[Upgrade to pro and remove adverts]

Powerfuel Hatfield Band

Also/previously known as: Hatfield Coal Company, Hatfield Coal Company Band, Hatfield Coalpower, Hatfield Colliery (D H P Interiors), Hatfield Colliery Band, Hatfield Main Colliery Band, Hatfield Main Colliery Prize Band, Hatfield Wilfreda Beehive Band, Powerfuel Hatfield Colliery, Wilfreda Beehive Hatfield, Wilfreda Beehive Hatfield Band

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
12th May 2018 British Open Spring Festival (Senior Cup)
4th Mar 2018 Yorkshire Area (Championship Section)
1st Oct 2017 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) 13 Stan Lippeatt
13th May 2017 British Open Spring Festival (Senior Trophy) 4 Salute to Youth 13 Stan Lippeatt
5th Mar 2017 Yorkshire Area (Championship Section) 11 Pageantry 5 Stan Lippeatt
29th Jan 2017 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) 1 Pageantry 4 Stan Lippeatt
2nd Oct 2016 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) 5   12 Stan Lippeatt
18th Sep 2016 National Championship of Great Britain (First Section Final) 12 Ballet for Band 11 Stan Lippeatt
8th May 2016 Buxton Festival (Championship/First Section) 2   James Cook, Circumnavigator 1 Stan Lippeatt
6th Mar 2016 Yorkshire Area (First Section) 2 Essay [Gregson] 7 Stan Lippeatt
12th Jul 2015 Shirebrook - Brass in the Bandstand W 9
9th May 2015 British Open Spring Festival (Senior Trophy) 17 Tallis Variations 16 Stan Lippeatt
7th Mar 2015 Yorkshire Area (First Section) D   A London Overture 1 Stan Lippeatt
5th Oct 2014 Bolsover Entertainment Contest (First Section) 2 5 Stan Lippeatt
21st Sep 2014 National Championship of Great Britain (First Section Final) 6 A King's Lie 8 Stan Lippeatt
26th Apr 2014 British Open Spring Festival (Senior Trophy) 13 The Judges of the Secret Court (Les Francs Juges) 7 Stan Lippeatt
1st Mar 2014 Yorkshire Area (First Section) 2   Cry of the Mountain 3 Stan Lippeatt
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (First Section) W 11
11th May 2013 Senior Trophy 16 Journey into Freedom 3 Stan Lippeatt
3rd Mar 2013 Yorkshire Area (First Section) 5 Brass Triumphant 1 Graham O'Connor
7th Oct 2012 Bolsover Entertainment Contest (1st section) D 4 Graham O'Connor
12th May 2012 Senior Trophy 14 Chivalry 16 Graham O'Connor
4th Mar 2012 Yorkshire Area (First Section) 8 Mountain Views 6 Graham O'Connor
14th May 2011 Senior Cup 20 Prisms 14 William Rushworth
6th Mar 2011 Yorkshire Area (First Section) 6 Le Carnaval Romain 2 Graham O'Connor
3rd Oct 2010 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) 3 6 Graham O'Connor
15th May 2010 Senior Cup 9 The Year of the Dragon 13 Graham O'Connor
7th Mar 2010 Yorkshire Area (Championship Section) 10 English Heritage 2 John Berryman
24th Jan 2010 Butlins Mineworkers (Championship Section) 9 Sleepless Cities Graham O'Connor
9th May 2009 Senior Cup 7 Pageantry 18 Graham O'Connor
8th Mar 2009 Yorkshire Area (Championship Section) 9 Salute to Youth 2 Graham O'Connor
26th Oct 2008 Pontins (Championship Section) 3 Cloudcatcher Fells 9 Graham O'Connor
10th May 2008 Senior Trophy 1 An Epic Symphony 16 Graham O'Connor
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (Championship Section) 11 Festival Music 3 Graham O'Connor
4th Nov 2007 Pontins (Championship Section) 1 Partita [Sparke] 15 Graham O'Connor
19th May 2007 Senior Trophy 5 Ballet for Band 12 Graham O'Connor
25th Mar 2007 Tameside Open (Championship Section) W
4th Mar 2007 Yorkshire Area (Championship Section) 5 Isaiah 40 11 Graham O'Connor
4th Feb 2007 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) 6 3 Graham O'Connor
19th Nov 2006 Wilkinson Northern Open 3 The Essence of Time 10 Graham O'Connor
13th May 2006 Senior Trophy 12 The Essence of Time 3 Graham O'Connor
5th Mar 2006 Yorkshire Area (Championship Section) 9 Journey to the Centre of the Earth 4 Graham O'Connor
29th Oct 2005 Pontins (First Section) 8 Lorenzo 15 Graham O'Connor
25th Sep 2005 National Championship of Great Britain (First Section Final) 6 Pageantry 10 Graham O'Connor
