[Upgrade to pro and remove adverts]

Kenneth Dennison



Date Contest Band Position Points Draw
17th Mar 2002 London and Southern Counties (First Section) Betteshanger Colliery 16 177 3
24th Nov 2001 National Mineworkers (First Section) Betteshanger Colliery 9 177
14th Oct 2001 SCABA Autumn Contest (First Section) Betteshanger Welfare 12 176
18th Mar 2001 London and Southern Counties (First Section) Betteshanger Welfare 8 180 7
15th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (First Section) Betteshanger Welfare 4 185
7th Oct 2000 National Mineworkers (First Section) Betteshanger Welfare Band 7 187 10
13th Oct 1996 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Uckfield 11 177
31st Mar 1996 SCABA Spring Contest (Championship Section) Uckfield 7 175
10th Mar 1996 London and Southern Counties (First Section) Uckfield Concert 11 179 5
3rd Dec 1995 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Uckfield 8 179 3
8th Oct 1995 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Uckfield 12 80
9th Apr 1995 SCABA Spring Contest (Championship Section) Uckfield 2 192
12th Mar 1995 London and Southern Counties (First Section) Friday-Ad Brass (Uckfield) 6 171 4
19th Nov 1994 Reading Contest (Second Section) Friday-Ad Brass (Uckfield) 1   192
19th Nov 1994 Reading Contest (Championship/First Section) Thornbury
9th Oct 1994 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Uckfield 5 89
2nd Oct 1994 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Friday-Ad (Uckfield) 8 81 18
30th Apr 1994 West of England Area (Championship Section) Thornbury 5
28th Nov 1993 City of Leicester Brass Band Festival (Championship and First Section) Thornbury 13
18th Sep 1993 West Wales BBA Contest (Championship Section) BTM 3 189 3
27th Mar 1993 West of England Area (Championship Section) Thornbury 8
29th Nov 1992 GBBA Own Choice (Section A) Thornbury 3 85 4
21st Nov 1992 Reading Contest (Championship Section) Thornbury 1
4th Oct 1992 National Championship of Great Britain (First Section Final) Thornbury 16 82 3
20th Apr 1992 Pontins Brean Sands (Championship Section) Thornbury 14
21st Mar 1992 West of England Area (First Section) Thornbury 1 188
16th Nov 1991 Reading Contest (Championship Section) Thornbury 4
15th Sep 1991 Wychavon Contest (Championship Section) Thornbury 10
20th Apr 1991 West of England Area (Championship Section) Thornbury 4 190
20th Apr 1991 West of England Area (Second Section) Torbay
1st Apr 1991 Pontins Brean Sands (Championship Section) Thornbury 6 183 8
31st Mar 1991 Pontins Brean Sands (Second Section) Torbay Brass 5 181 11
16th Feb 1991 SWBBA Spring Brass Band Festival (Second Section) Torbay 1 90
16th Feb 1991 SWBBA Spring Brass Band Festival (Championship Section) Torbay 2 89
28th Oct 1990 Pontins (Second Section) Torbay Brass 8
15th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Second Section) Torbay Brass 6 174 16
31st Mar 1990 West of England Area (Second Section) Torbay
29th Oct 1989 Pontins (Second Section) Torbay 3
15th Oct 1989 SCABA Autumn Contest (Second Section) Uckfield 4 183
22nd Apr 1989 West of England Area (Fourth Section) Torrington Silver 20
2nd Apr 1989 SCABA Spring Contest (Championship Section) Uckfield 1   190
2nd Apr 1989 SCABA Spring Contest (Second Section) Uckfield 2 179
16th Apr 1988 West of England Area (Third Section) Totnes
7th Nov 1987 SWBBA Contest (Second Section) Torbay Brass 1 87
10th May 1987 Weston-super-Mare (Second Section) Totness 3
21st Mar 1987 West of England Area (Second Section) Totnes 12
10th May 1986 Grand Shield St. Austell 3
12th Apr 1986 West of England Area (Championship Section) St Austell 4
31st Mar 1986 Pontins Brean Sands (Championship Section) St Austell 6
