[Upgrade to pro and remove adverts]

Alan Morrison


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
15th Nov 2015 Brass In Concert East Yorkshire Motor Services 9 128 3
4th Oct 2015 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) East Yorkshire Motor Services 1   96 6
13th Sep 2015 Dr Martin Trust Contest East Yorkshire Motor Services Band 2   191 4
9th May 2015 British Open Spring Festival (Grand Shield) East Yorkshire Motor Services 10 1
15th Mar 2015 North of England Area (Championship Section) EYMS 4 1
18th Jan 2015 Butlins Mineworkers (Championship Section) EYMS 7   13 5
11th Oct 2014 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) EYMS 20 16
26th Apr 2014 British Open Spring Festival (Grand Shield) East Yorkshire Motor Services 8 14
22nd Mar 2014 Tomra Ørskog Festivalen (Division 1) Molde Brass Band 2 102,5 1
16th Mar 2014 North of England Area (Championship Section) EYMS 2 8
19th Jan 2014 Butlins Mineworkers (Championship Section) East Yorkshire Motor Services 3   9 4
23rd Nov 2013 Scottish Open EYMS 4 13 12
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) East Yorkshire Motor Services 1   94 3
11th May 2013 Senior Cup East Yorkshire Motor Services 2 6
17th Mar 2013 North of England Area (Championship Section) East Yorkshire Motor Services 4 8
9th Feb 2013 Norwegian National Championships (Division 1) Ørskog Brass 11 83 4
20th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Championship Section) East Yorkshire Motor Services 9 19 3
24th Nov 2012 Scottish Open EYMS 4 15 11
7th Oct 2012 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) East Yorkshire Motor Services 1 97 5
16th Sep 2012 Dr Martin Trust Contest NASUWT Riverside 5   275 5
1st Jul 2012 Brighouse March & Hymn Tune Contest EYMS 5 23
17th Jun 2012 Morley March & Hymn Tune Contest East Yorkshire Motor Services 3 185 6
27th May 2012 All England International Masters East Yorkshire Motor Services 16
12th May 2012 Senior Cup East Yorkshire Motor Services 8 18
18th Mar 2012 North of England Area (Championship Section) East Yorkshire Motor Services 4 5
11th Feb 2012 Norwegian National Championships (Division 1) Ørskog Brass 2 94.5 12
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (Championship Section) East Yorkshire Motor Services 5 12 3
26th Nov 2011 Scottish Open Fishburn Band 10 26 16
15th Oct 2011 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) EYMS 17 6
14th May 2011 Senior Cup East Yorkshire Motor Services 17 4
20th Mar 2011 North of England Area (Championship Section) EYMS 2 6
27th Feb 2011 North West Area (Championship Section) Wingates 4 6
12th Feb 2011 Norwegian National Championships (Division 1) Ørskog Brass 5 89 5
23rd Jan 2011 Butlins Mineworkers (Championship Section) EYMS 9 14 6
20th Nov 2010 Scottish Open Dalmellington Band 11 29 7
30th May 2010 All England International Masters Wingates 15 15
15th May 2010 Grand Shield Wingates 8 10
21st Mar 2010 North of England Area (Championship Section) Fishburn 3 9
14th Mar 2010 North West Area (Championship Section) Wingates 4 12
24th Jan 2010 Butlins Mineworkers (Championship Section) EYMS 5 10
28th Nov 2009 Scottish Open Fishburn 8 188 9
8th Nov 2009 Kippax Entertainment EYMS 1 3
27th Jun 2009 English Nationals Wingates 9 13
9th May 2009 Senior Cup Fishburn 5 5
29th Nov 2008 Scottish Open Fishburn 4 192 12
16th Nov 2008 Brass In Concert Brighouse and Rastrick 4 247.5 8
13th Sep 2008 British Open Brighouse & Rastrick 8 16
28th Jun 2008 English Nationals Brighouse & Rastrick 3 13
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick 5 187 1
4th Nov 2007 Pontins (Second Section) Kippax 3 2
20th Oct 2007 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 6 191 20
30th Sep 2007 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Kippax 5 181 16
15th Sep 2007 British Open Brighouse & Rastrick 11 7
30th Jun 2007 English Nationals Brighouse & Rastrick 4 6
4th Mar 2007 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick 1 195 12
10th Feb 2007 Norwegian National Championships (Elite Section) Molde Brass Band 6 88 9
