[Upgrade to pro and remove adverts]

Angus Holden


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
24th Sep 1921 Crystal Palace (Grand Shield) Hemsworth Colliery 5
Jul 1921 Overseal Contest Kirkby Old 1 11
6th Nov 1920 Brass Band Organisation (N.W.Area) - Section B Hollingworth 3 9
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Shield) Thurlstone
8th May 1920 Dearham Contest (Section B) Whitehaven Borough 2 4
3rd Apr 1920 Sunderland Contest Chopwell Colliery 7
28th Nov 1919 South Elmsall Contest Scapegoat Hill 2
28th Jun 1919 Lincoln Temperance Fete and Gala Brass Band Contest Lincoln Malleable 2
18th May 1918 Dearham Contest Workington Town 2 8
12th Jun 1916 Coalville Contest Swadlincote 1
10th Jul 1915 Moira Contest Swadlincote 3 6
22nd Aug 1914 Whitehaven Contest Whitehaven Borough 1 5
25th Jul 1914 Moor Row Contest Whitehaven 2 2
11th Jul 1914 Moira Contest Hugglescote 2 3
11th Jul 1914 Moira Contest Swadlincote 3 9
5th Jun 1914 Whit Friday Stalybridge Tradesmen Holme Silver 4
1st Jun 1914 Holmfirth March Contest Holme Silver 2
30th May 1914 Coalville Contest Hugglescote and Ellistown 4 1
2nd May 1914 Stalybridge Contest Holme 4
13th Apr 1914 South Shields Contest Hebburn Colliery 5
14th Feb 1914 Oldham Contest Holme Silver 7 13
27th Sep 1913 Crystal Palace (Preliminary Cup) Thurlstone 1 12
27th Sep 1913 Crystal Palace (Grand Shield) Auckland Park 14
27th Sep 1913 Crystal Palace (Grand Shield) Lincoln Malleable 18
27th Sep 1913 Crystal Palace (Preliminary Cup) Sissons 24
13th Sep 1913 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Kingswood Evangel Silver Mission 4 3
30th Aug 1913 Wardle Contest Westhoughton Old 1 2
12th Jul 1913 Moira Contest Swadlincote 4 2
12th Jul 1913 Moira Contest Moira Colliery 5
28th Jun 1913 Lincoln Temperance Fete and Gala Brass Band Contest Lincoln Malleable Ironworks 2 4
14th May 1913 Portmadoc Eisteddfod Nantlle Deulyn 1 1
12th May 1913 Pwllheli Contest Nantlle Deulyn 1 1
1st Jan 1913 Dolgelly/Dolgellau Contest Llanrug 2 4
1st Jan 1913 Dolgelly/Dolgellau Contest Dolgelly Institute 1
28th Sep 1912 Crystal Palace (Grand Shield) Hemsworth Colliery 3 12
28th Sep 1912 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 6 13
28th Sep 1912 Crystal Palace (Grand Shield) Swanwick Colliery 7 11
28th Sep 1912 Crystal Palace (Grand Shield) Guisborough Priory 9 4
28th Sep 1912 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Lincoln Iron Works 2
28th Sep 1912 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Mansfield Colliery 9
21st Sep 1912 Atherton Contest Westhoughton Old 8
2nd Sep 1912 Belle Vue September Contest Kingston Mills 14
31st Aug 1912 Alfreton Contest South Elmsall Colliery 2 8
31st Aug 1912 Alfreton Contest Mansfield Colliery 3 7
31st Aug 1912 Alfreton Contest Lincoln Malleable 4 5
24th Aug 1912 Nelson Contest Pickup Bank 5 6
22nd Aug 1912 Derby Contest Swanwick Colliery 5 3
17th Aug 1912 Holmfirth Contest Holme 3 1
17th Aug 1912 Hugglescote Contest Swadlincote 3 6
12th Aug 1912 Oakengates Contest Donnington Wood Institute 2 5
7th Aug 1912 Bakewell Contest Swanwick Colliery 1 4
3rd Aug 1912 Houghton Main Contest South Elmsall 1 2
27th Jul 1912 Ripley Contest Mansfield Colliery 1
27th Jul 1912 Ripley Contest Swanwick Colliery 2
20th Jul 1912 Sutton-in-Ashfield Contest Lincoln Malleable 1 7
20th Jul 1912 Sutton-in-Ashfield Contest Swanwick Colliery 3 3
13th Jul 1912 Belle Vue July Contest (First Division) Scape Goat Hill 10
11th Jul 1912 Ruardean Contest Yorkley Onward 2 1
29th Jun 1912 Featherstone Contest Hemsworth Colliery 2 8
29th Jun 1912 Featherstone Contest Thurlstone 6
22nd Jun 1912 Lincoln Temperance Fete and Gala Brass Band Contest Lincoln Malleable 3 9
15th Jun 1912 Kinsley Contest Hemsworth Colliery 2 7
15th Jun 1912 Kinsley Contest Thurlstone 9
8th Jun 1912 South Hiendley Contest Hemsworth Colliery 1 6
8th Jun 1912 South Hiendley Contest Thurlston 2 4
27th May 1912 Tenbury Contest Willenhall 3 1
27th May 1912 Chepstow Contest Yorkley Onward 3 11
27th May 1912 Chepstow Contest Willenhall 3
11th May 1912 Birtley March Contest South Moor 2
11th May 1912 Birtley Contest South Moor 2 1
4th May 1912 Stalybridge Contest Scapegoat Hill 4 8
17th Feb 1912 London and Home Counties Crystal Palace Contest (First Section) G.W.R. and Paddington 2
1st Jan 1912 Colwyn Bay Contest Llanrug 2
30th Sep 1911 Crystal Palace (Grand Shield) Lincoln Malleable 1 16
