala (Section B) 1 John Bell
16th Apr 1989 North of England Area (Second Section) 10 Orion [Bantock] 5 John Bell
25th Jun 1988 Easingwold March Contest 1 Unknown, do you know?
18th Jun 1988 Northumberland Miners Gala (Section B) 2 March: Mephistopheles W. Davison
19th Jul 1987 Vaux Brass In Concert (Second Section) 3 Unknown, do you know?
6th Jun 1987 Northumberland Miners Gala (Section B) 1 Jim Foxcroft
15th Mar 1987 North of England Area (Second Section) 4 The Margam Stones 8 Graham Catherall
8th Nov 1986 National Mineworkers (Championship Section) Diversions on a Bass Theme 5 Graham Catherall
4th Oct 1986 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Fanfare and Variations 18 Graham Catherall
13th Jul 1986 Vaux Brass in Concert (Third Section) 1 Unknown, do you know?
16th Mar 1986 North of England Area (Third Section) 1 Suite in Bb [Jacob] 9 Graham Catherall
9th Feb 1986 Durham League Contest (Section B) 1 A Moorside Suite 1 Graham Catherall
15th Dec 1985 Washington Contest (Section A) Billy's Exhibition Hop Graham Catherall
1st Dec 1985 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Graham Catherall
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) W A Moorside Suite
24th Mar 1985 North of England Area (Second Section) 9 Music for a Brass Band 7 William English
9th Feb 1985 Durham League Contest (Section B) 3 Nottn'm Town 4 William English
2nd Dec 1984 Tyne and Wear Contest (2nd Section) William English
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) The Three Musketeers 3 William English
7th Jul 1984 Vaux Breweries Finals (Section 2) 3 W. Davison
29th Apr 1984 CISWO North East (Championship Section) 3 The Severn Suite 5 W. Davison
31st Mar 1984 North of England Area (Second Section) 9 Dimensions 2 W. Davison
27th Nov 1983 Tyne and Wear Contest (2nd Section) W. Davison
5th Nov 1983 National Mineworkers (Second Section) 1 Rhapsody in Brass 6 W. Davison
10th Jul 1983 Vaux Breweries Finals (Section 2) 3 Unknown, do you know?
24th Apr 1983 North of England Area (Second Section) Caprice Brass Fair W. Davison
4th Dec 1982 Tyne and Wear Contest (3rd Section) 1 W. Davison
6th Nov 1982 National Mineworkers (Second Section) 5 Introduction, Elegy and Caprice 7 W. Davison
2nd Oct 1982 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 1 Music from the Elizabethan Court 19 W. Davison
4th Jul 1982 Vaux Breweries Finals (Section 3) 2 Unknown, do you know?
3rd Apr 1982 North of England Area (Third Section) 2 Land of the Ever Young 1 W. Davison
29th Nov 1981 Tyne and Wear Contest (3rd Section) 3 Unknown, do you know?
7th Nov 1981 National Mineworkers (Third Section) Scheherazade 10 G. Kitto
5th Jul 1981 Vaux Breweries Finals (Section 3) 3 Unknown, do you know?
17th May 1981 CISWO North East (Third Section) 1 The Seasons [Carr] G. Kitto
9th May 1981 Senior Trophy Doon Valley 16 G. Kitto
4th Apr 1981 North of England Area (Third Section) Hinemoa 1 G. Kitto
6th Jul 1980 Vaux Breweries Finals (Section 3) 2 G. Kitto
29th Jun 1980 Washington Contest Unknown, do you know?
29th Jun 1980 Washington Invitation Contest 5 G. Kitto
22nd Mar 1980 North of England Area (Third Section) 4 Main Street 4 G. Kitto
3rd Feb 1980 Durham League Contest (Section C) W Second Rhapsody on Negro Spirituals
1st Dec 1979 Tyne and Wear Contest (3rd Section) 5 Unknown, do you know?
24th Mar 1979 North of England Area (Third Section) Introduction and Allegro 6 W. Davison
4th Feb 1979 Durham League Contest (Section C) Little Suite for Brass (Arnold) 5 W. Davidson
15th Apr 1978 North of England Area (Third Section) Call of the Sea W. Davison
12th Feb 1978 Durham League Contest (Section C) Labour and Love 6 W. Davidson
24th Sep 1977 South Tyneside Entertainment Contest 10 Unknown, do you know?
3rd Apr 1977 Washington Invitation Contest W
6th Mar 1977 North of England Area (Second Section) Morning Rhapsody A. Cutting
30th Jan 1977 Durham League Contest (Section B) Suite Gothique 3 A. Cutting
11th Sep 1976 South Tyneside Entertainment Contest 3 Unknown, do you know?