23rd Sep 2006 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Tullis Russell (The Papermakers) Mills 3 177 13
11th Mar 2006 Scottish Championship (Third Section) Tullis Russell (The Papermakers) Mills 1 183 8
8th May 2004 Senior Cup Newtongrange Silver 7 14
14th Feb 2004 Norwegian National Championships (Elite Section) Molde Brass Band 4 90 10
8th Feb 2003 Norwegian National Championships (Elite Section) Molde Brass Band 5 91
16th Nov 2002 National Mineworkers (Championship Section) Newtongrange Band 7 187 5
10th Mar 2002 Scottish Championship (Championship Section) Kingdom Brass 4 187 5
9th Feb 2002 Norwegian National Championships (Elite Section) Molde Brass Band 4 91.5 4
18th Mar 2001 North of England Area (Championship Section) EYMS 2 185 4
10th Feb 2001 Norwegian National Championships (Division 1) Molde Brass Band 2 95
29th Oct 2000 Pontins (Championship Section) E.Y.M.S. 12 3
12th Feb 2000 Norwegian National Championships (Division 1) Molde Brass 4 89 8
13th Feb 1999 Norwegian National Championships (Elite Section) Molde Brass Band 7 87 2
25th Oct 1998 Pontins (Championship Section) Bedwas Trethomas & Machen 8 10
17th Oct 1998 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Bedwas Trethomas & Machen 19 175 9
13th Sep 1998 Harry Ramsden's 70th Jubilee Brass Band Masters Sellers International 4 223
6th Sep 1998 British Open Sellers International 18 14
8th Aug 1998 National Eisteddfod of Wales (Championship Section) BTM 2
24th May 1998 All England Masters Sellers Engineering 11 37 7
9th May 1998 Grand Shield Bedwas Trethomas & Machen 15 4
15th Mar 1998 Welsh Area (Championship Section) BTM 2 193 6
1st Mar 1998 Yorkshire Area (Championship Section) Sellers Engineering 6 192 4
7th Feb 1998 Yeovil Entertainment BTM Band 6 89 10
17th Jan 1998 British Open Sellers Engineering 12 9
23rd Nov 1997 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) BTM 2 188
16th Nov 1997 Brass In Concert Sellers Engineering 7 232 10
26th Oct 1997 Pontins (Championship Section) BTM 8
25th May 1997 All England Masters Sellers Engineering 7 189 1
10th May 1997 Grand Shield B.T.M. 11 10
6th Apr 1997 Welsh Area (Championship Section) Bedwas Trethomas & Machen 4 191 7
1st Mar 1997 Yorkshire Area (Championship Section) Sellers Engineering 6 187 1
17th Nov 1996 Brass In Concert Sellers Engineering 9 241.5 12
5th Oct 1996 West Wales BBA Contest (Championship Section) BTM 1 195 3
7th Sep 1996 British Open Sellers Engineering 11 2
26th May 1996 All England Masters Sellers Engineering 4 192 11
11th May 1996 Swiss Open Sellers Engineering Band 2 348
17th Mar 1996 Yorkshire Area (Championship Section) Sellers Engineering 6 185 6
10th Feb 1996 Norwegian National Championships (Division 2) Ørskog Brass 4 91
19th Nov 1995 Brass In Concert Stocksbridge 6 240 5
5th Nov 1995 Pontins (Championship Section) Wallace Arnold 15 177
22nd Oct 1995 National Championship of Great Britain (Second Section Final) South Yorkshire Police 8 183 3
17th Sep 1995 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Championship Section) Aceprint Gawthorpe Victoria
24th Jun 1995 Easingwold March Contest Aceprint Gawthorpe Victoria 3 187
11th Jun 1995 Great Grimsby Brass Band Festival Aceprint Gawthorpe Victoria 3
28th May 1995 All England Masters Wallace Arnold (Rothwell) 17 179 6
13th May 1995 Grand Shield Rothwell 4 194 18
19th Mar 1995 Yorkshire Area (First Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 5 185 7
19th Mar 1995 West of England Area (Championship Section) Cinderford Swanbrook 10 2
19th Feb 1995 Stroud Brass Band Festival (Championship Section) Cinderford Swanbrook 3 171 4
12th Feb 1995 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 2 188 9
4th Dec 1994 Huddersfield & District BBA Contest (Section 2) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 187
4th Dec 1994 Huddersfield & District BBA Contest (Section 1) Aceprint Gawthorpe Victoria 2 187
27th Nov 1994 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 90 3
19th Nov 1994 National Mineworkers (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria Band 1 188 3
