[Upgrade to pro and remove adverts]

J. Walker

Known For: Quarry Bank / Yeadon Old


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Third Section) Yeadon Old 11 177 10
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Third Section) Yeadon Old 9 174 2
7th Dec 1986 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Yeadon Old 2 173
2nd Nov 1986 Bradford and District BBA Annual Contest (Section B) Yeadon Old 4 2
23rd Feb 1986 Yorkshire Area (Third Section) Yeadon Old 12 170 1
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Thornhill 5 175
24th Feb 1985 Yorkshire Area (Fourth Section) Thornhill 20
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Thornhill 2
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Thornhill 12
25th Nov 1984 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section B) Thornhill 3 180 2
25th Nov 1984 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section C) Thornhill 3 174 10
6th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Thornhill 4
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Thornhill 5 181 6
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Fourth Section) Thornhill 2 193 22
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section C) Thornhill 7 173 9
4th Dec 1983 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Thornhill 2 183 14
27th Nov 1983 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section C) Thornhill 1 185 2
20th Nov 1983 West Midlands Brass Band Association Contest (Junior section) Dudley District 4 179
13th Mar 1983 Yorkshire Area (Fourth Section) Thornhill 13 170 8
28th Nov 1982 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section C) Thornhill Brass 9
21st Nov 1982 West Midlands Brass Band Association Contest (Junior Section) Dudley and District Youth 2 176
7th Dec 1980 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Skelmanthorpe 3 186 3
30th Nov 1980 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section A) Skelmanthorpe
22nd Apr 1978 Midlands Area (Third Section) Dudley District 3 189 1
22nd May 1977 Senior Trophy Dudley District
22nd May 1977 Granada Band of the Year - Senior Trophy Dudley District 17
9th Oct 1976 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Dudley District
24th Apr 1976 Midlands Area (Third Section) Dudley District 3 181
22nd Nov 1975 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Dudley District 3 174
22nd Nov 1975 West Midlands Brass Band Association Contest (3rd section) Dudley District 3 160
2nd Nov 1975 Watford (Second Section) Dudley District Silver Band
2nd Nov 1975 LHCBBA Watford Contest (Third Section) Dudley District Band
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Dudley District
19th Apr 1975 Midlands Area (Fourth Section) Dudley District 1 186
10th Sep 1972 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) Dudley District 11 186 10
13th May 1972 Midlands Area (Fourth Section) Quarry Bank
12th Sep 1971 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Quarry Bank 1 188 1
12th Sep 1971 Leamington Spa Contest (Open Section) Quarry Bank 7 160 3
1st May 1971 Midlands Area (Fourth Section) Quarry Bank 14
3rd Apr 1971 Wills Championships Grand Finals (4th Section) Quarry Bank Silver
6th Dec 1970 Wills Regional Championships - Preston (Fourth Section) Gomersal Mills
1st Nov 1970 Wills Regional Championships (Fourth Section) Quarry Bank Silver 2 184 6
23rd May 1970 Midlands Area (Fourth Section) Quarry Bank Silver 16
9th May 1970 North Eastern Area (Fourth Section) Gomersall Mills 5
21st Feb 1970 Nottingham Championship (Fourth Section) Gomersall Mills 5
11th Jan 1970 Wills Regional Championships (4th Section) Quarry Bank Silver 4
10th May 1969 Yorkshire Area (Fourth Section) Gomersal Mills 5 2
Date Contest Winner
