[Upgrade to pro and remove adverts]

George Hawkins


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
29th Aug 1953 Edinburgh International Contest Scottish CWS 4 179
14th Jul 1953 Glasgow Charities Contest Scottish CWS 2 178
14th Feb 1953 Edinburgh Charities Contest Scottish CWS 2 186
6th Dec 1952 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS 5 107
16th Aug 1952 Edinburgh International Contest Scottish CWS 3 196 8
24th May 1952 Glasgow Charities Contest Scottish CWS 1 118 11
24th May 1952 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh 2 112 2
1st Mar 1952 Edinburgh Charities Contest Clydebank Burgh 3
8th Dec 1951 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh 2 110
8th Dec 1951 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS
13th Oct 1951 Glasgow Charities Contest Scottish C.W.S. 1 188
18th Aug 1951 Edinburgh International Contest Scottish CWS 1
4th Aug 1951 Forfar Festival Contest Scottish C.W.S. 1
28th Oct 1950 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Clydebank Burgh 5
14th Oct 1950 Scottish Championship (Championship Section) Kilsyth Miners' Welfare 4 177 12
14th Oct 1950 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS 7 171 16
19th Aug 1950 Edinburgh International Contest Clydebank Borough 3 5
19th Aug 1950 Edinburgh International Contest Scottish CWS 4 4
1st Jul 1950 Fife Charities Band Association Contest Clydebank Burgh 1
3rd Jun 1950 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh 1 116
25th Mar 1950 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Clydebank Burgh 1 196 3
25th Mar 1950 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Scottish CWS 3 190 1
25th Mar 1950 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Kilsyth Miners
29th Oct 1949 Scottish Championship (Championship Section) Parkhead Forge 4 184
29th Oct 1949 Scottish Championship (Championship Section) Kilsyth Miners' Welfare 8 162
9th Oct 1948 Scottish Championship (Second Section) Kilsyth Miners' Welfare 1
2nd Oct 1948 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Kilsyth Miners Welfare 3 187
11th Sep 1948 Scottish Championship (Championship Section) Coltness Works Silver 2 6
11th Sep 1948 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh 3 13
11th Sep 1948 Scottish Championship (Championship Section) Parkhead Forge Silver 4 3
10th Jul 1948 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (2nd Section) Staines United Temperance 3
15th Nov 1947 Scottish Championship (Third Section) Kilsyth Miners' Welfare 1
1st Nov 1947 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Parkhead Forge 5
27th Sep 1947 Scottish Championship (Championship Section) Parkhead Forge 4
21st Jun 1947 Fife Charities Band Association Contest Kilsyth Miners 4
31st May 1947 Edinburgh Charities Contest Parkhead Forge 1
31st May 1947 Edinburgh Charities Contest Tullis Russell 4
15th Feb 1947 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section Kilsyth Miners' Welfare 1
15th Feb 1947 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Parkhead Forge 1
19th Oct 1946 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Parkhead Forge 5 9
28th Sep 1946 Scottish Championship (Championship Section) Tullis Russell (The Papermakers) Mills 3
7th Sep 1946 Scottish Championship (Third Section) Kilsyth Miners 3
22nd Jun 1946 Fife Charities Band Association Contest Tullis Russell 2
18th May 1946 Edinburgh Charities Contest Parkhead Forge 1
30th Mar 1946 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Parkhead Forge 1 180
29th Sep 1945 Scottish Championship (Championship Section) Coltness Works Silver 1
29th Sep 1945 Scottish Championship (Championship Section) Parkhead Forge Silver 4
1st Sep 1945 British Open Parkhead Forge 5
1st Sep 1945 British Open North Seaton 6
19th May 1945 Glasgow Charities Contest Coltness Works 3
12th May 1945 Edinburgh Charities Contest Clydebank Burgh 6
30th Sep 1944 Scottish A.B.A. Contest Clydebank Burgh 4
2nd Sep 1944 British Open Clydebank Burgh 5 153 7
3rd Jun 1944 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery 3