1st Feb 1986 Yeovil Entertainment St. Austell 11 6
15th Jun 1985 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Austell 1 189
4th May 1985 Grand Shield St. Austell Town Band 10
27th Apr 1985 West of England Area (Championship Section) St Austell 4 187 10
10th Mar 1985 London and Southern Counties (Second Section) Uckfield (Industries) 5 184
3rd Feb 1985 Lewisham Contest (Second Section) Uckfield 3 187
3rd Feb 1985 Lewisham Contest (Championship Section) Uckfield 181
2nd Feb 1985 Yeovil Entertainment St Austell 5 190
17th Nov 1984 Reading Contest (Championship Section) Swindon Concert Brass 9
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Championship Section) St Austell 1 91 2
15th Apr 1984 SCABA Spring Contest (Second Section) Uckfield 1 189
7th Apr 1984 West of England Area (Championship Section) Swindon Concert Brass 3 189 6
5th Nov 1983 National Mineworkers (Championship Section) Brodsworth Colliery 7 551 6
10th Sep 1983 British Open Brodsworth Colliery 12
28th May 1983 European Championships Brodsworth Colliery 9 177 2
24th Apr 1983 Doncaster Entertainment Contest Brodsworth Colliery 2
17th Apr 1983 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Aveley 3 183
4th Apr 1983 Pontins Hemsby (Championship Section) Aveley 4 187 2
13th Mar 1983 Yorkshire Area (Championship Section) Brodsworth Colliery 6 184 2
6th Mar 1983 CISWO Yorkshire (Championship Section) Brodsworth Colliery Band 3 186 2
20th Nov 1982 Reading Contest (Championship Section) Cambridge Co-operative 13
17th Oct 1982 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Aveley 3 92
3rd Apr 1982 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Scottish C.W.S. 2 188
7th Mar 1982 London and Southern Counties (Second Section) Uckfield Industries 4
18th Nov 1979 Brass In Concert City of Coventry 7 234.5 13
8th Sep 1979 British Open City of Coventry 14
19th May 1979 Granada Band of the Year City of Coventry 8 200 2
5th May 1979 Midlands Area (Championship Section) City of Coventry 7
1st Apr 1979 North West Area (Championship Section) Mirrlees Works Band 11 6
25th Feb 1979 Wembley Contest (Championship Section) City of Coventry 1
3rd Feb 1979 Yeovil Entertainment City of Coventry 2 242 8
19th Nov 1978 Brass In Concert City of Coventry 6 236 2
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) City of Coventry 12 183 12
9th Sep 1978 British Open City of Coventry 5 187 13
7th May 1978 Granada Band of the Year City of Coventry 1
22nd Apr 1978 Midlands Area (Championship Section) City of Coventry Band 2 190
2nd Apr 1978 North West Area (Championship Section) Mirrlees Works Band 1
4th Feb 1978 Yeovil Entertainment City of Coventry 2 236 7
20th Nov 1977 Brass In Concert City of Coventry 3 243 3
10th Sep 1977 British Open City of Coventry 9
22nd May 1977 Granada Band of the Year City of Coventry 8
30th Apr 1977 Midlands Area (Championship Section) City of Coventry 1
9th May 1976 Granada Band of the Year The Fairey Band 2   211 5
28th Mar 1976 North West Area (Championship Section) Fairey Band 4 189 6
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey 5 188 10
6th Sep 1975 British Open Fairey 2 191 14
23rd Mar 1975 North West Area (Championship Section) Fairey Band 2 186 6
7th Sep 1974 British Open Fairey Band 12
May 1973 Granada Band of the Year The Fairey Band 2 217 8
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (Champion of Champions Section) Fairey 1 194 14
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey 1
2nd Sep 1972 British Open Fairey 9
9th Oct 1971 World Championship Fairey (Stockport) 2 90 3
4th Sep 1971 British Open Fairey 4 194 21
10th Oct 1970 World Championship Fairey 2 95 6
6th Sep 1970 British Open Fairey 6 191 22
7th Sep 1969 W.D. & H.O.Wills March Contest (Section C) Burnage and District 1 186