11th Jul 1914 Morpeth Contest Netherton
17th Aug 1912 Shildon Contest Auckland Park
11th Sep 1909 Stanhope Contest St Hilda Colliery
22nd Aug 1908 Chester-le-Street Contest Consett Iron Works
4th Jul 1908 Cleethorpes Contest Houghton Main Colliery
7th Aug 1907 Pickering Own Choice Contest Guisborough Priory
5th Aug 1907 Hexham Contest Wyke
11th Jul 1907 Ruardean Contest Cinderford Town
15th Jun 1907 Haltwhistle Contest South Moor
20th May 1907 Northfield Contest Northfield
22nd Aug 1906 Chester-le-Street Contest Consett Ironworks
18th Aug 1906 Shildon Contest Murton Colliery
Guisborough Priory
8th Aug 1906 Pickering Own Choice Contest Guisborough Priory
14th Jul 1906 Newhall Contest Woodville
4th Jun 1906 Nenthead Contest Hexham Excelsior
16th Apr 1906 Bedford Contest Rushden Temperance
25th Nov 1905 St. Albans Contest Enfield Town
30th Sep 1905 Crystal Palace (Grand Shield) Slaithwaite Prize Band
23rd Sep 1905 Beverley Contest (Section 2) Cottingham
23rd Sep 1905 Beverley Contest (Section 1) Beverley Borough
26th Aug 1905 Cleethorpes Contest Lincoln Malleable
19th Aug 1905 Beverley Contest Barton Cycle Works
7th Aug 1905 Peterborough Contest Kettering Rifles
5th Aug 1905 Jarrow Contest Spencer's Steel Works
2nd Aug 1905 Pickering Own Choice Contest Guisborough Priory
29th Jul 1905 Cottingham Contest. Goole South Street
27th Jul 1905 Whittlesea Contest Peterborough Silver
1st Jul 1905 Skegness Contest Wyke
17th Jun 1905 Sacriston Contest Chester-le-Street
10th Jun 1905 Barton-on-Humber Contest (First Section) Barton Cycle Works
10th Jun 1905 Barton-on-Humber Contest (Second Section) South Ferriby
3rd Jun 1905 Beamish Contest Cockerton
20th May 1905 Northfield Contest Long Buckby
24th Apr 1905 Bedford Contest Rushden Temperance
1st Oct 1904 Crystal Palace (Junior Cup) Crosfield's Soap Works
13th Aug 1904 Beverley Contest Guisborough Priory
18th Jun 1904 Driffield Contest Goole South Street
4th Apr 1904 Bedford Contest Kettering Rifles
26th Sep 1903 Crystal Palace (Fifth Section) Belvedere Excelsior
5th Sep 1903 Ammanford Contest Cwmtawe Silver
29th Aug 1903 Guisborough Contest Skelton Old
12th Aug 1903 Pickering Own Choice Contest Scarborough Rifles
3rd Aug 1903 Llandilo Contest (Second Section) Ystradgynlais
3rd Aug 1903 Llandilo Contest (First Section) Morgan's Cwmtawe
20th Jun 1903 Sacriston Contest Guisborough Priory
13th Jun 1903 Etherley Contest Auckland Park
30th May 1903 Rawmarsh Contest Wharncliffe Silkstone
18th Apr 1903 Baildon Contest Cleckheaton Victoria
13th Apr 1903 Lydney Contest (Local Section) Pillowell
13th Apr 1903 Lydney Contest (Open Section) Bristol City Mission
27th Sep 1902 Crystal Palace (Fourth Section) Hartlepool Borough
23rd Aug 1902 Cleethorpes Contest Dannemora Steel Works
16th Aug 1902 Parkgate Contest Kinsley
5th Aug 1902 Pickering Own Choice Contest Cleveland Steel Works
4th Aug 1902 Seaham Contest West Hartlepool Old Operatic
2nd Aug 1902 Barnsley Contest (2nd Section) Kilnhurst
2nd Aug 1902 Barnsley Contest (1st Section) Kinsley Colliery
12th Jul 1902 Galston Contest Newmilns
24th Aug 1901 Silkstone Contest Cleckheaton Victoria
17th Aug 1901 Hebburn Contest Seaham Bottle Works
5th Aug 1901 Marske-by-the-Sea Contest Cleveland Steel Works
24th Jul 1901 Pickering Own Choice Contest Scarborough Volunteer
27th May 1901 Rhymney Contest Aberaman Silver
18th May 1901 Bo'ness Contest (Second Class) Quarter
18th May 1901 Bo'ness Contest [1890-1910] Kirkcaldy Trades
8th Apr 1901 Ilkley Contest Hepworth Silver
8th Dec 1900 Darlington Contest Willington Silver
15th Sep 1900 Chester-le-Street Contest Consett Ironworks
18th Aug 1900 Wingate Contest
7th Jul 1900 Hebburn Contest Consett Ironworks
16th Jun 1900 Pleasley Contest Hucknall Temperance
5th Jun 1900 Huddersfield Band of Hope Union Contest Rothwell Temperance