30th Aug 1911 Ashby-de-la-Zouch Contest Woodville United 1
30th Aug 1911 Ashby-de-la-Zouch Contest Swadlincote Silver 3
8th Jul 1911 Belle Vue July Contest (First Division) South Moor Colliery 3
6th Jul 1911 Ruardean Contest Yorkley Onward 1 3
6th Jul 1911 Ruardean March Contest Yorkley Onward 2
1st Jul 1911 Mansfield Contest Lincoln Malleable 3
5th Jun 1911 West Stanley Contest South Moor 1
5th Jun 1911 West Stanley Contest South Derwent 3
13th May 1911 Birtley March Contest South Moor 1
13th May 1911 Birtley Selection Contest South Moor 2
13th May 1911 Birtley Selection Contest South Derwent 4
13th May 1911 Birtley Waltz Contest South Derwent
13th May 1911 Birtley March Contest South Derwent
13th May 1911 Birtley Waltz Contest South Moor
1st Oct 1910 Crystal Palace (Junior Cup) Hull (Wilson's) 4
1st Oct 1910 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 7 12
1st Oct 1910 Crystal Palace (Junior Cup) Woodville United
1st Oct 1910 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 5
5th Sep 1910 Belle Vue September Contest Lincoln Iron & Steel Works 16
3rd Sep 1910 South Shields Flower Show (First Section) South Derwent 3
20th Aug 1910 Holmfirth Contest Scapegoat Hill 1
20th Aug 1910 Holmfirth Contest Holme Silver 3
23rd Jul 1910 Shirebrook Contest Lincoln Malleable 3 93 1
16th Jul 1910 Dursley Contest Bristol Imperial 1 4
16th Jul 1910 Nottingham Contest Lincoln Malleable 4
9th Jul 1910 Bristol Contest Bristol Imperial 1 1
9th Jul 1910 Belle Vue July Contest (Class B) Scapegoat Hill 2
7th Jul 1910 Ruardean Contest Yorkley Onward 1 4
2nd Jul 1910 Mansfield Contest Lincoln Malleable 1 2
25th Jun 1910 Lincoln Temperance Fete and Gala Brass Band Contest Lincoln Malleable Ironworks 4 7
11th Jun 1910 Dartford Contest (Section 1) Luton Red Cross 2
28th May 1910 Birtley Contest - Division 1 South Moor Colliery 2
4th Dec 1909 Scottish Championship (Championship Section) Lochgelly 1
27th Nov 1909 Oldham Contest Scape Goat Hill 4
20th Nov 1909 London and Home Counties Crystal Palace Contest (Championship Section) Luton Red Cross 1
25th Sep 1909 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) South Moor Colliery 5 15
25th Sep 1909 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 1
11th Sep 1909 Morecambe Contest Scapegoat Hill 2
11th Sep 1909 Morecambe Contest Brighouse and Rastrick 4
6th Sep 1909 Belle Vue September Contest Luton Red Cross 12
1st Sep 1909 Ashby-de-la-Zouch Contest Woodville United 1
28th Aug 1909 Wollaton Park Contest Lincoln Malleable 3
25th Aug 1909 Kingswood Contest Bristol Imperial 1
14th Aug 1909 Queensbury Contest Rothwell Temperance 3
14th Aug 1909 Queensbury Contest Brighouse and Rastrick 4
7th Aug 1909 Mansfield Contest Lincoln Malleable 1
24th Jul 1909 Thurlstone Contest Scape Goat Hill 1
24th Jul 1909 Thurlstone Contest Brighouse and Rastrick 2
24th Jul 1909 Thurlstone Contest Rothwell Temperance 3
24th Jul 1909 Thurlstone Contest Hinchliffe Mill 4
17th Jul 1909 Kirkburton Contest Scape Goat Hill 1
17th Jul 1909 Kirkburton Contest Hinchliffe Mill 2
10th Jul 1909 Swindon Contest (Section A) Bristol Imperial 1
26th Jun 1909 Lincoln Contest Lincoln Malleable
12th Jun 1909 Brighouse Contest Rothwell Temperance 3
1st Jun 1909 Chepstow Contest (Open Section) Bristol Imperial 1
15th May 1909 Radcliffe Contest Haslingden Temperance 4
12th Apr 1909 Ilkley Contest Scapegoat Hill 2
3rd Apr 1909 Stalybridge Contest Scapegoat Hill 2
12th Dec 1908 South Shields Contest Birtley League 8
31st Oct 1908 Oldham Contest Scapegoat Hill 10
31st Oct 1908 Oldham Contest Mossley 15
17th Oct 1908 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Luton Red Cross 1
26th Sep 1908 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 6 11
26th Sep 1908 Crystal Palace (Junior Cup) Creswell Colliery
26th Sep 1908 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Cleckheaton Victoria 1
12th Sep 1908 Matlock Contest Hasland 3
7th Sep 1908 Belle Vue September Contest Lincoln Iron & Steel Works 10
29th Aug 1908 Derby Contest Hasland 1 7
29th Aug 1908 Derby Contest Moira Colliery 2 14
29th Aug 1908 Derby Contest Woodville United 7 8
29th Aug 1908 Derby Contest Swadlincote Silver 1
6th Aug 1908 Batley Contest Cleckheaton Victoria 2
6th Aug 1908 Batley Contest (Section 2) Scapegoat Hill 2
6th Aug 1908 Batley Contest (Section 2) Morley Borough 3
3rd Aug 1908 Hexham Contest Birtley League of the Cross 3