5th Mar 2005 Yorkshire Area (First Section) 1 Comedy Overture 11 Graham O'Connor
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (First Section) 1 Ballet for Band 1 Graham O'Connor
30th Oct 2004 Pontins (First Section) 6 A London Overture 14 Graham O'Connor
11th Sep 2004 National Championship of Great Britain (First Section Final) 5 The King of Elfland's Daughter 9 Graham O'Connor
6th Mar 2004 Yorkshire Area (First Section) 1 Coventry Variations 2 Graham O'Connor
29th Nov 2003 Butlins Mineworkers (Second Section) W Triptych [Sparke]
21st Sep 2003 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 1 Sunset Rhapsody 7 Graham O'Connor
1st Mar 2003 Yorkshire Area (Second Section) 2 Celestial Prospect 6 Graham O'Connor
16th Nov 2002 National Mineworkers (Second Section) 4 Music from Kantara 1 Graham O'Connor
26th Oct 2002 Pontins (Second Section) 9 Sunset Rhapsody 10 Graham O'Connor
22nd Jun 2002 Doncaster Jubilee Entertainment Contest 1 Graham O'Connor
2nd Mar 2002 Yorkshire Area (Second Section) 3 Symphony for Brass 5 Graham O'Connor
24th Nov 2001 National Mineworkers (Second Section) 2 Fantasia in F Graham O'Connor
1st Apr 2001 Tameside Open Championships (Second Section) 3 9 Graham O'Connor
3rd Mar 2001 Yorkshire Area (Second Section) 7 The Moor of Venice 7 Graham O'Connor
21st Oct 2000 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 15 Excelsior [Snell] 6 Graham O'Connor
7th Oct 2000 National Mineworkers (Third Section) 1 Facets of Glass 2 Graham O'Connor
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) 2 2 Graham O'Connor
4th Mar 2000 Yorkshire Area (Third Section) 1 Narnia Suite 12 Graham O'Connor
30th Oct 1999 National Mineworkers (First Section) 11 Variations on a Ninth Andrew Snell
25th Apr 1999 Chesterfield Entertainments Contest 4 David Horn
28th Feb 1999 Yorkshire Area (Second Section) 8 Symphonic Suite for Brass 10 David Horn
6th Dec 1998 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) The Force of Destiny (La Forza del Destino) - Overture [arr. F. Wright] 9 David Horn
14th Nov 1998 National Mineworkers ( Second Section ) 1 A Salford Sinfonietta 11 David Horn
7th Jun 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest Yorkshire Qualifier 8 10 Graham O'Connor
10th May 1998 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Graham O'Connor
1st Mar 1998 Yorkshire Area (Second Section) 6 Culloden Moor 5 Graham O'Connor
15th Nov 1997 National Mineworkers (Second Section) 6 A Royal Mile Suite Graham O'Connor
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 2 3 Ken Johnson
2nd Mar 1997 Yorkshire Area (Second Section) 11 A New Buckenham Suite 4 Ken Johnson
16th Nov 1996 National Mineworkers (Second Section) 10 Hollywood! Malcolm Simpson
1st Nov 1996 Malton Entertainments Contest (Class A) 2 Malcolm Simpson
6th Oct 1996 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) Malcolm Simpson
14th Apr 1996 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 2   2 Malcolm Simpson
17th Mar 1996 Yorkshire Area (Second Section) 9 Hollywood! 6 Malcolm Simpson
25th Nov 1995 National Mineworkers (Second Section) The Plantagenets 8 Malcolm Simpson
8th Oct 1995 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) Malcolm Simpson
19th Mar 1995 Yorkshire Area (Second Section) 10 Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 2 Malcolm Simpson
19th Nov 1994 National Mineworkers (Second Section) Chorale 5 Malcolm Simpson
9th Oct 1994 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) 4 2 Malcolm Simpson
20th Mar 1994 Yorkshire Area (Second Section) 5 A Salford Sinfonietta 15 Malcolm Simpson
6th Mar 1994 CISWO Yorkshire (2nd Section) 4 A Salford Sinfonietta 2 Malcolm Simpson
20th Nov 1993 National Mineworkers (Third Section) 2 A Leadsman, a Lady and a Lord 15 Ken Johnson
17th Oct 1993 George Allen Memorial Contest (Section 2) 2 Ken Johnson
14th Mar 1993 Yorkshire Area (Third Section) 3 The Shipbuilders 12 Ken Johnson