9th Oct 1994 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) Aceprint Gawthorpe Victoria 3 191 5
1st Oct 1994 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Horden Colliery 4 84 16
1st May 1994 Buxton Festival (Section B) Aceprint Gawthorpe Victoria 8
30th Apr 1994 West of England Area (Championship Section) Cinderford Swanbrook 8
4th Apr 1994 Pontins Brean Sands (First Section) Markham & District Colliery 7 185 2
20th Mar 1994 Yorkshire Area (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 4 183 14
6th Mar 1994 CISWO Yorkshire (2nd Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 186 4
20th Nov 1993 National Mineworkers (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria Band 1 186 3
12th Sep 1993 Hardraw Scar Aceprint Gawthorpe Victoria 4 330 10
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire (2nd Section) Aceprint Gawthorpe 1 188 1
28th Feb 1993 Yorkshire Area (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 3 185 8
14th Feb 1993 Milton Keynes Brass Band Festival (Second and Third Section) Aceprint Gawthorpe 3 186 5
17th Dec 1992 Northern England Entertainment Contest Aceprint Gawthorpe 3 188 4
9th Dec 1992 Whitbread Knockout Brass Final Aceprint Gawthorpe Victoria 2 188
21st Nov 1992 National Mineworkers (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 188 3
7th Nov 1992 Whitburn Invitation Contest Clackmannan District 4 187 7
10th Oct 1992 Cumbria Band Association Contest (2nd Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 2 184
6th Sep 1992 Hardraw Scar Aceprint Gawthorpe Victoria 3 344 17
19th Apr 1992 Pontins Southport (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 5 184 10
5th Apr 1992 Pogson Bray (Section A) Aceprint Gawthorpe Victoria 4
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (2nd Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 186 4
16th Feb 1992 Yorkshire Area (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 5 182 15
9th Feb 1992 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Aceprint Gawthorpe 1 189 4
24th Nov 1991 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Aceprint Gawthorpe Victoria
5th Oct 1991 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Aceprint Gawthorpe Victoria 3 183 25
8th Sep 1991 Hardraw Scar Aceprint Gawthorpe Victoria 2 387 12
29th Jun 1991 Easingwold March Contest Gawthorpe Victoria 177
5th May 1991 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 8
24th Feb 1991 Yorkshire Area (Third Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 190 5
27th Jan 1991 Rochdale Contest (Section B) Aceprint Gawthorpe Victoria 14
25th Nov 1990 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Ace Print Gawthorpe Victoria
18th Nov 1990 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 185 1
18th Nov 1990 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Aceprint Gawthorpe Victoria 3 185 4
4th Nov 1990 Bradford and District BBA Annual Contest (Section B) Aceprint Gawthorpe Victoria 1
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Aceprint Gawthorpe Victoria 2 188 17
9th Sep 1990 Hardraw Scar Aceprint Gawthorpe Victoria 8 317 17
6th May 1990 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 187 1
5th May 1990 Grand Shield Rochdale 24 160 6
13th Apr 1990 Pontins Southport (Fourth Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 10
25th Feb 1990 Yorkshire Area (Fourth Section) Aceprint Gawthorpe Victoria 4 184 11
28th Jan 1990 Rochdale Contest (Section B) Aceprint Gawthorpe Victoria 1 183 12
26th Nov 1989 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Gawthorpe Victoria 3 179 2
5th Nov 1989 Bradford and District BBA Annual Contest (Section C) Gawthorpe Victoria 3 80 7
4th Nov 1989 Whitburn Invitation Contest Livingston Brass 4 184 15
21st Oct 1989 National Mineworkers (Fourth Section) Grimethorpe Colliery Junior Band 1 187 6
5th Mar 1989 CISWO Yorkshire (3rd Section) Allerton Bywater Colliery Band 1 187 5
26th Feb 1989 Yorkshire Area (Third Section) Allerton Bywater Colliery 9 8
29th Jan 1989 Rochdale Contest (Section B) Allerton Bywater Colliery 6 179 9
4th Dec 1988 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Allerton Bywater Colliery 1 187 2