1st Aug 1908 Linthwaite Contest Cleckheaton Victoria 4 2
1st Aug 1908 Linthwaite Contest Scapegoat Hill 5 1
25th Jul 1908 Thurlstone Contest Holme Silver 1
18th Jul 1908 Bradford Contest Cleckheaton Victoria 2 90 4
4th Jul 1908 Belper Contest Hasland 2 5
4th Jul 1908 Belper Contest Melbourne Town 2
4th Jul 1908 Newcastle Contest Birtley League 6
4th Jul 1908 Newcastle Contest Cleveland Steelworks 9
27th Jun 1908 Lincoln Contest Lincoln Malleable Ironworks 1 2
9th Jun 1908 Chepstow Contest (Open Section) Bristol Imperial 1
20th Apr 1908 Ilkley Contest Scapegoat Hill 1
20th Apr 1908 Woodkirk Contest Scapegoat Hill 1
20th Apr 1908 Woodkirk Contest Morley Borough 2
20th Apr 1908 Ilkley Contest Bramley 6
14th Dec 1907 South Shields Contest Birtley League 3
28th Sep 1907 Crystal Palace (Grand Shield) Birtley League 2
28th Sep 1907 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Murton 7
28th Sep 1907 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 15
14th Sep 1907 Denby Dale Contest Holme 1 5
14th Sep 1907 Denby Dale Contest Scapegoat Hill 4 1
14th Sep 1907 Armley Contest Bramley 4 2
7th Sep 1907 Morley Contest Morley 2
2nd Sep 1907 Belle Vue September Contest Luton Red Cross 2
31st Aug 1907 Cleethorpes Contest Holme 2 2
31st Aug 1907 Cleethorpes Contest Lincoln Malleable 3 3
29th Aug 1907 Derby Contest Woodville United 3 5
24th Aug 1907 Caernarvon Contest Llanberis Volunteers 1 2
17th Aug 1907 Silkstone Contest Hinchliffe Mill 1 88 2
17th Aug 1907 Silkstone Contest Scapegoat Hill 2 82 6
17th Aug 1907 Silkstone Contest Cleckheaton Victoria 3 78 5
10th Aug 1907 Newburn Contest Birtley League 1 3
5th Aug 1907 Peterborough Contest Cleckheaton Victoria 1 18 5
5th Aug 1907 Peterborough Contest Heptonstll Silver 2 16 4
3rd Aug 1907 Boarshurst Contest Scapegoat Hill 4 6
3rd Aug 1907 Boarshurst Contest Heptonstall 5 8
3rd Aug 1907 Boarshurst Contest Hinchliffe Mill 5
27th Jul 1907 Lindley Contest Cleckheaton Victoria 4 7
20th Jul 1907 York Contest Holme 6 86 3
20th Jul 1907 Bradford Contest Cleckheaton Victoria 3
20th Jul 1907 Bradford Contest King Cross 3
13th Jul 1907 Belle Vue July Contest Heptonstall 3
13th Jul 1907 Belle Vue July Contest King Cross 19
6th Jul 1907 Batley Contest King Cross 1 3
6th Jul 1907 Batley Contest Heptonstall 4 5
6th Jul 1907 Batley Contest Cleckheaton Victoria 10
8th Jun 1907 Lincoln Contest Cleckheaton Victoria 1 7
8th Jun 1907 Lincoln Contest Lincoln Malleable 2 2
1st Jun 1907 Linthwaite Contest Holme 3 6
1st Jun 1907 Linthwaite Contest Scapegoat Hill 5 5
1st Jun 1907 Linthwaite Contest Cleckheaton Victoria 6 1
1st Jun 1907 Linthwaite Contest Diggle 8
24th May 1907 Whit Friday Stalybridge Tradesmen Cleckheaton Victoria 2
21st May 1907 Huddersfield Contest King Cross 2 3
21st May 1907 Huddersfield Contest Scapegoat Hill 6 8
21st May 1907 Huddersfield Contest Heptonstall 7 5
18th May 1907 Earl's Court Contest (First Section) Luton Red Cross 1
11th May 1907 Slaithwaite Contest Heptonstall 3 6
11th May 1907 Slaithwaite Contest Cleckheaton 4 9
11th May 1907 Slaithwaite Contest Scapegoat Hill 5 2
11th May 1907 Slaithwaite Contest King Cross 7
11th May 1907 Slaithwaite Contest Holme 8
30th Mar 1907 Brierfield Contest Heptonstall 2
17th Nov 1906 Rawtenstall Contest Clayton-le-Moors 3 9
20th Oct 1906 Sheffield Contest Hasland 1 8
29th Sep 1906 Crystal Palace (Grand Shield) Heptonstall 4
29th Sep 1906 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hebburn Colliery 1
29th Sep 1906 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 12
29th Sep 1906 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Slaithwaite 22
25th Aug 1906 Hebden Bridge Contest Slaithwaite 2
25th Aug 1906 Hebden Bridge Contest Heptonstall 4
25th Aug 1906 Hebden Bridge Contest King Cross 5
25th Aug 1906 Workington Contest Cleckheaton Victoria 6
18th Aug 1906 Luddenden Contest King Cross 3
14th Aug 1906 Clay Cross Contest Hasland 3 1
8th Aug 1906 Ashbourne Contest Woodville 1 2
28th Jul 1906 Hastings Contest Luton Red Cross 1
14th Jul 1906 Belle Vue July Contest Felling Colliery 6
14th Jul 1906 Belle Vue July Contest Slaithwaite 20
7th Jul 1906 Lugar Contest Newmilns 1
30th Jun 1906 Derby Contest Woodville United 1 110 1
30th Jun 1906 Derby Contest Melbourne Town 9 73 2
23rd Jun 1906 Scunthorpe Contest (Section 1) Hull Wilson's 2
16th Jun 1906 Bradford Contest Cleckheaton Victoria 4 10