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire ( 3rd Section ) 1 The Shipbuilders 7 Ken Johnson
21st Nov 1992 National Mineworkers (Third Section) 2 Divertimento [Kelly] 2 Ken Johnson
15th Nov 1992 Malton Entertainments Contest (Class A) 2 2 Ken Johnson
11th Oct 1992 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) 3 8 Ken Johnson
21st Jun 1992 Great Grimsby Brass Band Festival: Class B 1 Ken Johnson
26th Apr 1992 George Allen Memorial Contest (Section 2) 1 Ken Johnson
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (3rd Section) 1 Suite for Brass [Segers] 2 Ken Johnson
23rd Feb 1992 Yorkshire Area (Third Section) 4 Suite for Brass [Segers] 14 Ken Johnson
24th Nov 1991 Malton Entertainments Contest (Class B) 1 6 Ken Johnson
16th Nov 1991 National Mineworkers (Third Section) 4 Culloden Moor 11 Ken Johnson
13th Oct 1991 Cleethorpes Entertainment Contest (Section B) 1 Ken Johnson
5th May 1991 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) W 1
3rd Mar 1991 CISWO Yorkshire (3rd Section) 5 Triptych [Sparke] 1 Ken Johnson
24th Feb 1991 Yorkshire Area (Third Section) 14 Triptych [Sparke] 6 Ken Johnson
25th Nov 1990 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Scottish Festival Overture Ken Johnson
17th Nov 1990 National Mineworkers (Third Section) 2 Snowdon Fantasy 10 Ken Johnson
29th Apr 1990 Washington Contest (Section B) 2 Ken Johnson
11th Mar 1990 Yorkshire Area (Third Section) 8 Divertimento [Barry] 8 Ken Johnson
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (3rd Section) 1 Divertimento [Barry] 2 Ken Johnson
26th Nov 1989 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) 3 Three Haworth Impressions Unknown, do you know?
21st Oct 1989 National Mineworkers (Third Section) 5 Concertante Music 7 Brian Dyson
21st May 1989 Washington Contest (Section B) 1 Brian Dyson
30th Apr 1989 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Brian Dyson
5th Mar 1989 CISWO Yorkshire (3rd Section) 3 Three Memories for Brass 3 Brian Dyson
26th Feb 1989 Yorkshire Area (Third Section) 6 Three Memories for Brass 16 Brian Dyson
27th Nov 1988 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) 3 Promenade 2 Brian Dyson
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Second Section) Froissart Overture 1 Brian Dyson
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Vizcaya Unknown, do you know?
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Third Section) 9 Folk Song Heritage 9 John Morahan
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (2nd Section) 4 Royal Parks 3 John Morahan
29th Nov 1987 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Second Rhapsody on Negro Spirituals 12 John Morahan
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Music for a Festival John Morahan
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Third Section) 15 Scottish Festival Overture 11 John Morahan
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (2nd Section) The Margam Stones 1 John Morahan
8th Nov 1986 National Mineworkers (Third Section) 5 Hinemoa 1 Ken Johnson
6th Jul 1986 Bacchus Hotel Brass Band Entertainment Contest (Class B) 1 Ken Johnson
18th May 1986 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) 2 The Shipbuilders 1 Ken Johnson
2nd Mar 1986 CISWO Yorkshire (3rd Section) 1 Suite in Bb [Jacob] Ken Johnson
23rd Feb 1986 Yorkshire Area (Third Section) 4 Suite in Bb [Jacob] 6 Ken Johnson
24th Nov 1985 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) W Simon called Peter
9th Nov 1985 National Mineworkers (Third Section) 1 Patterns 3 Ken Johnson
7th Jul 1985 Bacchus Hotel Brass Band Entertainment Contest 3 Ken Johnson
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) 5 Coriolanus 8 Ken Johnson
3rd Mar 1985 CISWO Yorkshire (3rd Section) 1 A Barchester Suite Ken Johnson
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) 1 Scheherazade 8 Philip Bingham
24th Jun 1984 Bacchus Hotel Brass Band Entertainment Contest 4 Philip Bingham
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Sinfonietta [Horovitz] Unknown, do you know?
