[Upgrade to pro and remove adverts]

Main Street (1961), Eric Ball

Contest Test Pieces (56)

Date Contest Winner
4th Jun 2016 French Open (Third Division) Brass Berry
23rd Mar 2008 Australian Championships (B Grade) Pelorus Trust Wellington Brass Band
27th Nov 2005 Durham League Contest (Section B) Easington Colliery
Oct 2004 South Australian Band Championships (B Grade) Salisbury City Band
30th Nov 2003 South Australian Band Championships (B Grade)
16th Aug 2003 Victorian State Championships (B Grade) Boroondara Brass
20th Mar 1999 North of England Area (Third Section) Langbaurgh
20th Mar 1999 Welsh Area (Third Section) Rhyl Silver
20th Mar 1999 West of England Area (Third Section) Phoenix Brass (Crewkerne)
14th Mar 1999 London and Southern Counties (Third Section) Woking
14th Mar 1999 North West Area (Third Section) Manx Concert Brass
7th Mar 1999 Midlands Area (Third Section) Whaley Bridge
28th Feb 1999 Yorkshire Area (Third Section) Old Silkstone
27th Feb 1999 Scottish Championship (Third Section) Turriff Silver
25th Oct 1998 Pontins (Second Section) Ashton-under-Lyne Brass
2nd Feb 1992 Durham League Contest (Section C) Lanchester Grorud
18th Apr 1987 Australian Championships (B Grade) St.Marys District (NSW)
14th Feb 1987 Norwegian National Championships (Division 2) SUBB Brass Sola
7th Feb 1987 CISWO Nottinghamshire (Third Section) South Midlands Welfare
30th Nov 1986 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Walsall Highgate
29th Nov 1986 SEWBBA (Treorchy) Contest (Third Section) South Glamorgan Youth
24th Nov 1985 Manchester District Contest (Second Section) Berisfords
27th Oct 1984 Pontins (Third Section) Rhodian Brass
29th Jan 1984 Durham League Contest (Section B) Middlesbrough Brass
19th Nov 1983 Swiss National Championships (First Division) Brass Band Kirchenmusik Flühli
16th Oct 1983 NWABBA Preston District Contest (Section B) Greenalls Champion
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Wakefield Metropolitan
4th Dec 1982 Wessex Brass Band Association (Second Section) Southsea
3rd Oct 1981 NSW State Championships (B Grade) Sutherland Shire Brass
27th Sep 1980 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (C Section) Chalford
4th May 1980 Buxton Festival (Section B) Greenway Selectus
26th Apr 1980 Midlands Area (Third Section) Hanger Motors
26th Apr 1980 West of England Area (Third Section) Kennet Vale
30th Mar 1980 North West Area (Third Section) Middleton
29th Mar 1980 Welsh Area Championship (Third Section) Penclawdd
22nd Mar 1980 North of England Area (Third Section) Lingdale
8th Mar 1980 Scottish Championship (Third Section) Fauldhouse Miners' Youth
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (3rd Section) Askern Colliery Silver Prize Band
2nd Mar 1980 London and Southern Counties (Third Section) Tilbury
24th Feb 1980 Yorkshire Area (Third Section) Askern Colliery
3rd Feb 1980 Durham League Contest (Section B) Hetton Silver
2nd Feb 1980 Wembley Contest (Third Section) Yorkshire Bus Co.
2nd Feb 1980 Wembley Contest (Third Section) Yorkshire Bus Company
1st Aug 1977 National Eisteddfod of Wales (Class B)
2nd Feb 1975 Durham League Contest (Section B) Newton Aycliffe
15th Jun 1974 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Teversal Colliery
5th May 1973 Senior Cup Skelmersdale Prize
28th Nov 1970 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) City of Oxford Silver
24th Jun 1967 Welsh Miners Gala (Second Section) Coedely Colliery
28th May 1966 Grand Shield Craghead Colliery Band
20th Mar 1966 Midland Band Association - 2nd Section Langwith Miners Welfare
12th Mar 1966 Yorkshire Brass Band Championships (Second Section) Rawmarsh Prize
6th Mar 1966 CISWO Yorkshire (2nd Section) Rawmarsh Prize Band
10th Nov 1965 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band
3rd Feb 1962 Nottingham Championship (Championship Section) Ransome & Marles
16th Sep 1961 British Open Fairey

Usage


Own Choice Test Pieces (37)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
11th Feb 2005 Norwegian National Championships (Division 3) Rosendal Musikklag 14
6th Dec 2003 Wessex Brass Band Association (Second Section) Corsham 1
6th Dec 2003 Wessex Brass Band Association (Second Section) Gillingham Imperial 2
6th Dec 2003 Wessex Brass Band Association (First Section) Calne Silver 8
6th Dec 2003 Wessex Brass Band Association (First Section) Wincanton Silver 9
8th Apr 2001 SCABA Spring Contest (Second Section) Cranbrook Town Band 3
28th Mar 1999 Tameside Open Championships (Third Section) Chapel-en-le-Frith 1
12th Feb 1999 Norwegian National Championships (Division 3) Tysnes Musikklag 8
12th Sep 1993 NSW State Championships (C Grade) Yagoona District 1
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Harrogate
26th Apr 1987 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Holme Silver
30th Nov 1985 Tyldesley Contest (Section A) Warburtons Bolton
30th Nov 1985 Tyldesley Contest (Section A) Mossley
9th Oct 1983 NSW State Championships (B Grade) Armidale City 3
25th Sep 1983 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') Tyldesley
25th Sep 1983 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') Longridge
19th Feb 1983 Southampton Open Contest (Second Section) Solent Brass 2
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section B) Middleton 3
7th Dec 1980 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Meltham and Meltham Mills 1
18th May 1980 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Clayton West and Emley
22nd Mar 1980 Southampton Open Contest (Third Section) Bournemouth Concert Brass 1
2nd Mar 1980 Oldham Contest (Section B) Blackley 2
2nd Mar 1980 Oldham Contest (Section B) Middleton 3
2nd Mar 1980 Oldham Contest (Section A) Crewe Co-op
27th Jan 1980 Rochdale Contest (Section B) Askern Colliery 2
27th Jan 1980 Rochdale Contest (Section B) Skipton
2nd Dec 1979 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Hemel Hempstead No 2
3rd Nov 1979 National Mineworkers (Second Section) Hetton Silver
10th Apr 1977 Australian Championships (B Grade) Moree District (NSW) 8
26th Sep 1976 NSW State Championships (B Grade) Blacktown Imperials 2
26th Sep 1976 NSW State Championships (B Grade) Blacktown District 5
15th Jun 1975 NSW State Championships (D Grade) Toronto District 1
28th Mar 1975 Australian Championships (Junior Grade) Toronto & District Juniors (NSW) 8
16th Jun 1974 NSW State Championships (A Grade) Bexley District 4
9th Sep 1973 Leamington Spa Contest (Open Section) Pressed Steel Fisher (Cowley) 4
8th Jun 1973 NSW State Championships (A Grade) Bexley District 5
2nd Jun 1962 Blaydon Races Centenary Contest (Section 1) Ashington Colliery

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!