20th May 1944 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh 1 94 7
20th May 1944 Glasgow Charities Contest Parkhead Forge 4 83 1
6th May 1944 Edinburgh Charities Contest Clydebank Burgh 1 95 11
4th Sep 1943 British Open Parkhead Forge (Glasgow) 15
29th Aug 1942 Scottish A.B.A. Contest Coltness Works 1
29th Aug 1942 Scottish A.B.A. Contest Parkhead Forge 3
20th Jun 1942 Glasgow Charities Contest Parkhead Forge 1
20th Jun 1942 Glasgow Charities Contest Coltness Works 2
6th Jun 1942 Edinburgh Charities Contest Coltness Works 4
27th Sep 1941 Scottish A.B.A. Contest Coltness Works 1
25th May 1940 Glasgow Charities Contest Coltness Works 4
19th Aug 1939 Dearham Contest (Section B) Moor Row 1
27th May 1939 Glasgow Charities Contest Coltness Works 1 1
27th May 1939 Glasgow Charities Contest Newmilns 3
24th Sep 1938 Crystal Palace (Grand Shield) Wallsend United Colliery
6th Aug 1938 Kirkcaldy Contest Coltness Works 2
7th May 1938 Glasgow Charities Contest Newmilns 2 4
7th May 1938 Glasgow Charities Contest Coltness Works 3 3
13th Nov 1937 Scottish Championship (Third Section) Musselburgh and Fisherrow 5 118
13th Nov 1937 Scottish Championship (Third Section) Newtongrange Lothian
23rd Oct 1937 Scottish Championship (Championship Section) Newmilns Burgh 5 8
23rd Oct 1937 Scottish Championship (Championship Section) Coltness Works 2
2nd Oct 1937 Scottish Championship (Second Section) Forfar Instrumental 1
2nd Oct 1937 Scottish Championship (Second Section) Bo'ness & Carriden 4
7th Aug 1937 Kirkcaldy Contest Coltness Works 4
17th Jul 1937 Morpeth Contest North Seaton 1
29th May 1937 Glasgow Charities Contest Newmilns Burgh 1
1st May 1937 Edinburgh Charities Contest Newtongrange Lothian 2
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Scottish CWS 7
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Sheffield Transport 14
5th Oct 1935 Scottish Championship (Second Section) Lesmahagow Miners 1
28th Sep 1935 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Horden Colliery 13
28th Sep 1935 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Scottish CWS 22
25th May 1935 Glasgow Charities Contest Scottish C.W.S. 1
25th May 1935 Glasgow Charities Contest Newmilns Burgh 2
1935 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS 1
1935 Scottish Championship (Championship Section) Newmilns Burgh 4
27th Oct 1934 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS 1
27th Oct 1934 Scottish Championship (Championship Section) Newmilns Burgh 2
6th Oct 1934 Scottish Championship (Second Section) Wellesley Colliery 2
29th Sep 1934 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Scottish CWS 2 9
28th Oct 1933 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Co-op 2 179 5
28th Oct 1933 Scottish Championship (Championship Section) Forfar
28th Oct 1933 Scottish Championship (Championship Section) Newmilns
30th Sep 1933 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Scottish CWS 2 9
10th Jun 1933 Darvel Contest Scottish CWS 1
20th May 1933 Glasgow Charities Contest Scottish CWS 2
11th Mar 1933 Glasgow Contest Scottish C.W.S. 1
3rd Dec 1932 Scottish Championship (Fourth Section) Muirkirk Parish 4
29th Oct 1932 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Co-op 3
1st Oct 1932 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Scottish CWS 7
28th May 1932 Glasgow Charities Contest Scottish CWS 1
28th May 1932 Glasgow Charities Contest Newmilns Burgh 4
24th Oct 1931 Scottish Championship (Second Section) Newmilns Burgh 2
10th Oct 1931 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS 1
26th Sep 1931 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Scottish CWS 18
15th Aug 1931 Crawcrook Contest Mickley Colliery 2
11th Jul 1931 Strathaven Contest (Section 1) Newmilns Burgh 1
11th Jul 1931 Strathaven Contest (Section 2) Newmilns Burgh 1
27th Jun 1931 Newcastle Contest Backworth Colliery 5
20th Jun 1931 Lesmahagow Contest Newmilns 1
30th May 1931 Maryhill (Glasgow) Contest S.C.W.S. 8 6
16th May 1931 Glasgow Charities Contest Newmilns 4
7th Mar 1931 Glasgow Contest Scottish CWS 1 5