29th Apr 1984 Doncaster Entertainment Contest (Section 3) 3 Philip Bingham
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (3rd Section) 2 A Spa Suite 4 Philip Bingham
26th Feb 1984 Yorkshire Area (Third Section) 6 A Spa Suite 18 Philip Bingham
5th Nov 1983 National Mineworkers (Third Section) 3 Suite in Bb [Jacob] 5 Philip Bingham
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Swiss Festival Overture [Ball] Philip Bingham
24th Apr 1983 Doncaster Entertainment Contest (Section 3) 2 Unknown, do you know?
6th Mar 1983 CISWO Yorkshire (3rd Section) 1 Wheatlands 10 Philip Bingham
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Third Section) Wheatlands 7 Philip Bingham
6th Nov 1982 National Mineworkers (Third Section) 6 North West Passage Philip Bingham
20th Jun 1982 Chatsworth House Contest 12 Philip Bingham
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) 5 Land of the Ever Young 17 Philip Bingham
2nd May 1982 Buxton Festival (Section B) The Three Musketeers Unknown, do you know?
7th Mar 1982 CISWO Yorkshire (3rd Section) 1 Land of the Ever Young Philip Bingham
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Third Section) 11 Land of the Ever Young 4 Philip Bingham
7th Nov 1981 National Mineworkers (Third Section) 4 Resurgam 9 Philip Bingham
21st Jun 1981 Chatsworth House Contest 2 Philip Bingham
8th Mar 1981 Yorkshire Area (Third Section) 10 Hinemoa 4 Philip Bingham
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (3rd Section) 1 Hinemoa 7 Philip Bingham
4th May 1980 Buxton Festival (Section A) Concert Overture for Brass Band Philip Bingham
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (2nd Section) Concert Overture for Brass Band Philip Bingham
24th Feb 1980 Yorkshire Area (Second Section) 17 Concert Overture for Brass Band 18 Philip Bingham
29th Apr 1979 Buxton Festival (Section A) 9 Labour and Love 10 Gordon Saville
31st Mar 1979 Nottingham Championship (Second Section) Rhapsody in Brass 8 Gordon Saville
11th Feb 1979 Yorkshire Area (Second Section) Introduction, Elegy and Caprice Gordon Saville
11th Nov 1978 National Mineworkers (Second Section) Morning Rhapsody Gordon Saville
30th Apr 1978 Buxton Festival (Section A) Little Suite for Brass Band No. 2 Gordon Saville
5th Mar 1978 CISWO Yorkshire (2nd Section) 2 The Three Musketeers Gordon Saville
12th Feb 1978 Yorkshire Area (Second Section) The Three Musketeers 5 Gordon Saville
1st May 1977 Buxton Festival (Section A) Promenade 7 Gordon Saville
6th Mar 1977 CISWO Yorkshire (2nd Section) 4 Morning Rhapsody Unknown, do you know?
13th Feb 1977 Yorkshire Area (Second Section) Morning Rhapsody 8 Gordon Saville
2nd May 1976 Buxton Festival (Section A) Suite Gothique 3 Malcolm Simpson
27th Mar 1976 Nottingham Championship (Second Section) Scheherazade 17 Malcolm Simpson
1st Nov 1975 National Mineworkers (Third Section) Three Inventions 3 Graham O'Connor
4th May 1975 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Rhapsody in Brass Graham O'Connor
27th Apr 1975 Buxton Festival (Section A) Scheherazade 2 Graham O'Connor
30th Mar 1975 Pontins (Second Section) W Overture to "The Sicilian Vespers" [arr. Siebert]
2nd Feb 1975 Yorkshire Area (Second Section) Rhapsody in Brass Graham O'Connor
1975 CISWO Yorkshire (3rd Section) 2 Indian Summer Graham O'Connor
28th Jul 1974 Teesside International Eisteddfod (Section 2) Othello Unknown, do you know?