7th Mar 1976 North of England Area (Second Section) Tournament for Brass 7 A. Cutting
7th Jun 1975 Northumberland Miners Gala (Open Section) 2 Unknown, do you know?
1st Mar 1975 North of England Area (Second Section) Rhapsody in Brass A. Cutting
2nd Nov 1974 National Mineworkers (Second Section) Prelude to Hansel & Gretel [arr. Ball] 1 A. Cutting
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Entertainments A. Cutting
28th Jul 1974 Teesside International Eisteddfod (Section 2) Othello Unknown, do you know?
14th Jul 1974 South Tyneside Entertainment Contest 3 4 A. Cutting
21st Apr 1974 CISWO North East (Second Section) 3 A. Cutting
9th Mar 1974 North of England Area (Second Section) 2 Song and Dances A. Cutting
3rd Feb 1974 Durham League Contest (Section B) From the New World Symphony 2 A. Cutting
2nd Sep 1973 South Tyneside Entertainment Contest Unknown, do you know?
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) Doon Valley 18 David Cutting
3rd Mar 1973 North of England Area (Second Section) The White Company A. Cutting
2nd Dec 1972 Wills Regional Championships - Sunderland (2nd Section) 3 Four Corners of the World 3 A. Cutting
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) Four Corners of the World 21 A. Cutting
16th Apr 1972 CISWO North East (Second Section) Music for the Royal Fireworks 3 A. Cutting
4th Mar 1972 North of England Area (Second Section) Sinfonietta [Horovitz] A. Cutting
30th Jan 1972 Durham League Contest (Section B) 3 Themes from Symphony No. 5 [Beethoven] 5 A. Cutting
12th Dec 1971 Wills Regional Championships - Newcastle (2nd Section) 2 Song and Dances A. Cutting
8th May 1971 Senior Cup From the New World [arr. Rimmer] 11 A. Cutting
13th Mar 1971 North of England Area (Second Section) Suite Gothique A. Cutting
13th Feb 1971 Durham League Contest (Section B) 4 Les Preludes [arr. Rimmer] 2 A. Cutting
10th Oct 1970 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Themes from Symphony no. 9 [Beethoven] 21 A. Cutting
26th Jul 1970 Teesside International Eisteddfod (Section 2) Pride of Race Unknown, do you know?
13th Jun 1970 Northumberland Miners Gala (Section B) 1 A. Cutting
9th May 1970 Senior Trophy First Suite in Eb 10 A. Cutting
14th Mar 1970 North of England Area (Second Section) 3 First Suite in Eb 4 A. Cutting
15th Feb 1970 Durham League Contest (Section B) 3 Eroica Symphony 1 A. Cutting
17th May 1969 Senior Cup Coriolanus 17 A. Cutting
13th Apr 1969 National Coal Board (Durham Area) Section B 3 Themes from Symphony no. 5 [Tchaikovsky] 3 A. Cutting
15th Mar 1969 North of England Area (Second Section) 4 Second Suite in F 3 A. Cutting
12th Oct 1968 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Third Rhapsody on Negro Spirituals A. Cutting
25th May 1968 Senior Cup Devon Fantasy 12 A. Cutting
7th Apr 1968 National Coal Board (Durham Area) Section B 3 Beethoven's Works [arr. W. Rimmer] 4 A. Cutting
9th Mar 1968 North of England Area (Second Section) 3 Vizcaya 3 A. Cutting
14th Oct 1967 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 4 A. Cutting
29th Apr 1967 Senior Cup Rhapsody on Negro Spirituals 16 A. Cutting
18th Mar 1967 North of England Area (Second Section) 2 Kenilworth 2 Unknown, do you know?
20th Nov 1966 National Coal Board (Durham Area) Section B 4 Eroica Symphony 3 A. Cutting
28th May 1966 Senior Cup Music for the Royal Fireworks A. Cutting
3rd Apr 1966 Durham League Contest (Section B) 2 Ballet Music from William Tell [arr. D. Wright] A. Cutting
20th Nov 1965 National Coal Board (Durham Area) Section B Owain Glyndwr A. Cutting
12th Sep 1965 Northumberland Brass Band League (Section B) 2 Unknown, do you know?
15th May 1965 Senior Cup William Tell [arr. Rimmer] A. Cutting
25th Apr 1965 Durham League Contest (Section B) W From the New World [arr. Rimmer]
20th Mar 1965 North of England Area (Second Section) Old English Suite: Three Castles A. Cutting
21st Nov 1964 National Coal Board (Durham Area) Section B Pride of Race 2 A. Cutting
9th May 1964 Senior Cup 4 Suite in Bb [Jacob] A. Cutting
31st Aug 1963 Horden Contest Der Freischütz [unknown arranger] Unknown, do you know?
