[Upgrade to pro and remove adverts]

William Relton


Date Contest Winner
18th Jun 2011 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) Mount Charles Youth
18th Jun 2011 West of England Bandsmen's Festival (Third Section) Redruth Town
18th Jun 2011 West of England Bandsmen's Festival (Training Section) Launceston Town
18th Jun 2011 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) Camborne
18th Jun 2011 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) Bodmin Town
18th Jun 2011 West of England Bandsmen's Festival (First Section) Foresters Brass 2000
18th Jun 2011 West of England Bandsmen's Festival (Fourth Section) Liskeard Silver
3rd Oct 2010 Bolsover Entertainment Contest (4th Section) Ireland Colliery Chesterfield
4th Sep 2010 British Open Tredegar
15th May 2010 Grand Shield Tredegar
12th Sep 2009 British Open Cory Band
27th Jun 2009 English Nationals Black Dyke
9th May 2009 Grand Shield Rothwell Temperance
3rd Nov 2007 SWBBA Contest (Third Section) Heyl Town Band
3rd Nov 2007 South West Brass Band Association Open (Championship & First) Section St. Dennis
3rd Nov 2007 South West Brass Band Association (Second Section) St. Stythians
3rd Nov 2007 SWBBA Contest (Fourth Section) Sidmouth Town Band
15th Sep 2007 British Open Cory Band
30th Jun 2007 English Nationals Grimethorpe Colliery
28th Oct 2006 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery (UK Coal)
1st Jul 2006 English Nationals Foden's Richardson
21st Jan 2006 Butlins Mineworkers (Championship Section) PolySteel Band
17th Sep 2005 British Open Black Dyke
18th Jun 2005 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
18th Jun 2005 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) Camborne Town
18th Jun 2005 West of England Bandsmen's Festival (Fourth Section) Torrington Silver
18th Jun 2005 West of England Bandsmen's Festival (First Section) St. Keverne
18th Jun 2005 West of England Bandsmen's Festival (Third Section) St. Pinnock
18th Jun 2005 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) St. Keverne
29th May 2005 International Masters Scottish Co-op
7th May 2005 Grand Shield Hepworth (Persimmon Homes)
13th Mar 2005 Welsh Area (Championship Section) Buy As You View
12th Mar 2005 Welsh Area (Second Section) Deiniolen
28th Mar 2004 West of England Area (Championship Section) JAG Mount Charles
27th Mar 2004 West of England Area (First Section) Bournemouth Concert Brass
18th Oct 2003 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey FP (Music)
13th Sep 2003 British Open Yorkshire Building Society
19th Oct 2002 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Williams Fairey
14th Sep 2002 British Open Buy As You View Cory
30th Jun 2002 Brass and Trams Entertainment Contest (NEMBBA) Carlton Brass
6th Apr 2002 West of England Area (First Section) St. Austell Town
6th Apr 2002 West of England Area (Championship Section) SWT Woodfalls
15th Jul 2001 Entertaining Brass (NEMBBA) Newstead Welfare
16th Jun 2001 West of England Bandsmen's Festival (Class D) St Dennis
16th Jun 2001 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Austell Youth
16th Jun 2001 West of England Bandsmen's Festival (Class E) Hayle Town
16th Jun 2001 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Wantage Silver A
16th Jun 2001 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Bodmin Town
16th Jun 2001 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Treherbert & District
4th Mar 2001 Midlands Area (Championship Section) Travelsphere Holidays
3rd Mar 2001 Midlands Area (First Section) Kibworth
21st Oct 2000 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Buy As You View Cory
9th Sep 2000 British Open Buy As You View Cory
28th May 2000 All England Masters Yorkshire Building Society
5th Mar 2000 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery
4th Mar 2000 Midlands Area (First Section) Ratby Cooperative
16th Oct 1999 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens (Courtois)
30th May 1999 All England Masters Yorkshire Building Society
12th Dec 1998 Dutch Nationals (Championship Division) De Bazuin
17th Oct 1998 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
13th Sep 1998 Harry Ramsden's 70th Jubilee Brass Band Masters Fodens (Courtois)