7th Sep 1969 W.D. & H.O.Wills March Contest (Section B) Burnage
6th Sep 1969 British Open Fairey 3 189 18
25th May 1968 Senior Trophy Burnage and District 18
29th Apr 1967 Senior Trophy Burnage and District 9
28th May 1966 Senior Trophy Burnage & District
15th May 1965 Senior Trophy Burnage and District 3 178 15
10th Apr 1965 North West Area (Third Section) Burnage and District
Date Contest Winner
21st Sep 2008 Wychavon Contest (Championship Section) Tredegar
21st Sep 2008 Wychavon Contest (Second Section) Strata Brass
12th Oct 2002 SCABA Autumn Contest (Second Section) Sussex Brass (Hastings)
12th Oct 2002 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Enderby Youth
20th May 2001 SCABA Entertainment Contest (B Section) Becontree Brass
20th May 2001 SCABA Entertainment Contest (A Section) Friary Guildford
25th Oct 1998 Pontins (Championship Section) Tredegar
24th Oct 1998 Pontins (Fourth Section) Golborne
4th Apr 1998 West of England Area (Championship Section) SWT Woodfalls
16th Nov 1996 Reading Contest Flowers
28th Sep 1996 Wychavon Contest (First Section) United Co-op Crewe
28th Sep 1996 Wychavon Contest (Championship Section) Tredegar
31st Aug 1996 Land o' Burns Newtongrange (B & C Decorators)
3rd Feb 1996 Yeovil Tredegar
21st Oct 1995 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Todmorden Old
13th May 1995 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) Pontypool Brass
13th May 1995 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Lewis Merthyr Band
13th May 1995 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Cory
1st Apr 1995 West of England Area (Second Section) Hyde
5th Mar 1995 Cornwall Brass Band Association Contest (Championship Section) Bodmin Town
5th Mar 1995 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) City of Truro
5th Mar 1995 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) Pendennis Brass
5th Mar 1995 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) Lanner and District
5th Mar 1995 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) St Dennis Youth
5th Mar 1995 Cornwall Brass Band Association Contest (Junior Section) St Keverne Junior
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Fourth Section) Talbot Brass
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) City of Winchester
23rd Oct 1994 Pontins (Championship Section) Stockbridge Engineering Steels
14th Nov 1993 SWBBA Contest (Championship Section) Bodmin Town
14th Nov 1993 SWBBA Contest (First Section) Redruth Town
14th Nov 1993 SWBBA Contest (Second Section) Lanner and District
6th Nov 1993 Belgian Nationals (First Division) Brassband Union Buizingen
6th Nov 1993 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
6th Nov 1993 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Thudinie
1st May 1993 European Championships Brass Band Willebroek
14th Mar 1993 London and Southern Counties (Championship Section) John Laing Hendon
28th Feb 1993 Yorkshire Area (Fourth Section) Linthwaite
28th Feb 1993 Yorkshire Area (First Section) Lockwood
13th Sep 1992 Wychavon Contest (Fourth Section) Stockport Schools
13th Sep 1992 Wychavon Contest (Championship Section) BTM Band
12th Jul 1992 Southern Open (Section A) Yorkshire Imperial David Urquhart Travel Band
11th Jul 1992 Southern Open (Section D) Pendennis Brass
8th Mar 1992 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick
22nd Feb 1992 Stroud Brass Band Festival (First Section) Yorkley Onward
22nd Feb 1992 Stroud Brass Band Festival (Championship Section) Aldbourne
15th Feb 1992 Stroud Brass Band Festival (Second Section) Crewe Co-op
15th Feb 1992 Stroud Brass Band Festival (Third Section) Swindon