16th Jun 1906 Bradford Contest King Cross 11
5th Jun 1906 Huddersfield Contest Slaithwaite 5 5
2nd Jun 1906 Gravesend Contest (Championship Section) Luton Red Cross 1
26th May 1906 Linthwaite Contest Slaithwaite 3
26th May 1906 Linthwaite Contest Cleckheaton Victoria 4
19th May 1906 Darwen Contest Pickup Bank 11 7
5th May 1906 Rutherglen Contest Kilsyth Town 2 144
28th Apr 1906 Knottingley Contest Scapegoat Hill 2
16th Apr 1906 Clough Hall Contest Slaithwaite 2 140 1
16th Apr 1906 Bedford Contest Luton Red Cross 3
14th Apr 1906 Brierfield Contest Cleckheaton Victoria 4
2nd Dec 1905 Edinburgh Contest (Second Section) Birtley League of the Cross 2 7
7th Oct 1905 Scottish Championship (Second Section) Broxburn R. C. 1 10
30th Sep 1905 Crystal Palace (Grand Shield) Slaithwaite Prize Band 1
30th Sep 1905 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hebburn Colliery 6 5
30th Sep 1905 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 8 21
16th Sep 1905 Dodworth Contest Holme 1 7
16th Sep 1905 Dodworth Contest Hasland 6
2nd Sep 1905 Hinchliffe Contest Cleckheaton Victoria 3 6
2nd Sep 1905 Crawshawbooth Contest Haslingden Temperance 3
31st Aug 1905 Derby Contest Woodville United 1 6
31st Aug 1905 Derby Contest Melbourne Town 2 3
26th Aug 1905 Ockbrook Contest Woodville Silver 1 96 1
26th Aug 1905 Ockbrook Contest Melbourne Town 2 90 3
12th Aug 1905 Golcar Contest Slaithwaite 1
12th Aug 1905 Golcar Contest Cleckheaton Victoria 4
12th Aug 1905 Golcar Contest King Cross 5
8th Aug 1905 Selly Oak Contest Woodville United 1
5th Aug 1905 Ovenden Contest Cleckheaton Victoria 1 2
5th Aug 1905 Ovenden Contest King Cross 3 12
5th Aug 1905 Ovenden Contest Ossett Borough 3
5th Aug 1905 Ovenden Contest Slaithwaite 4
29th Jul 1905 Hastings Contest (First Section) Luton Red Cross 1
22nd Jul 1905 Sheffield Contest Hasland 1 5
22nd Jul 1905 Sheffield Contest Holme 4 13
22nd Jul 1905 Sheffield Contest Killamarsh St Giles 6 10
15th Jul 1905 Newhall Contest Swadlincote Silver 1 5
15th Jul 1905 Newhall Contest Woodville United 2
15th Jul 1905 Newhall Contest Melbourne Town 3
8th Jul 1905 Belle Vue July Contest Cleckheaton Victoria 5
1st Jul 1905 Woodville Contest Melbourne Town 1 96 7
24th Jun 1905 Burton-on-Trent Contest Woodville Silver 1
24th Jun 1905 Burton-on-Trent Contest Melbourne Town 3
24th Jun 1905 Burton-on-Trent Contest Swadlincote Silver 4
17th Jun 1905 Bradford Contest Cleckheaton Victoria 2 4
17th Jun 1905 New Brighton Contest Westhoughton Old 1
13th Jun 1905 Huddersfield Contest Holme 5 7
13th Jun 1905 Huddersfield Contest Slaithwaite 6 4
13th Jun 1905 Huddersfield Contest Scapegoat Hill 1
13th Jun 1905 Huddersfield Contest Cleckheaton Victoria 13
12th Jun 1905 Holmfirth March Contest Holme 1
10th Jun 1905 Ossett Contest King Cross 1
10th Jun 1905 Ossett Contest Cleckheaton Victoria 2
10th Jun 1905 Ossett Contest Slaithwaite 3
10th Jun 1905 Ossett Contest Holme 4
10th Jun 1905 Ossett Contest Scapegoat Hill 5
3rd Jun 1905 Slaithwaite Contest Holme 3 7
3rd Jun 1905 Slaithwaite Contest Scapegoat Hill 3
20th May 1905 Darwen Contest Pickup Bank 4
6th May 1905 Otley Contest Cleckheaton Victoria 1
6th May 1905 Otley Contest Ossett 4
25th Apr 1905 Ilkley Contest Slaithwaite 3
25th Apr 1905 Ilkley Contest Cleckheaton Victoria 5
24th Apr 1905 Bedford Contest Luton Red Cross 2
22nd Apr 1905 East Kirkby Contest Killamarsh St. Giles 4 7
22nd Apr 1905 East Kirkby Contest Melbourne Town 2
3rd Dec 1904 Newcastle Contest (First Section) Backworth Institute 1 8
1st Oct 1904 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hebburn Colliery 1 15
1st Oct 1904 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Cleckheaton Victoria 2
1st Oct 1904 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 9
17th Sep 1904 Woodville Contest Melbourne Town 1 4
17th Sep 1904 Woodville Contest Swadlincote Town 4 1
14th Sep 1904 Derby Contest Melbourne Town 2 92 8
3rd Sep 1904 Royston Contest Holme Mills 1
3rd Sep 1904 Walkden Contest Westhoughton Old 9 93 15
27th Aug 1904 Darwen Contest Westhoughton Old 2 8
27th Aug 1904 Darwen Contest Blackburn Town 3 9
27th Aug 1904 Darwen Contest Pickup Bank 9 10
20th Aug 1904 Ockbrook Contest Woodville United 1 96 9
20th Aug 1904 Ockbrook Contest Melbourne Town 3 94 8
13th Aug 1904 Nortonthorpe March Contest Holme Silver 1
13th Aug 1904 Nortonthorpe Own Choice Contest Holme Silver 1
13th Aug 1904 Nortonthorpe March Contest Scapegoat Hill 2