12th Sep 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest Final Pontardulais Town
6th Sep 1998 British Open Williams Fairey
24th May 1998 All England Masters Brighouse & Rastrick
3rd May 1998 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Matthews Norfolk Brass
7th Feb 1998 Norwegian National Championships (Elite Section) Sandefjord Brass Symposium
17th Jan 1998 British Open Yorkshire Building Society
16th Nov 1997 Brass In Concert JJB Sports Leyland
18th Oct 1997 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
4th May 1997 East Anglian BBA Spring Festival (Youth Section) Fulbourn and Teversham Youth
4th May 1997 East Anglian BBA Spring Festival (Class C) Hadstock Silver
4th May 1997 East Anglian BBA Spring Festival (Class B) Waveney Valley
4th May 1997 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Holmes Quest
4th May 1997 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Matthews Norfolk Brass
16th Feb 1997 National Youth Brass Band Championships - Intermediate Section St. Helens Youth Brass Band
16th Feb 1997 National Youth Brass Band Championships - Junior Section Dobcross Youth
17th Nov 1996 Brass In Concert Williams Fairey
26th May 1996 All England Masters Williams Fairey
9th Dec 1995 Dutch Nationals (Championship Division) De Bazuin
9th Dec 1995 Dutch Nationals (First Division) Excelsior - Zalk
28th May 1995 All England Masters Britannia Building Society
13th May 1995 Grand Shield Yorkshire Building Society
30th Apr 1995 East Anglian BBA Spring Festival (Youth Section) Spalding Youth
30th Apr 1995 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Norwich Area Brass
30th Apr 1995 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Matthews Norfolk Brass
29th Apr 1995 European Championships (1st/B Section) Oberschwaben Allgau
29th Apr 1995 European Championships Black Dyke Mills
15th Oct 1994 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
7th May 1994 European Championships Williams Fairey
7th May 1994 European Championships (1st/B Section) Brass Band Frossch Hall
20th Feb 1994 National Youth Brass Band Championships - Intermediate Section Lions Youth Brass
11th Dec 1993 Dutch Nationals (Fourth Division) Gloria Dei Gerkesklooster-Stroobos
11th Dec 1993 Dutch Nationals (Third Division) De Lofklank - Ureterp
27th Nov 1993 Swiss National Championships (First Division) Brass Band Kirchenmusik Flühli
27th Nov 1993 Swiss National Championships (Third Division) Junior Brass Band MG Risch-Rotkreuz
16th Oct 1993 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Williams Fairey Engineering
10th Jul 1993 Southern Open (Championship Section) Flowers (Gloucester) Band
10th Jul 1993 Southern Open (First Section) Staines Brass
30th May 1993 All England Masters Brighouse & Rastrick
1st May 1993 European Championships Brass Band Willebroek
15th Nov 1992 Brass In Concert BNFL
17th Oct 1992 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery
16th May 1992 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Murray International Whitburn
16th May 1992 Carnegie Invitation Contest (First Section) Clackmannan District
2nd May 1992 Welsh Challenge Entertainment Championship Eikanger Bjørsvik Musikklag
15th Mar 1992 North of England Area (First Section) Northumbria Police
15th Mar 1992 North of England Area (Championship Section) Fishburn
3rd Nov 1991 Watford (Fourth Section) Croft Silver
3rd Nov 1991 Watford (Third Section) Wigston
3rd Nov 1991 Watford (Second Section) Unity Brass - The Official Band of Manchester Unity
3rd Nov 1991 Watford (Championship Section) London Electricity Redbridge Brass
3rd Nov 1991 Watford (Youth Section) Tilbury Youth
5th Oct 1991 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Desford Colliery Caterpillar
27th Apr 1991 European Championships Black Dyke Mills
8th Dec 1990 Dutch Nationals (Second Division) Excelsior - Ferwerd
8th Dec 1990 Dutch Nationals (Championship Division) De Waldsang
18th Nov 1990 Brass In Concert Britannia Building Society
27th Oct 1990 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Magheramorne Silver
27th Oct 1990 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) 1st Old Boys Association Silver Band
27th Oct 1990 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Ashgrove