9th Feb 1992 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Yorkley Onward (Kears Group)
25th Jan 1992 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) Lyceum Brass
1992 Malmesbury Entertainment Contest Chalgrove Brass Band
13th Oct 1991 SCABA Autumn Contest (Second Section) GEC Avionics
13th Oct 1991 SCABA Autumn Contest (Fourth Section) Cranbrook Town Band
13th Oct 1991 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Horsham Borough
26th May 1991 All England Masters Britannia Building Society
19th May 1991 Wessex Brass Band Association Summer Contest Stoke-sub-Hamdon
19th May 1991 Wessex Brass Band Association Summer Contest (Section B) Woodfalls
19th May 1991 Wessex Brass Band Association Summer Contest (Youth Section) Oakmead School
10th Mar 1991 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery
27th May 1990 All England Masters Britannia Building Society
24th Feb 1990 Stroud Brass Band Festival (Championship Section) Flowers Gloucester
27th Jan 1990 Stroud Brass Band Festival (Third Section) Mere Manor Brass
20th Jan 1990 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) Arrow Valley Brass
28th May 1989 All England Masters Leyland DAF
12th Mar 1989 London and Southern Counties (Second Section) Friary Meux (Guildford)
19th Nov 1988 Reading Contest (Second Section) Stamford Town
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Championship Section) I.M.I. Yorkshire Imperial
7th Mar 1987 Scottish Championship (Championship Section) Murray International Whitburn
7th Feb 1987 Yeovil Entertainment Fodens Britannia Building Society
18th May 1986 Weston-super-Mare (Fourth Section) Berry Hill Silver
18th May 1986 Weston-super-Mare (Third Section) Coleford Town
18th May 1986 Weston-super-Mare (Second Section) Cwmbran
18th May 1986 Weston-super-Mare (Championship Section) Crosskeys Silver
29th Mar 1986 Pontins Brean Sands (Third Section) West Bromwich
28th Mar 1986 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Indian Queens
9th Mar 1986 Yorkshire Area (Second Section) Jayess (Queensbury)
26th Jan 1986 BBC Radio Solent - Band of the Year Contest Solent Concert
9th Nov 1985 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
14th Sep 1985 West Wales BBA Contest (Championship Section) Parc and Dare
9th Jun 1985 Swindon Entertainment Contest (Open Section) Yorkley Onward
9th Jun 1985 Swindon Entertainment Contest (Section 2) Kidderminster
8th Apr 1985 Pontins Hemsby (Championship Section) Ibstock Building Products
6th Apr 1985 Pontins Hemsby (Third Section) Handcross Brass
23rd Mar 1985 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare
23rd Mar 1985 Welsh Area (Second Section) Abergavenny Borough
3rd Feb 1985 Lewisham Contest (Youth Section) Loughborough
3rd Feb 1985 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) Grimsdyke Brass
2nd Dec 1984 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Wantage Silver 'A'
2nd Dec 1984 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Luton
6th Aug 1984 National Eisteddfod of Wales (Class B) Bedwas Trethomas and Machen
6th Aug 1984 National Eisteddfod of Wales (Class A) Rhymney Works
29th Apr 1984 Doncaster Entertainment Contest (Section 4) Knottingley
23rd Apr 1984 Pontins Southport (Championship Section) Rockingham
20th Apr 1984 Pontins Southport (Fourth Section) Swinton Concert
8th May 1983 Weston-super-Mare (Championship Section) Rhymney Works
8th May 1983 Weston-super-Mare (Second Section) Hawthorne Brewery Band (Gloucester)
8th May 1983 Weston-super-Mare (Entertainment Contest) Yorkley Onward
8th May 1983 Weston-super-Mare (Third Section) Stinchcombe Silver
8th May 1983 Weston-super-Mare (Fourth Section) Torrington Silver
23rd Apr 1983 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Glasgow C.W.S.