13th Aug 1904 Nortonthorpe Own Choice Contest Scapegoat Hill 2
6th Aug 1904 Nelson Contest Pickup Bank 5 3
6th Aug 1904 Nelson Contest Blackburn Town 2
30th Jul 1904 Bradford Contest Cleckheaton Victoria 5 6
30th Jul 1904 Norden Contest Slaithwaite 6 96 5
23rd Jul 1904 Lindley Contest Linthwaite 5
16th Jul 1904 Newhall Contest Melbourne Town 2 8
16th Jul 1904 Newhall Contest Swadlincote Silver 3 7
16th Jul 1904 Newhall Contest Woodville United 4 6
25th Jun 1904 Wembley Park Contest (Section 1) Luton Red Cross 1 3
25th Jun 1904 Wembley Park Contest (Section 2) Hampstead Borough
23rd Jun 1904 South Shields Contest Murton Colliery 3
18th Jun 1904 New Brighton Contest Westhoughton Old 4 14
18th Jun 1904 New Brighton Contest Blackburn Ragged School 7 7
4th Jun 1904 Slaithwaite Contest Holme Silver 3 8
4th Jun 1904 Slaithwaite Contest Scapegoat Hill 5 4
24th May 1904 Huddersfield Contest Slaithwaite 3 9
24th May 1904 Huddersfield Contest Holme Bridge 4 7
24th May 1904 Huddersfield Contest Scapegoat Hill 1
14th May 1904 Chorley Contest Westhoughton Old 3
7th May 1904 Rawtenstall Contest Pickup Bank 1 7
7th May 1904 Rawtenstall Contest Haslingden 2 1
23rd Apr 1904 Yeadon Contest Cleckheaton Victoria 1
23rd Apr 1904 Yeadon Contest Dewsbury Temperance 4
4th Apr 1904 Bedford Contest Irthlingborough Town
4th Apr 1904 Kidsgrove Contest Woodville United 4
4th Apr 1904 Kidsgrove Contest Silverdale Silver 7
4th Apr 1904 Kidsgrove Contest Slaithwaite 10
4th Apr 1904 Kidsgrove Contest Burslem Borough 12
2nd Apr 1904 Compstall Contest Slaithwaite 4 11
26th Mar 1904 Great Harwood Westhoughton Old 5
26th Mar 1904 Great Harwood Church and Oswaldtwistle 11
6th Feb 1904 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Luton Red Cross 1
30th Jan 1904 Edinburgh Contest (Second Section) Broxburn R.C. 3 69
5th Dec 1903 Newcastle Contest (First Section) Hebburn Colliery 1
21st Nov 1903 Kidsgrove Contest Burslem 1 6
3rd Oct 1903 Tynemouth Contest Backworth Institute 4 1
26th Sep 1903 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Cleckheaton Victoria 6 122 13
26th Sep 1903 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 7 120 12
26th Sep 1903 Crystal Palace (Third Section) Scapegoat Hill 7 76 14
26th Sep 1903 Crystal Palace (Second Section) Walsden 13
12th Sep 1903 Hexham Contest Hebburn Colliery 1 2
12th Sep 1903 Hexham Contest Consett Ironworks 2 1
5th Sep 1903 Darwen Contest Pickup Bank 1 2
5th Sep 1903 Dodworth Contest Holme 2 3
5th Sep 1903 Dodworth Contest Killamarsh 6
5th Sep 1903 Darwen Contest Blackburn Ragged School 7 6
29th Aug 1903 Westhoughton Contest Blackburn Ragged School 3 10
22nd Aug 1903 Borrowash Contest Melbourne Town 1 96 5
15th Aug 1903 Kirkcaldy Contest Blackburn Ragged School 7 3
15th Aug 1903 Kirkcaldy Contest Westhoughton Old 9 1
8th Aug 1903 Dunston Contest Backworth Institute 1
8th Aug 1903 Dunston Contest Consett Ironworks 2
4th Aug 1903 Swanwick Contest Melbourne Town 2 4
4th Aug 1903 Swanwick Contest Swadlincote Silver 3 1
3rd Aug 1903 Worksop Contest Killamarsh 5 5
1st Aug 1903 Pinxton Contest Melbourne Town 3 3
1st Aug 1903 Pinxton Contest Swadlincote 4
25th Jul 1903 Rishton Contest Blackburn Ragged School 1 7
16th Jul 1903 Barnsley Contest Silkstone Old 2 4
11th Jul 1903 Newhall Contest Swadlincote 3 1
11th Jul 1903 Newhall Contest Melbourne Town 4 2
27th Jun 1903 Morecambe Contest (Section 2) Slaithwaite 1
27th Jun 1903 Morecambe Contest (Open Section) Slaithwaite 2
27th Jun 1903 Morecambe Contest (Section 2) Lancaster Borough 3
27th Jun 1903 Morecambe Contest (Open Section) Lancaster Borough 9
13th Jun 1903 Slaithwaite Contest Cleckheaton 2 4
13th Jun 1903 Slaithwaite Contest Holme Silver 9
13th Jun 1903 Slaithwaite Contest Scape Goat Hill 11
6th Jun 1903 New Brighton Contest Westhoughton Old 12
2nd Jun 1903 Huddersfield Contest Slaithwaite 4 1
2nd Jun 1903 Huddersfield Contest Holme 5 5
2nd Jun 1903 Huddersfield Contest Scapegoat Hill 6 6
1st Jun 1903 West Stanley Contest (Open Section) Murton Colliery 3 5
1st Jun 1903 West Stanley Contest (Amateur Contest) Backworth Colliery 5 5
1st Jun 1903 West Stanley Contest (Open Section) Backworth Colliery 5 9
30th May 1903 Honley Contest Cleckheaton Victoria 1
23rd May 1903 Guiseley Contest Cleckheaton Victoria 1
23rd May 1903 Hebburn Contest Backworth Colliery 2 6
23rd May 1903 Guiseley Contest Copley and Skircoat 3