6th Nov 1988 Bradford and District BBA Annual Contest (Section C) Allerton Bywater 1 94 7
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery Band 1 190 12
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Allerton Bywater Colliery 1 182 1
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Warren 2 187 2
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) llerton Bywater Colliery 4
1st May 1988 Buxton Festival (Section A) Warren 6 187 9
1st Apr 1988 Pontins Hemsby (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery D 5
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (4th Section) Allerton Bywater 2 184 8
28th Feb 1988 Yorkshire Area (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery 1 185 3
31st Oct 1987 National Mineworkers (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery 6 175
24th Oct 1987 Pontins (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery 2 179
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Allerton Bywater Colliery
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery
17th Apr 1987 Pontins Southport (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery 3 181 23
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (4th Section) Allerton Bywater Colliery Band 1 2
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery 3 183 12
8th Nov 1986 National Mineworkers (Fourth Section) Allerton Bywater 4 185 11
2nd Nov 1986 Bradford and District BBA Annual Contest (Section C) Allerton Bywater 14
24th Mar 1985 North of England Area (Third Section) Marske Silver 8 177 5
5th Apr 1981 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Lingdale Silver 2 181
4th Apr 1981 North of England Area (Second Section) Lingdale Silver 7
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Lingdale Silver
17th May 1980 Senior Cup Lingdale Silver 11
20th Apr 1980 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Lingdale Silver
22nd Mar 1980 North of England Area (Third Section) Lingdale 1 180 3
3rd Feb 1980 Durham League Contest (Section A) Lingdale Silver 4 185 2
1st Dec 1979 Tyne and Wear Contest (3rd Section) Lingdale Silver 1 184
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Lingdale Silver 3 191
1st Jul 1979 Washington Invitation Contest Lingdale Silver 7 127 11
19th May 1979 Senior Cup Lingdale Silver 8
8th Apr 1979 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Lingdale Silver 3 89
24th Mar 1979 North of England Area (Third Section) Lingdale Silver 3 174 4
18th Feb 1979 Durham League Contest (Section B) Lingdale Silver 1
26th Nov 1978 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Lingdale 5
Date Contest Band Position
13th Jun 2014 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 3
13th Jun 2014 Stalybridge Celtic (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 3
13th Jun 2014 Carrbrook (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 6
13th Jun 2014 Denton (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 7
13th Jun 2014 Droylsden (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 8
13th Jun 2014 Broadoak (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 8
13th Jun 2014 Heyrod (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 9
13th Jun 2014 Aldwinians (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 10
13th Jun 2014 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 10
24th May 2013 Denton (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 1
24th May 2013 Stalybridge Celtic (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 2
24th May 2013 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 3
24th May 2013 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 4
24th May 2013 Heyrod (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 4
24th May 2013 Carrbrook (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 4
24th May 2013 Aldwinians (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 6
24th May 2013 Broadoak (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 6
24th May 2013 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 6
