[Upgrade to pro and remove adverts]

Peter Roberts


Adjudications

Date Contest Winner
15th Jan 2017 Butlins Mineworkers (Championship Section) Virtuosi GUS
16th Jan 2016 Butlins Mineworkers (Third Section) Crofton Silver
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (Championship Section) Flowers
20th Nov 2011 Brass In Concert Leyland
10th Sep 2011 Brass in the Park (Premier Section - Youth) West Lothian Schools
10th Sep 2011 Brass in the Park (Senior Section - Youth) Dalmellington Junior
10th Sep 2011 Brass in the Park (Development Section - Youth) Campbeltown Junior Brass
10th Sep 2011 Brass in the Park (Preparatory Section - Youth) Abbey Brass Jedforest
10th Sep 2011 Brass in the Park (Novice Section - Youth) Hawick Saxhorn Youth
22nd May 2011 Weston-super-Mare (Fourth Section) Bratton Silver
22nd May 2011 Weston-super-Mare (Third Section) Avonbank (Evesham) Brass
20th Nov 2010 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Fourth Section) A.W (Drybrook) Parker Band
20th Nov 2010 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Second Section) City of Cardiff
20th Nov 2010 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Championship Section) BTM
16th Oct 2010 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Wantage Silver
16th Oct 2010 SCABA Autumn Contest (First Section) Chichester City
16th Oct 2010 SCABA Autumn Contest (Third Section) Amersham
16th Oct 2010 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Shanklin Town Youth
4th Jul 2010 Brighouse March & Hymn Tune Contest Skelmanthorpe
19th Jun 2010 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) Bugle Silver
19th Jun 2010 West of England Bandsmen's Festival (First Section) Camborne B
19th Jun 2010 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) Mount Charles Youth
19th Jun 2010 West of England Bandsmen's Festival (Fourth Section) Tiverton Town
19th Jun 2010 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) Camborne Town
19th Jun 2010 West of England Bandsmen's Festival (Training Section) Launceston Training Band
19th Jun 2010 West of England Bandsmen's Festival (Third Section) St Breward Silver
24th Apr 2010 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) CWA
24th Apr 2010 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Downshire Brass
24th Apr 2010 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Laganvale (Metal Technology) Band
24th Apr 2010 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) St. Mary's Silver Band
28th Nov 2009 Scottish Challenge Shield Campbeltown Brass
28th Nov 2009 Scottish Youth Brass Band Championships (Novice Section) Hawick Youth
25th Oct 2009 Pontins (Second Section) Oldham (Lees)
24th Oct 2009 Pontins (First Section) Blackburn & Darwen
3rd Oct 2009 Fife Charities Band Association Contest Dalmellington
24th May 2009 Northern Counties Open Contest Kirkintilloch Kelvin
5th Apr 2009 Pogson Bray (Section A) Meltham
5th Apr 2009 Pogson Bray (Section B) Emley
8th Feb 2009 Brass At The Guild (Preston) Contest (Third Section) Eccleston Brass
17th Jan 2009 Butlins Mineworkers (Second Section) East London Brass
15th Nov 2008 SEWBBA (Treorchy) Contest (Fourth Section) Corus (Port Talbot) Band
15th Nov 2008 SEWBBA (Treorchy) Contest (Third Section) City of Cardiff (Melingriffith)
28th Sep 2008 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Point of Ayr
8th Jun 2008 West Lothian Challenge (Semi Final 2) Whitburn
1st Jun 2008 West Lothian Challenge (Semi Final 1) Scottish Co-Op
10th May 2008 Senior Trophy Powerfuel Hatfield Colliery
30th Mar 2008 North of England Area (Second Section) Barton Town
29th Mar 2008 North of England Area (Third Section) Flookburgh
9th Mar 2008 West of England Area (Third Section) Verwood Concert Brass
8th Mar 2008 West of England Area (Fourth Section) Brunel Brass
18th Nov 2007 Brass In Concert Brighouse & Rastrick
7th Oct 2007 Fleetwood Contest (Fourth Section) Friezland Band
7th Oct 2007 Fleetwood Contest (Third Section) Eccleston
3rd Mar 2007 Yorkshire Area (Third Section) Dodworth Colliery Miners Welfare
20th Jan 2007 Butlins Mineworkers (Second Section) Delph
12th Mar 2006 Midlands Area (Second Section) Foresters Brass 2000
25th Sep 2005 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Jersey Premier Brass
13th Feb 2005 North East Midlands Contest (First Section) Hathern
13th Feb 2005 North East Midlands Contest (Second Section) Silk Brass Astrazeneca
13th Feb 2005 North East Midlands Contest (Fourth Section) Matlock
13th Feb 2005 North East Midlands Contest (Third Section) Leicestershire Co-op
8th May 2004 Senior Cup The Ransome Band
15th Feb 2004 North East Midlands Contest (Third Section) Shirland Welfare Training
15th Feb 2004 North East Midlands Contest (Fourth Section) Matlock
15th Feb 2004 North East Midlands Contest (First Section) Riddings
15th Feb 2004 North East Midlands Contest (Second Section) Carlton Brass
28th Jan 2001 Rochdale Contest (Fourth Section) Middleton
28th Jan 2001 Rochdale Contest (Third Section) Slaithwaite
31st Jan 1999 Rochdale Contest (Second Section) Oldham Brass 97
31st Jan 1999 Rochdale Contest (Championship Section) Stocksbridge




Printed from https://brassbandresults.co.uk/