8th Nov 1930 Scottish Championship (Third Section) Wellesley Colliery 1 94
8th Nov 1930 Scottish Championship (Third Section) Brechin City 2 88
25th Oct 1930 Scottish Championship (Second Section) Forfar Instrumental 1 88 11
25th Oct 1930 Scottish Championship (Second Section) Newmilns Burgh 3 80 12
25th Oct 1930 Scottish Championship (Second Section) Kelty and Blairadam 5 77 5
27th Sep 1930 Crystal Palace (Grand Shield) Heworth Colliery 2 5
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Cup - A) Backworth Collieries
26th Oct 1929 Scottish Championship (Second Section) Newmilns 3
26th Oct 1929 Scottish Championship (Second Section) Gartsherrie 6
31st Aug 1929 Newcastle Exhibition Contest North Seaton 8
10th Nov 1928 Scottish Championship (Third Section) Newmilns Burgh 1
13th Oct 1928 Scottish Championship (Championship Section) Motherwell and Wishaw 1 15
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - A) Cowpen and Crofton
26th Sep 1925 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Harton Colliery 6
7th Sep 1925 British Open Harton Colliery 10
25th Jul 1925 Sheffield Contest Langwith Colliery 5
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Cowpen & Crofton Workmen's
27th Sep 1924 Crystal Palace (Grand Shield) Silksworth Colliery 2
1st Sep 1924 British Open Harton Colliery 3 5
30th Aug 1924 Markinch Contest Kelty and Blairadam 2
5th Jul 1924 Sedgefield Contest Cargo Fleet
28th Jun 1924 Redcar Contest (First Section) Cargo Fleet Ironworks 4
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Cup - B) Cargo Fleet Iron & Steelworks
29th Sep 1923 Crystal Palace (Grand Shield) Silksworth Colliery 4
29th Sep 1923 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Harton Colliery 5
29th Sep 1923 Crystal Palace (Grand Shield) Dorman's Redcar Works 10
3rd Sep 1923 British Open Mansfield Colliery 2
7th Oct 1922 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh 1
23rd Sep 1922 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Harton Colliery 6
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - A) Cockerton 10
4th Sep 1922 British Open Royal Oakley 13
17th Jun 1922 World's Band Championship (Section 1) Harton Colliery 5
17th Jun 1922 World's Band Championship (Section 1) Clydebank Burgh 6
3rd Jun 1922 Newcastle Musical Tournament (Section 1) Harton Colliery 4 3
6th May 1922 Belle Vue May Contest Redcar Works 1
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Cup) Scarborough Borough
24th Sep 1921 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Harton Colliery 16
25th Dec 1920 Scottish Championship (Third Section) Balgonie Colliery 3
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Cup) Cockerton
25th Sep 1920 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Mansfield Colliery 5
25th Sep 1920 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Harton Colliery 5
6th Sep 1920 Belle Vue September Contest Harton Colliery 7
10th Jul 1920 Belle Vue July Contest Hebburn Colliery 13
19th Jun 1920 Glasgow Band Festival (Championship Section) Harton Colliery 3
1st Sep 1919 Belle Vue September Contest Harton Colliery 1 10
2nd Aug 1919 South Shields West End Memorial Contest (Championship Section) Harton Colliery 2
5th Jul 1919 Glasgow Band Festival (Championship Section) Harton Colliery 2
31st May 1919 Northern Band Association (Championship Section) Harton Colliery 1
3rd Aug 1918 Workington Contest Aspatria Collieries
13th Jul 1918 Belle Vue July Contest Dinnington Colliery
14th Jul 1917 Belle Vue July Contest Dinnington Colliery 5
4th Sep 1915 Belle Vue September Contest Harton Colliery 5 6
15th Aug 1914 Blyth Contest Harton Colliery 1
20th Jun 1914 Easington Contest Harton Colliery 2
13th Apr 1914 South Shields Contest Harton Colliery 1
18th Oct 1913 North Skelton Contest Skinningrove 2 70
27th Sep 1913 Crystal Palace (Junior Cup) Harton Colliery 4 21
6th Sep 1913 Coxlodge Contest Harton Colliery 1
16th Aug 1913 Blyth Contest Harton Colliery 1
1913 John Hunt Shield Harton Colliery 1
28th Sep 1912 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Skinningrove 20