13th Mar 1983 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery
19th Feb 1983 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Hanger Motors
19th Feb 1983 Southampton Open Contest (Fourth Section) Wantage and District
19th Feb 1983 Southampton Open Contest (Second Section) Hanger Motors
19th Feb 1983 Southampton Open Contest (Championship Section) Southsea
28th Nov 1982 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Midden-Brabant
28th Nov 1982 Belgian Nationals (Second Division) Brassband St. Cecilia Heffen
28th Nov 1982 Belgian Nationals (First Division) Brassband Euterpe
31st Oct 1982 Pontins (Youth Section B) Wardle High Youth
30th Oct 1982 Pontins (Second Section) Rockingham
13th Jun 1982 Telford Darby Brass Band Festival Cory
6th Jun 1982 Swindon Entertainment Contest (Section 2) London College of Music
6th Jun 1982 Swindon Entertainment Contest (Open Section) Lewis Methyr
15th May 1982 Grand Shield Brodsworth Colliery Welfare
25th Apr 1982 Thurrock Arts Council (Second Section) Norwich Brewery Brass
25th Apr 1982 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Norwich Brewery Brass
25th Apr 1982 Thurrock Arts Council (Essex Championship Section) Newham
13th Apr 1982 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne
11th Apr 1982 Pontins Brean Sands (Second Section) Thornbury
21st Mar 1982 North West Area (Fourth Section) T.D.S. Lancashire Brass
6th Feb 1982 Yeovil Entertainment Leyland Vehicles
6th Dec 1981 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Swindon Concert Brass
6th Dec 1981 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Luton
29th Nov 1981 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Euterpe
22nd Nov 1981 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Terpsichore
22nd Nov 1981 Belgian Nationals (First Division) Brassband Willebroek
7th Nov 1981 National Mineworkers (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery
31st Oct 1981 Pontins (Second Section) Swindon Concert
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Rhodian Brass
9th May 1981 Senior Cup Urmston and Davyhulme Silver
20th Apr 1981 Pontins Brean Sands (Championship Section) Cory
19th Apr 1981 Pontins Brean Sands (Second Section) Swindon Concert
8th Mar 1981 Yorkshire Area (Championship Section) Yorkshire Imperial
30th Nov 1980 SCABA Autumn Contest (Second Section) Richmond
30th Nov 1980 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Tadley
30th Nov 1980 SCABA Autumn Contest (First Section) Uckfield
30th Nov 1980 SCABA Autumn Contest (Third Section) Richmond
16th Nov 1980 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Midden-Brabant
15th Nov 1980 Belgian Nationals (First Division) Brassband Terpsichore
15th Nov 1980 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Willebroek
2nd Nov 1980 Pontins Youth Contest Warren Youth
1st Nov 1980 Pontins (Third Section) Tintwistle
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
4th May 1980 Buxton Festival (Section B) Greenway Selectus
4th May 1980 Buxton Festival (Section A) Glossop Old
19th Apr 1980 Stroud Brass Band Festival (Open Section) Chalford Youth
19th Apr 1980 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) Electricity Club Portishead
9th Mar 1980 Yorkshire Area (Championship Section) Yorkshire Imperial Metals
13th Jan 1980 East Lancashire BBA Entertainment Contest Water
4th Nov 1979 Pontins (Championship Section) Cory
3rd Nov 1979 Pontins (Second Section) Leyland Vehicles Band
28th Oct 1979 Glossop Contest (Section B) Delph
28th Oct 1979 Glossop Contest (Section A) Tintwistle
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Leyland Vehicles
20th May 1979 SCABA Spring Contest (Championship Section) Aldershot Brass
20th May 1979 SCABA Spring Contest (Second Section) Hangleton
20th May 1979 SCABA Spring Contest (Third Section) Hangleton
20th May 1979 SCABA Spring Contest (First Section) Solent Concert 'B'
29th Apr 1979 Thurrock Arts Council (Third Section) Fullwell
29th Apr 1979 Thurrock Arts Council (Essex Championship Section) Aveley
16th Apr 1979 Pontins Brean Sands (Championship Section) Cory
13th Apr 1979 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Abraham Darby
24th Mar 1979 North of England Area (Third Section) Cowpen Band
24th Mar 1979 North of England Area (Championship Section) Ever Ready
11th Mar 1979 Yorkshire Area (Third Section) Hawley
4th Mar 1979 Oldham Contest (Section B) Denton
24th Feb 1979 Wembley Contest (Second Section) Sirdar Wakefield
11th Feb 1979 Yorkshire Area (Fourth Section) Chapeltown Silver
3rd Dec 1978 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Tadley