23rd May 1903 Hebburn Contest Murton Colliery 4 1
16th May 1903 Standish Contest Slaithwaite 2 11
16th May 1903 Standish Contest Walsden Temperance 3 12
16th May 1903 Standish Contest Westhoughton Old 6
9th May 1903 Cliviger Contest Westhoughton Old 5 2
9th May 1903 Cliviger Contest Nelson Old 7
9th May 1903 Cliviger Contest Walsden Temperance 8
2nd May 1903 Rawtenstall Contest Pickup Bank 3
2nd May 1903 Rawtenstall Contest Church Artillery 5
25th Apr 1903 Yeadon Contest Cleckheaton Victoria 1
25th Apr 1903 Yeadon Contest Copley and Skircoat 4
18th Apr 1903 Baildon Contest Cleckheaton Victoria 1
18th Apr 1903 Baildon Contest Copley and Skircoat 2
13th Apr 1903 Barnet Contest Luton Red Cross 1 6
13th Apr 1903 Barnet Contest Hampstead Borough 2
11th Apr 1903 Compstall Contest Scapegoat Hill 1 17
11th Apr 1903 Compstall Contest Slaithwaite 3 4
7th Mar 1903 London and Home Counties Crystal Palace Contest (First Section) Luton Red Cross 1 3
27th Sep 1902 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton Red Cross 3 128 15
27th Sep 1902 Crystal Palace (Second Section) Holme Bridge 6
18th Sep 1902 Aylesbury Contest [1890s] Luton Red Cross 3
13th Sep 1902 Mapplewell Contest Brighouse Borough 3
30th Aug 1902 Darwen Contest Blackburn Ragged School 3 6
23rd Aug 1902 Honley Contest Upper Slaithwaite 1 6
23rd Aug 1902 Honley Contest Scapegoat Hill 3 7
23rd Aug 1902 Honley Contest Holme Silver 4 3
23rd Aug 1902 Westhoughton Contest Blackburn Ragged School 4 14
23rd Aug 1902 Honley Contest Hepworth 5 1
16th Aug 1902 Kirkcaldy Contest Westhoughton 2 12
16th Aug 1902 Kirkcaldy Contest Cleckheaton Victoria 15
5th Aug 1902 Swanwick Contest Swadlincote 1 3
26th Jul 1902 Meltham Contest Holme Bridge 1
25th Jul 1902 Ripponden Contest Cleckheaton Victoria 1 99 4
19th Jul 1902 Dodworth Contest Holme Bridge 2
12th Jul 1902 Queensbury Contest Cleckheaton Victoria 3
5th Jul 1902 Burton-on-Trent Contest Melbourne Town 2 5
5th Jul 1902 Burton-on-Trent Contest Swadlincote 9
21st Jun 1902 Hawarden Contest Blackburn Ragged School 4 8
14th Jun 1902 Batley Contest Cleckheaton Victoria 1
7th Jun 1902 Slaithwaite Contest Holme Silver 3 3
10th May 1902 New Mills Contest Westhoughton 4 8
3rd May 1902 Birstall Contest Cleckheaton Victoria 1
26th Apr 1902 Cliviger Contest Trawden 2
26th Apr 1902 Cliviger Contest Westhoughton 9
19th Apr 1902 Morley Contest Cleckheaton Victoria 2 4
19th Apr 1902 Morley Contest Sowerby Bridge 3 6
19th Apr 1902 Morley Contest Holme Silver 4
19th Apr 1902 Morley Contest Hepworth 5 7
12th Apr 1902 Yeadon Contest Cleckheaton Victoria 1
31st Mar 1902 Kidsgrove Contest Cleckheaton Victoria 7 13
31st Mar 1902 Wigan Contest Westhoughton Old 1
29th Mar 1902 Compstall Contest Westhoughton Old 2 5
8th Mar 1902 Stalybridge Contest Royal George 5 8
28th Sep 1901 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton 9 11
21st Sep 1901 Darwen Contest Blackburn Public 9
14th Sep 1901 Mapplewell Contest Hepworth 1
14th Sep 1901 Darton Contest Hepworth Silver 1
24th Aug 1901 Silkstone Contest Cleckheaton Victoria 1
24th Aug 1901 Silkstone Contest Holme Bridge 2
24th Aug 1901 Silkstone Contest Hepworth 4
17th Aug 1901 Hebden Bridge Contest Hepworth Silver 1 6
17th Aug 1901 Hebden Bridge Contest Cleckheaton Victoria 2 5
17th Aug 1901 Hebden Bridge Contest Copley and Skircoat 3 1
10th Aug 1901 Hillhouse Contest Copley and Skircoat 2 2
10th Aug 1901 Hillhouse Contest Holme Silver 3 3
5th Aug 1901 Barrow Contest Copley and Skircoat 3 4
3rd Aug 1901 Wombwell Contest Old Silkstone 1 1
3rd Aug 1901 Wombwell Contest Skelmanthorpe 3 5
27th Jul 1901 Ripponden Contest Holme Silver 2 2
27th Jul 1901 Ripponden Contest Copley and Skircoat 3 3
27th Jul 1901 Shibden Hall Contest Copley and Skircoat 3 5
20th Jul 1901 Dodworth Contest Cleckheaton Victoria 1
20th Jul 1901 Dodworth Contest Holme Bridge 2
20th Jul 1901 Dodworth Contest Hepworth Silver 3
13th Jul 1901 Belle Vue July Contest Walsden Temperance 12 105 9
6th Jul 1901 Halifax Contest Holme Silver 1 4
6th Jul 1901 Halifax Contest Cleckheaton Victoria 2 7
6th Jul 1901 Halifax Contest Copley and Skircoat 3 5
6th Jul 1901 Halifax Contest Hepworth Silver 4 8
6th Jul 1901 Halifax Contest Hinchliff Mill 6
22nd Jun 1901 Lincoln Contest Copley and Skircoat 1
15th Jun 1901 Ravensthorpe [Yorks] Contest Holme Bridge 1 2
15th Jun 1901 Wyke Contest Cleckheaton 1 6
15th Jun 1901 Wyke Contest Copley and Skircoat 2 7