24th May 2013 Droylsden (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services 10
1st Jun 2012 Broadoak (Whit Friday) EYMS 4
1st Jun 2012 Carrbrook (Whit Friday) EYMS 5
1st Jun 2012 Stalybridge Celtic (Whit Friday) EYMS 5
1st Jun 2012 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) EYMS 7
1st Jun 2012 Droylsden (Whit Friday) EYMS 7
1st Jun 2012 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) EYMS 7
1st Jun 2012 Aldwinians (Whit Friday) EYMS 10
1st Jun 2012 Denton (Whit Friday) EYMS 11
1st Jun 2012 Heyrod (Whit Friday) EYMS 13
28th May 2010 Uppermill (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
28th May 2010 Grotton (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
28th May 2010 Greenfield (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
28th May 2010 Lydgate (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
28th May 2010 Scouthead (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 2
28th May 2010 Greenacres (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 5
28th May 2010 Delph (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 6
16th May 2008 Greenacres (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
16th May 2008 Scouthead (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
16th May 2008 Dobcross (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
16th May 2008 Grotton (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
16th May 2008 Greenfield (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
16th May 2008 Lees (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 1
16th May 2008 Denshaw (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 2
16th May 2008 Uppermill (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 5
1st Jun 2007 Uppermill (Whit Friday) Brighouse & Rastrick 2
Date Contest Winner
26th Nov 2017 Scottish Youth Brass Band Championships (Senior Section) Scottish Borders Youth
25th Nov 2017 Scottish Open Whitburn Band
18th Jun 2017 Brass at Beamish (Section A) Reg Vardy Band
18th Jun 2017 Brass at Beamish (Section B) Ferryhill Town
18th Jun 2017 Brass at Beamish (Youth Section) Houghton Area Youth
6th Nov 2016 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Section A) Hade Edge
23rd Oct 2016 Rochdale Contest (Championship Section) Milnrow
23rd Oct 2016 Rochdale Contest (Second Section) Pemberton Old Wigan DW 'B'
23rd Oct 2016 Rochdale Contest - NWABB (First Section) Longridge
18th Sep 2016 National Championship of Great Britain (First Section Final) St Dennis
13th Mar 2016 North of England Area (Second Section) Dunston Silver
12th Mar 2016 North of England Area (First Section) Lockwood Band
16th Jan 2016 Butlins Mineworkers (First Section) Hebden Bridge
29th Nov 2015 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Buizingen
28th Nov 2015 Belgian Nationals (First Division) Brass Band Scaldis
28th Nov 2015 Belgian Nationals (Third Division) Dender Brass
28th Nov 2015 Belgian Nationals (Second Division) Brassband De Grensbewoners Smeermaas vzw
31st Oct 2015 Wychavon Contest (Championship Section) Redbridge Brass
22nd Mar 2015 London and Southern Counties (Championship Section) Friary Guildford
8th Mar 2015 Midlands Area (Championship Section) Virtuosi GUS
1st Mar 2015 North West Area (Championship Section) Fairey
23rd Nov 2014 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) Newstead Brass
16th Nov 2014 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
15th Jun 2014 Morley March & Hymn Tune Contest Yorkshire Imperial
13th Apr 2014 National Youth Brass Band Championships - Championship Section Youth Brass 2000
9th Mar 2014 North West Area (Second Section) Mossley
8th Mar 2014 Scottish Championship (Third Section) Tullis Russell Intermediate
8th Mar 2014 Scottish Championship (Second Section) Tullis Russell Mills
2nd Mar 2014 Yorkshire Area (Fourth Section) Clifton & Lightcliffe 'B'
1st Mar 2014 Yorkshire Area (Third Section) Dinnington Colliery
9th Feb 2014 Durham League Contest (Section B) NASUWT Concert Brass
9th Feb 2014 Durham League Contest (Section C) North Skelton
12th Oct 2013 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cory