12th May 1974 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Othello Graham O'Connor
28th Apr 1974 Buxton Festival (Section A) Othello 8 Unknown, do you know?
Mar 1974 CISWO Yorkshire (3rd Section) 3 Scheherazade 5 Malcolm Simpson
17th Feb 1974 Yorkshire Area (Second Section) Song and Dances Malcolm Simpson
25th Nov 1973 Doncaster Entertainment Contest 3 Unknown, do you know?
3rd Jun 1973 Buxton Festival (Section A) 2 Doon Valley 5 Malcolm Simpson
10th Dec 1972 Doncaster Entertainment Contest 3 Unknown, do you know?
26th Nov 1972 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Unknown, do you know?
4th Nov 1972 National Mineworkers (Third Section) 3 Promenade 2 A. Dinning
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Third Section Final) A Waltz Overture A. Dinning
4th Jun 1972 Buxton Festival (Section B) 4 Rufford Abbey 8 A. Dinning
5th Mar 1972 CISWO Yorkshire (3rd Section) 2 Song and Dances A. Dinning
13th Feb 1972 Yorkshire Area (Third Section) 1 Three Brass Band Studies 1 A. Dinning
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section A) From the New World [arr. Rimmer] 4 A. Dinning
13th Jun 1971 Buxton Festival (Section B) 2 6 A. Dinning
25th Oct 1970 Doncaster Entertainment Contest (Semi Final) 2 Unknown, do you know?
17th Oct 1970 National Mineworkers (Third Section) 4 Music for a Brass Band 9 J. W. Smith
10th Oct 1970 National Championship of Great Britain (Third Section Final) A Czech Fantasy W. Smith
26th Jul 1970 Teesside International Eisteddfod (Section 3) Coriolanus Unknown, do you know?
7th Jun 1970 Buxton Festival (Section B) First Suite in Eb J. W. Smith
9th May 1970 North Eastern Area (Third Section) 2 Welsh Fantasia Land of Song 4 W. Smith
1st Nov 1969 South Yorkshire BBA Contest (Section 2) 4 W. Smith
18th Oct 1969 National Mineworkers (Third Section) 4 Sirius [Wright] 2 W. Smith
10th May 1969 Yorkshire Area (Third Section) 4 Chorale and Variations [Lucas] 4 W. Smith
1969 CISWO Yorkshire (3rd Section) 2 Call of the Sea W. Smith
12th May 1968 Buxton Festival (Third Section) 2 Little Suite for Brass Band No. 2 1 W. Smith
11th May 1968 Yorkshire Area (Third Section) Fowey River Suite 8 C. Gamage
7th Apr 1968 Yorkshire Brass Band Championship (Third Section) 2 Little Suite for Brass Band No. 2 C. Gamage
14th Oct 1967 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Second Organ Sonata George Thorpe
4th Jun 1967 Buxton Festival (Section C) W Rhapsody on Negro Spirituals
29th Apr 1967 Senior Cup Rhapsody on Negro Spirituals 6 W. Smith
11th Mar 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Third Section) Poliuto Suite [arr. Hawkins] W. Smith
5th Mar 1967 CISWO Yorkshire (3rd Section) 3 Poliuto Suite [arr. Hawkins] W. Smith
20th Nov 1966 Saddleworth Contest (Section B) 2 4 Unknown, do you know?
20th Nov 1966 Saddleworth Contest (Section A) 7 Unknown, do you know?