15th Jun 1901 Ravensthorpe [Yorks] Contest Brighouse Borough 3 6
8th Jun 1901 Slaithwaite Contest Hinchliffe Mill 3 8
8th Jun 1901 Slaithwaite Contest Brighouse Borough 3
8th Jun 1901 Slaithwaite Contest Cleckheaton Victoria 13
28th May 1901 Huddersfield Band of Hope Union Contest Holme Silver 2 6
28th May 1901 Huddersfield Band of Hope Union Contest Hinchcliffe Mill 3 3
28th May 1901 Huddersfield Band of Hope Union Contest Skelmanthorpe 4 2
28th May 1901 Huddersfield Band of Hope Union Contest Cleckheaton Victoria 6 4
27th May 1901 Holmfirth March Contest Hepworth 1
27th May 1901 Holmfirth March Contest Hinchcliffe Mill 3
18th May 1901 Marsden Contest Cleckheaton Victoria 3 8
18th May 1901 Marsden Contest Holme Silver 4 3
18th May 1901 Marsden Contest Copley and Skircoat 1
18th May 1901 Marsden Contest Hinchliffe Mill 5
27th Apr 1901 Cliviger Contest Walsden Temperance 1
20th Apr 1901 Yeadon Contest Copley and Skircoat 1 9
20th Apr 1901 Yeadon Contest Hepworth 2 14
6th Apr 1901 Compstall Contest Holme Prize 4
9th Mar 1901 Stalybridge Contest Holme Bridge 5 9
9th Mar 1901 Stalybridge Contest Cleckheaton 8
25th Aug 1900 Hemsworth Contest Cleckheaton Victoria 1
25th Aug 1900 Hemsworth Contest Hepworth 2
18th Aug 1900 Armley Contest Holme Silver 1 5
14th Aug 1900 Elland Contest Hinchliffe Mill 2
14th Aug 1900 Elland Contest Cleckheaton Victoria 3
21st Jul 1900 Holmfirth Contest Hinchliffe Mill 1 1
21st Jul 1900 Holmfirth Contest Hepworth 1 4
21st Jul 1900 Holmfirth Contest Copley and Skircoat 3 5
21st Jul 1900 Halifax Shibden Hall Contest Copley and Skircoat 4
21st Jul 1900 Holmfirth Contest Holme 4 2
14th Jul 1900 Dodworth Contest Hinchliffe Mill 1 4
14th Jul 1900 Dodworth Contest Cleckheaton 2 7
14th Jul 1900 Dodworth Contest Holme 3 1
23rd Jun 1900 Meltham Contest Cleckheaton Victoria 3 8
23rd Jun 1900 Meltham Contest Hinchliffe Mills 4 9
5th Jun 1900 Huddersfield Band of Hope Union Contest Hinchcliffe Mill 5 2
5th Jun 1900 Huddersfield Band of Hope Union Contest Skelmanthorpe 6 5
2nd Jun 1900 Slaithwaite Contest Hinchliffe Mill 4
2nd Jun 1900 Slaithwaite Contest Cleckheaton 5
26th May 1900 Heptonstall Contest Sowerby Bridge 1
26th May 1900 Heptonstall Contest Cleckheaton Victoria 7
26th May 1900 Heptonstall Contest Copley 10
19th May 1900 Marsden Contest Cleckheaton Victoria 3 10
19th May 1900 Marsden Contest Hinchliffe Mill 4 7
19th May 1900 Marsden Contest Copley & Skircoat 6 14
12th May 1900 Ravensthorpe [Yorks] Contest Hinchliffe Mills 3 18
12th May 1900 Ravensthorpe [Yorks] Contest Cleckheaton Victoria 5 13
12th May 1900 Ravensthorpe [Yorks] Contest Hepworth 6 16
28th Apr 1900 Yeadon Contest Hepworth 1
28th Apr 1900 Yeadon Contest Copley and Skircoat 5
16th Apr 1900 Ilkley Contest Hinchliffe Mill 2 13
16th Apr 1900 Colwick Contest Copley and Skircoat 4 5
16th Apr 1900 Ilkley Contest Hepworth 4 7
14th Oct 1899 Leicester Contest (Second Section) East Kirkby United 8 130 6
7th Oct 1899 Holmfirth Contest Hinchliffe Mill 1
9th Sep 1899 Halifax Contest Sowerby Bridge 1
9th Sep 1899 Halifax Contest Hebden Bridge 3
28th Aug 1899 Workington Contest (First Section) Haverigg 3
26th Aug 1899 Hebden Bridge Contest Hebden Bridge 3
24th Aug 1899 Ripponden Waltz Contest Hebden Bridge 2
19th Aug 1899 Luddenden Contest Sowerby Bridge 1
19th Aug 1899 Luddenden Contest Hebden Bridge 3
19th Aug 1899 Luddenden Contest Hinchliffe Mills 4
22nd Jul 1899 Marsden Contest Norland 1
22nd Jul 1899 Marsden Contest Hinchliffe Mill 4
22nd Jul 1899 Marsden Contest Morley 5
8th Jul 1899 Alvaston Contest East Kirkby United 4
24th Jun 1899 Meltham Contest Sowerby Bridge 4
3rd Jun 1899 Slaithwaite Contest Royal George 4 11
3rd Jun 1899 Slaithwaite Contest Marsden 7
23rd May 1899 Huddersfield Band of Hope Union Contest Marsden 3
22nd May 1899 Nottingham Contest Doncaster Temperance
20th May 1899 Ardsley Contest Morley 4
20th May 1899 Ardsley Contest Flockton
13th May 1899 Rothwell Contest Morley 1
29th Apr 1899 Ravensthorpe [Yorks] Contest Morley 4
24th Sep 1898 Thornsett Contest Marsden 2
3rd Sep 1898 Workington Contest (First Section) Haverigg 2
27th Aug 1898 Meltham Contest Marsden 2
27th Aug 1898 Meltham Contest Morley 4
20th Aug 1898 Luddenden Contest Morley 4
6th Aug 1898 Hyde Contest Royal George 2
30th Jul 1898 Wharncliffe Silkstone Contest Marsden 4
23rd Jul 1898 Marsden Contest Morley 2
23rd Jul 1898 Marsden Contest Royal George 4