30th Jun 2013 Brighouse March & Hymn Tune Contest Marsden Silver
29th Jun 2013 English Nationals Black Dyke
28th Apr 2013 Manx Music Festival (Test Piece) Manx Concert Brass
28th Apr 2013 Manx Music Festival (Entertainment) Manx Concert Brass
28th Apr 2013 Manx Music Festival (March and Hymn) Manx Concert Brass
10th Mar 2013 Midlands Area (Fourth Section) Ifton Colliery
9th Mar 2013 Midlands Area (First Section) Staffordshire
29th Apr 2012 SCABA Spring Contest (Third Section) Simon Langton Brass
29th Apr 2012 SCABA Spring Contest (Championship Section) Friary Guildford
29th Apr 2012 SCABA Spring Contest (Youth Section) Shanklin Town Youth
29th Apr 2012 SCABA Spring Contest (Second Section) LGB Brass
11th Mar 2012 West of England Area (Championship Section) Flowers
10th Mar 2012 West of England Area (Fourth Section) Midsomer Norton & Radstock Silver
4th Mar 2012 Yorkshire Area (First Section) Unite the Union (City of Sheffield)
11th Sep 2011 Bolsover Entertainment Contest (Second Section) Blidworth Welfare
11th Sep 2011 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) Jaguar Land Rover
11th Sep 2011 Bolsover Entertainment Contest (1st section) Jackfield (Elcock Reisen)
6th Nov 2010 US Open Brass Band Championships Brass Band of Central Florida
27th Jun 2010 West Lothian Challenge Whitburn Band
7th Mar 2010 Yorkshire Area (Third Section) Chapeltown
14th Feb 2010 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Elland Silver Youth
29th Nov 2009 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) Ratby Co-operative
25th Oct 2009 Pontins (Championship Section) Tongwynlais Temperance
24th Oct 2009 Pontins (Fourth Section) Hazel Grove
22nd Mar 2009 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Co-op
21st Mar 2009 Scottish Championship (Fourth Section) Peebles Burgh
21st Feb 2009 Valley Entertainment Contest (Second Grade Brass) Ballyduff Silver
18th Jan 2009 Butlins Mineworkers (Championship Section) Redbridge Brass
9th Nov 2008 Kippax Entertainment East Yorkshire Motor Services
24th Aug 2008 Land o' Burns Whitburn
13th Apr 2008 National Youth Brass Band Championships - County Section Hampshire County Youth
9th Mar 2008 Welsh Area (Championship Section) Tredegar
8th Mar 2008 Welsh Area (First Section) Newbridge (Celynen)
8th Mar 2008 Welsh Area (Third Section) Blaenavon Town
3rd Feb 2008 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Pemberton Old Wigan JJB
20th Jan 2008 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery
25th Nov 2007 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Fribourg
24th Nov 2007 Swiss National Championships (Second Division) Liberty Brass Band Junior
24th Nov 2007 Swiss National Championships (Third Division) Jugend Brass Band Michelsamt
10th Nov 2007 US Open Brass Band Championships Fountain City Brass Band
27th May 2007 International Masters Fodens Richardson
19th May 2007 Grand Shield PolySteel
5th May 2007 European Championships Brass Band Willebroek
29th Apr 2007 National Youth Brass Band Championships - Schools Section Wardle High School Senior Band
18th Mar 2007 North of England Area (First Section) Felling
18th Mar 2007 North of England Area (Championship Section) Reg Vardy
11th Mar 2007 Midlands Area (Second Section) Phoenix West Midlands Brass
10th Mar 2007 Midlands Area (First Section) Gresley Colliery
4th Nov 2006 US Open Brass Band Championships Brass Band of Central Florida
23rd Apr 2006 SCABA Spring Contest (Championship Section) Friary Guildford
23rd Apr 2006 SCABA Spring Contest (Second Section) Yiewsley & West Drayton
23rd Apr 2006 SCABA Spring Contest (Third Section) Shanklin Town Brass
23rd Apr 2006 SCABA Spring Contest (First Section) Poole Borough
19th Mar 2006 West of England Area (Fourth Section) Verwood Concert Brass
18th Mar 2006 West of England Area (Second Section) St. Dennis
12th Mar 2006 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Co-op
12th Mar 2006 Scottish Championship (First Section) Dalmellington
4th Mar 2006 Yorkshire Area (Fourth Section) Dodworth M.W.Colliery