4th Jun 1900 Caerphilly Contest (Class C) Lewis Merthyr Colliery
4th Jun 1900 Caerphilly Contest Aberdare
28th Apr 1900 Yeadon Contest Hepworth
16th Apr 1900 Bedford Contest Rushden Temperance
26th Dec 1899 Morriston Contest Pontyberem
25th Nov 1899 Jarrow Own Choice Contest Jarrow Borough
25th Nov 1899 Jarrow Contest Jarrow Borough
7th Oct 1899 Holmfirth Contest Hinchliffe Mill
9th Sep 1899 Halifax Contest Sowerby Bridge
6th Sep 1899 Swansea Contest Ystalyfera Temperance
26th Aug 1899 Hebden Bridge Contest Norland
Sowerby Bridge
19th Aug 1899 Luddenden Contest Sowerby Bridge
12th Aug 1899 Birstall Contest Linthwaite
7th Aug 1899 Peterborough Contest Batley Old
5th Aug 1899 Chapeltown Contest Armley and Wortley
2nd Aug 1899 Pickering March Contest Halifax King Cross
2nd Aug 1899 Pickering Own Choice Contest Cleveland Steel Works
29th Jul 1899 Halifax contest Norland
5th Jul 1899 Bishop Auckland Contest Cleveland Steel Works
24th Jun 1899 Stanningley Contest Richardshaw Lane
10th Jun 1899 Heptonstall Contest Haslingden Temperance
Sowerby Bridge
3rd Jun 1899 Slaithwaite Contest Linthwaite
23rd May 1899 Huddersfield Band of Hope Union Contest Linthwaite
20th May 1899 Chester-le-Street Contest Rise Carr Rolling Mills
22nd Apr 1899 Yeadon Contest Friendly
1st Apr 1899 Kippax Contest Chesterfield Borough
27th Aug 1898 Middleton In Teesdale Contest Kippax Old
New Shildon Temperance
20th Aug 1898 Thorpe Hesley Contest Rotherham Borough
13th Aug 1898 Stanton Contest Hucknall Excelsior
6th Aug 1898 Chapeltown Contest Handsworth Woodhouse
1st Aug 1898 Peterborough Contest Kettering Town
23rd Jul 1898 Wath-on-Dearne Contest Hasland
21st May 1898 Grangetown Contest Milburn's Model
19th May 1898 Sibsey Contest Hucknall Temperance
25th Sep 1897 Peterborough Contest Stamford Town
4th Sep 1897 Kimberley Contest Hucknall Excelsior
23rd Aug 1897 Warkworth Castle Contest Barrington Colliery
21st Aug 1897 Shildon Contest Eston Miners' Old
12th Aug 1897 Leighton Buzzard Contest Bedford
7th Aug 1897 Cramlington Contest Backworth Institute
2nd Aug 1897 Peterborough Contest Rotherham Temperance
24th Jul 1897 Armley Sowerby Bridge
17th Jul 1897 Penshaw Contest Westwood
6th Jul 1897 Belper Contest Belper United
3rd Jul 1897 Shepley Own Choice Contest Leeds City
3rd Jul 1897 Shepley March Contest Skelmanthorpe
26th Jun 1897 Farnley Own Choice Contest Armley and Wortley
26th Jun 1897 Farnley March Contest Leeds City
19th Jun 1897 Sunderland Contest Brampton Temperance
12th Jun 1897 Hebburn Contest Hartlepool Temperance
Westwood
5th Jun 1897 Bramley Contest Leeds City
20th May 1897 Sibsey Contest Lincoln Malleable
19th Apr 1897 Bedford Contest Rushden Temperance
19th Sep 1896 Tow Law Contest Westwood
22nd Aug 1896 Beamish Contest Walbottle Temperance
8th Aug 1896 Cramlington Contest Walbottle Temperance
4th Aug 1896 Bilton Contest Armley and Wortley
1st Aug 1896 Halifax Contest Lee Mount
Meltham Mills
25th Jul 1896 Hebburn Contest Spennymoor Temperance
11th Jul 1896 Walbottle Contest West Hartlepool Operatic
9th Jul 1896 Boston Contest Gainsborough Britannia
4th Jul 1896 Middlesbrough Contest Hartlepool Temperance
23rd May 1896 Rothwell Contest Armley and Wortley
11th Apr 1896 Rotherham Contest Dannemora
6th Apr 1896 South Shields Contest Barrington Colliery
4th Apr 1896 Kippax Own Choice Contest Armley and Wortley
24th Mar 1896 Newcastle Contest Consett Ironworks
17th Aug 1895 Altofts Contest Rothwell Temperance
22nd Jun 1895 Liversedge Contest Norland
15th Jun 1895 Farnley Own Choice Contest Drighlington and Adwalton
20th Jun 1891 Quebec Contest West Hartlepool Borough
8th Jun 1889 Quebec Contest South Derwent
1st Aug 1863 Gilmorehill Gardens (Glasgow) Contest Whins of Milton Band

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!