25th May 1963 Senior Cup 4 Spring Song 3 A. Cutting
7th Apr 1963 Durham League Contest (Section B) Mirella - overture [unknown arranger] 5 A. Cutting
9th Mar 1963 North of England Area (Second Section) Spring Song 4 A. Cutting
25th Nov 1962 National Coal Board (Durham Area) Section B 2 Othello 2 A. Cutting
20th Oct 1962 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Tchaikovsky [arr. W. Rimmer] 5 A. Cutting
12th Aug 1962 Horden Contest 3 Unknown, do you know?
8th Apr 1962 Durham League Contest (Section B) Beethoven's Works [arr. W. Rimmer] 8 A. Cutting
10th Mar 1962 North of England Area (Second Section) 2 Peter Schmoll A. Cutting
26th Mar 1960 North of England Area (Second Section) Gallions Reach J. Peacock
24th Oct 1959 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Romeo & Juliet [Gounod arr. Hawkins] J. Peacock
4th Apr 1959 North of England Area (Second Section) 3 Yorkshire Ridings Suite 5 J. Peacock
22nd Feb 1959 Durham League Contest (Section A) Beethoven's Works [arr. W. Rimmer] J. Peacock
5th Dec 1958 National Coal Board (Durham Area) Section A 3 J. Peacock
27th Apr 1958 Durham League Contest (Section A) 2 J. Peacock
29th Mar 1958 North of England Area (Second Section) Venus and Adonis Ray White
8th Dec 1957 National Coal Board (Durham Area) Section A W The Severn Suite
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Four Preludes 17 J. Peacock
18th May 1957 North of England Area (Second Section) 2 Land of the Ever Young J. Peacock
26th May 1956 North of England Area (Second Section) Snowdon Fantasy J. Peacock
14th Jan 1956 Durham Shakespeare Contest 1 Unknown, do you know?
20th Nov 1955 National Coal Board (Durham Area) Section B 2 Rienzi [arr. Rimmer] 2 J. Peacock
10th Sep 1955 Fatfield Contest 1 J. Peacock
14th May 1955 North of England Area (Second Section) 3 Thames Valley Suite J. Peacock
15th May 1954 North of England Area (Second Section) 3 Call of the Sea J. Peacock
20th Mar 1954 Durham League Contest (Section A) 2 A Northern Rhapsody Unknown, do you know?
25th Apr 1953 North of England Area (Second Section) 3 King Lear J. Peacock
22nd Mar 1953 Durham League Contest (Section A) 4 Unknown, do you know?
30th Nov 1952 Yorkshire v Durham Contest (Section One) Owain Glyndwr Unknown, do you know?
20th Sep 1952 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Springtime 4 J. Peacock
16th Aug 1952 Durham v Northumberland Contest 3 J. Peacock
16th Aug 1952 Shildon Contest 3 Gounod [arr. W. Rimmer] J. Peacock
19th Apr 1952 North of England Area (Second Section) 1 Springtime J. Peacock
25th Nov 1951 Yorkshire v Durham Contest (Section One) 3 Coriolanus J. Peacock
22nd Sep 1951 National Championship of Great Britain (Second Section Final) The English Maiden 13 J. Peacock
15th May 1951 Bedlington Contest 1 Gounod [arr. W. Rimmer] J. Peacock
18th Mar 1951 North of England Area (Second Section) 1 The English Maiden J. Peacock
11th Mar 1951 Durham League Contest (Section A) 4 Prometheus Unbound Unknown, do you know?
3rd Dec 1950 Yorkshire v Durham Contest (Section One) Rhapsody on Negro Spirituals J. Peacock
9th Sep 1950 Consett Contest 1 J. Peacock
17th Jun 1950 Pickering Contest 2 J. Peacock
27th May 1950 Kirkbymoorside Contest 2 J. Peacock
4th Mar 1950 North of England Area (Second Section) 4 Three Brass Band Studies J. Peacock
27th Nov 1949 Yorkshire v Durham Contest (Section One) 3 Sirius [Wright] Unknown, do you know?
17th Sep 1949 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 4 Sirius [Wright] J. Peacock
4th Jun 1949 North of England Area (Second Section) 2 Sirius [Wright] 3 J. Peacock
30th Aug 1947 Mickley Contest 3 S. Lemin
21st Sep 1946 Eggleston Contest 3 Unknown, do you know?
8th Jul 1939 Sunderland Contest Recollections of Weber Unknown, do you know?
24th Sep 1938 Crystal Palace (Grand Shield) Owain Glyndwr W. H. Cowell
9th Jul 1938 Sunderland Contest Recollections of Balfe Unknown, do you know?