28th Jan 2006 Greater Gwent Youth Brass Band Festival Swindon School of Brass
21st Jan 2006 Butlins Mineworkers (Third Section) The Matlock Band
12th Nov 2005 Swedish National Championship (A Class) Gothenburg Brass Band
12th Nov 2005 Swedish National Championship (C Class) Hillerstorps Musikkar
25th Sep 2005 National Championship of Great Britain (First Section Final) Yorkshire Imperial Urquhart Travel
26th Jun 2005 West Lothian Challenge Newtongrange Silver
May 2005 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Norfolk Wherry
10th Apr 2005 National Youth Brass Band Championships - County Section Bolton Youth
27th Mar 2005 New Zealand National Championships (Youth Grade) Pelorus Trust Wellington Youth Brass
27th Mar 2005 New Zealand National Championships (B Grade) Pelorus Trust Wellington Brass
27th Mar 2005 New Zealand National Championships (A Grade) Gothenburg Brass
13th Mar 2005 Welsh Area (Fourth Section) Royal Oakley
12th Mar 2005 Welsh Area (Third Section) Newtown Silver
12th Mar 2005 Welsh Area (First Section) Parc & Dare
27th Feb 2005 North of England Area (Third Section) Dearham
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (First Section) Hatfield Coal Power
21st Nov 2004 Brass In Concert Grimethorpe Colliery (UK Coal)
6th Nov 2004 US Open Brass Band Championships Brass Band of Central Florida
28th Aug 2004 Brass in the Park - Open March & Hymn Tune United Co-op Yorkshire
14th Mar 2004 Scottish Championship (First Section) Newtongrange Silver
14th Mar 2004 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Co-op
8th Nov 2003 US Open Brass Band Championships Fodens Richardson Band
21st Sep 2003 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Hatfield CoalPower
20th Sep 2003 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Wardle & District Anderson Brass
16th Mar 2003 London and Southern Counties (Championship Section) Redbridge Brass
16th Mar 2003 London and Southern Counties (Second Section) Wantage Silver
5th May 2002 Swindon Entertainment Contest (Open Section) Friary Guildford Brass Band
4th May 2002 Swindon Entertainment Contest (Section 2) Brackley & District Band
10th Mar 2002 Scottish Championship (Third Section) Shotts St Patrick's Brass
12th May 2001 Northern Counties Open Contest Bon-Accord Silver Band
19th Mar 2000 Scottish Championship (Third Section) Livingston Brass
5th Dec 1999 Hartlepool Brass Band Contest (Third Section) Langbaurgh Brass
5th Dec 1999 Hartlepool Brass Band Contest (Championship Section) Ever Ready
5th Dec 1999 Hartlepool Brass Band Contest (First Section) Foss Dyke
18th Apr 1999 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) The Harrogate Band
18th Apr 1999 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Stape Silver
18th Apr 1999 Yorkshire & Humberside BBA Contest Drighlington Band
18th Apr 1999 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Swinton & District Excelsior
17th Apr 1999 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Tullis Russell Mills
17th Apr 1999 Carnegie Invitation Contest (First Section) Johnstone Silver
17th Apr 1999 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) St. Ronan's Silver
17th Apr 1999 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Buckhaven and Methil
17th Apr 1999 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Whitburn
7th Mar 1999 Midlands Area (Fourth Section) Audley Brass
29th Nov 1998 GBBA March (Championship Section) Thornbury
29th Nov 1998 GBBA Own Choice (Championship Section) Thornbury
29th Nov 1998 GBBA March (Third Section) Stonesfield Silver
29th Nov 1998 GBBA March (Fourth Section) Stonesfield Silver
29th Nov 1998 GBBA Own Choice (First Section) Swindon Pegasus
29th Nov 1998 GBBA March (First Section) Shirley
29th Nov 1998 GBBA Own Choice (Fourth Section) Stonesfield Silver
29th Nov 1998 GBBA Own Choice (Second Section) Weston Brass
29th Nov 1998 GBBA Own Choice (Third Section) Stonesfield Silver
29th Nov 1998 GBBA March (Second Section) Weston Brass
1st Nov 1998 London & Home Counties BBA Harrow Contest (Championship Section)) First City Brass
1st Nov 1998 London & Home Counties BBA Harrow Contest (First Section) Hyde