6th Oct 1990 National Youth Brass Band Championships West Lothian Schools Brass
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) CWS (Glasgow)
8th Sep 1990 British Open Sun Life
9th Dec 1989 Dutch Nationals (Championship Division) De Waldsang
3rd Dec 1989 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
3rd Dec 1989 Belgian Nationals (First Division) Brassband Terpsichore
3rd Dec 1989 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Alsemberg
8th Oct 1989 National Youth Brass Band Championships West Glamorgan Youth
7th Oct 1989 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Desford Colliery Caterpillar
28th May 1989 All England Masters Leyland DAF
29th Apr 1989 European Championships Eikanger Bjorsvik Musikklag
16th Apr 1989 North of England Area (Second Section) Consett M.M. Oil (UK)
16th Apr 1989 North of England Area (Championship Section) Ever Ready
10th Dec 1988 Dutch Nationals (Third Division) Heman - Zuidwolde
26th Nov 1988 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Burgermusik Luzern
26th Nov 1988 Swiss National Championships (First Division) Musikgesellschaft Brass Band Hilterfingen
20th Nov 1988 Brass In Concert Britannia Building Society Foden
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Desford Colliery Dowty
10th Sep 1988 British Open Rigid Container Group GUS
30th Apr 1988 European Championships Eikanger Bjorsvik Musikklag
3rd Apr 1988 Australian Championships - Wind Band (B Grade) Geelong Concert (Vic)
3rd Apr 1988 Australian Championships - Wind Band (C Grade) Metropolitan West Schools (NSW)
2nd Apr 1988 Australian Championships (A Grade) Tenderkist Wanganui (NZ)
2nd Apr 1988 Australian Championships - Wind Band (Junior C Grade) Western Lake MacQuarie Concert (NSW)
5th Mar 1988 Scottish Championship (Fourth Section) Brediland Concert Brass Paisley
5th Mar 1988 Scottish Championship (Championship Section) CWS (Glasgow)
12th Dec 1987 Dutch Nationals (Championship Division) De Waldsang
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Desford Colliery Dowty
2nd May 1987 European Championships Black Dyke Mills
4th Apr 1987 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 2) Cowdenbeath
4th Apr 1987 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 1) CWS Glasgow
14th Feb 1987 Norwegian National Championships (Division 1) Eikanger-Bjørsvik Musikklag
4th Oct 1986 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Engineering
7th Jun 1986 Granada Band of the Year Desford Colliery Dowty
18th May 1986 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Yorkshire Imperial
22nd Mar 1986 Southampton Open Contest (Championship Section) Woodfalls
22nd Mar 1986 Southampton Open Contest (Third Section) Ryde Concert
22nd Mar 1986 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Woodfalls
22nd Mar 1986 Southampton Open Contest (Second Section) Downton Huntsman
17th Nov 1985 Brass In Concert Desford Colliery Dowty
5th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Rhodian Brass
7th Sep 1985 British Open Black Dyke Mills
5th May 1985 European Championships Black Dyke Mills
24th Mar 1985 North of England Area (Second Section) Newcastle Brown Ale
24th Mar 1985 North of England Area (Championship Section) Ever Ready
10th Mar 1985 London and Southern Counties (Youth Section) Hampshire Youth Concert
10th Mar 1985 London and Southern Counties (Championship Section) Newham
18th Nov 1984 Brass In Concert Desford Colliery Dowty
7th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) The Cory Band
8th Sep 1984 British Open Grimethorpe Colliery
9th Oct 1983 National Youth Brass Band Championships Hampshire Youth Concert
10th Sep 1983 British Open Black Dyke Mills
28th May 1983 European Championships Black Dyke Mills
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Yorkshire Imperial
20th Mar 1983 North West Area (Fourth Section) Bedford (Leigh)
3rd Oct 1982 European Championships Black Dyke Mills
21st Mar 1982 North West Area (Championship Section) Leyland Vehicles Band
31st Oct 1981 Pontins (Championship Section) St. Austell
31st Oct 1981 Pontins (Third Section) Darwen
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
5th Sep 1981 British Open City of Coventry
26th Apr 1980 Midlands Area (Championship Section) G.U.S.