25th Sep 1937 Crystal Palace (Grand Shield) Robin Hood [Geehl] 16 W. H. Cowell
10th Jul 1937 Sunderland Contest 2 W. H. Cowell
26th Sep 1936 Crystal Palace (Grand Shield) 3 A Downland Suite 12 H. Elliott Smith
11th Jul 1936 Sunderland Contest 4 Recollections of Bellini (arr. Rimmer) E. Smith
28th Sep 1935 Crystal Palace (Grand Shield) Comedy Overture 5 W. H. Cowell
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - A) 1 Princess Nada 18 C. Devonport
5th Aug 1933 South Shields Contest 2 La Traviata [arr. Godfrey] Unknown, do you know?
29th Jul 1933 Blackhall Contest 4 Happy Memories C. Devonport
15th Jul 1933 Murton Colliery Contest 2 Recollections of Rossini C. Devonport
29th Apr 1933 Chester-le-Street Contest (First Section) Happy Memories Unknown, do you know?
20th Feb 1932 Newcastle Contest (Fourth Section) 1 Beautiful Britain Thomas Coulson
20th Feb 1932 Newcastle Contest (Third Section) Il Bravo [arr. Godfrey] Thomas Coulson
13th Sep 1930 Durham Contest The Merry Wives of Windsor [Keighley] Unknown, do you know?
22nd Mar 1930 Newcastle Contest Nabucodonosor - Overture [unknown arranger] Unknown, do you know?
7th Sep 1929 Haydon Bridge March Contest 3 Unknown, do you know?
29th Jun 1929 Newcastle Exhibition Contest Alexander's Feast Unknown, do you know?
19th Jan 1929 Newcastle Wireless Contest Alexander's Feast Unknown, do you know?
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Cup - A) Hanover [D. Wright] 3 Thomas Coulson
4th Aug 1928 Roker Park Contest Recollections of Verdi Unknown, do you know?
23rd Jun 1928 West Hartlepool Contest 3 Thomas Coulson
30th Jul 1927 Sunderland Contest Unknown, do you know?
9th Jul 1927 Durham Contest 1 Poetic Fancies Thomas Coulson
20th Nov 1926 Newcastle Wireless Contest The Magic Flute [unknown arranger] Unknown, do you know?
7th Aug 1926 Hartlepool Contest Unknown, do you know?
24th Apr 1926 Chester-le-Street Contest 2 Thomas Coulson
20th Jun 1925 Newcastle Contest (Second Section) 4 Wagner [arr. Round] Thomas Coulson
27th Sep 1924 Crystal Palace (Grand Shield) Oliver Cromwell 2 George Hawkins
21st Jun 1924 Newcastle Contest (Second Section) 3 George Hawkins
29th Sep 1923 Crystal Palace (Grand Shield) Ruy Blas 4 George Hawkins
12th May 1923 Newcastle Musical Tournament (Section 2) 3 Kubla Khan Unknown, do you know?
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Grand Shield) Songs of Old England 17 Thomas Coulson
15th Apr 1922 Sunderland Contest 7 Il Giuramento [arr. Round] J. A. Greenwood
12th Feb 1921 Willington Contest 1 Recollections from the Opera 11 Thomas Coulson
18th Sep 1920 Ushaw Moor Contest 4 Unknown, do you know?
13th Sep 1919 Usworth Contest 2 The Bohemians J. A. Woods
4th Aug 1919 Blackhall Contest 1 National Airs Thomas Coulson
2nd Aug 1919 South Shields West End Memorial Contest (Championship Section) 6 Unknown, do you know?
12th Jul 1913 Hetton Contest Unknown, do you know?
10th Aug 1912 Philadelphia Contest Unknown, do you know?
20th Jul 1912 Hetton Contest 2 Unknown, do you know?
20th Jul 1912 Hetton March Contest 2 Unknown, do you know?
25th May 1912 Jarrow Contest Old Abbey 6 Thomas Coulson
18th Sep 1909 Browney Contest Unknown, do you know?
3rd Jun 1905 Hetton Contest Fairy-light and others Unknown, do you know?
3rd Dec 1904 Newcastle Contest (Second Section) Souvenir of Spain 9 M. Wynn
23rd May 1904 Jarrow Contest (Second Section) Memories of the Opera Unknown, do you know?
5th Dec 1903 Newcastle Contest (Second Section) 3 M. Wynn
3rd Oct 1903 Tynemouth Contest Viva Beethoven [arr. Ord Hume] 12 C. J. Bampton

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Notes

Originally founded in 1884 as Londonderry's Volunteer Band, became Silkworth Temperance about 1902. Changed name to Silkworth Colliery 1908 and retained that name until sponsored by Vaux Brewery in 1993. Further sponsorship from Pride Valley Foods gave a name change in 1999 and became RMT Silksworth in 2004.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/