20th Sep 1998 National Championship of Great Britain (First Section Final) Todmorden Old
14th Jun 1998 Rhyl Festival of Brass (Fourth Section) Porthywaen Silver
3rd May 1998 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Dobcross Jnr
3rd May 1998 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth
8th Mar 1998 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) St Agnes
8th Mar 1998 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) Launceston Municipal
8th Mar 1998 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) St Austell Kernow
8th Mar 1998 Cornwall Brass Band Association Contest (First Section) St Keverne
8th Mar 1998 Cornwall Brass Band Association Contest (Championship Section) Bodmin Town
8th Mar 1998 Cornwall Brass Band Association Contest (Junior Section) Mount Charles Junior
8th Mar 1998 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) St Keverne Youth
22nd Feb 1998 Scottish Championship (Championship Section) CWS (Glasgow)
15th Nov 1997 National Mineworkers (Third Section) Frickley South Elmsall
22nd Jun 1997 Rhyl Festival of Brass (Open Section) Point of Ayr
15th Mar 1997 London and Southern Counties (Fourth Section) Brent Brass
19th May 1996 Leicestershire Co-operative (SMW) Band (Second Section) Riddings
19th May 1996 Leicestershire Co-operative (SMW) Band (First Section) Ratby Co-operative
19th May 1996 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Riddings
31st Mar 1996 SCABA Spring Contest (Championship Section) Aveley & Newham
31st Mar 1996 SCABA Spring Contest (Second Section) Godalming
31st Mar 1996 SCABA Spring Contest (Youth Section) Solent Concert Youth
25th Feb 1995 Yorkshire Area (Third Section) Rothwell Temperance
22nd Oct 1994 Pontins (First Section) Northop Silver
22nd Oct 1994 Pontins (Fourth Section) St. John's
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Cottingham
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Frickley South Elmsall Colliery
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) York Railway Institute (Intercity)
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Barton Town
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Wards Brewery (Hoyland)
17th Apr 1994 Chesterfield Entertainments Contest Ratby Co-op
4th Dec 1993 Wessex Brass Band Association (Third Section) Corsham
4th Dec 1993 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
4th Dec 1993 Wessex Brass Band Association (Youth Section) Solent Concert Junior
28th Nov 1993 Hartlepool Brass Band Contest (Fourth Section) Yeadon Old
28th Nov 1993 Hartlepool Brass Band Contest (Third Section) Harrogate
23rd Oct 1993 Pontins Youth Brass Band Championships (Section A) Oldham Metropolitan Youth
23rd Oct 1993 Pontins Youth Brass Band Championships (Section B) Wardle High School Junior
19th Sep 1993 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Third Section) Rainford
19th Sep 1993 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Fourth Section) Trinity Girls
22nd Nov 1992 Manchester District Contest (Third Section) Delph
22nd Nov 1992 Manchester District Contest (Open Section) Norwest Co-op Wardle
22nd Nov 1992 Manchester District Contest (Fourth Section) Bury Brass
22nd Nov 1992 Manchester District Contest (Second Section) Boarshurst
11th Oct 1992 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) Yorkshire Electricity Drighlington
11th Oct 1992 Cleethorpes Entertainment Contest (Section B) Skelmanthorpe
26th Oct 1991 Whitehaven Contest (Class B) Ireland Colliery
26th Oct 1991 Whitehaven Contest (Class A) Fishburn Band
26th Oct 1991 Whitehaven Contest (Class C) Flookburgh Silver
31st Mar 1991 Australian Championships (A Grade) Hawthorn City (Vic)
30th Mar 1991 Australian Championships (B Grade) City of Holroyd (NSW)
4th Mar 1989 Wansbecks Brass Band Contest (Section A) Northumbria Police
4th Mar 1989 Wansbecks Brass Band Contest (Section B) Ellington Colliery
6th Nov 1988 Ferryhill Autumn Contest Durham Constabulary
26th Apr 1984 Newcastle Exhibition Contest Ever Ready

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!