3rd Dec 1978 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Second Section) Kennington
3rd Dec 1978 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Youth Section) Kennington
11th Nov 1978 National Mineworkers (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery
23rd Oct 1978 Oldham Entertainment Contest Mossley
10th Jun 1978 Welsh Miners Gala (First Section) Tredegar Town
10th Jun 1978 Welsh Miners Gala (March Contest) Ammanford Town
10th Jun 1978 Welsh Miners Gala (Third Section) Gwaun-cae-Gurwen
15th Apr 1978 North of England Area (Second Section) Consett Steelmen
1st Apr 1978 Radio Stoke Knock-Out Brass Glossop School
11th Mar 1978 Scottish Championship (Second Section) C.W.S. (Glasgow)
11th Mar 1978 Scottish Championship (Championship Section) Dalmellington
29th Jan 1978 Rochdale Contest (Section B) Rothwell Temperance
4th Dec 1977 Tyldesley Contest (Section A) Hoggarths
4th Dec 1977 Tyldesley Contest (Section B) Trinity Girls
8th Oct 1977 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Walsall Metropolitan
16th Apr 1977 West of England Area (Fourth Section) Kennet Vale
16th Apr 1977 West of England Area (Championship Section) Camborne
3rd Apr 1977 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section A) Yorkshire Bus
3rd Apr 1977 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Skelmanthorpe
3rd Apr 1977 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section C) Thurlstone
1st Apr 1977 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Junior Section) Wakefield Schools
13th Mar 1977 London and Southern Counties (Fourth Section) Bedford Town
13th Mar 1977 London and Southern Counties (Championship Section) Hanwell
20th Feb 1977 East Lancashire BBA Entertainment Contest Stacksteads
13th Feb 1977 Yorkshire Area (Second Section) Haworth
13th Feb 1977 Yorkshire Area (Fourth Section) Hammonds Sauce 'B'
5th Feb 1977 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Teversal Colliery
5th Feb 1977 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Hucknall Linby Miners Welfare Band
30th Jan 1977 Northumberland Brass Band League (Section A) Northumbria Police
30th Jan 1977 Northumberland Brass Band League (Section B) Ashington Colliery
5th Dec 1976 Tyldesley Contest (Section A) Dobcross
5th Dec 1976 Tyldesley Contest (Section B) Trinity Girls
21st Nov 1976 Saddleworth Contest (Section a) Slaithwaite
21st Nov 1976 Saddleworth Contest (Section B) Yorkshire Bus Company
9th Oct 1976 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Loughborough Band
18th Sep 1976 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Open Section) Ratby
18th Sep 1976 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Barnsley Music Centre
2nd May 1976 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Boarshurst
2nd May 1976 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth
13th Mar 1976 Scottish Championship (Championship Section) Dalmellington
13th Mar 1976 Scottish Championship (Third Section) Benwhat Silver
1st Feb 1976 Durham League Contest (Section A) Ever Ready
1st Feb 1976 Durham League Contest (Section C) Kirbymoorside
29th Nov 1975 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) R.A.A.Bournemouth
29th Nov 1975 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Stoke sub Hamdon
29th Nov 1975 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Junior Leaders Regt.
15th Nov 1975 Reading Contest (Championship Section) Burton Constructional Newhall
1st Nov 1975 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
30th Aug 1975 Edinburgh International Contest Skellerup Woolston
10th May 1975 Senior Cup Thornsett
5th Apr 1975 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Alva Town
5th Apr 1975 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Kilmarnock Youth
5th Apr 1975 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Dunfermline Town
29th Sep 1974 Butlins (Pwllheli) Contest Trefor
4th Nov 1973 New Brighton Contest Chester Blue Coat
5th May 1973 Senior Trophy Whitworth Vale and Healey
5th Nov 1972 Tyldesley Contest (Section A) Skelmersdale
6th May 1972 Senior Cup Hepworth Silver
8th May 1971 Spring Festival (Junior Cup) Ryhope Colliery
17th Apr 1971 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Shotts St Patrick
17th Apr 1971 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Scottish CWS
17th Apr 1971 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Cowdenbeath Public
17th Apr 1971 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Kelty and Blairadam
30th May 1969 Lees (Whit Friday) Brighouse and Rastrick




Printed from https://brassbandresults.co.uk/