2nd Jul 1898 Cawthorne Contest Skelmanthorpe 3
18th Jun 1898 Morley Contest Marsden 1
31st May 1898 Huddersfield Contest Marsden 2
31st May 1898 Huddersfield Contest Skelmanthorpe 3
30th Apr 1898 Honley Contest Skelmanthorpe 4
11th Sep 1897 Hucknall Huthwaite Contest Kirkby-in-Ashfield 4
26th Aug 1897 Crigglestone Contest Morley 1
26th Aug 1897 Crigglestone Contest Ossett Borough 3
7th Aug 1897 Hebden Bridge Contest Morley 4
10th Jul 1897 Belle Vue July Contest Royal George 12 98
19th Jun 1897 Wharncliffe Silkstone Contest Morley 2
5th Jun 1897 Denby Dale Contest Skelmanthorpe 3
13th Feb 1897 Ashton-under-Lyne Contest Marsden 4
22nd Aug 1896 Gainsborough Contest Skelmanthorpe 3
15th Aug 1896 Barnsley Contest Horbury 1
25th Jul 1896 Shepley Own Choice Contest Skelmanthorpe 1 9
18th Jul 1896 Brotherton Contest Horbury 2
23rd May 1896 Woodhouse Contest Skelmanthorpe 1
9th May 1896 Skelmanthorpe Contest Horbury 4
25th Aug 1894 Crigglestone Contest Horbury 2
4th Aug 1894 Dewsbury Contest Horbury 2
28th Jul 1894 Wooldale Contest Horbury 2 4
16th Jun 1894 Mossley Contest Royal George 4
12th May 1894 Skelmanthorpe Contest Horbury 3
19th Aug 1893 Woodhouse Contest Horbury 2
10th Aug 1878 Ramsbottom Contest Stubbins Vale
Date Contest Band Position
24th May 1907 Uppermill (Whit Friday) Holme Silver 2
24th May 1907 Uppermill (Whit Friday) Hinchliffe Mill 3
5th Jun 1903 Bottom Mossley (Whit Friday) Cleckheaton Victoria 3
23rd May 1902 Stalybridge (Whit Friday) Cleckheaton Victoria 1
23rd May 1902 Bottom Mossley (Whit Friday) Hepworth 3
31st May 1901 Uppermill (Whit Friday) Holme Silver 1
31st May 1901 Uppermill (Whit Friday) Cleckheaton Victoria 3
31st May 1901 Uppermill (Whit Friday) Copley and Skircoat
8th Jun 1900 Stalybridge (Whit Friday) Cleckheaton Victoria 3
Date Contest Winner
17th Jul 1920 Whitwood Contest South Elmsall and Frickley Colliery
24th May 1920 Hull Contest
22nd May 1920 Selby Contest South Elmsall and Frickley Colliery
17th Aug 1918 Newcastle Contest (First Section) Marsden Colliery
3rd Aug 1918 Workington Contest Moor Row
1st Sep 1917 Belle Vue September Contest Horwich RMI
29th Aug 1914 New Brighton Contest Atherton Temperance
27th Jun 1914 Newtown Contest Crosfields Soap Works
30th May 1914 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
30th May 1914 West Wales BBA Contest (Class C) Briton Ferry Silver
30th May 1914 West Wales BBA Contest (Class B) Calfaria
16th May 1914 Liskeard Contest St Dennis Temperance
6th Aug 1913 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ynysybwl
6th Aug 1913 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Lewis Merthyr
6th Aug 1913 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Aber Valley
24th Mar 1913 Mountain Ash Contest (Second Section) Tonypandy Hibernia
24th Mar 1913 Mountain Ash Contest (First Section) Crosfield's
9th Mar 1912 Camberwell Green Contest (Fourth Section) Willesden Junction Town
9th Mar 1912 Camberwell Green Contest (First Section) Hampstead
12th Aug 1911 Vaynol Contest Perfection Soap Works
24th Jun 1911 Edinburgh Contest Clydebank
10th Jun 1911 New Brighton Contest Fodens
1st Aug 1910 Swansea Contest (Class B) Brynaman Territorials
1st Aug 1910 Swansea Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
1st Aug 1910 Swansea Contest (Class C) Calfaria Clydach
30th Nov 1907 Alexandria Contest Jamestown and Vale of Leven
29th Jun 1907 Newtown Contest Goodshaw
20th May 1907 Caerphilly Contest Tillery Colliery
1st Apr 1907 Abergavenny Contest Ferndale
10th Nov 1906 Scottish Championship (Championship Section) Kelty & Blairadam
6th Oct 1906 Scottish Championship (Second Section) Forfar Instrumental
6th Aug 1906 Peterborough Contest Wyke
8th Jun 1906 Bottom Mossley (Whit Friday) Scapegoat Hill
2nd Sep 1905 Border League (Galashiels) Hawick
1st Jul 1905 Pontypridd Contest (Third Section) Penrhiw and Maritime
1st Jul 1905 Pontypridd Contest (First Section) Ferndale
27th May 1905 Blackburn Contest (Open Section) Wingates Temperance
27th May 1905 Blackburn Contest (County Section) Barrow Shipyard
26th Apr 1905 Pontypridd Contest (First Section) Tonyrefail
25th Apr 1905 Pontypridd Contest (Third Section) Merthyr Vale
27th May 1904 Bottom Mossley (Whit Friday) Lindley
20th Jun 1903 Rutherglen Contest Clydebank Burgh

Notes

Born Horbury, Yorkshire 2nd August, 1873.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!