31st Jul 1912 Pickering Own Choice Contest Skinningrove 1 2
25th May 1912 Bishop Auckland Contest Skinningrove 1
30th Sep 1911 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Skinningrove 14
1st Oct 1910 Crystal Palace (Grand Shield) Skinningrove Miners Prize Silver Band 1 7
9th Jul 1910 Belle Vue July Contest (First Division) Skinningrove Miners 2
7th Aug 1909 Grangetown Contest Skinningrove Miners 2
2nd Aug 1909 Malton Contest Skinningrove Miners 4
15th May 1909 Birtley Selection Contest St Hilda Colliery 3
8th May 1909 Felling Contest St. Hilda Colliery 1
8th May 1909 Felling March Contest St. Hilda Colliery 1
1st May 1909 Guisborough Contest (First Section) Skinningrove 3
28th Sep 1907 Crystal Palace (Junior Cup) Dinas 4 2
17th Aug 1907 Llantrisant Contest Dinas 2 3
5th Aug 1907 Pontypridd Contest (Class C) Dinas 1 3
6th Jul 1907 Pontypridd Contest (Third Section) Dinas 3 5
21st May 1907 Cwmaman Contest Dinas 2
21st May 1907 Tonypandy Contest Dinas
20th May 1907 Caerphilly Contest Dinas 3
24th Nov 1906 Pontypridd Contest Dinas 4
16th Apr 1906 Mountain Ash Contest (Second Section) Dinas 2
4th Nov 1905 Hebburn Contest Hebburn Town 4
7th Oct 1905 Tynemouth Contest Hebburn Temperance 5
15th Jul 1905 Hebburn Contest Hebburn Temperance
3rd Jun 1905 Beamish Contest Hebburn Temperance 2
13th May 1905 Felling Contest Hebburn Temperance 3
24th Apr 1905 Shotley Bridge Contest Hebburn Temperance 2
29th Oct 1904 Scotland vs. Durham and Northumberland Associations Contest (Second Section) Hebburn Temperance 6
3rd Oct 1903 Tynemouth Contest Hebburn Temperance 1 11
12th Sep 1903 Hexham Waltz Contest Hebburn Temperance 1
29th Aug 1903 Guisborough Contest Hebburn Temperance 3 4
8th Aug 1903 Dunston Contest (Section 2) Hebburn Temperance 3
11th Jul 1903 Felling Contest Hebburn Temperance 1 6
11th Jul 1903 Philadelphia Contest Hebburn Temperance 3
20th Jun 1903 Throckley Contest Hebburn Temperance 2
1st Jun 1903 Howden-le-Wear Contest Hebburn Temperance 2
13th Apr 1903 Carlisle Contest Hebburn Temperance 7
5th Oct 1901 Tynemouth Contest Hebburn Colliery Temperance
Date Contest Winner
20th Nov 1966 Birmingham Association Contest (Open Section) City of Coventry
4th Nov 1956 North East Midlands Contest (Second Section) Mansfield Colliery
4th Nov 1956 North East Midlands Contest (First Section) Staveley Works
15th Nov 1953 North East Midlands Contest (Second Section) Thoresby Colliery
15th Nov 1953 North East Midlands Contest (First Section) Clipstone Colliery
5th May 1952 Scottish Miners Gala Contest Bowhill Colliery
10th Nov 1951 Scottish Championship (Second Section) Brechin City
4th Jun 1949 North of England Area (Championship Section) Harton Colliery
4th Jun 1949 North of England Area (Second Section) Backworth Colliery
28th May 1949 Welsh Area (Second Section) Mynyddygarreg
28th May 1949 Welsh Area (Championship Section) Cory Workmen's Silver
28th May 1949 Welsh Area (Third Section) Windsor Colliery
21st May 1949 West of England Area (Championship Section) Camborne
21st May 1949 West of England Area (Fourth Section) Paulton Silver
14th May 1949 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Clydebank Burgh
14th May 1949 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Fourth Section Musselburgh and Fisherrow
23rd Apr 1949 North Eastern Area (Fourth Section) Hoyland Town Silver
23rd Apr 1949 North Eastern Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick
9th Apr 1949 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors
9th Apr 1949 London and Southern Counties (Third Section) Spring Gardens
2nd Apr 1949 North West Area (Fourth Section) 96th Crewe ATC & Comrades
2nd Apr 1949 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band
12th Feb 1949 Midlands Area (Third Section) Burbage
12th Feb 1949 Midlands Area (Championship Section) Munn & Felton's
5th Feb 1949 Midlands Area (Second Section) Bournville Silver
17th Jul 1948 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Newquay
17th Jul 1948 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