30th Mar 1980 North West Area (Championship Section) Fairey Engineering Band
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (2nd Section) Barrow Colliery Band
7th Oct 1979 European Championships Black Dyke Mills
8th Sep 1979 British Open Fairey Engineering
17th Jun 1979 BBC Best of Brass Final Sun Life Stanshawe
16th Jun 1979 BBC Best of Brass Semi-Final 2 Sun Life Stanshawe
16th Jun 1979 BBC Best of Brass Semi-Final 1 Hammonds Sauce Works
31st Mar 1979 Nottingham Championship (Second Section) City of Coventry Imperial
31st Mar 1979 Nottingham Championship (Championship Section) Ransome Hoffman Pollard
11th Feb 1979 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Birmingham School Of Music
19th Nov 1978 Bradford Entertainment Contest Lockwood
5th Nov 1978 Pontins (Second Section) Poynton
4th Nov 1978 Pontins (Third Section) Third Carrickfergus Silver Band
8th Oct 1978 European Championships Black Dyke Mills
17th Jun 1978 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
17th Jun 1978 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Dennis
17th Jun 1978 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Bugle
17th Jun 1978 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Hayle Town
8th Apr 1978 Nottingham Championship (Second Section) Teversal Colliery
8th Apr 1978 Nottingham Championship (Third Section) Rothwell Temperance
8th Apr 1978 Nottingham Championship (Championship Section) William Davis Construction Group
12th Feb 1978 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Webb Ivory Newhall
12th Feb 1978 Milton Keynes Brass Band Festival (Third Section) Brackley
6th Nov 1977 Pontins (Championship Section) Swanbrook Transport
5th Nov 1977 Pontins (Third Section) Matlock
30th Oct 1977 BBC Radio Oxford 'Brass Bound' (Final)
8th Oct 1977 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
10th Sep 1977 British Open Black Dyke Mills
6th Mar 1977 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley
6th Mar 1977 CISWO Yorkshire (2nd Section) Kippax Old Brass Band
4th Sep 1976 British Open Black Dyke Mills
19th Apr 1976 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood
18th Apr 1976 Pontins Southport (Second Section) Lancashire Constabulary
18th Apr 1976 Pontins Southport (Championship Section) A.M.O.C.O.
17th Apr 1976 Pontins Southport (Fourth Section) 3rd Carrickfergus O.B.
17th Apr 1976 Pontins Southport (Third Section) Yorkshire Bus Company
29th Feb 1976 Yorkshire Area (Championship Section) Yorkshire Imperial Metals
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Northumbria Police
6th Sep 1975 British Open Wingates Temperance
21st Jun 1975 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Soundwell
21st Jun 1975 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Yorkley Onward
21st Jun 1975 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Lanner & District
26th Apr 1975 West of England Area (Second Section) R.A.A.Bournemouth
26th Apr 1975 West of England Area (Championship Section) Stanshawe
16th Mar 1975 London and Southern Counties (Second Section) Cambridge Band
16th Mar 1975 London and Southern Counties (Championship Section) Hendon Band
30th Nov 1974 Swiss National Championships (Excellence Section) Ensemble Melodia VD
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) William Davis
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Thornsett
7th Sep 1974 British Open Black Dyke Mills
15th Jun 1974 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Teversal Colliery
15th Jun 1974 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Clipstone Colliery
15th Jun 1974 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Matlock
15th Jun 1974 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Desford Colliery
27th Apr 1974 Midlands Area (Championship Section) City of Coventry Band
27th Apr 1974 Midlands Area (Second Section) Calverton Colliery Welfare
24th Mar 1974 North West Area (Championship Section) Wingates Temperance
24th Mar 1974 North West Area (Third Section) Blackley
17th Feb 1974 Yorkshire Area (Third Section) Rossington Colliery
17th Feb 1974 Yorkshire Area (Fourth Section) Wakefield Youth
3rd Nov 1973 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