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 1 Spirit of Progress W. Smith
28th May 1966 Spring Festival (Junior Shield) 3 Thames Valley Suite W. Smith
15th May 1966 Buxton Festival (Section C) 1 Thames Valley Suite W. Smith
26th Mar 1966 Yorkshire Brass Band Championships (Third Section) 4 Thames Valley Suite 13 W. Smith
6th Mar 1966 CISWO Yorkshire (3rd Section) Thames Valley Suite W. Smith
16th Oct 1965 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Neapolitan Suite W. Smith
2nd Oct 1965 National Mineworkers (Fourth Section) 1 Suite in Bb [Purcell] 6 W. Smith
6th Mar 1965 North Eastern Area (Fourth Section) 1 English Suite [Lovelock] W. Smith
Mar 1965 CISWO Yorkshire (4th Section) 1 The Princess and the Poet Unknown, do you know?
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) A Souvenir of Shakespeare W. Smith
31st May 1964 Buxton Festival (Section C) 1 A Rural Suite 19 W. Smith
1964 York & District BBA Contest (2nd Section) 1 Unknown, do you know?
24th Nov 1963 York & District BBA Contest (1st Section) Unknown, do you know?
3rd Mar 1963 CISWO Yorkshire (4th Section) 2 Four Little Maids 9 W. Smith
25th Nov 1962 York & District BBA Contest (2nd Section) 1 W. Smith
26th May 1962 Spring Festival (Junior Trophy) 4 Suite Ancienne 10 W. Smith
25th Mar 1961 North Eastern Area (Third Section) Salzburg Suite Andrew Owenson
2nd Apr 1960 North Eastern Area (Third Section) Neapolitan Suite 21 S. Roebuck
6th Mar 1960 CISWO Yorkshire (2nd Section) 2 S. Roebuck
5th Dec 1959 West Riding Contest (2nd Section) W Labour and Love
29th Aug 1959 Yorkshire v. Midlands Contest (Section 2) 3 English Folk Song Suite Unknown, do you know?
9th May 1959 Spring Festival (Junior Shield) 2 English Folk Song Suite 14 Andrew Owenson
14th Mar 1959 North Eastern Area (Third Section) 6 English Folk Song Suite Andrew Owenson
1959 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) 3 Unknown, do you know?
29th Mar 1958 North Eastern Area (Third Section) Devon Fantasy 23 Haydn Griffiths
6th Apr 1957 North Eastern Area (Third Section) Spirit of Progress Haydn Griffiths
3rd Mar 1957 CISWO Yorkshire (3rd Section ) 1 Gems of Old England Haydn Griffiths
2nd Dec 1956 West Riding Contest (3rd Section) 1 Haydn Griffiths
26th May 1956 Spring Festival (Junior Cup) Three Songs without Words Haydn Griffiths
10th Mar 1956 North Eastern Area (Third Section) 8 Haydn Griffiths
4th Mar 1956 CISWO Yorkshire (3rd Section ) 4 Echoes of Spring Haydn Griffiths
4th Dec 1955 West Riding Contest (3rd Section) 3 Echoes of the Opera Haydn Griffiths
21st May 1955 Senior Trophy Crown Cavalcade 12 W. Bamford
7th May 1955 Rhyl Contest (Fourth Section) The Dawn of Spring W. Bamford
23rd Apr 1955 North Eastern Area (Third Section) Crown Cavalcade 21 W. Bamford
22nd May 1954 Spring Festival (Junior Shield) W In Tudor Days
19th Apr 1954 Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Beautiful Britain W. Bamford
10th Apr 1954 North Eastern Area (Third Section) Glastonbury 14 W. Bamford
26th Sep 1953 Altrincham Borough Band Brass Band Contest Recollections of England 4 W. Bamford
16th May 1953 Spring Festival (Junior Cup) 1 Tales of Hoffmann W. Bamford
18th Apr 1953 North Eastern Area (Third Section) A Holiday Suite W. Bamford
6th Apr 1953 Leicester Brass Band Festival (Section 3) 2 The Golden Dawn W. Bamford
17th May 1952 Spring Festival (Junior Cup) Mignonne 16 W. Bamford
15th Mar 1952 North Eastern Area (Fourth Section) Wayside Scenes 13 W. Bamford
7th Jul 1951 Selby Contest Macbeth [D. Rimmer] Unknown, do you know?
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class D) Divertimento [Ball] J. Thompson
27th May 1950 Belle Vue May Contest (Class D) O'er Hill and Dale J. Thompson
6th Jun 1927 Bawtry Contest A Garland of Classics Unknown, do you know?

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!