17th Jul 1948 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Newquay Town
6th Sep 1947 British Open Fairey Aviation
22nd Nov 1945 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band
25th Aug 1945 West of England Area (Third Section) Pillowell Silver
25th Aug 1945 West of England Area (Second Section) Camborne Town
23rd Jun 1945 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills
6th Sep 1941 British Open Fairey Aviation
20th May 1939 Edinburgh Charities Contest Bonnybridge and District
19th Nov 1938 Scottish Championship (Fourth Section) Harold Memorial
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - B) Yiewsley & West Drayton
19th Jun 1937 Fife Charities Band Association Contest Wellesley Colliery
5th Dec 1936 Sheffield (City Hall) Contest Yorkshire Copper Works
10th Aug 1936 National Eisteddfod of Wales (Class A) Emlyn Colliery
20th Apr 1935 Edinburgh Charities Contest Bonnybridge & District
1935 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Willowfield
4th Sep 1933 British Open Brighouse & Rastrick
8th Oct 1932 Scottish Championship (Second Section) Johnstone Silver
27th Aug 1932 Peebles Contest Hawick Saxhorn
15th Nov 1930 East Ham Contest (Section 1) Edmonton Silver
15th Mar 1930 Boys Brigade Contest 76th Coy. Boys Brigade
23rd Nov 1929 Scottish Championship (Fourth Section) Leslie & District
13th Jul 1929 Cumberland and Furness Championship (Class A) Whitehaven Borough
13th Jul 1929 Stenalees Contest (Third Section) Newlyn East
13th Jul 1929 Stenalees Contest (Fourth Section) St Pinnock
13th Jul 1929 Cumberland and Furness Championship (Class B) Frizington St. Paul's
13th Jul 1929 Stenalees Contest (First Section) St Dennis
13th Jul 1929 Stenalees Contest (Second Section) Penwithick
1st Apr 1929 West Wales BBA Contest (Class B) Ystradgynlais
30th Mar 1929 Boys Brigade Contest 42nd Coy Boys Brigade
18th Aug 1928 Leslie Contest Wellesley Colliery
11th Aug 1928 Brinsley Contest Matlock United
14th Jul 1928 Seven Sisters Contest (Class C) Resolven
14th Jul 1928 Seven Sisters Contest (Class A) Ystalyfera Town
14th Jul 1928 Seven Sisters Contest (Class B) Afon Valley
17th Mar 1928 Glasgow Contest Parkhead Forge
3rd Mar 1928 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Hasland
22nd Oct 1927 Scottish Championship (Third Section) Bonnybridge
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Shield - A) Long Eaton Silver Prize
6th Aug 1927 Oxford Annual Contest (Section 1) Callender's Cables
6th Aug 1927 Oxford Annual Contest (Section 2) Callender's Cables 'A'
21st May 1927 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh
18th Apr 1927 Slaithwaite Contest Holme
13th Nov 1926 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS
25th Sep 1926 Crystal Palace (Grand Shield) Birmingham Metropolitan Works
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Dennis
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Penzance Independent
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver
1926 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Lisburn
7th Nov 1925 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh
25th Jul 1925 Cumberland and Furness Championship Cockermouth Mechanics
27th Sep 1924 Crystal Palace (Grand Shield) Callenders Cableworks Band
12th Jul 1924 Stenalees Contest (Second Section) Indian Queens Band
12th Jul 1924 Stenalees Contest (Open Section) St Dennis Silver Band
9th Dec 1922 Scottish Championship (Second Section) St John's (Port Glasgow)
20th May 1922 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) South Elmsall
1921 Scottish Championship (Third Section) Dysart Colliery
6th Nov 1920 Brass Band Organisation (N.W.Area) - Section A Wingates Temperance
6th Nov 1920 Brass Band Organisation (N.W.Area) - Section B Goodshaw
13th Jul 1918 Musselburgh Contest Dunnikier
27th Jun 1914 Wallsend Contest Hebburn Colliery
Name Composer Arranger Year
Golden Valley George Hawkins
March: Brigade of Guards George Hawkins
March: San Marino George Hawkins
Sunrise to Sunset George Hawkins

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!