6th Oct 1973 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) RNR (Tay Division) Dundee
18th Feb 1973 Yorkshire Area (Second Section) Brodsworth Colliery
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Lockwood
8th Apr 1972 West of England Area (Third Section) Mid Hants Schools
8th Apr 1972 West of England Area (Fourth Section) Bream Silver
5th Mar 1972 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
5th Mar 1972 CISWO Yorkshire (2nd Section) Brodsworth Main Colliery Welfare and Institute Band
4th Mar 1972 North of England Area (Fourth Section) Fishburn Colliery Welfare
4th Mar 1972 North of England Area (Championship Section) Ever Ready Craghead
13th Nov 1971 National Mineworkers (Championship Section) Cory
21st Nov 1970 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Betteshanger Colliery
21st Nov 1970 Royal Tunbridge Wells Contest (Junior Section) Ringmer School
21st Nov 1970 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Cray Valley School
21st Nov 1970 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Margate Silver
19th Apr 1970 St. Albans Contest (Championship Section) Hemel Hempstead
19th Apr 1970 St. Albans Contest (Second Section) South West Herts Youth
19th Apr 1970 St. Albans Contest (Third Section) South West Herts Youth
18th Apr 1970 Excelsior Festival of Music Cory
18th Oct 1969 National Mineworkers (Third Section) Calverton Colliery
17th May 1969 Spring Festival (Junior Trophy) Wigan & District
3rd May 1969 Midlands Area (Third Section) Teversal Colliery
15th Mar 1969 North of England Area (Third Section) Shotton Colliery Silver Prize Band
15th Mar 1969 North of England Area (Second Section) Dawdon Colliery
8th Mar 1969 Excelsior Festival of Music Ransome and Marles
15th Feb 1969 Welsh Area (Fourth Section) Ogmore Valley Silver
1969 Welsh Area (Third Section) Ammanford
25th May 1968 Spring Festival (Junior Trophy) Berisfords
7th Apr 1968 Yorkshire Brass Band Championship (Third Section) Lockwood
7th Apr 1968 Yorkshire Brass Band Championship (Championship Section) Yorkshire Imperial Metals
1968 CISWO Yorkshire (2nd Section) Brodsworth Main Colliery Welfare and Institute Band
1968 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
9th Sep 1967 Cwmaman Festival Contest (Class A) Cory
9th Sep 1967 Cwmaman Festival Contest (Class B) Pontardulais
24th Jun 1967 Welsh Miners Gala (First Section) Cory
24th Jun 1967 Welsh Miners Gala (Second Section) Coedely Colliery
4th Jun 1967 Buxton Festival (Fourth Section) Haydock and Ashton Youth
4th Jun 1967 Buxton Festival (Section C) Grimethorpe Colliery Junior
26th Feb 1966 Lewis's Entertainment Contest Final Fairfield Silver
11th Sep 1965 Yorkshire v. Midlands Contest (Championship Section) Kibworth
11th Sep 1965 Yorkshire v. Midlands (Grade Two) Langwith Miners
11th Sep 1965 Yorkshire v. Midlands Contest (Grade Three) Teversal Colliery
12th Jun 1965 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Snibston Colliery Welfare
12th Jun 1965 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Hanwell
Mar 1965 CISWO Yorkshire (2nd Section) Hoyland Town Silver
1965 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) Langwith Miners Welfare
12th Sep 1964 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Creswell Colliery Welfare
12th Sep 1964 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) Desford Colliery Welfare
27th Jun 1964 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Championship Section) Brighouse & Rastrick
27th Jun 1964 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class C) Hessle British Legion
Mar 1964 CISWO Yorkshire (3rd Section) Grimethorpe Colliery Juniors
14th Sep 1963 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) Worksop Miners Welfare
8th Jun 1963 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Grimethorpe Colliery Juniors
8th Jun 1963 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Whitwell Colliery
8th Jun 1963 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
13th Aug 1960 Droylsden Entertainment Contest Eccles Borough
Name Composer Arranger Year
Drawcansir William Relton
Four Fors for Brass William Relton
Four Impressions for Brass William Relton
Three Memories for Brass William Relton 1988

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!